Авторизація

» » » Гонтарева і Нацбанк: провали та досягнення

Гонтарева і Нацбанк: провали та досягнення

Гонтарева і Нацбанк: провали та досягненняДля того, щоб оцінити діяльність Валерії Гонтаревої, треба зрозуміти, які завдання стояли перед банківською системою на середину 2014 року, коли вона очолила Нацбанк.

Я бачу 3 основні завдання. Це стабілізація курсу національної валюти, очистка банківської системи і зміна грошово-кредитної політики, яка була поганою протягом всіх років української незалежності. Тепер по черзі.

Національна валюта знецінилася


Після приходу Гонтарєвої курс національної валюти суттєво знецінився, але це переважно було пов'язано із зовнішніми факторами. Передусім це військова агресія Росії і ситуація на зовнішніх економічних ринках, що призвело до погіршення і без того поганих справ в українській економіці.

Окрім військової агресії продовжували обвалюватись світові сировинні ринки. Стосується це не тільки нафти, а й металу та аграрної продукції. Тому українська валюта стрімко знецінилася. До цього додалася ще й паніка.

Звісно, всі кроки Гонтарєвої на той період я не можу назвати філігранними, але все, що Нацбанк тоді міг робити – він робив. Зрештою на якомусь рівні ситуацію все-таки стабілізували.

Видалення неплатоспроможних банків з ринку


Другим важливим і визначальним пунктом є очищення банківської системи. Суспільство ще погано усвідомлює, на скільки це важливо. Це було те, чого не робилось в усі роки незалежності. У нас постійно, особливо після кризи 2008-го року, була ситуація десятків фантомних банків. Фактично вони були повними банкротами, але продовжували працювати і витягувати кошти у населення шляхом депозитів. Нічого з того повертати не збиралися. Окрім того, була непрозора форма власності. Хто був власником цих банків – незрозуміло. Все було записано на підставних осіб. Оці банки висмоктували кошти з економіки і розкрадали кошти населення і юридичних осіб.

Нацбанк очистив банківську систему і це надзвичайно важливо. І хоч люди кажуть, що були втрачені кошти, але вони не усвідомлюють, що всі кошти були втрачені задовго до Гонтаревої. При Гонатаревій наважались зробити те, чого не наважувались робити попередні керівники Нацбанку – це очищення банків, які десятиліттями були банкротами.

Зміна грошової політики

І третє завдання – це зміна грошової політики. У нас завдання стабільності національної валюти відокремлюється від стабільності розвитку економіки. Існує така думка, і, на жаль, Гонтарева її продовжила, що не може бути стабільності національної валюти без стабільного розвитку української економіки і без того, що вона орієнтована на сировинну структуру.

Я абсолютно переконаний, що це глибоко помилковий підхід. Для того, щоб національна валюта була стабільною, має бути абсолютно інший тип економіки. Вона має бути орієнтована на розвиток переробних галузей з високою доданою вартістю.

Але в Національному банку впевнені, що вони не мають до цього відношення, бо це не їх зона відповідальності. А я переконаний, що вся політика держави має бути спрямована на досягнення цієї мети. Це розбудова економіки, в якої переробні галузі превалюють над галузями із високим рівнем доданої вартості.

Читайте також: Гонтареву хочуть притягнути до кримінальної відповідальності

Банкам вигідно не кредити давати, а займатися спекуляціями і купувати різні облігації. Така модель грошово-кредитної політики є вкрай шкідливою. Тому грошово-кредитну політику Нацбанку часів Гонтаревої я вважаю вкрай негативною.

Нацбанк має очолювати макроекономіст. Він може не мати банківського стажу, але він має бути високопрофесійним макроекономістом. Нерозуміння цього є серйозною проблемою і заважає розвитку національної економіки.

Борис Кушнірук

Долучайтесь до нас у Facebook

Джерело: obozrevatel.com
Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Апрель 2019    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930