Авторизація

» » » Судова реформа стартувала: Кількість суддів зменшиться вдвічі, а до Верховного суду обиратимуть по-новому

Судова реформа стартувала: Кількість суддів зменшиться вдвічі, а до Верховного суду обиратимуть по-новому

Судова реформа стартувала: Кількість суддів зменшиться вдвічі, а до Верховного суду обиратимуть по-новому
Судова реформа стартувала: Кількість суддів зменшиться вдвічі, а до Верховного суду обиратимуть по-новому
В Україні стартувала судова реформа – нововведень буде багато
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
Напередодні Верховна Рада ухвалила президентський законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування» щодо змін у судовій системі України. «За» нього проголосували 236 депутатів. Цікаво, що парламент розпочав розгляд цього документу ще 15 жовтня, впродовж всього дня слухаючи та голосуючи за правки до проєкту закону. Всього було розглянуто 189 із запропонованих 330 правок.
Чому ухвалений закон різко критикують судді і міжнародні партнери України та на які зміни очікувати судовій системі – про це детально далі.
Що передувало ухваленню докуме
Законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування» був внесений до Верховної Ради 29 серпня 2019 року президентом України.
12 вересня документ було прийнято у першому читанні, 4 жовтня – складено таблицю поправок, 15 жовтня розпочато розгляд проєкт закону у другому читанні, а 16 жовтня його погодили.
Цікаво, що 1 жовтня Верховний Суд звернувся до Президента України та парламенту з пропозицією відкласти розгляд законопроєкту № 1008, попередньо отримавши висновок Венеційської комісії щодо цього документу та прислухатися до консультацій судової гілки влади з цього приводу.
Що передбачає закон, яким «запускається» судова реформа
У пояснювальній записці до закону йдеться про запровадження нового порядку відбору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (ВККСУ) та спеціальної процедури звільнення членів ВККСУ і Вищої ради правосуддя (ВРП). Зокрема, законопроєктом пропонувалося запровадити таке:
Склад Верховного суду України скоротити зі 192 до 100 суддів.
Заробітну плату суддів Верховного суду зменшити зі 150 до приблизно 110 тисяч гривень (з 75 до 55 неоподатковуваних прожиткових мінімумів для працездатних осіб).
Склад ВККСУ скоротити з 16 до 12 членів, а її чинний склад розпускається.
Утворити при Вищій раді правосуддя конкурсну комісію для проведення конкурсу на посади членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів. До складу комісії мають увійти 3 члени Ради суддів України та 3 міжнародних експерти, запропонованих міжнародними організаціями, з якими Україна співпрацює у сфері запобігання та протидії корупції відповідно до міжнародних договорів України.
Змінити порядок формування ВККСУ: до її складу заборонять обирати колишніх членів Вищої ради правосуддя.
Утворити Комісію етики, до якої увійдуть 3 представника ВРП та 3 міжнародних експерти.
До переліку посад, на які поширюватиметься люстрація, внести керівників ВККС і Державної судової адміністрації, котрі працювали не менше року у період з 21 листопада 2013 року по 19 травня 2019 року.
Цікаво, що у середу, 16 жовтня, депутати спочатку не підтримали правку №195, котра передбачала, що вирішальне слово під час рішення про звільнення недоброчесних членів ВРП належить міжнародним експертам. Ця правка давала «міжнародникам» право вето, тому без неї виходило б, що рішення про своє звільнення фактично ухвалюють самі члени ВРП. Однак після невдалого голосування за правку нардепи подумали годину і зрештою все ж прийняли її, по суті дозволивши міжнародним експертам брати участь у призначенні членів ВРП нарівні з українськими експертами.
Реакція міжнародної спільноти та судової гілки влади України
Ще у вересні міжнародні партнери України наголошували, що перш ніж приймати закон, необхідно провести консультації з правничими експертами та міжнародним співтовариством. Виконувачка обов’язків Голови Представництва ЄС в Україні Анніка Вайдеманн та Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні Роман Ващук підкреслювали, що такі важливі зміни у закони мають бути узгоджені з Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, практикою Європейського Суду з прав людини та рекомендаціями Ради Європи. Так, посли Великобританії, Німеччини та Євросоюзу просили переглянути положення законопроєкту № 1008 про реформування судової системи.
Уже після прийняття закону про судову реформу голова Верховного суду Валентина Данішевська виступила з різкою критикою документу. За її словами, сьогодні судова система України відчуває нестачу кадрів, а новий закон натомість вдвічі скоротить кількість суддів Верховного суду.
«Судді ВСУ проходили конкурсний відбір. І це відбувалося впродовж року. Тобто кожен конкурс тривав майже рік. Визначили найкращих і призначили. Деякі з них працюють лише 4 місяці у ВСУ. Тепер серед цих 192 суддів треба призначити гірших, тобто тих, які не можуть начебто далі працювати у ВСУ… Можна залишити і 50 для того, щоб через два місяці ухвалити новий закон і заповнити ВСУ іншими людьми. Ця так звана реформа передбачає єдину мету – поміняти людей», - підкреслила Данішевська.
Виступаючи у Верховній Раді, вона зазначила, що перезавантаження Верховного суду вплине на стабільність судової системи, а запропоновані дисциплінарні процедури знищать незалежність судової системи.
У свою чергу народна депутатка від «Європейської солідарності» Іванна Климпуш-Цинцадзе заявила, що цей закон не відповідає нормам Європейського Союзу та принципам Ради Європи. А на думку лідера фракції «Голос» Сергія Рахманіна, цей закон не є по-справжньому «проривним і реформаторським».
А доктор юридичних наук, професор Віталій Журавський зазначав, що включення до складу комісії окрім членів Вищої ради правосуддя, ще й міжнародних експертів з правом вето фактично означає відсутність незалежності судової влади в Україні.
**********
Закон, що фактично запускає в Україні судову реформу, набирає чинності з 17 жовтня 2019 року. З цього ж дня повноваження членів ВККСУ припиняються, і починається процес обрання нових. Отож, уже за кілька днів судова гілка влади України почне працювати за новими правилами.

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Май 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31