Авторизація

» » » Венеціанська комісія офіційно оприлюднила висновки щодо створення Антикорупційного суду

Венеціанська комісія офіційно оприлюднила висновки щодо створення Антикорупційного суду

Венеціанська комісія офіційно оприлюднила висновки щодо створення Антикорупційного суду
Венеціанська комісія офіційно оприлюднила висновки щодо створення Антикорупційного суду
Фото: slovoidilo.ua
Венеціанська комісія вважає, що призначення суддів Антикорупційного суду може відбуватися з відхиленням від загальної процедури, але не повинно суперечити Конституції України.
У висновку, який Венеціанської комісії оприлюднила 10 жовтня, Комісія схвалила нещодавні заяви президента України про нагальну потребу у створенні незалежного «спеціального антикорупційного судового органу», який має бути сформовано на конкурсній основі з числа суддів з бездоганною репутацією, і згідно зі стандартами Ради Європи та Венеціанської комісії, передає Інтерфакс-Україна.
Венеціанська комісія наголосила на доцільності створення Вищого спеціалізованого антикорупційного суду, як це передбачено законом України «Про судоустрій і статус суддів». При цьому Комісія відзначила низку недоліків законопроекту №6011 про антикорупційні суди авторства віце-спікера Верховної Ради Оксани Сироїд і народних депутатів Єгора Соболєва (фракція «Самопоміч») і Сергія Лещенка (фракція «Блок Петра Порошенка»), який нині перебуває на розгляді Верховної Ради. Зокрема, занепокоєння експертів викликали положення про повернення до політичних механізмів призначення суддів.
У своєму висновку експерти Венеціанської комісії звернули увагу на необхідність «введення додаткових захисних механізмів для забезпечення незалежної процедури призначення суддів від виконавчої і законодавчої влад».
«Той факт, що члени комісії призначаються політичними особами або інститутами (президентом, Верховною Радою і міністром юстиції (як це пропонується в законопроекті №6011 – ред.)) дає привід для занепокоєння. Це може підірвати процес деполітизації судової системи», – йдеться у висновку.
Останні поправки до Конституції України (щодо правосуддя) та закону України «Про судоустрій і статус суддів» виключили законодавчу і виконавчу владу (міністра юстиції) з процедури призначення суддів. Її наразі проводять органи суддівського управління (Вища рада правосуддя та Вища кваліфікаційна комісія суддів).
При цьому Венеціанська комісія у своєму висновку зазначає, що призначення антикорупційних суддів має відбуватися з відхиленням від загальної процедури – не більше, ніж це необхідно з урахуванням специфіки такого суду.
Венеціанська комісія визнає: певні відхилення від загальних правил для суддів і судів можуть бути прийнятними з урахуванням спеціальних викликів для України у боротьбі з корупцією на вищих рівнях». Водночас «відхилення від загальних правил слід обмежити». Необхідно докласти зусиль, щоб уникнути можливого враження, що антикорупційні судді відрізняються, є привілейованим класом суддів або їх призначають за процедурою, не визначеною особливістю цих судів.
Венеціанська комісія зазначає, що участь міжнародних експертів у доборі суддів можлива, але «з урахуванням принципу суверенітету України».
Експерти Комісії звертають увагу, що «спеціальні правила для антикорупційних судів і суддів (зокрема їх призначення і статус), які відрізняються від загальних положень визначених законом України «Про судоустрій і статус суддів», має бути обмежено до необхідного рівня для забезпечення ефективної роботи».
Венеціанська комісія вважає, що останню крапку у питанні конституційності закону повинен ставити Конституційний Суд України, і під час ухвалення відповідного закону варто «зменшити ризик визнання закону неконституційним».
Як повідомляла IA ZIK, Венеціанська комісія ухвалила принципове рішення про створення окремого Антикорупційного суду, враховуючи те, що корупція є «ключовою проблемою» в Україні.

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Октябрь 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031