Авторизація

» » » "Поліція в політику не втручатиметься": Перше інтерв'ю нового голови Нацполіції Клименка

"Поліція в політику не втручатиметься": Перше інтерв'ю нового голови Нацполіції Клименка

"Поліція в політику не втручатиметься": Перше інтерв'ю нового голови Нацполіції Клименка
"Поліція в політику не втручатиметься": Перше інтерв'ю нового голови Нацполіції Клименка

[/i]

LB.ua

Українське інтернет-видання. Засноване в червні 2009 року громадською організацією «Київський інститут проблем управління імені Горшеніна»
"Поліція в політику не втручатиметься": Перше інтерв'ю нового голови Нацполіції Клименка
Ігор Клименко
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
Практично всю свою професійну кар'єру Клименко займався «внутрішньою кухнею» - кадрами в системі МВС. І на нинішньому посту, судячи з усього, має намір значну увагу приділяти кадровій політиці ввіреного йому відомства. У тому числі на місцях. І, звичайно, в зоні ООС.
Оригінал на lb.ua.
"Люди, які зараз в патрулях, через п'ять, десять або п'ятнадцять років стануть керівниками середньої і вищої ланки Нацполіції". Що робити з маленькими зарплатами поліцейських і чому не варто легалізувати вільне володіння вогнепальною зброєю та споживання легких наркотиків, розповів в інтерв'ю новий глава Нацполіції Ігор Клименко.
«Обраний курс міняти не збираюся. Це перше»
С.К.: Про звільнення Сергія Князєва говорили ще до історії з його колишньою дружиною - в контексті оновлення керівництва Національної поліції. По суті, дві ці події збіглися. Скажіть, номінування на посаду голови Нацполіціі стало для вас самого несподіванкою?
Так, пропозиція, яка надійшла мені напередодні призначення, стала для несподіванкою.
С.К.: Надійшла від міністра?
Звичайно. Зустріч з Арсеном Борисовичем відбулася буквально за день до призначення.
С.К.: І як він пояснив причини звільнення Князєва і свій вибір на вашу користь?
Ніде правди діти, я запитав, з чим пов'язана зміна голови Національної поліції. Він сказав, що це була планова ротація, не більше того. Що стосується мого призначення... Міністр давно мене знає, знає мої якості і як я працюю.
С.К.: Як пройшло засідання Кабінету міністрів, на якому вас безпосередньо затвердили на посаді?
Я доповів своє бачення розвитку поліції прем'єр-міністру та членам уряду. Вони проголосували. Усе.
О.Б.: Співбесіда або ознайомча зустріч в Офісі президента були?
Ні. Я зустрічався тільки з прем'єр-міністром і міністром внутрішніх справ.
С.К. Про яке бачення розвитку Нацполіції ви доповідали міністрам?
І в Кабміні, і пізніше, коли міністр представляв мене особовому складу, я оголосив основні моменти моєї подальшої роботи і курсу Нацполіції в цілому. Обраний курс міняти не збираюся. Це перше.
Друге - для мене дуже важливо значно поліпшити стан реагування на повідомлення про скоєння злочинів і правопорушень.
Оцінка роботи поліції і ставлення до неї населення мають найважливіше значення. І це не красиві слова. За останні роки ми зробили дуже багато для того, щоб поліцейський був не просто «гарною вивіскою», а щоб кожен житель найвіддаленішого населеного пункту нашої країни знав, що поліцейський поруч і прийде на допомогу в будь-який час. Тому система прийому заяв і скарг громадян повинна бути вдосконалена.
Я буду категорично припиняти будь-які фальсифікації, спроби залишити без розгляду звернення громадян. З цього починається ставлення до нас суспільства. На кожен виклик повинен виїжджати поліцейський - офіцер громади, патрульна поліція або слідчо-оперативна група. І ми зобов'язані це забезпечити.
Ця система реагування сьогодні є проблемною через брак, у першу чергу, особового складу в деяких регіонах, транспорту, матеріально-технічного забезпечення... Складнощі є - і ми це знаємо! Трапляється, що особовий склад відмовляється виїжджати або навмисне затримує виїзд. Ми таких з системи реагування прибираємо. Але оскільки лава запасних у нас не дуже велика, доводиться перенавчати, пояснювати, що так робити не можна, десь застосовувати дисциплінарні заходи, а десь мотивувати. Для цього є дисциплінарний статут, яким ми регулюємо наші відносини з кожним співробітником.
Наступне важливе питання. Я хочу, щоб всі служби Національної поліції працювали в єдиній системі: слідство, підрозділ кримінального блоку, підрозділ превенції. Вони повинні обмінюватися інформацією і працювати єдиним кулаком. Це стосується, в першу чергу, регіонів. Якщо в центральному апараті ця робота на сьогоднішній день налаштована, то в регіонах є над чим працювати.
Наступне - сімейне насильство. Те, про що не прийнято говорити. Але ми розуміємо, як часто жінки і діти страждають в сім'ях від насильства. Ще в 2017-му ми запустили в трьох регіонах пілотний проект під умовною назвою «Поліна». Це групи реагування, які обслуговують виключно виклики по домашньому насильству. Результати роботи таких груп - вражаючі. Тому прийнято рішення запустити цей проект по всіх регіонах України.
«Плануємо ввести загальнонаціональну базу даних із системою синіх, жовтих і червоних карток - відповідно до рівня насильства в сім'ї».
С.К.: Чому «Поліна»?
«Поліна» - це абревіатура. Скорочено від «поліція проти насильства».
О.Б.: Якщо не помиляюся, в Києві такі групи вже існують. Про це розповідав керівник поліції Києва Андрій Крищенко.
Так, з 2017 цей проєкт працює в Дарницькому районі Києва, Малинівському районі Одеси і в місті Сєверодонецьку Луганської області. Думаю, зовсім скоро дамо старт «Поліні» по всій Україні. Це будуть перші 45 екіпажів, які отримають автомобілі, сучасне технічне оснащення і будуть досить ефективні.
"Поліція в політику не втручатиметься": Перше інтерв'ю нового голови Нацполіції Клименка

Домашнє насильство
С.К.: У Києві експеримент був успішним?
Він запущений не так давно, але перші результати вже досить переконливо показали необхідність цього проекту. Для більш ефективної роботи потрібна спеціальна підготовка співробітників, оскільки бувають випадки, коли вони не зовсім розуміють, з чим зіткнуться. Траплялися ножові поранення від одного з учасників конфлікту, тому що поліцейський не завжди правильно оцінює обставини, коли їде на сімейний конфлікт. А їм там зустрічаються і наркомани, і алкоголіки, і люди з психічними захворюваннями, і просто агресивні. Тому зараз працюємо над цією системою реагування.
С.К.: Нещодавно ми опублікували текст про жінок, які засуджені переважно на 8-12 років за перевищення заходів самооборони при нападі на них співмешканця або чоловіка. Цифри досить гнітючі. Можливо, варто ініціювати якусь дискусію про необхідність перегляду відповідних статей Кримінального кодексу?
Одночасно з введенням підрозділів, які будуть займатися протидією домашньому насильству, ми плануємо - спільно з іноземними партнерами - ввести загальнонаціональну базу даних із системою синіх, жовтих і червоних карток - відповідно до рівня насильства в сім'ї. І наявність в досьє агресора таких карток для жінки, яка перевищила самооборону, повинна значно пом'якшувати її вину при розгляді справи.
...Проблема насправді в іншому! Коли поліція приїжджає на виклик по домашньому насильству, жінки часто відмовляються подавати заяву або забирають її за день-другий... Бояться. І тут вже жодний закон не допоможе. Рівень самосвідомості громадян повинен зростати, визнання існування цієї проблеми, готовність боротися разом із нами, - ось що важливо.
Наступна велика проблема, слідом за домашнім насильством - вулична злочинність. І в першу чергу боротьба з побутовою наркоманією, яка захопила й районні центри, села і невеликі міста. Ви ж самі бачите, як електронні адреси (акаунтів месенджерів, в яких відбувається продаж наркотиків, - Ред.) написані прямо на стінах. І, на жаль, з профілактикою саме цього напрямку у нас є проблеми. Тому підрозділи кіберполіції, кримінального блоку і превенції, всі разом будуть спрямовані на боротьбу з цим.
О.Б.: Це хіба побутова злочинність? Більше схоже на мережеві структури з величезною кількістю втягнутих людей.
Побутова - не означає дрібна або не варта уваги! У нас є напрацювання, бачення, як боротися. Але в цьому питанні потрібні спільні зусилля і співпраця з боку місцевої влади. Ми не можемо ходити з пензликами і зафарбовувати, образно кажучи, стіни. Потрібно, щоб підрозділ по боротьбі з наркозлочинністю повідомляв в органи місцевої влади, в комунальні служби, і вони швидко реагували і робили свою частину роботи. Звичайно, після "відпрацювання" цих оголошень.
Я гарантую, що жоден начальник поліції не буде проїжджати вулицями, бачити ці написи і не реагувати на них. Реакція буде дуже жорсткою.
О.Б.: Чому ж досі не реагували?
Не можу сказати, що не реагували зовсім. Але системи не було. Та й не можна відразу налагодити таку величезну систему - йдемо «step by step», крок за кроком.
На сьогоднішній день ми замінили 40% персоналу
С.К.: Майже півтора року ви працювали заступником голови Національної поліції, фактично були правою рукою Князєва. Реформа не може реалізовуватися гладесенько-рівнесенько, напевно були недоліки, які ви бачили. Які?
Вулична злочинність. Про неї я вже говорив. Друге - напевно, недостатня увага приділялася взаєминам із місцевими органами самоврядування. На сьогоднішній день створено 800 територіальних громад. У Дніпропетровській, Кіровоградській, Черкаській, Харківській областях ми вже запустили проект «Поліцейський офіцер громади» - відбираємо найкращих співробітників за конкурсом, в тому числі і через поліграф.
У Дніпропетровській області відбір проходив у два етапи, з першого разу ми не набрали потрібної кількості співробітників - 56. За допомогою наших зарубіжних партнерів ми організували відбір і навчання офіцерів. І люди, які пішли працювати в об'єднані громади, показують хороші результати. Можу навести як приклад один з районів в Дніпропетровській області, де троє офіцерів громади практично знищили все наркопритони.
О.Б.: До призначення заступником глави Нацполіції ви очолювали Департамент кадрового забезпечення МВС. Ваші підлеглі припускають, що основні зусилля ви направите саме на внутрішню кухню, на кадрове питання.
С.К.: Чистки, умовно кажучи, почнуться?
Дивіться. Нас, поліцейських, 130 000 осіб. Ще в 15 році заступник міністра внутрішніх справ того часу Ека Згуладзе говорила, що для того, щоб поміняти весь особовий склад і знайти нові обличчя, необхідно 10-12 років. Міністр внутрішніх справ і ми знали, яку реформу починаємо, на які жертви йдемо. На сьогоднішній день ми поміняли 40% персоналу. Залишилося 60%.
О.Б.: Люди, яких ви звільняєте, відновлюються через суди.
Так. Відновилося не менше трьох тисяч.
О.Б.: Це багато.
На жаль.
С.К.: Що з цим робити?
Звільняємо вдруге. Але взагалі це питання не до мене. Ми констатуємо факт, що суди не завжди справедливі. Це наша суб'єктивна думка. У той самий час, можу сказати, що є помилка і з боку молодої Національної поліції 2015-2016 років, коли у нас ще не було достатньої нормативної бази. Документи на звільнення з лав поліції іноді складалися неправильно, давали можливість оскаржити їх в суді.
С.К.: Навмисне неправильно?
Ні. Просто неправильно. Навмисних випадків якщо і набереться, то не більше десятка. Ми працюємо в тих умовах, які є. І постійно ініціюємо зміну, удосконалення законодавчої бази. Якщо законодавець вважатиме за необхідне і можливе внести зміни, ми будемо тільки раді.
Ми не встигаємо за зарплатами, які ростуть в "народному господарстві"
О.Б.: Брак кадрів - серйозна проблема для Києва, Закарпаття, ряду інших регіонів. У людей немає мотивації працювати в поліції. Зарплати в Києві в патрульної поліції - від 13 тисяч, в регіонах - ще нижче, вони не конкурентні. Що з цим робити?
Вічне питання. Ми не встигаємо за зарплатами, які ростуть в «народному господарстві». Старт сержанта Національної поліції України становить дев'ять тисяч гривень. З цього року підвищили зарплату оперуповноваженим - їхній оклад в районі 11 500-12 500 грн. Це не той рівень, який ми б хотіли, хоча і куди кращий, ніж був до реформи.
Нас дуже хвилює некомплект в патрульної поліції, тому що це фундамент, наше майбутнє. Люди, які зараз в патрульної поліції, через п'ять, десять або п'ятнадцять років будуть керівниками середньої і вищої ланки Нацполіції. Ми на це сподіваємося, і до цього їх готуємо. Наша мета, щоб кожен співробітник, який прийшов в поліцію, пройшов службу в патрулі, перш ніж йти далі. Ось як утримати цих людей на службі, - це проблема. І не тільки в зарплаті. Через некомплект є проблема з порушенням розпорядку дня.
О.Б.: Робочий день ненормований, м'яко кажучи.
Можуть працювати більше, так. Буквально відразу після призначення я звернувся до керівників, щоб вони звернули увагу на умови, в яких працюють наші співробітники, щоб обов'язково надавалися вихідні дні. У міліції це була непопулярна тема, не дуже вона популярна і в поліції. Ми хочемо змінити ситуацію. Ми читаємо, що пишуть про організацію роботи наші співробітники, пересічні поліцейські.
О.Б.: Читаєте що?
Коментарі, форуми, соцмережі, звернення, які приходять в письмовому вигляді. Зараз молодь не боїться підписувати своє прізвище, залишати свій телефон, коли висловлює свою позицію. Це прекрасно. Особливо це стосується патрульної поліції. Але часто вони не мають зворотного зв'язку. Я хочу їм цей зворотний зв'язок дати. Ми поки не можемо забезпечити нормований робочий день в силу об'єктивних умов. Але ми повинні забезпечити їм відпочинок. Сім'я повинна бачити чоловіка або дружину. Діти повинні бачити батьків. Ми хочемо, щоб робоче місце було обладнане, і щоб співробітник поліції не думав де заправитися, де купити папір і за що заправитися.
Ще один дуже важливий напрям, який, я впевнений, дасть змогу радикально поліпшити ситуацію, - так званий перший мотиваційний пакет МВС - можливість отримання житла поліцейським на умовах пільгового фінансового лізингу. Ця програма, якою може скористатися кожен співробітник. Суть така: поліцейський платить близько 60% вартості житла, Нацполіція компенсує до 40% місячного платежу (по 5% у разі народження кожної дитини і по 10% за кожні наступні 5 років служби). Також Нацполіція оплачує всі відсотки по кредиту та інші витрати на його обслуговування.
Сьогодні за цією програмою вже 380 сімей поліцейських отримали окреме житло. Це і мотивація йти в поліцію і стимул служити добре, просуватися по службі, робити кар'єру!
О.Б.: Є ще скарги на велику кількість справ, які припадають на одного співробітника.
Це через некомплект.
О.Б.: У підсумку поліцейські просто фізично не в змозі розслідувати ту кількість справ, які на них розписані. Що з цим робити?
Ми вже робимо! На сьогоднішній день Кримінальний кодекс України містить приблизно 750 складів злочинів, з яких 200 (що становить майже чверть) за своєю кваліфікацією є злочинами невеликої тяжкості. При цьому сьогодні в загальній кількості розслідуваних злочинів - злочини невеликої та середньої тяжкості, такі як некваліфіковані крадіжки, шахрайства (ч.1 ст 190 ККУ) та легкі тілесні ушкодження становлять майже 50% від усіх розслідуваних. Так ось, ми працюємо над тим, щоб розслідували ці кримінальні проступки не слідчі, а дізнавачі, в тому числі поліцейські офіцери громади, які отримують відповідну підготовку.
Це не повністю вирішить проблему, зрозуміло. Кількість особового складу – ми маємо те, що ми маємо. Ми намагаємося, в порівнянні з міліцією, відбирати людей більш ретельно. Проводимо співбесіду, потім з ними спілкується поліцейська комісія. Людей, які в прогнозі дають негативний результат для поліції, намагаємося не пропускати.
Якщо на вакантну посаду зареєструвалося 300 осіб, до кінця доходить 25. Хтось відмовляється, хтось не проходить медичну комісію, хтось не здає заліки з фізпідготовки. Заліки дуже щадні, між іншим - щоб і дівчатка, і хлопчики могли їх здати. Рівень фізичної підготовки в школі і в інституті на сьогоднішній день страждає. Ми змушені потім піднімати рівень фізпідготовки хлопців у вищих навчальних закладах і академіях патрульної поліції.
Можна це назвати репресіями, але від усіх людей, які гальмують роботу, ми будемо позбуватися
О.Б.: Яким чином робляться згадані негативні/позитивні прогнози по найманим людям?
Це робота психологів. Проводиться співбесіда, де з'ясовується мотивація для роботи в поліції.
О.Б.: Навряд чи людина говорить на співбесіді, що хоче брати хабарі або стріляти по людях.
Психолог проводить співбесіду, де визначається в тому числі і рівень агресії. Стандартні методики. Є люди, які не розуміють, навіщо йдуть в поліцію, немає мотиву. Дуже багато показує, наприклад, метод незакінчених речень...
С.К.: Що це? Розкажіть.
Речення починається словами: «Якби я був поліцейським...». Речення потрібно закінчити. Так ми бачимо, крім всього іншого, чи вміє взагалі людина писати ... (сміється).
Або даються три слова «любов», «поліція» і «людина». І за п'ять хвилин необхідно скласти якомога більше речень з цими словами...
Для професійного психолога такі тести дають достатньо інформації. Звичайно ж, ми застосовуємо і більш надійні і валідні методики.
С.К.: У ході атестації та люстрації з поліції пішли не тільки одіозні особистості, а й досвідчені кадри, які фактично виступали наставниками для молодих, вчили їх. Особливо постраждав карний розшук. Ланцюжок наступності багато де розірвано. Це якось відчувається, позначається на роботі?
Всі, хто був звільнений, можливо, через помилки комісії, і хотів повернутися - мали і мають можливість повернутися. Якщо людина не брала хабарі, була порядним офіцером, вона має право пройти конкурс і повернутися на службу в поліцію. Ніяких проблем немає, багато хто повертається. Є тільки один момент, який цьому перешкоджає, - «старі гріхи» по міліції або по поліції ...
З іншого боку, потрібно було міняти особовий склад, вводити молодих людей, запускати соціальні та кар'єрні ліфти для молоді.
Питання в тому, чи дає людина, яка знаходиться на керівній посаді, можливість розвиватися своїм молодим співробітникам. Чи розуміє, що повинна виростити зміну - собі чи на якусь іншу посаду. Якщо окупувала місце керівника і боїться його втратити, принижує співробітників, які мають більший потенціал, – це трагедія для поліції, цього керівника ми будемо позбуватися. Можна це назвати репресіями, але це стосуватиметься всіх людей, які гальмують роботу Національної поліції. Тут моя принципова позиція.
«Після укрупнення районів на місцях залишаться поліцейські станції»
"Поліція в політику не втручатиметься": Перше інтерв'ю нового голови Нацполіції Клименка

Ігор Клименко
О.Б.: У рамках децентралізації та адміністративної реформи чинна влада планує зменшити кількість районів у країні до 100 вже в наступному році. Що буде з райвідділами поліції, які зараз є в кожному районі?
На сьогоднішній день у нас близько 700 районів, які обслуговує поліція. Але ми вже працюємо по "кущовий системі". У нас сьогодні більше двохсот центральних "кущових" відділів поліції, яким підпорядковані відділення в населених пунктах. Після укрупнення районів на місцях залишаться поліцейські станції. Однозначно, поліцейських менше стати не повинно, я вважаю - на місцях їх повинно стати більше! Ми, звичайно, збільшимо кількість поліцейських офіцерів громади, тому що громад буде, думаю, не менш як тисяча, і в цих громадах буде по п'ять-шість населених пунктів.
Якщо територіальна громада об'єднує шість населених пунктів, загальною протяжністю доріг 100 км, з відстаню 15-20 км між населеними пунктами і населенням в 10-20 тисяч, то одного поліцейського буде однозначно мало. Він не встигне об'їжджати двори, крім того, на цих поліцейських покладається ще й оформлення легких злочинів і кримінальних проступків з подальшим розслідуванням. Тому ми в кожному разі визначимо, скільки потрібно поліцейських на громаду - один, два або три. І обов'язково кожного має бути забезпечено транспортом, зброєю. Як правило, це буде рушниця, яке має мінімальний летальний результат. Також він буде забезпечений інструментами, щоб за необхідності міг допомогти будь-якому громадянину. Тобто поліцейський повинен бути своєю людиною для кожного громадянина в цій територіальній громаді. Дійти до кожного двору, знати кожного.
О.Б.: В ідеалі він повинен бути місцевим жителем?
Так, приблизно як американські шерифи.
С.К.: У рамках децентралізації є ідея тимчасово об'єднати підконтрольні Україні території Донецької та Луганської областей в одну адміністративну одиницю, щоб було простіше ними керувати. Як зараз там працює поліція? І які є, можливо, шляхи оптимізації роботи?
Більшість наших співробітників в Донецькій і Луганській областях працюють в екстремальних умовах. Це люди, які приїхали з тимчасово окупованих територій в 2014-му році, втратили все, що мали. Вони довели свою патріотичність, відданість державі. І проблема в тому, що вони вже давно звідти не виїжджали.
О.Б.: Чому проблема?
Тому що вони втомилися. Вони ж не роботи! Є внутрішні переживання - у багатьох залишилися (на непідконтрольній території) родичі, з якими вони не можуть зустрітися. У когось є проблема спілкування з батьками. Є людські моменти, про які не прийнято публічно говорити, але ми повинні говорити ... Ми повинні знати про кожного нашого співробітника в зоні проведення Операції об'єднаних сил, про його моральний і психологічний стан. Вони отримують надбавки за роботу в цій зоні, але ці надбавки не можуть замінити малої батьківщини ...
До того ж, мало охочих їхати туди служити з решти території України. Ми направляємо туди співробітників різних підрозділів у порядку ротації - вони відпрацьовують належні два місяці і їдуть додому, до родин. Але це все-таки дозволяє трохи зняти напругу, відпустити місцевих у відпустку хоч ненадовго.
«Перш за все потрібно вилучити незаконну зброю»
"Поліція в політику не втручатиметься": Перше інтерв'ю нового голови Нацполіції Клименка

Незаконна зброя
С.К.: На сьогоднішній день є велика проблема незареєстрованої зброї з зони АТО. У 2017 році, за словами Сергія Князєва, її кількість становила близько 1,2 млн одиниць, які перебувають на руках. Чи є більш свіжі дані?
Я не готовий сказати, скільки на руках сьогодні незареєстрованої зброї. Цифри можуть бути неточними. Знаємо, що її дуже багато. І не тільки зброї, але і боєприпасів. Ми повинні їх згодом вилучити, щоб життя в державі стало безпечніше.
С.К.: Ваше, як голови поліції, ставлення до легалізації зброї?
Я вважаю, що перш за все потрібно вилучити незаконну зброю, а потім, можливо, провести аналіз всіх аргументів за і проти, вислухати експертів. Але все це - після того, як закінчаться бойові дії і не буде постійного джерела надходження нелегальної зброї, зате буде можливість належного контролю за легальною.
О.Б.: Продовжимо тему легалізації, якщо торкнулися її. Ваше ставлення до легалізації проституції, легких наркотиків?
Якщо на державному рівні буде прийнято цивілізоване, законодавче рішення по легалізації проституції, напевно, так. Тому що ми все одно цієї проблеми не позбудемося.
Що стосується легалізації легких наркотиків, я бачив, чим закінчується прийом легких наркотиків у дітей. Вважаю, суспільство поки до цього не готове.
С.К.: Гральний бізнес?
Гральний бізнес повинен бути в руках держави і контролюватися чітко державою.
Якщо ми візьмемо маленькі міста, районні центри, тут вулична злочинність іноді зашкалює
С.К.: І Сергій Князєв, і Андрій Крищенко в інтерв'ю нам говорили про те, що недосконалість чинного законодавства дозволяє суду відпускати під особисте зобов'язання квартирних злодіїв і автовикрадачів вже через день-два після затримання поліцією. Ви маєте намір якось міняти цю ситуацію, ініціювати зміни в законодавство? Публічно ініціювати дискусію, робити запити ВР - цілком у ваших силах.
Безперечно.
С.К.: Що саме будете робити?
Ми проводимо величезну роботу, щоб, наприклад, затримати злодія в законі і видворити його з території України. Але суд чомусь вирішує відпустити його під особисте зобов'язання. І у наших співробітників, яким доводиться розробляти злочинця день і ніч, місяцями, а іноді й роками, опускаються руки. В першу чергу це стосується кримінальної поліції. Це до слова про мотивацію. Це велика проблема, і як її вирішити - завдання для мене, як для глави поліції, і першого зама, який керує кримінальною поліцією.
Зараз розробляємо пропозиції і будемо подавати на розгляд відповідним органам.
С.К.: Що можете сказати про статистику по злочинах на момент прийняття вами справ?
Можу однозначно сказати, що грабежі впали. У великих містах знизилася вулична злочинність, що пов'язано і з роботою Національної поліції, і з тим, що суспільство почало трохи більше взаємодіяти з нами.
У той же час, якщо ми візьмемо маленькі міста, районні центри, тут вулична злочинність іноді зашкалює. Нам не вистачає особового складу. Ми зараз перебудовуємо роботу, щоб підключати до вирішення цього питання сусідні, більш сильні, райони, щоб посилити роботу поліції в кожному проблемному регіоні. Але злочинність була завжди, і вона, на жаль, залишиться. Тут питання швидкості реагування й ефективності розкриття злочинів і їх профілактики.
О.Б.: Теоретично рівень вуличної злочинності могли б знизити так звані муніципальні варти, якби МВС або Національна поліція лояльно ставилися до їх створення. Але міністерство не в захваті від спроб формування місцевими органами влади своїх правоохоронних структур.
На сьогоднішній день немає моделі, яка б усіх влаштувала. Наведу приклад. Є підрозділ Національної поліції і місцева поліція, яка фінансується з місцевого бюджету. Хто їм буде віддавати наказ, щоб зупинити рейдерів? Або хуліганів, які громлять споруджувану заправку? Мер або керівник поліції? І хто буде погоджувати їхні дії?
Право на застосування сили в країні має виключно Національна поліція - і це правильно! Можливо, з розвитком суспільства, місцевого самоврядування, децентралізації, ми вийдемо на цивілізоване вирішення цього питання. Але ми повинні до цього дорости.
О.Б.: До речі, про доцільність застосування сили. Нещодавно у Львівській області поліція діяла надмірно агресивно проти учасників акції протесту. Це визнав глави ЛОДА Маркіян Мальський, який запропонував главі Нацполіції області написати заяву про відставку. Той відмовився. Ви будете якось на це реагувати?
Ми розбираємося з тією ситуацією. Я не хотів би зараз, до результатів перевірки, це питання коментувати. Скажу одне: поліція в політиці брати участь не буде. Робити політичні заяви - це право глави адміністрації. Поліція повинна діяти виключно в рамках закону. Є відповідні органи, які контролюють роботу поліції, вони і дадуть оцінку.
О.Б.: З 2014 року представники громадськості вимагають, щоб у поліцейських, які забезпечують порядок на масових акціях, були номерні жетони або наносилися номери, які дозволили б їх ідентифікацію, в разі необхідності встановити особу людини, яка зловживала силою. Це буде коли-небудь зроблено?
Я з цим абсолютно згоден. Воно вже зроблено. У нас всі шоломи ідентифіковані, з номерами. Кожен співробітник поліції має особистий номерний жетон.
О.Б.: Це далеко не завжди так.
Всі без винятку поліцейські - патрульна і вся інша поліція, підрозділи поліції особливого призначення - всі вони марковані. Більш того, рік тому ми ще зробили нашивку на рукавах, оскільки під бронежилетом жетон не видно. А так на рукавах у кожного є нашивка, навіть у поліцейських, які стоять на охороні на вході в приміщення. Шестизначний номер - це особистий номер кожного поліцейського. Маркування є обов'язковим для всіх, за винятком проведення спецоперацій.
О.Б.: У великих містах протестні акції проти забудов нерідко переростають в силові протистояння. І поліція в цій ситуації часто не діє.
Поліція повинна бути не над сутичкою, а між протиборчими сторонами. Якщо поліція не встигла приїхати вчасно - це, звичайно, наше недопрацювання, але кожна ситуація має вивчатися окремо. Більш того, якщо проводяться силові акції, то потрібно підтягнути і спеціальні підрозділи. На вулиці знаходяться тільки патрульні поліцейські. А це час, щоб співробітника екіпірувати, звезти їх з різних територій по заторах. Я не виправдовую поліцію, але тут потрібно дивитися на ситуацію з усіх боків. Нам же часто ніхто заздалегідь не повідомляє, що планується якась акція. Суб'єкти господарської діяльності спочатку намагаються між собою домовитися, залишаючи поліцію в невіданні. Про неї згадують вже тоді, коли починається силовий варіант.
О.Б.: У наступному році, ймовірно, буде відкрито ринок землі. Не виключено, що це буде супроводжуватися конфліктами за землю, в тому числі силовими. Поліція готується до цього?
Напевно, потрібно про це говорити після прийняття закону.
О.Б.: Робота над ним вже ведеться.
Я можу гарантувати зі свого боку, що Національна поліція буде неупереджено та чітко діяти по закону. Як ми діємо, наприклад, з рейдерством. Людина, яка посадила урожай, повинна його зібрати. Якщо згідно із законом земля належить людині, ми будемо захищати права цієї людини. Звичайно ж, у співпраці з іншими органами державної влади. Тут головне, щоб поліція не залишилася одна в розв'язанні цих конфліктів. Це комплексне питання для держави, не тільки поліції.
Поліція буде перешкоджати розвитку силових варіантів. Все інше має відбуватися в рамках закону між господарюючими сторонами. Це буде залежати від місцевих органів влади, від органів контролю, які будуть до цього процесу допущені. Від судів, з яких ми почали нашу розмову.
Соня Кошкіна та Олег Базар

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Март 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031