Авторизація

» » » У Львові розповіли, коли активізується робота над створенням Антикорупційного суду

У Львові розповіли, коли активізується робота над створенням Антикорупційного суду

У Львові розповіли, коли активізується робота над створенням Антикорупційного суду
6 жовтня Венеціанська комісія надасть висновок стосовно відповідності закону про Антикорупційні суди європейському праву, після чого у влади відпаде одна з найвагоміших причин затягувати процес його створення. А щодо того у якій формі він існуватиме – окремого вищого спеціалізованого суду чи звичайної палати при іншому суді вЂ“ питання поки відкрите. Якою буде відповідь? Вона залежить як від влади, так і від громадянського суспільства, а також від міжнародних інституцій.
Про це йшлося сьогодні, 3 жовтня, в ході дискусії на тему «Антикорупційний суд – бути чи не бути?», організованої Фундацією DEJURE, за підтримки Реанімаційного пакету реформ та Transparency International Україна, повідомляє кореспондент ІА ZIK.
Спікери чітко окреслили, що ключовим етапом, після якого має бути прийняте рішення щодо того, у якій формі в Україні буде створено судовий орган для розгляду антикорупційних проваджень, наступить 6 жовтня. Цього дня своє рішення щодо відповідності європейському праву законопроекту про створення Антикорупційного суду має винести авторитетна Венеціанська комісія. Після публікації висновків українська влада має, врешті, провести голосування про його створення у Верховній Раді.
Тарас Шепель, член Громадської ради доброчесності та співзасновник Фундації DEJURE, розповів, що всі розуміють, що відтягувати цей процес вже далі нікуди.
Адже Соломянський суд Києва, де розглядаються справи, направлені з НАБУ та САП, вже давно не справляється з таким об’ємом роботи.
До того ж, провадження проти топ-корупціонерів в основному є дуже об’ємними і складними. Тому для їх розгляду потрібно набрати правників, які опанували б дану специфіку і могли розібратися в ній.
Також Тарас Шепель відзначив, що вже давно виконавча влада на чолі з Президентом, є категоричним противником створення окремого антикорупційного суду. Спочатку вони просували ідею створення антикорупційної палати суддів. А віднедавна запустили ідею впровадження антикорупційних присяжних.
«Щодо формату Антикорупційних присяжних, то ми могли спостерігати його під Солом’янським судом Києва під час розгляду справи Насірова. Люди, коли бачать на лаві підсудних топ-чиновника, апріорі переконані, що він хабарник і повинен сидіти у тюрмі. Якщо не по цьому конкретному звинувачення, то точно за іншими епізодами кар’єри. Але вони не здатні глибоко розібратись і сформувати достатньо доказів для об’єктивного засудження корупціонерів», – розповів правник.
Щодо ідеї Антикорупційної палати, то вона доволі добре опрацьована правниками Президента і має підтримку навіть у міжнародних інституціях. Відповідний законопроект також поданий, як альтернативний, у Венеційську комісію. І слід визнати, що він розписаний і оформлений значно краще від проекту щодо створення Антикорупційного суду, який творився в умовах форс-мажору і потребує суттєвого доопрацювання.
«Владі, до певної міри, вдалося переконати міжнародних експертів у тому, що створення окремого суду є тривалим процесом, і значно швидше організувати палату при іншому суді. Тому, вірогідно, рішення комісії буде полягати в тому, що буде визнано необхідність формування спеціалізованого антикорупційного суду, але про те у якому вигляді він буде створений йтися не буде», – додав керівник Фундації DEJURE, член Громадської ради доброчесності, член Ради Реанімаційного пакету реформ Михайло Жернаков.
Тому активісти з надією чекають рішення комісії, але також розуміють усі ризики. Навіть, якщо вона прийме рішення на користь суду, то влада може сказати, що воно носить лише рекомендаційний характер. Але, найбільш очевидно, що рішення буде компромісним між двома законопроектами, що також дасть можливість владі для маневру у бік антикорупційної палати.
«Влада брала зобов’язання розглянути законопроект про антикорупційний суд ще у червні 2017 року. Правда, тоді вдалося уникнути виконання обіцяного, спрямувавши законопроект у Венеціанську комісію. Але зараз, після отримання її висновків, варіантів уже не буде – голосування у Верховній Раді має відбутися. До того ж, МВФ чітко ставитиме вимогу про створення суду в ході переговорів щодо наступного траншу допомоги, які мають відбутися у січні наступного року», – пояснив Михайло Жернаков.
Наостанок, експерти чітко сформували думку, що будь-які напівзаходи у формі палати чи присяжних будуть неефективними. Реального результату можна досягнути лише створивши абсолютно відмінний від сучасної судової системи орган. Як НАБУ чітко відрізняється від інших правоохоронців, так і Антикорупційний суд має творитися за цим же принципом.

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Сентябрь 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930