Авторизація

» » » Терпець урвався: Євросоюз хоче якнайшвидше закрити питання з Британією

Терпець урвався: Євросоюз хоче якнайшвидше закрити питання з Британією

Терпець урвався: Євросоюз хоче якнайшвидше закрити питання з Британією
Терпець урвався: Євросоюз хоче якнайшвидше закрити питання з Британією

[/i]

Московський центр Карнегі

Аналітичний центр, вивчає проблеми російської внутрішньої і зовнішньої політики
Терпець урвався: Євросоюз хоче якнайшвидше закрити питання з Британією
Фото: Shutterstock
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
За три роки переговорів британські євроскептики перетворилися для Брюсселя з подразника в союзників. Спочатку Євросоюз намагався втовкмачити Лондону прості істини про нереалістичність британських запитів, але потім зрозумів, що простіше буде підкинути поступку найжорсткішим євроскептикам, щоб скоріше спровадити Британію і перейти до інших проблем. В результаті зараз найбільший головний біль для ЄС - це британські депутати, які виступають проти брекзіта.
Про це пише Московський центр Карнегі.
Минулі вихідні повинні були стати для Великобританії історичними. Щоб з четвертої спроби затвердити угоду про вихід з Євросоюзу, британський парламент був готовий зібратися в суботу. За традицією засідання в цей день проводять тільки у виняткових обставинах - наприклад, через вторгнення Аргентини на Фолклендські острови в 1982 році або напад Німеччини на Польщу в 1939-му.
Однак навіть призначення засідання на суботу виявилося недостатнім для того, щоб завершити епопею з брекзітом. Незважаючи на те що прем'єр Борис Джонсон зумів переконати ЄС прибрати з угоди механізм backstop для Північної Ірландії, депутати все одно відмовилися затверджувати угоду. Причина в тому, що багато хто з них побоюється, що уряд не встигне прийняти весь пакет супроводжуючих законів до 31 жовтня (нинішня дата брекзіта). Це створює ризик того, що Британія може вилетіти з ЄС без угоди, тому депутати зажадали, щоб Джонсон попросив у Брюсселя ще одну відстрочку.
Джонсон, навпаки, нічого відкладати не бажає, тому хоч і відправив відповідне прохання до Брюсселя, але відмовився його підписувати і доклав до нього додаткове звернення, де підкреслив, що не згоден з перенесенням дати виходу. В Євросоюзі поки не поспішають з відповіддю на це суперечливе послання, але, очевидно, вже готові піти назустріч найжорсткішим британським євроскептикам - аби закрити нарешті це питання.
Терпець урвався: Євросоюз хоче якнайшвидше закрити питання з Британією

Борис Джонсон. Фото: EPA-EFE
Ірландські відмінності
У будь-якому випадку у британського парламенту не вийде нескінченно йти від остаточного вердикту по брекзіту. Голосування по новому контракту відбудеться якщо не в найближчі дні, то, майже напевно, в найближчі тижні.
Шанси Джонсона затвердити свою угоду дійсно непогані. За підрахунками Financial Times, план британського прем'єра збираються підтримати 320 депутатів. Це майже на 40 голосів більше, ніж набрала його попередниця Тереза Мей під час своєї самої вдалої спроби. Головне, 320 голосів досить для перемоги в 650-місцевій палаті громад, тому не голосують спікер і три його заступника, а також чотири депутати, що підраховують голоси, і сім депутатів з північноірландській «Шинн Фейн».
Нова угода Джонсона відрізняється від старої угоди Мей двома важливими моментами. По-перше, звідти прибрали механізм backstop - гарантію прозорості кордону між Північною Ірландією (частина Сполученого Королівства) і Республікою Ірландія (член ЄС).
Механізм припускав, що Північна Ірландія продовжить виконувати частину регламентів ЄС, а Британія залишиться митною територією Євросоюзу, якщо сторони не зможуть знайти альтернативного рішення до кінця 2020 року. Консерватори-євроскептики вважали, що цей пункт - пастка Брюсселя. На їхню думку, Брюссель міг просто відмовитися шукати альтернативи для backstop і прив'язати Британію до своєї митної зони. А це, в свою чергу, обмежило б можливість Лондона укладати угоди про вільну торгівлю з третіми країнами.
Угода Джонсона як і раніше зобов'язує Північну Ірландію виконувати деякі європейські регламенти, застосовувати європейські стандарти утримання ПДВ і керуватися митними правилами ЄС. Але від інших регіонів Великобританії цього більше не потрібно. Тобто Джонсон все-таки витягнув Британію з європейського капкана, залишивши в ньому тільки Північну Ірландію.
При цьому де-юре Північна Ірландія продовжить залишатися частиною митної території королівства, а не ЄС. Тобто прикордонний контроль між Північною Ірландією і іншим королівством здійснюватимуть британські служби. Крім того, в теорії регіон зможе користуватися перевагами торгових угод, які Лондон укладе з третіми країнами.
Друга важлива відмінність від угоди Мей теж стосується Північної Ірландії. Згодом парламент цього регіону зможе простою більшістю відмовитися від передбаченого угодою Джонсона митного та економічного статусу. Голосування з цього питання буде проводитися кожні чотири роки. Якщо парламент Північної Ірландії проголосує за відмову від особливого митного статусу, то ЄС і Британія повинні будуть запропонувати регіону альтернативу протягом двох років.
Коаліція Джонсона
Ці нечисленні, але важливі поправки начебто повинні були зняти основні побоювання найжорсткіших євроскептиків з Консервативної партії, а також їх союзників в північноірландській Демократичної юніоністської партії. Але не вийшло. Навпаки, страх юніоністів, що особливий статус Північної Ірландії після брекзіта підірве цілісність королівства, тільки посилився. Незадоволені планом Джонсона і в опозиції - ліва Лейбористська партія і проєвропейські центристи з Партії ліберальних демократів.
Проте список прихильників угоди Джонсона поповнили понад 25 торі-євроскептиків, для яких вирішальним фактором стала відміна backstop. До них можуть приєднатися близько десяти лейбористів, яких обирали в тих округах, де висока частка виборців, що виступають за брекзіт.
Свого часу лейбористи відмовлялися голосувати за угоду Мей, тому що розуміли, що шанси пройти у неї все одно низькі. Навіщо даремно сваритися з однопартійцями заради того, що все одно провалиться. Зараз ситуація інша: голосування по угоді Джонсона, судячи з усього, буде вирішальним, і тут вже можна ризикнути своїм становищем всередині партії заради того, щоб краще відобразити вимоги власних виборців.
Головне питання в тому, чи погодяться помірні консерватори і відкриті до угоди лейбористи проголосувати за угоду Джонсона в нинішньому вигляді. Не виключено, що вони сподіваються скористатися новою відстрочкою, щоб спробувати ще більше пом'якшити умови виходу. Наприклад, запропонувати поправку, що вимагає зберегти Британію всередині митного союзу ЄС. Така поправка викличе невдоволення радикальних євроскептиків, відштовхне багатьох з них від угоди Джонсона, і процес вийде на нове коло.
Зміна союзників
Є й інші можливі варіанти того, як депутати можуть уповільнити або зірвати брекзіт. Але на відміну від Мей, у Джонсона зараз є два важливих союзника: загальна втома від обговорення брекзіта і відсутність у опозиції кращих варіантів.
Великою мірою, у проєвропейських депутатів закінчуються ходи в боротьбі проти влади. Подальше затягування брекзіта в надії виснажити уряд навряд чи спрацює. Жорсткий тон Джонсона і його критика парламенту тільки підвищують рейтинг прем'єра і Консервативної партії. Так що дострокові вибори для опозиції зараз явно не вигідні.
Підтримка брекзіта в цілому у країні залишається стійкою. Британці, які проголосували за вихід з ЄС в 2016 році, не шкодують про своє рішення. Якщо не брати до уваги, що не визначилися, то, за опитуваннями, більшість британців виступають за те, щоб затвердити угоду Джонсона, а не проводити повторний референдум.
Терпіння закінчується і у Євросоюзу, брекзіт відволікає від інших завдань, в тому числі від підготовки бюджету на 2021-2027 роки. Заради того, щоб позбутися нарешті британців, Брюссель погодився піти на раніше немислимі компроміси - скасувати backstop і створити механізм для перегляду митного статусу Північної Ірландії. Також Брюссель погодився відкласти обговорення деталей майбутнього митного режиму Північної Ірландії на період після брекзіта - вагома поступка для ЄС, де не люблять залишати юридичних сірих зон і прогалин.
З огляду на витрачені зусилля, не дивно, що голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер і президент Франції Емманюель Макрон відносяться до нової відстрочки брекзіта без особливого ентузіазму. І в підсумку саме їх тиск може змусити британських депутатів зробити останній крок до виходу з ЄС ще до грудня, коли до роботи приступає новий склад Єврокомісії.
За три роки переговорів британські євроскептики перетворилися для Брюсселя з подразника на союзників. Спочатку Євросоюз намагався втовкмачити Лондону прості істини про нереалістичність британських запитів, але потім зрозумів, що простіше буде підкинути поступок найжорсткішим євроскептикам, щоб скоріше спровадити Британію і перейти до інших проблем. В результаті зараз найбільший головний біль для ЄС - це британські депутати, які виступають проти брекзіта. Тепер Брюссель на пару з Джонсоном намагається загнати їх в кут, щоб ті нарешті поставили підпис під угодою про розлучення і перестали смикати європейських політиків. Хоча б на якийсь час - до наступної стадії переговорів про майбутню співпрацю сторін.
Євген Пудовкін

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Май 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31