Авторизація

» » » Вустами Сайдіка: Як Росія нав'язує міфи про Крим

Вустами Сайдіка: Як Росія нав'язує міфи про Крим

Вустами Сайдіка: Як Росія нав'язує міфи про Крим
Вустами Сайдіка: Як Росія нав'язує міфи про Крим

[/i]

Міжнародний кур'єр

Тижневий огляд світової преси
Вустами Сайдіка: Як Росія нав'язує міфи про Крим
ОБСЄ
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
Російські ЗМІ заявили світові, що Крим - російський. І як виявилося, це прозвучало з вуст «самого спецпредставника ОБСЄ» Мартіна Сайдіка
Оригінал на foreignpolicy.com.ua.
Російські ЗМІ повідомили, що з вуст «спецпредставника ОБСЄ, всесвітньо відомого дипломата і миротворця» Мартіна Сайдік прозвучало, що Крим належить Росії. Так що забудьте, люди добрі, про Крим і залиште нас, росіян, в спокої зі своїми санкціями. Ось такі, що не більше - не менше ніж, висновки російських акул пера.
Нам не звикати до постійних фейкових і маніпулятивних повідомленнь російських ЗМІ, політиків, політологів та інших аналітиків з їх численними фабриками тролів. Але як прозвучало у відомому фільмі: «... вибачте, але істина миліша», тому і спробуємо розкласти ситуацію по поличках.
Отже, на міжнародному форумі Salzburg Europe Summit в австрійському Зальцбурзі під час сесії «Україна - шанси на мирне врегулювання» Мартіна Сайдік, спеціального представника голови ОБСЄ в Тристоронньої контактній групі (ТКГ), попросили відповісти на питання: «Чи не була помилкою анексія Криму Росією в результаті «референдуму?». У відповідь той заявив, що не буде викладати свою позицію, оскільки його сферою відповідальності є Донбас. Однак саме подальші його міркування використовували на свій лад російські ЗМІ.
«Коли я буду на пенсії, буду, так би мовити, вільною людиною, тоді я зможу вже коментувати і тему Криму. Але присутнім слід знати: за часів СРСР півострів близько 30 років перебував у складі Російської Федерації, потім 37 років - з 1954 року по 1991 рік - у складі Української РСР, а до цього була Російська імперія», - наводить Lb.ua слова Сайдіка.
На перший погляд і з історичної точки зору, слова нешкідливі, хоча неточні і неповні: а куди поділися останні 23 роки життя півострова в складі України? І ось «арифметику» Сайдіка російські ЗМІ інтерпретують як підтвердження того, що Крим зараз російський. А як же думка всієї світової спільноти, яка визнала, що Крим є українською територією, тимчасово окупованою/анексованою РФ!? А як же відповідні резолюції ООН, численні заяви лідерів країн світу, європейських інституцій!? Виявляється, це росіян не хвилює, та й «пересічному російському громадянину» знати цього не обов'язково. Головне ж - «Крим наш»!
Те, що спецпредставник ОБСЄ в ТКГ М. Сайдік не повідав про анексію Криму нічого, крім передісторії питання, таким чином уникнувши прямої однозначної позитивної відповіді, свідчить про його наміри нав'язати світовій спільноті зручні для Кремля історичні трактування і таким чином виправдати цю анексію. Це так званий контрольований вкид вигідної інформації. Чи не якась офіційна заява, а думка, викладена на неурядовому міжнародному форумі. Але озвучуються такі думки не випадково. Просто робиться чергова спроба перевірити реакцію як сторін конфлікту, так і провідних європейських країн та інституцій. І, як то кажуть, відіграти назад, якщо така реакція виявиться негативною.
Як показав п'ятирічний досвід «гібридної війни», найцікавіші «адвокати» Росії - це не ті, хто відкрито і прямодушно її захищають, а ті політики і дипломати, які підкреслено розігрують класичну європейську карту збалансованості, але в результаті дій яких «чаша якось непомітно схиляється саме в бік російських інтересів». Це підтверджують і безліч інших висловлювань М.Сайдіка про те, що:
- ОБСЄ не бачить присутності в ОРДЛО російських бойовиків, важкого озброєння і не може зафіксувати обстрілів ними позицій ВС України;
- результати незліченних перемир'їв на сході України позитивні;
- є необхідність в односторонньому зняття Україною блокади Донбасу;
- суть спеціального «плану Сайдік» в тому, що на тимчасово окуповані території Донбасу повинна прибути об'єднана місія ООН і ОБСЄ, яка організовує вибори, забезпечить амністію учасникам так званого сепаратистського руху і простежить за дотриманням прав і свобод місцевого населення;
- на яких умовах буде мир - це вже справа другорядна, найважливіше - сам мир»;
- потрібно зберегти на тимчасово окупованих територіях Донбасу «мовну самоідентифікацію»;
- створене Євросоюзом Агентство з реконструкції, власне, і мало б займатися відновленням Донбасу і його реінтеграцією в Україні;
- локальна прокуратура, силові структури і «народна міліція» повинні функціонувати в окремих регіонах Донбасу і т.д.
Як переконуємося, численні висловлювання М. Сайдіка мало чим відрізняються від кремлівських трактувань ситуації і планів з реінтеграції з подальшою його федералізацією не тільки Донбасу, а й бажано всієї України. В даному конкретному випадку Кремль вустами М. Сайдіка вміло маніпулює стурбованістю західних партнерів конфліктом на Донбасі і анексією Криму. Бойові дії на сході України тривають, інформаційний фон навколо цього залишається максимально тривожним. Колективному Заходу, безумовно, хочеться отримати лаври миротворця, не зіпсувавши при цьому відносин з Росією.
До речі, біографія самого пана М. Сайдіка теж не може не викликати запитань, оскільки велика частина зрілого життя цього австрійського дипломата пов'язана саме ... так, так, - з Росією. Почавши свою дипломатичну службу в 1975 році, М. Сайдік з невеликими перервами працював в СРСР і Росії в цілому понад 12 років. Він був радником і пресаташе Посольства Австрії в СРСР (1980-1985); головою Представництва австрійського банку Creditanstalt-Bankverein в Москві (1987-1989); радником і заступником глави місії в Посольстві Австрії в СРСР (1989-1991); директором з міжнародного бізнесу австрійської будівельної компанії Maculan Group GmbH (1991-1994), де був членом Ради директорів і генеральним директором спільного підприємства в Якутську. Також є інформація, що Мартін Сайдік вперше відвідав Москву ще в 1972 році, коли протягом року стажувався на кафедрі міжнародного права в МДУ під керівництвом юриста-міжнародника Г.Тункіна - вихованця ще довоєнної сталінсько-молотовської дипломатії.
Так що «друга батьківщина» ну ніяк не могла не накласти ідеологічних, світоглядних та інших видів відбитків на свідомість австрійського дипломата. А вже що за бізнес був в Росії в лихі 90-е - знають усі: домовляйся, в разі чого, або зі спецслужбами, або з бандитами. Третього, як то кажуть, не дано.
Всі ці біографічні факти від часу до часу, та й поставлять під сумнів об'єктивність бачення М. Сайдіком українсько-російського конфлікту. А то й можуть стати підставою недовіри до його «каламутних» і невизначених формулювань і «планів». Як особистість, він явно зангажований, в силу своєї залежності від Москви цілком може виправдовувати російську анексію Криму. Тому не варто дивуватися, що його слова часто якось повністю синхронізують з «кремлівськими темниками».
Що ж маємо в сухому залишку?
Спецпредставник ОБСЄ в ТКГ М. Сайдік в черговий раз помітно здивував, проштовхуючи в інформаційному просторі зручну для Кремля «історію» Криму, яка на перевірку виявилася черговим кремлівським фейком і виправданням анексії півострова Росією.
Своїми висловлюваннями М. Сайдік змушує українську владу замислитися над необхідністю розробки додаткової системи умовних «політичних і дипломатичних запобіжників». Адже відповідно до російського варіанту «формули Штайнмаєра», ОБСЄ відводиться ключова роль в питанні проведення, контролю та підтвердження легітимності можливих виборів на Донбасі. А це значить, що за цим процесом буде спостерігати М. Сайдік, заява якого йде врозріз із загальною позицією Європейського Союзу, лідерів європейських країн щодо Росії. Його слова ставлять під сумнів доцільність санкцій політики щодо Росії і послаблюють єдність ЄС в питанні протидії агресивним діям Кремля, якому, безумовно, це вигідно.
Висловлення М. Сайдіком особистої, явно зангажованої думки від імені всієї ОБСЄ завдає великої шкоди іміджу цієї організації на міжнародній арені. А ОБСЄ, нагадаю, як найбільша в світі регіональна організація, що займається питаннями безпеки, покликана запобігати конфліктам в регіоні, залагоджувати кризові ситуації і усувати наслідки конфліктів.
Богдан Міланенко

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Март 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031