Авторизація

» » » До п'ятьох нових губернаторів виникає багато питань

До п'ятьох нових губернаторів виникає багато питань

До п'ятьох нових губернаторів виникає багато питань
До п'ятьох нових губернаторів виникає багато питань

[/i]

Фонд Українська політика

Незалежна громадська організація, що об'єднала фахівців з різних сфер навколо ідеї вивчення політичних процесів в Україні
Київська обласна рада
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
У неділю, 20 жовтня, в керівництві областей України відбулися перестановки: Кабмін погодив відставку двох губернаторів, а також призначив п'ять нових керівників регіонів. Чи надовго у владі нові обличчя та хто прибирає до рук найбільш «хлібні» регіони?
Про це пише Фонд "Українська політика".
Свої посади втратили Михайло Бно-Айріян (Київська область) і Віталій Комарницький (Луганська область). Замість них Кабмін призначає Олексія Чернишова та Сергія Гайдая. Крім цього Кабмін за призначенням президента Зеленського погодив кандидатури губернаторів: Кіровоградської області Андрія Балоня, Харківській - Олексія Кучера, чернігівської - Андрія Прокопенка.
Незадовго до нових призначень Володимир Зеленський під час пресмарафону 10 жовтня відзначив, що зіткнувся з кадровим голодом при виборі кандидатів на пости губернаторів. «Така складна ситуація з губернаторами. Мені показують, приносять одного-двох людей на область, ніхто не хоче ... Всі говорять «нас така зарплата не влаштовує», - сказав Зеленський. Президент також поскаржився на боротьбу кланів за пости губернаторів, в ході якої виливається багато бруду і компроматів.
Чи надовго у владі нові обличчя, хто прибирає до рук найбільш «хлібні» регіони, про підкилимну боротьбу кланів розповідають Андрій Золотарьов, політолог керівник аналітичного Центру «Третій сектор», Олексій Дорошенко, депутат Київської обласної ради депутатів, Сергій Лозовський, політичний аналітик.
Андрій Золотарьов, політолог керівник аналітичного Центру «Третій сектор»
Андрій Золотарьов, політолог керівник аналітичного Центру «Третій сектор» Фото: 24tv.ua
У ЗМІ з'явилося чимало коментарів - як журналістів, так і експертів - про те, що Коломойський і Аваков «ділять» Україну. Мені ж здається, це не зовсім так, занадто очевидно довго були порожні губернаторські крісла в деяких регіонах. Зараз йде зміна по ряду ОДА, відставки голів Луганської і Київської областей, які пропрацювали трохи більше ста днів, або близько того. Приходять інші люди, і до цих призначень виникає багато питань.
Ключову роль у призначенні голів облдержадміністрацій сьогодні грає Андрій Богдан. Ні у Володимира Зеленського, ні у Коломойського немає такої великої кадрової лави запасних, якою б заповнили всі потенційні вакансії. З іншого боку зрозуміло, що людина, яка категорично неприйнятна Коломойському, не пройде через Богдана.
Ряд експертів вказує, що якщо Пінчук успішніше просуває свої фігури на рівні центральних органів влади, то Коломойський - у регіонах. Говорячи про главу Дніпропетровської облдержадміністрації (Бондаренко призначили в вересні), поки явних дій на користь Коломойського не бачили, і це більше з розряду конспірології. Якщо брати Олексія Кучера або Андрія Прокопенка - глав Харківської та Чернігівської обласної державної адміністрації - я не можу стверджувати, що вони люди Коломойського на 100%. Прокопенко більш відомий тим, що керував кампанією «Слуги народу» в Одеській області, але на людину Коломойського він не тягне. Можливо, інтересу до регіону у Ігоря Коломойського немає. Олексій Кучер - адвокат, голова підкомітету з питань організації діяльності адвокатури, органів надання правової допомоги. Можна додати, що Олексій Кучер пройшов через Богдана, хоча він і не людина Коломойського, але тут немає якихось проблемних моментів у ставленні до нього. У ЗМІ просочилася інформація, що головним завданням Кучера буде зламати рейтинг Кернеса і якщо не «зачистити» поле під якогось іншого кандидата, який виграє вибори, то як мінімум вкорениться в харківській міськраді.
Якщо говорити про Київську область, то існує думка, що конфлікт виник в силу того, що в тих районах, до яких є інтерес Коломойського, будь-яка кандидатура, яка не влаштовує олігарха, потенційно «купує квиток на війну». Так це чи ні - питання. Але про те, що там полетять крісла, говорили ще місяць тому. Але якби справа полягала тільки в Коломойському, думаю, Бно-Айріян залишився б на своїй посаді.
Губернатор Київської області Михайло Бно-Айріян, що подав 20 жовтня у відставку, навчався разом із спікером парламенту Дмитром Разумковим. Він був одним з перших губернаторів, призначених Володимиром Зеленським - 10 липня поточного року. Дійсно, проти нього активну кампанію вели медіа і депутати, близькі до Ігоря Коломойського. У Київській обладміністрації ще з початком осені говорили, що олігархові потрібна на цій посаді своя людина, так як у нього є певні плани щодо будівництва ряду об'єктів в області. Сам ексгубернатор прокоментував своє рішення цитатою з роману «Сад Гетсиманський» українського письменника Івана Багряного, на підставі якої можна припустити, що чиновник постав перед вибором життя і смерті. Про Бно-Айріяна кажуть, що це добре освічений і розумний чоловік, але специфіка губернаторської роботи полягає в тому, що не завжди добре освічений і розумний чоловік вписується в «тераріум» української політики. Найчастіше система його з'їдає і видавлює.
До речі, Михайло Бно-Айріян, що вже звільнився, тільки-тільки написав на своїй сторінці в Facebook, що телеканал «1+1» знову поширює «інформацію» про нього - він нібито «впливав» на підвищення тарифів в області. Я ж кажу - «тераріум».
На місце Бно-Айріяна приходить Олексій Чернишов, великий харківський бізнесмен, засновник інвестиційно-девелоперської компанії Eastgate Development. ЗМІ пов'язують Чернишова з групою бізнесмена Олександра Фельдмана, співголови партії «Наш край», а також з бізнесменом Павлом Фуксом.
Луганську область очолить Сергій Гайдай, уродженець Сєвєродонецька, депутат Мукачівської районної ради VІІ скликання, ексголова Мукачівської райдержадміністрації, також працював в Обухівській РДА та в Київраді. Його вважають пов'язаним з колишнім головою Закарпатської ОДА Геннадієм Москалем, а влітку розглядали в якості кандидата на пост губернатора Закарпатської області. Його ЗМІ теж вважають людиною Ігоря Коломойського, призначення якого пролобіював помічник Зеленського із зовнішньополітичних питань Андрій Єрмак. Однією з основних «місій» нового губернатора стане, швидше за все, рішення з ЛНР питань про постачання вугілля для електростанцій держкомпанії «Центренерго», контроль над якою повернув собі Ігор Коломойський. Навіть, якщо вчора Сергій Гайдай був людиною Геннадія Москаля, сьогодні, можливо, він вже в форматі поточних інтересів Коломойського.
Інші проблеми кадрової політики - лава запасних і системності, критеріїв в підході. Очевидно, підхід буде такий: дадуть час попрацювати, а потім за результатами, наприклад, ста днів, будуть брати подальші рішення. Думаю, очікується подальша зміна в губернаторських кріслах, перетасування на регіонах не закінчиться. Це стосується і новопризначених губернаторів. Внутрішня реструктуризація нової команди президента є наслідком боротьби різних груп впливу в його оточенні. Кадрова політика - це найвразливіше місце для Зеленського. Те, що в черговий раз посилюються акції Коломойського - несе великі проблеми президенту. Всі ці призначення - це будуть його репутаційні втрати. Ніхто не пам'ятатиме, хто такий Гончарук або Рябошапка, але пам'ятатимуть, що Зеленський тарифи не знизив, і за нього обвинувачені в корупції чиновники з орбіти Порошенко виходять під смішну заставу. Так само і з губернаторами - незважаючи на те, що частину з них лобіював Коломойський або «Вася Пупкін», всі їхні проблеми будуть на президенті.
Олексій Дорошенко, депутат Київської обласної ради депутатів
Олексій Дорошенко, депутат Київської обласної ради депутатів
Мені здається, що зараз ми спостерігаємо внутрішню боротьбу між різними групами всередині команди президента. Виходячи з цього, зараз будуть перетасовуватися кадри, які були чи не були призначені. Давайте спробуємо розібрати приклад Михайла Бно-Айріяна. З одного боку, він начебто відслужив 100 днів і пішов, з іншого боку, ми дізнаємося, що він продовжує їздити по Київській області з візитами. Начебто губернатор Олексій Чернишов узгоджений з Кабміном, а начебто ще й немає, тому що він по факту не проводить зустрічі і знайомства ні з ким не було. Проблема в тому, що Бно-Айріян, як людина Разумкова, не зміг провести жодної людини собі в заступники, ні поставити хоча б одного голову райдержадміністрації. А тому що з ким він це узгоджує? З Офісом Президента. Офіс Президента під чиїм контролем знаходиться? Природно, Андрія Богдана. Жодне призначення не змогло пройти без його схвалення. Тому протистояння між Разумковим і групою Коломойського посилюється. А Разумков тепер не дає можливості у Верховній Раді проводити ті законопроекти, які потрібні групі Коломойського. Саме тому ми побачили демарш з фінансового комітету.
Зараз розгортається війна між Разумковим, з одного боку, і з іншого боку, з людьми, які ще не входять в орбіту Коломойського. Тому, ми будемо говорити про майбутнє губернатора, який узгоджений Кабміном, але ще не підписаний президентом. А якщо він буде дійсно намагатися бути зручним всім, то це може привести до того, що у Київській області буде не 4-й губернатор за рік, а 5-й або 6-й. Я вже збився з рахунку. Кадрові заміни тривають, групи досі продовжують конфліктувати між собою.
У ЗМІ дуже багато коментарів з приводу того, що у Коломойського є інтереси до Київської області. Я б сказав - у нього є інтерес до всієї України. А Київська область - всього лише один з регіонів, він в Київській області провів двох своїх ударних людей - Олександра Дубинського і Ольгу Смаглюк-Василевську. Вони, як два мажоритарника близьких і потужних економічних районів тепер грають важливу скрипку у фінансовому комітеті, вони претендують на управління в Київській області, відповідно, змогли вплинути, щоб «не згодний» губернатор пішов. Буде заміною людина-оркестр, який буде грати не на одній скрипці, а відразу на багатьох.
Якщо говорити про Чернишова, то його оцінюють, як талановитого переговірника. Майже 20 років тому в Харкові він тільки починав свою кар'єру, створив свій власний бізнес. В принципі, сьогодні - він є людиною, зрозумілою для багатьох. З одного боку, це добре, з іншого боку, ми розуміємо, що якщо він зрозумілий, то десь це виявляє великі зв'язки.
Що стосується губернаторів, у нас були і губернатори, які знають місцеву ситуацію, і ті, які не знають місцевої ситуації - і нічого особливо не змінилося. Мені, наприклад, те, що я працював по Броварах, не проживаючи в Броварах, допомогло не пірнути у вир міжусобиць, які там є. Відповідно, я більш ефективно працюю по місту. Як говорить більшість - набагато ефективніше, ніж місцеві депутати. З іншого боку, незнання місцевої специфіки, найчастіше може заважати.
Є відчуття, що багато голів держадміністрацій більше 100 днів не витримають. Думаю, що деякі досидять свої 100 - 150 днів і - до побачення, і це стосується не тільки новопризначених губернаторів. Думаю, що це буде стосуватися дуже багатьох людей, які увійдуть в сьогоднішню владу.
Що стосується ризиків, де я бачу негатив? У нас повинен був бути затверджений на минулому тижні план розвитку територій по ОТГ. Ми його не прийняли, тому що його розробляла команда попереднього губернатора, хоча і з команди Зеленського. За фактом вона повинна була винести рішення на сесію обласної ради і, відповідно, ми повинні були його затвердити, але оскільки губернатор вже змінювався, то ніхто нічого не виносив. Тепер ОТГ будуть недосформованні. Це означає, що, наприклад, по Київській області вони не будуть сформовані так, як хотіли б громади. Вони будуть формуватися Верховною Радою і міністерством регіонального розвитку. Буде дуже багато нарікань, що призведе до протестів на місцях, крім того, буде затягуватися сама реформа місцевого самоврядування. Так що місцеві вибори, можливо, ми і не отримаємо в наступному році, тому що зараз така ситуація, в якій немає визначеності, а це може вплинути на терміни місцевих виборів.
Сергій Лозовський, політичний аналітик
Сергій Лозовський, політичний аналітик Фото: newsone.ua
Призначення нових голів адміністрацій можна порівняти з грою в футбол. У футболі, для масовки, хапають перших-ліпших з «вулиці», а вони ні бігати не вміють, ні по м'ячу попасти, ось їх і змінюють. Нових глав теж довго не протримають. Всі ж хочуть «нові обличчя». Нехай обличчям працюють, а головою там працювати нікому.
До речі, не зайве згадати, що йдучи, Михайло Бно-Айріян сказав, що йому б непогано залишитися живим і здоровим. Дивіться, зараз провладна команда підняла галас навколо поліграфа - вони перевіряють один одного. Вони говорили про термін до Нового року, але схоже, що вони до Нового року можуть не дотягнути. Я вважаю, що нові глави - Гайдай, Кучер, Прокопенко та інші, це не фаворити гонки, а прості сірі конячки.
Якщо говорити про те, «кому вигідно?», А це головне питання Римського права, то вважаю, що нікому не вигідно, просто прийшли зовсім не підготовлені люди і те, що вони роблять, це судомні спроби щось склеїти. Є така хороша фраза, що світом править непорозуміння, а в кращому випадку - дурість. Вони через непорозуміння зайшли, тому дурість й править.
Офіс Президента вимушено призначає нових людей, їм діватися нікуди. У команді має бути 15 чоловік, а є 12, які якось відповідають, а потрібно 15, тому беруть будь-який баласт. У музикантів на флоті це називалося «макет», коли двоє співають і грають, а решта просто відкривають рот.
У ЗМІ стверджують, що Україну зараз ділять Аваков і Коломойський. Ось, Харківську область в ході перестановок, отримав Олексій Кучер, кажуть - особистий адвокат Арсена Авакова. Варто відзначити, що Олексій Кучер призначений не випадково, якщо там простежується слід Авакова. Це штатний юрист сімейства або взятий з нагоди. Найгучніша його справа - це справа про «рюкзаки сина Авакова», де він захищав представника фірми-переможця на поставку рюкзаків. Потім, Аваков взагалі може бути троянським конем, чиїм реальним «господарем» є Порошенко.
Якщо говорити про Коломойського, то його інтереси треба розглядати в глобальному аспекті, який говорить про те, що найближчий рік може поміняти парадигму світоустрою. Чи то Коломойський біжить попереду паровоза, то чи намагається його наздогнати, але його висловлювання з приводу того, що боятися дефолту не варто, не збігаються з діями, які посувають країну до дефолту. А у Коломойського створили монобольшість в парламенті, він створює або вже створив монобольшість в бізнесі. Йому подобається грати «царя гори» і поки виходить. Історія знає, що кілька разів він загравався, летів як на американських гірках, і може бути повторення пройденого досвіду.
За даними ЗМІ, Сергій Гайдай, який призначений на посаду голови Луганської ОДА, буде домовлятися з ЛНР з приводу вугілля. Але вугілля для кого? Напрошується, звичайно ж, Ахметов, але навряд чи зараз щось буде направлено на те, щоб посилювати Ахметова. Може бути, що Коломойський перехоплює і вугільну тему. Навряд чи так раптом несподівано з'явився вплив Ахметова. Будь-яка з призначених фігур - це кеглі, інструмент, яким працюють. Якщо інструмент незручний, не по руці, його змінюють. Це не суб'єкт. Я б провів паралель з тим, що сказав Зеленський: «Не сподобаються, через рік їх поміняємо. Не треба переживати, що щось нам заважає». Це їхнє гасло. Резюмуємо: кадрові перестановки були, є і будуть. Неодмінно з урахуванням інтересів.
Найголовніше, що у всій цій алегорії важко простежити, а хто ж Карабас-Барабас? А Карабас-Барабас у нас не один, це, очевидно, якийсь конгломерат, який зараз вирішив провести пробну недержавну модель управління територіями та суспільством. Швидше за все, що на території України буде відпрацьований такий міжнародний хаб: логістичний, аграрний і т.д. Але це вже інша історія.

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Май 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31