Авторизація

» » » Тетяна Даниленко: «Я відповідаю за командну гру, але адвокатура — це соло!»

Тетяна Даниленко: «Я відповідаю за командну гру, але адвокатура — це соло!»

Тетяна Даниленко: «Я відповідаю за командну гру, але адвокатура — це соло!»«Професійний адвокат має фокусуватися не лише на отриманні гонорару, але й бути відповідальним у процесі надання правничої допомоги», — вважає керівник юридичної компанії «Сучасна Феміда» Тетяна Даниленко. Адвокат розповіла «ЮГ», чого не вистачає українській адвокатурі, що очікує від судової реформи та як ставиться до ймовірного скасування адвокатської монополії

— Тетяно, з чого починалася Ваша кар'єра? Чи вважаєте Ви себе адвокатом за покликанням?
— Свою кар'єру юриста я розпочала в судовій системі майже 20 років тому. Найкращий досвід для юриста — практика. Ти щодня комунікуєш з фахівцями, вчишся, здобуваєш досвід, безпосередньо спостерігаєш за судовим процесом. Коли є відчуття, що можеш розвиватися як особистість у певній галузі, звичайно, як будь-якій цілеспрямованій людині, хочеться щось змінити, вдосконалити свої знання, досягти успіху та визнання. Тому зупинятися я не збиралася — риси характеру не ті! Вважаю, що будь-яка жінка повинна реалізувати себе у професійному плані. Отримавши певний досвід, я без вагань вирішила стати адвокатом та відкрила власну юридичну компанію, яка вже 15 років успішно конкурує на юридичному ринку. Такий собі ювілей!

Безперечно, це моє покликання, робота, що приносить задоволення. Найкраща винагорода — це коли до тебе приходять твої вдячні клієнти вже не за вирішенням проблеми, а щоб привітати зі святом або випити кави, поспілкуватися. Це кайф, адже ти відіграв на якомусь складному етапі життя людини важливу роль, надавши фахову правничу допомогу, допоміг їй у професійному плані. Я дуже ціную подібні моменти. Це означає, що ти робиш свою роботу правильно. Звичайно, тебе радять своїм знайомим, колегам тощо. Ти роками працюєш на своє ім'я, репутацію. Вміння комунікувати з клієнтом, правильно донести та захистити позицію — це дуже відповідально.

— На чому спеціалізується Ваша компанія?[/b
— Від початку заснування компанія зайняла нішу надання повного спектра послуг у справах, що підсудні судам загальної юрисдикції. Ми займаємося представництвом інтересів у галузях цивільного, адміністративного, кримінального судочинства та у справах про адміністративні правопорушення. Також займаємося представництвом інтересів громадян на стадії виконавчого провадження та надаємо послуги абонентського обслуговування (в тому числі юридичним особам).

[b]— За якими принципами Ви обираєте людей до себе в команду?

— Я сформулювала низку цінностей, яких дотримуюсь у роботі, такий собі особистісний бекграунд, тому з точки зору ефективності та дотримання принципів компанії, в команду беру людей, котрі працюючи, цінують можливість якісно реалізувати свої здібності, в тому числі і комунікативні. Адже на них покладається ряд завдань, виконання яких свідчить про ефективність адвокатської діяльності. Діловій людині повинні бути притаманні креативність, цілеспрямованість, самостійність, відповідальність, організованість та здатність до самореалізації. Однак доброзичливі стосунки ніхто не скасовував, тому пишаюсь тим, що стосунки у колективі завжди дружні. Я ціную та поважаю людей, які працюють зі мною та з якими маю честь сама працювати.

— Адвокатура — це соло партія чи командна гра? Яку частину роботи можна зазвичай делегувати своїм помічникам? Чи звертаєтеся Ви до інших спеціалістів для вирішення спору (наприклад, до психологів)?
— Для мене, як керівника — це соло відповідальність за командну гру. Звичайно, частина роботи делегується помічникам, але відповідальність за результат проведеної для клієнта роботи в цілому я беру на себе. До спеціалістів, звичайно, звертаємося: психологи, перекладачі, експерти та інші спеціалісти в певних профільних галузях — це часто невід’ємна складова судового процесу, яка забезпечує нашим клієнтам обґрунтованість та твердість позиції, тому йде постійна взаємодія у професійному плані.

— Що найскладніше у Вашій роботі?
— Ти мимохіть опиняєшся в центрі складних життєвих ситуацій, в яких інколи вирішуються долі людей. Це стосується і кримінальних, і цивільних проваджень. Для мене найбільш емоційно тяжкими є кримінальні провадження, пов'язані зі злочинами проти життя та здоров'я особи, а також цивільні, в яких вирішуються долі малолітніх або неповнолітніх дітей. Так склалося, що в мене величезна кількість справ саме цієї категорії. Тут важливо максимально абстрагуватися від емоцій учасників судового процесу та зосередитися на питаннях прававового поля. Однак не завжди це вдається, адже людський фактор ніхто не скасовував, тому певну дозу негативних емоцій доводиться пропускати крізь себе. Робота адвоката в судах загальної юрисдикції є специфічною та відрізняється певним емоційним навантаженням, на відміну від роботи адвоката, наприклад, в господарських судах, де як правило працюєш виключно з документами.

Також існує інший аспект — категорія клієнтів, яких доводиться переконувати у правильності позиції та обранні саме цього конкретного виду захисту. Адже ти, як фахівець, вже з перших хвилин розмови з клієнтом наперед вибудовуєш певні позиції та шляхи вирішення справи, враховуючи певний досвід, судову практику тощо. Однак трапляються випадки, коли людина звертається до адвоката за консультацією та захистом її прав, але хоче почути саме підтвердження вірності її міркувань та позиції та не хоче сприймати реальний стан речей, враховуючи чинне законодавство по її питанню, який йому доносить адвокат. Тому, переконуючи людину у правильності застосувань до її ситуації певних норм права і обираючи правову позицію та спосіб захисту у даній ситуації, ти хоч і впевнений в її правильності, але в той же час береш фактично на себе додаткову відповідальність перед клієнтом, адже насамперед твоїм покликанням є допомогти в правовому полі вирішити клієнту питання найбільш сприятливо для нього, не схибити і ти відповідаєш за правильність вилаштованої позиції і способу захисту. Позиція адвоката і клієнта не може відрізнятися, тому потрібно чітко, твердо донести її клієнту, отримати довіру. Мені це майже завжди вдається. Проте інколи бувають випадки, де слід відмовити клієнту.

— В яких випадках Ви відмовляєте клієнтам?
— Поясню на простому прикладі: клієнт наполягає на складанні позову, наприклад, з порушеннями правил підсудності, нехтуючи нормами цивільно-процесуального законодавства, які йому роз'яснив адвокат. Звичайно, такий позов я не буду готувати, оскільки як фахівець я повинна нести відповідальність за якість надання послуг. Аналогічні ситуації трапляються під час узгодження позиції щодо обрання способу захисту, але це поодинокі випадки. Зазвичай після надання повної юридичної консультації з посиланням на норми права та судову практику людина отримує повну картину можливого вирішення її питання у цивільній справі, кримінальному чи адміністративному провадженні. Професійний адвокат, на мою думку, має фокусуватися не лише на отриманні гонорару, але й бути відповідальним у процесі надання правничої допомоги. Наша компанія орієнтована саме в такому, як я його називаю «правильному» напрямку — це і є запорука нашого успіху.

— Розкажіть про Ваші найцікавіші кейси.
— Насправді, складно виокремити найбільш цікаві кейси, оскільки для мене всі вони є значущими. З останніх вдалих, але вкрай трудомістких кейсів, можу відзначити справу щодо визначення місця проживання малолітньої дитини та повернення її матері, яка декілька років не бачила свого сина та не мала можливості брати участь у його вихованні внаслідок неправомірних дій колишнього чоловіка. Наразі, після тривалих судових розглядів, рішення судів на користь матері дитини набрали законної сили.

Також цікавою була справа про відшкодування упущеної вигоди та моральної шкоди, де клієнту присуджено до відшкодування значну суму упущеної вигоди та моральної шкоди, оскільки останній був позбавлений можливості реалізувати своє право на укладення за кордоном трудового договору та отримання доходу у вигляді заробітної плати. Якщо відкрити ЄРСР, на жаль, в цій категорії обмаль позитивних рішень, оскільки вони складні у доказуванні. Однак нам це вдалося, тому я дуже рада за нашого клієнта.

З останніх кримінальних проваджень нам вдалося домогтися для клієнта на досудовому слідстві перекваліфікації з ч. 3 ст. 368 КК (одержання неправомірної вигоди у великому розмірі або діяння, вчинене службовою особою, яка займає відповідальне становище) на ч. 1 ст. 190 КК України (шахрайство), якою передбачається більш м'яке покарання у разі обвинувального вироку. З цією кваліфікацією справа була направлена до суду. Також є чимало успішно завершених кримінальних проваджень за ст. 121, 126, 185, 186, 286, 358, 286 КК України та ін.

— Що Вас найбільше надихає в роботі?
— Мене надихає те, що моя праця приносить користь людям. Коли ти допомагаєш вирішити складну життєву ситуацію клієнту, завжди відчуваєш задоволення від того, що був корисний, це змушує мене рухатися далі.

— Сім'я, робота, хобі, розвиток… Як тримати баланс? Це взагалі можливо чи потрібно розставляти пріоритети?
— Вважаю, що жінка повинна реалізувати себе у професійному плані, бути цікавою, різносторонньою, вміти подати себе та вдало конкурувати. Має бути не лише гарна «обгортка», але й наповненість, різноплановість. Тоді ти почуваєшся впевненою, та що не менш важливо для мене — реалізованою людиною.

Мабуть, складно чогось досягти без віри в те, що все вийде. Звичайно, великою підтримкою заручаєшся від людей, які з тобою поруч. Не варто думати, що сім'я і діти — перешкода для успіху в кар'єрі. Зовсім навпаки! Мої близькі — моя опора, підтримка і натхнення. Я не з тих жінок, яким цікава роль домогосподарки. Я вважаю, що жінка повинна займатися улюбленою справою, бути успішною.

Тримати баланс цілком можливо. Потрібно лише правильно розподілити час між роботою і сім'єю. Водночас жінці не слід перетворюватися на чоловіка або переносити свої робочі моменти в сім'ю. Тому все, що стосується роботи, вдома — це табу. Жінка повинна залишатися жінкою, слабкою статтю, але при цьому мати власні вподобання, хобі, можливість проводити час з близькими, друзями, отримувати позитивні емоції від життя та відпочинку.

Що стосується хобі, то я люблю кулінарію. У вільний час, здебільшого це вихідні або свята, можу порадувати своїх близьких та друзів домашньою випічкою або якоюсь кулінарною новинкою. Взагалі я люблю готувати, для мене це задоволення.

— Які у Вас, як у адвоката, є очікування від судової реформи?
— На жаль, майже на всій території України в судовій системі склалася складна ситуація, так би мовити «кадровий голод». Особливо це стосується судів першої інстанції, більшість судів не укомплектовані суддями. Така ситуація вкрай негативно впливає на строки розгляду справ, що порушує конституційні права громадян, гарантії ефективного поновлення у правах шляхом здійснення правосуддя. Проте останнім часом Вища рада правосуддя здебільшого займалася звільненнями суддів та притягненням їх до дисциплінарної відповідальності, на мою думку, не враховуючи надзвичайне навантаження, яке внаслідок цього утворилося. При цьому судді, призначені на посади вперше, інколи по декілька років чекали на призначення їх безстроково.

Ситуація в областях України доходила до того, що в деяких судах взагалі були відсутні судді. Зокрема, моя клієнтка змушена була майже пів року чекати на призначення судді до суду першої інстанції в одному з районних судів області. На жаль, це непоодинокі випадки. Апеляційна інстанція не визначає підсудність іншому суду, а людина фактично обмежена у своїх правах на своєчасний розгляд і вирішення цивільної справи, що є однією з основних засад цивільного судочинства. Тому виходить, що позов, поданий у 2017 р., розглянутий першою інстанцією з постановленням судового рішення лише у 2019 р. Яка може йти мова про розумність строків розгляду?

Отже, сподіваюся на зміну ситуації щодо доукомплектування судів, що має призвести до скорочення строків та підвищення якості розгляду справ, дотримання основоположних прав та свобод громадян України. Оскільки Президент вже підписав Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування», то є надія, що ситуація зміниться на краще.

— Вірогідно, що незабаром адвокатська монополія буде скасована. Як Ви до цього ставитеся?
— На мою думку, скасування адвокатської монополії призведе до порушення, насамперед, прав фізичних осіб. Адже людина звертається за фаховою допомогою, покладаючись повністю на знання правника, який здійснює представництво її інтересів, у тому числі на знання норм матеріального та процесуального права. Дуже неприємно спостерігати картину «хаосу» в судовому засіданні, коли той «фахівець» елементарно не знає стадії процесу і починає запевняти свого клієнта, що суд відмовляє, наприклад, у задоволенні його клопотань, тому що має «зацікавленість». Хоча насправді стадія клопотань по процесу закінчилася, а він навіть не розуміє, чому суд йому відмовив у задоволенні клопотання. Така, наприклад, дія як невчасне подання доказів фактично позбавляє клієнта можливості довести підстави своїх вимог чи обґрунтувати заперечення, що може призвести до постановлення судом рішення не на користь цього громадянина, адже процесуальним законодавством обов'язок доказування покладається на сторін.

Звичайно, я не говорю про всіх юристів, є чисельна кількість кваліфікованих правників, знаючих у тому числі і судовий процес, але одночасно є такі, які себе позиціонують адвокатами, але насправді не є такими. Саме в такій ситуації громадяни, на жаль, можуть не отримати правничої допомоги, яку б, на моє переконання, на більш якісному рівні зміг би надати адвокат-практик.

Також не варто забувати про те, що адвоката може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності в порядку та з підстав, передбачених ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Тому адвокат повинен дотримуватися адвокатської етики та має низку застережень відповідно вищевказаного закону. Це дисциплінує та вимагає від адвоката правильності дій і чіткої обізнаності в законодавстві. Особливий статус адвоката покладає на нього додаткові обов'язки та обмеження, які не притаманні статусу звичайного юриста.

Кожен повинен займатися своєю спеціалізацією професійно та на високому рівні, адже вирішуються долі людей і це, на мою думку, велика відповідальність, до суду люди звертаються здебільшого у вкрай складних життєвих ситуаціях, які потребують фахового вирішення. Відтак, у разі скасування монополії, звичайно, у адвокатів-практиків, які мають сталу клієнтуру, роботи не зменшиться, а мабуть, навпаки, збільшиться, адже знову суди завантажать «фантастичні» позови. На моє переконання, саме це негативно вплине на пересічних громадян.

— Чому, на Вашу думку, не вдається відстояти необхідність монополії?
— Багато хто, на мою думку, помилково вважає, що скасування адвокатської монополії призведе до збільшення конкуренції, демократизації процесів і, як наслідок, покращення якості юридичних послуг. Тому, мабуть, на даний час все ж таки монополію буде скасовано. Але я переконана, що через деякий час будуть певні негативні наслідки та законодавець знову повернеться до цього питання. Адвокатська монополія похитнулася через те, що вчасно не була проведена реформа адвокатського самоврядування.

— Які цілі Ви ставите перед собою та перед командою на наступний рік?
— Наступний рік має бути продуктивним. Темп роботи в компанії набирає обертів, кількість роботи зростає, а отже, нам знадобиться більше людей в команді. Можливо, для зручності клієнтів ми відкриємо ще один офіс у м. Києві. Однак це ще лише у планах. Загалом, попит на юридичні послуги зростає, у тому числі у зв'язку з нестабільною ситуацією в країні. Ми маємо відповідати сучасним тенденціям і не зупинятися на досягнутому.

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Январь 2022    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31