Авторизація

» » » Експерт розповіла, як російська влада служить Путіну

Експерт розповіла, як російська влада служить Путіну

Експерт розповіла, як російська влада служить ПутінуМосковський Художній академічний театр ім. Горького (МХАТ) домовився про співпрацю зі слідчими комітетом в справі "морального виховання і підтримки патріотичного духу співробітників слідчого комітету".
Річ не тільки в тому, що цей крок завдає удару по репутації творчої інтелігенції. Іронія в тому, що відверте служіння інтелігенції влади в особі її охоронного органу підриває життєздатність системи самодержавства. Чому? Бо позбавляє єдиновладдя інструменту, який дозволяє йому зберігати цивілізованого вигляду і одночасно полегшує відтік громадських емоцій в безпечне для влади русло.

Російська інтелігенція знана невтомним "копирсанням в душі" і перекладом суспільного невдоволення в трансцендентальний вимір замість пошуку шляхів для нормального земного життя. Саме моралізаторська роль інтелігенції та її постійне бурмотіння в бік влади, що не виходить, однак, за межі руйнівного для влади поля, забезпечує її системну роль. Сама ж інтелігенція при цьому зуміла зберегти свій "дуалітет" - служить владі, та не втрачає репутації.

Читайте також: Парламент підготував фундамент для реалізації медичної реформи

Ця традиція "бути всередині (але не явно) і поза" системою породила покоління пост-модерністів в мистецтві і культурі, яке має можливість демонструвати критичне до влади ставлення, не вступає з владою в конфлікт і навіть підтримує дружбу з її представниками. "Казус Кирила Серебреннікова" з обшуку став порушенням так добре налаштованої моделі. Але президент Путін сам виправив прокол. Не обмежився коментарем - "Дурні!". Путін прибув до Пітера для безпрецедентної події - нагородження Данила Граніна державною премією в Костянтинівському палаці. Для цього прихопили з собою кремлівський оркестр і роту почесної варти. Цим Путін показав, як важливо для Кремля і для нього особисто збереження інтелігенції в ролі морального камертона, до якого влада може притулитися або просто доторкнутися.

Кремль вирішив повернутися до традиційної моделі, дав творчій інтелігенції можливість жити і далі в рамках "дуалітету". Якщо, звичайно, вона не надумає брати участь в маршах Навального ("казус Серебренникова" повинен нагадувати, що владу дратувати не варто). Але ремствувати можна. Критикувати міністерство культури - будь ласка! Писати листи владі з проханням діяти "без зайвої жорстокості" до членів свого клану – навіть вітається.

"Ну навіщо йти в сервіс влади? Можна ж допомагати Кремлю не настільки вульгарно"
Самодержавство зацікавлене в збереженні проміжного стану суспільства – ні так -ні сяк, ні те - ні се. Відносність всього і вся, в тому числі своїх правил, стирання граней між реальним і фікцією, правдою і брехнею, справедливим і несправедливим - ідеальне місце існування системи. Вона хоче залишатися в ХVІ столітті і в той же час бути учасником глобалізації в ХХI. Подвійна роль інтелігенції дозволяє їй надавати владі людську подобу, при цьому зберігати свою репутацію.

І ось зараз, коли все вляглося, МХАТ чинить настільки необачно. Ну, навіщо йти в сервіс влади?
Можна ж допомагати Кремлю не настільки вульгарно. Мхатівська однозначність і б'є по системі, яка виживає за рахунок постмодернізму. Самодержавство, залишившись без інтелектуального макіяжу, починає набувати зловісного оскалу. Ох, як грубо, панове мхатівці.

PS. Проміжний стан підтримується і експертними шаром інтеллігенціі, але за своєю професією. Найуспішніший спосіб бути "всередині і зовні" - через вибір предмета обговорення. Якщо спеціалізуєшся на питанні "Чи піде Путін чи залишиться?", або обговорюєш безперервний рух амеб на політичній сцені і при цьому вселяєш надію, що метушня в Думі є ознакою прогресу – це твій внесок у рятівний для системи релятивізм. І твоє виправдання для перебування в професії.

Лілія Шевцова

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Апрель 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930