Авторизація

» » » Росія і Європа. Що можливо і неможливо в їх відносинах

Росія і Європа. Що можливо і неможливо в їх відносинах

Росія і Європа. Що можливо і неможливо в їх відносинах
Росія і Європа. Що можливо і неможливо в їх відносинах

[/i]

Московський центр Карнегі

Аналітичний центр, вивчає проблеми російської внутрішньої і зовнішньої політики
Фото: Getty Images
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
Європа цікава Росії перш за все в економічному і технологічному відношенні. Зменшення або усунення політичних подразників, які заважають економічним зв'язкам, принесло б користь, але головним драйвером розвитку бізнес-співпраці виступає внутрішня ситуація в самій Росії. Позитивні зміни тут дали б куди більше, ніж будь-які геополітичні поступки
Оригінал на сайті Московський центр Карнегі
Європа на відміну від США не знаходиться в конфронтації з Росією. Однак між ними є взаємне нерозуміння,яке часом перетікає у відчуження, яке обумовлено декількома причинами.
Передусім відносини між ЄС і Росією будувалися на ідеї, що виникла ще в 1990-ті роки, що в міру «модернізації» і перетворення в «нормальну країну» Росія стане «більше схожа на решту Європи». Тепер це уявлення відійшло в минуле, так само як і думка, що Росія буде міцно пов'язана з ЄС, не переймаючи при цьому його інститутів.
Українська криза не тільки роз'єднала Європу і Росію, але і спонукала останню розвернутися до самої себе. Це означає, що Росія тепер бачить себе не східним кордоном Європи, а великим самостійним геополітичним гравцем глобального масштабу. Сьогодні Росія, залишаючись європейською з культурної точки зору, не є ні «азіатською», ні «євразійською» з точки зору політичної. Росія - це Росія.
Багато поколінь росіян вважали Європу прикладом для наслідування, тепер же Росія розглядає її в основному як сусіда. У Європейському союзі бачать ключового торгового партнера і важливе джерело технологій і інвестицій. Однак, незважаючи на економічну міць, ЄС не сприймається в Росії як повноцінний геополітичний і стратегічний гравець. Коли мова заходить про світову політику або геостратегію, в Росії вважають, що Європа просто слідує - частіше добровільно, іноді неохоче - за Сполученими Штатами. Цю впевненість Москви тільки підкріпила автоматична солідарність ЄС з доводами адміністрації Трампа про необхідність виходу США з Договору про ракети середньої і меншої дальності. На думку Москви, ці доводи надумані.
В Європі ж суперечки йдуть не стільки про те, що собою являє Росія, скільки про те, як себе з нею вести. Такі держави, як Польща чи країни Балтії, бачать в Росії екзистенціальну загрозу, але багато інших членів ЄС, хоч і стурбовані діями Москви в Україні і з підозрою ставляться до «російського втручання» в європейську внутрішню політику, проте приділяють більше уваги розвитку економічних зв'язків з Росією. Нарешті, є і такі європейці, які намагаються зрозуміти, яка історична, геополітична або психологічна логіка стоїть за діями Росії.
Не дивно, що сьогодні ні в Росії, ні в ЄС немає ясного розуміння того, якими мають бути двосторонні відносини в найближчому майбутньому.
З поточного стану справ можна зробити кілька висновків.
Повернутися в 1990-і вже неможливо. Російські лідери більше не хочуть, щоб їх країна «була частиною цивілізованого світу», як говорили колись. Навпаки, вони бачать Росію великою державою з глобальними інтересами. Неможливо повернутися і в 2013 рік - у ситуацію до української кризи. Втім, відносини ЄС і Росії в той час також важко назвати безхмарними - незадоволеність була у обох сторін.
Незважаючи на триваючий конфлікт між США і Росією, інтенсивність військового протистояння між НАТО і Росією в Європі досить низька. Обидві сторони прораховують можливі варіанти розвитку подій, але жодна з них не думає, що військове зіткнення в цій частині світу може принести якусь вигоду. Більш того, і у НАТО, і у Росії є серйозні підстави вважати, що великий конфлікт в Європі майже напевно призведе до застосування ядерної зброї, після чого його буде вже неможливо обмежити або стримати.
Разом з тим недавня зміна влади в Україні дає надію, що Мінські угоди по Донбасу почнуть виконуватися. За сприятливого сценарію це значно зменшить, а то і зовсім усуне ризик ескалації військового конфлікту, здатного вилитися в повномасштабну війну між Росією і Україною. Процес виконання угод навряд чи піде гладко, враховуючи, що українські радикали вважають їх «капітуляцією перед Росією», а Москва ніколи не погодиться повернути Крим під юрисдикцію Києва. Якщо Європа надасть активну підтримку виконання домовленостей, вироблення яких сприяли Франція і Німеччина, то це буде сприяти поліпшенню відносин між ЄС і Росією.
Навіть якщо санкції ЄС проти Росії не будуть зняті в найближчому майбутньому, є способи зміцнити економічні зв'язки в областях, яких це не торкнулося. Акцент у відносинах між ЄС і Росією потрібно робити на неполітичних питаннях, від ділових проектів і передачі технологій до гуманітарних і культурних ініціатив. Досягнутий цього літа компроміс з питання про участь Росії в Парламентській асамблеї Ради Європи показує, що, незважаючи на всі труднощі, обидві сторони мають бажання підтримувати контакти.
У перспективі на європейську політику щодо Росії будуть впливати кілька ключових факторів. По-перше, внутрішньоєвропейська суперечка між прихильниками розширення економічних зв'язків з Росією і скептиками, які завжди будуть сприймати Росію як екзистенціальну загрозу. По-друге, вплив Сполучених Штатів, ставлення яких до Росії, швидше за все, буде посилюватися найближчому майбутньому, незалежно від того, хто переможе на президентських виборах 2020 року. Нарешті, по-третє, наслідки для ЄС російсько-китайського зближення на тлі посилення протистояння між Росією і США і загострення китайсько-американського суперництва.
Якщо виходити з цих передумов, то як можуть розвиватися відносини між Росією і Європою в найближчі кілька років?
Росії варто проаналізувати свої недавні дії, щоб переосмислити і оживити свою політику на європейському напрямку.
Логічно почати з України. Після чотирьох з гаком років застою Москві потрібно проявити ініціативу в донбаському врегулюванні. Мається на увазі тісна взаємодія з Києвом, Парижем і Берліном в рамках нормандського формату. Планомірне здійснення Мінських угод на основі «формули Штайнмаєра» посилить позиції тих, хто в Європі виступає за поліпшення відносин з Росією. Однак тут не варто бути занадто великими оптимістами. Росія повинна бути готова до того, що процес мирного врегулювання може провалитися через тиск націоналістичної опозиції на президента Зеленського.
З іншого боку, Москві слід доповнити полегшену видачу російських паспортів жителям Донбасу і решті українців програмою сприяння переїзду цих людей в Росію і їх інтеграції в українське суспільство. Росії не потрібні нові території, зате потрібні люди. Їй потрібно більше російських громадян всередині своїх кордонів, а не за їх межами. Цю програму слід поширити і на інші частини колишнього Радянського Союзу, наприклад на Молдову і Придністров'я.
Ці кроки будуть вигідні для Росії з демографічної точки зору і поліпшать ставлення до неї в деяких європейських країнах. Повне виконання Мінських угод буде залежати від політичних процесів в Україні і від того, яку позицію займе Вашингтон. На даний момент президент Трамп, якому загрожує імпічмент, на словах підтримує зусилля Росії і України по вирішенню конфлікту. Ілюзій з цього приводу плекати не варто, але, якщо Росія продемонструє готовність повністю виконати свою частину зобов'язань, їй буде простіше відстоювати власні інтереси в Європі.
Москві також варто утримуватися від надмірної реакції на дії НАТО. Триваюче розширення Альянсу на Балканах, яке охопило Албанію, Чорногорію, а в найближчому майбутньому торкнеться і Північної Македонії, не представляє загрози для безпеки Росії. Активність НАТО в інших частинах Європи, - наприклад, в країнах Балтії, - продиктована в першу чергу прагненням заспокоїти своїх схильних до паніки союзників і підтвердити свою надійність. Ігнорувати ці кроки не можна, але їх потрібно тверезо оцінювати, не перебільшуючи їх значення. Коли мова заходить про справжні загрози для Росії, наприклад про розгортання ракет середньої дальності в Європі, то мішенню для відповідних кроків, які Росія вживатиме для відновлення стратегічної стабільності, повинні бути самі США, а не їхні європейські союзники по НАТО.
В епоху, коли інформація поширюється миттєво, всі впливають на всіх, Росія і Європа, зрозуміло, впливають і будуть впливати один на одного за допомогою поширення вигідних їм уявлень та ідей. Спроби обмежити такий вплив, на який СРСР скаржився в минулому, а Європа скаржиться зараз, навряд чи дадуть результат. Зате цілком реально і необхідно утримуватися від втручання в виборні механізми і, в більш широкому плані, у внутрішньополітичні процеси інших країн. Як показує історія, подібне втручання практично ніколи не приносить бажаних результатів. Розумно підтримувати контакти з усіма значущими силами в будь-якій європейській країні, але відкрита або прихована допомога одним в боротьбі з іншими нічого не дасть. Принцип «вплив, але не втручання» може сприяти відновленню довіри між Росією і Європою.
Росії не варто чекати від Європи багато чого. Зусиль президента Франції Еммануеля Макрона недостатньо для того, щоб перетворити ЄС в геополітичну і стратегічну противагу США. В ЄС, судячи з усього, не з'явиться лідерів масштабу де Голля, Брандта або Черчилля, ні навіть політиків, яких можна порівняти з Шираком, Колем і Тетчер. Європейці і далі будуть мовчати з питань військової безпеки в Європі: мовчання, яким вони зустріли рішення Дональда Трампа вийти з ДРСМД, було дуже красномовним. Спроби країн ЄС розвивати внутрішньоєвропейське військове співробітництво не повинні турбувати (або радувати) Росію: ЄС не перетвориться в нове НАТО, а старе НАТО нікуди не дінеться.
Не повинно бути особливих очікувань і в питанні санкцій. Їх перегляду повинні захотіти або Франція, або Німеччина, або обидві ці країни - лідери ЄС. Це малоймовірно навіть в умовах відсутності тиску з боку США, які, втім, не сидітимуть склавши руки, якщо виникне перспектива ослаблення санкцій. Те, як повели себе три найбільші країни Європи - Франція, Німеччина і Великобританія, коли США вийшли з ядерної угоди з Іраном, показує, як вони будуть діяти надалі. У критичні моменти європейці не можуть ігнорувати американців. Адже в доступному для огляду майбутньому США залишаться для Європи військовим щитом, ключовим ринком, основним економічним партнером і головним постачальником розвідувальної інформації. Більш жорсткий тиск США на європейських союзників не спровокує протидії - навпаки, він змусить європейців піти на поступки через страх перед реальним розривом з Америкою.
Москва може сподіватися лише на те, що Європа буде наполегливіше відстоювати свої економічні інтереси в Росії, якщо це не буде загрожувати для неї наслідками. Економічні санкції - дуже складний інструмент, і навіть найжорсткіші обмеження, введені США, залишають простір для ведення бізнесу з тією країною, на яку вони накладені. У деяких питаннях скарги європейців на збиток, який країни ЄС понесли від антиросійських санкцій, можуть бути взяті до уваги Вашингтоном. У рідкісних випадках країни ЄС можуть протидіяти США, відстоюючи свої ключові економічні інтереси. Так, «Північний потік - 2», швидше за все, буде побудований. Звичайно, більш сприятлива міжнародна обстановка не завадить, але більш здоровий діловий клімат в самій Росії набагато більше допоміг би розширенню економічних зв'язків з Європою, ніж будь-які політичні поступки. Однак і в цьому питанні варто бути реалістами.
У підсумку Росії не варто турбуватися з приводу нової архітектури безпеки в Європі - поступово, під впливом протистояння з США, наслідків зближення Москви і Пекіна і наростаючого суперництва між Америкою і Китаєм, вона складеться сама. Події останніх років унеможливили нову Ялту, а для нової Гельсінської угоди у Європи немає ні коштів, ні можливостей. Однак взаємне стримування в Європі зміцнює безпеку, а ділові інтереси забезпечують збереження економічних зв'язків, нехай і в обмеженому обсязі. Європа цікава Росії перш за все в економічному і технологічному відношенні. Зменшення або усунення політичних подразників, які заважають економічним зв'язкам, принесли б користь, але головним драйвером розвитку бізнес-співпраці тут виступає внутрішня ситуація в самій Росії. Позитивні зміни тут дали б куди більше, ніж будь-які геополітичні поступки або навіть успішне втручання у внутрішню політику інших країн.
Публікація підготовлена в рамках проекту «Росія-ЄС: розвиваючи діалог», що реалізується за підтримки Делегації ЄС в Росії.
Дмитро Тренін

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Март 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031