Авторизація

» » » Таємниця зустрічі "високого рівня": Чому Могеріні скасувала візит до Білорусі

Таємниця зустрічі "високого рівня": Чому Могеріні скасувала візит до Білорусі

Таємниця зустрічі "високого рівня": Чому Могеріні скасувала візит до Білорусі
Таємниця зустрічі "високого рівня": Чому Могеріні скасувала візит до Білорусі

[/i]

БелСат

Польський супутниковий телеканал білоруською і російською мовою
Таємниця зустрічі "високого рівня": Чому Могеріні скасувала візит до Білорусі
Федерика Могерини
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
Очікувалося, що візит верховного представника Європейського союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Федеріки Могеріні до Мінська, запланований на 4 і 5 жовтня, перезавантажить становище Білорусі в рамках Східного партнерства і додасть Білорусі нового статусу.
Якщо виходити з плану заходів, то цей візит повинен був почати новий етап у відносинах між ЄС і Білоруссю. 4-го жовтня Федеріка Могеріні повинна була зустрітися з прем'єр-міністром Білорусі Сергієм Румасом і обговорити з ним 20 документів про роботу "Східного партнерства" у 2020 році. На 5 жовтня була запланована зустріч Федеріки Могеріні з главою Білорусі Олександром Лукашенком, а також її участь в якості співголови форуму "Майбутнє "Східного партнерства".
Зустріч високого рівня планувалася ще з літа 2019 року. Ця ідея була чи не основним політичним посланням білоруської влади у відносинах з європейськими політиками. Очевидно, очікувалося, що даний захід перезавантажить становище Білорусі в рамках Східного партнерства і додасть Білорусі нового статусу.
Ще влітку міністр закордонних справ Білорусі Володимир Макей заявляв: "Восени нинішнього року ми з колегами з Європейської служби зовнішніх дій плануємо провести в Мінську офіційні заходи високого рівня з нагоди 10-річчя "Східного партнерства". А в перспективі сподіваємося прийняти у себе і черговий саміт "Східного партнерства".
Наприкінці вересня стало відомо, що до Мінська для участі в заході приїде Федеріка Могеріні. Також з'являлася й інформація про те, що в рамках візиту може відбутися підписання угод про спрощення візового режиму та реадмісія між Білоруссю та ЄС.
А чи буде форум?
Ключовим моментом, мабуть, повинна була стати саме "зустріч високого рівня" в рамках Східного партнерства.
Однак до останнього моменту не було жодної інформації про зміст і формат високої зустрічі або форум "Майбутнє "Східного партнерства". Ані на офіційній сторінці білоруського МЗС, ані в білоруських ЗМІ не говорилося про будь-які приготування до зустрічі-форуму, про учасників заходу. Як відомо, будь-який важливий (якщо він важливий) захід має інформаційний супровід. Більш того, "висока зустріч", як виявилося, спочатку обмежувалася візитом тільки послів Литви, Латвії, Польщі та високого представника ЄС. Але ж, якщо цей захід в рамках "Східного партнерства" з претензією на значущу політичну подію, то на ньому повинні були б бути присутнім як мінімум представники інших держав-членів ВП і країн ЄС.
Таємниця зустрічі "високого рівня": Чому Могеріні скасувала візит до Білорусі

Виходить, якби цей голосно заявлений захід і відбувся, то виглядав би як напівформальна непублічна зустріч. Можливо, такий формат не відповідав очікуванням європейських дипломатів, які, ймовірно, розраховували на більш масштабна подію, а не на роль політичної декорації.
Захід мав стати проривом, а став – провалом
Ситуація, мабуть, ускладнилася ще й тим, що зустріч Федеріки Могеріні і Лукашенка також була під питанням. По-перше, на 4 жовтня був запланований візит Лукашенка в Україну. По-друге, повідомлялося, що підписання візової угоди в ці дні теж не відбудеться.
Виходить, що захід, який повинен був стати проривом, виявився провалом. Не виключаю, що білоруська влада могла злякатися ефекту і наслідків своєї проєвропейської позиції. Йдеться про реакцію Москви, з якою останнім часом складаються досить напружені відносини.
Можна припустити, що Мінськ не хотів би зайве дратувати Москву, позиціонуючи себе таким собі новим організаційним центром у рамках Східного партнерства. Тому дипломатичні наміри МЗС могли звестися до проведення непомітних, чисто технічних зустрічей на рівні міністрів закордонних справ. Іншими словами, мав місце тихий саботаж власних сміливих ідей. Тому "знижений" статус високого заходу втрачав всяке політичне значення і сенс.
Основний партнер для європейців - авторитарна влада
Разом з тим, аналізуючи загальні тенденції у відносинах між Заходом (ЄС) і Білоруссю, варто звернути увагу на формування нової парадигми. Вона базується на розвитку стабільних контактів із владою і практично повністю виключає контакти з представниками громадянського суспільства і активну підтримку останнього. Авторитарна влада стала основним партнером для європейців.
Однак навіть цей новий підхід європейців не робить і не зробить двосторонні відносини стабільними і передбачуваними. Так як напрям і зміст цих відносин визначається не інтересами держави, а є побічним продуктом (ефектом) відносин із Росією.
Павло Усов

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Февраль 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728