Авторизація

» » » Працюю з президентом і на президента: Хто такий Андрій Єрмак

Працюю з президентом і на президента: Хто такий Андрій Єрмак

Працюю з президентом і на президента: Хто такий Андрій Єрмак
Працюю з президентом і на президента: Хто такий Андрій Єрмак
Андрій Єрмак
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
Секретна зустріч з Джуліані, перемовини з Росією, організація візиту до США: чому всюди фігурує Андрій Єрмак?
Світ говорить про Зеленського і Трампа, вгадуючи нові й нові комбінації, про які могли домовитися президенти.
Однак, за гучними іменами двох президентів є інші, не такі відомі люди, котрі допомагають лідерам приймати рішення. Справді, скандальній розмові президентів передувала низка цікавих подій, де одним з головних дійових осіб то тут то там з’являвся Андрій Єрмак – не просто радник президента, а, судячи з того, про що йтиметься далі, – максимально наближена до нього людина.
Ми спробуємо по порядку структурувати події, котрі розпочалися ще 26 липня – наступного дня після розмови Зеленського і Трампа, продовжилися неформальною серпневою зустріччю помічників президентів Андрія Єрмака і Рудольфа Джуліані і звучать відлунням досі – у контексті викривального оприлюднення стенограми.
Отож, все почалося зі, здавалося б, повністю секретної першої розмови двох президентів, що сколихнула цілий світ, і ледь не коштувала Трампові блискавичного імпічменту.
Світовий скандал зі стенограмою, Джуліані і Єрмаком
20 вересня співробітник розвідки США опублікував скаргу на розмову Дональда Трампа та Володимира Зеленського, яка відбулася 25 липня.
Дональд Трамп, почувши слово «імпічмент» на свою адресу, дав вказівку Білому дому оприлюднити розшифровку телефонної розмови президентів, аби довести, що ні про що протизаконне та катастрофічне не йшлося, і дати скандалу бодай трохи вщухнути. Однак, саме через цю "невинну" розмову у Трампа почалися неабиякі внутрішньополітичні проблеми – Конгрес США ініціював його імпічмент, звинувативши у зраді національних інтересів та превалюванні особистих цілей над робочими обов’язками.
Розмова, без сумніву, мала певний вектор – розвідник переконаний, що Трамп тиснув на українського лідера задля особистих цілей. У скарзі також йдеться про сумнівні контакти української сторони з особистим адвокатом Трампа Рудольфом Джуліані та спробу Білого дому приховати це. Інформатор стверджує, що свого часу Трамп розпорядився, аби віцепрезидент Майк Пенс скасував його запланований напередодні візит на травневу інавгурацію Зеленського. На думку аноніма, це могло бути важелем тиску на керівництво України. Таким чином Трамп відкладав знайомство з Зеленським, аби мати час зрозуміти, яку лінію поведінки обере новообраний президент.
Тобто, виходить, що у травні Трамп не хотів навіть знайомитися з Зеленським. Уже у липні півгодини говорив з українським президентом телефоном, а у вересні особисто познайомився і поспілкувався, вдоволено відзначаючи результати зустрічі і плануючи ще одну. Отож, чи не значить це, що Україна пообіцяла Трампові щось таке, чого він дуже прагнув, і що йому надзвичайно вигідно?
Можливо, задля цього Рудольф Джуліані і дзвонив Андрієві Богдану та Андрієві Єрмаку одразу після діалогу президентів 25 липня – аби скоординувати Україну, як поводитися, щоб отримати підтримку США. До речі, американський президент попереджав, що Зеленському і помічникам дзвонитиме його адвокат Джуліані та генпрокурор США Вільям Барр.
Рудольф Джуліані – неоднозначна особистість – для всього світу його зв'язок з Трампом – це чисто ділові юридичні питання. До речі, його стосунки з американським президентом дещо нагадують ті, що ми бачимо між Зеленським і Андрієм Богданом – є взаємна довіра, розуміння та тривала дружба. Нещодавно шляхи двох близьких президентських помічників зійшлися – саме Джуліані, за даними інформатора, у приватному порядку звертався до Андрія Богдана, аби зустрітися у серпні і обговорити особисті доручення Трампа. З трьома радниками Зеленського – Богданом, Єрмаком та Шефіром Джуліані зв’язувався одразу після липневої телефонної розмови президентів. До того ж, не минуло й тижня після діалогу, як 2 серпня Андрій Єрмак зустрічався з Джуліані у Мадриді, а це, на думку, інформатора, – пряме продовження дзвінка Трампа і готовність України слухати президента США.
Працюю з президентом і на президента: Хто такий Андрій Єрмак

Рудольф Джуліані і Дональд Трамп
"Я отримав інформацію, що президент США використовує повноваження свого офісу задля залучення втручання з боку іноземної держави у вибори в США у 2020 році. Це втручання включає тиск на іншу країну з метою розслідування стосовно одного з головних внутрішньополітичних конкурентів президента. Особистий адвокат президента Рудольф Джуліані є центральною фігурою у цих зусиллях", - пише розвідник.
Інакше кажучи, Трамп тиснув на Зеленського, переслідуючи одну мету – своє переобрання на президентських виборах 2020 року. Так, лідер США нібито просив Зеленського ініціювати розслідування стосовно компанії Burisma, до якої має стосунок син ексвіцепрезидента США і головного трампівського конкурента – Джо Байдена Хантер.
Окрім іншого, Трамп каже, що дуже багато робить для України. Набагато більше, ніж країни Європи, які мали б більше допомагати Україні, ніж вони зараз допомагають.
"Німеччина майже нічого для вас не робить. Все, що вони роблять, – балачки, і я думаю, це те, про що ви їх дійсно маєте спитати. Коли я спілкувався з Ангелою Меркель, вона говорила про Україну, але вона нічого не зробила", - підкреслює Трамп, попереджаючи, що багато європейських країн вчиняють так само, а США – дуже добрі до України.
"Так, ви абсолютно праві. Я можу сказати, що говорив з Ангелою Меркель, і я з нею зустрічався, - каже Зеленський, - я також зустрічався і говорив з Макроном, і сказав їм, що вони не роблять стільки, скільки мали б, у питаннях санкцій. За простою логікою, Європейський союз має бути нашим найбільшим партнером, але технічно США набагато більший партнер, ніж ЄС, і я дуже вдячний вам за те, що Штати роблять багато для України. Набагато більше, ніж Європейський союз, особливо коли ми говоримо про санкції проти Росії. Я також хотів би подякувати за вашу величезну підтримку у сфері оборони", - каже Зеленський.
Він повністю солідарний з Трампом, можливо, аби формально підтримати його, збудувати лояльний діалог та запевнити у повній підтримці
Наступного дня, 26 липня у Києві Зеленський зустрівся зі спецпредставником США Куртом Волкером і послом США у ЄС Гордоном Сондлендом. Розвідник зазначає, що вони радили, а по факту вказували команді Зеленського, як і що робити, аби догодити Трампові, і як наслідок – отримати американську допомогу.
Розвідник вважає, що Трамп досить жорстко шантажував Зеленського, загрожуючи повністю заблокувати військову допомогу на сотні мільйонів, якщо той не розпочне розслідування щодо сина Байдена, який мав справи у Києві. Після розмови цей процес розблокували – розвідник розцінив це як тиск.
Після того, що відомо стосовно комунікації оточення Зеленського і оточення Трампа стає зрозуміло, що саме Андрій Єрмак організовував візит українського президента до США і саме він буде єдиною ланкою, яка з’єднуватиме подальші відносини Зеленського і Трампа.
Видається дивним ще й те, що Україна має такі довірливі стосунки зі США, де президент не виказує категоричного непогодження з Путіним. Так, у 2016 році, коли весь світ був майже певний у втручанні Росії в американські вибори, Путін допоміг стати президентом Трампу – лояльному до себе бізнесмену, задиркуватому, хамовитому і гострому на язик. Такому, чиї витівки здаватимуться забавками зіпсутого владою магната і не вимагатимуть серйозних роз’яснень. Так і сталося – Трамп справді не робить гучних заяв щодо санкцій для Росії, не ставить ультиматумів Путіну, таким чином фактично працюючи у його інтересах.
Одночасно з цим Україна нібито жорстко вимагає видачі усіх полонених з Росії, повернення Криму і Донбасу, припинення війни з боку РФ. І найцікавіше, що обидвома цими глобальними міжнародними питаннями займається Андрій Єрмак.
Про Курта по-українськи
З огляду на тісні стосунки Андрія Єрмака з американськими чиновниками владної верхівки, очевидно, що він – чи не єдина людина в українській владі, вхожа до лобістських кіл США. Росія, звісно, розуміє це і її це не може влаштовувати в принципі.
Єрмак – такий собі Курт Волкер по-українськи. Помічник президента, котрий активно працює зі США, у кулуарах домовляється про зустрічі та проводить їх на нейтральній території (Мадрид).
Правда, Волкеру не вдалося успішно завершити справу, до організації якої він мав стосунок, – про секретну розмову Трампа дізналися, репутація його шефа серйозно постраждала. Волкер пішов у відставку, таким чином фактично визнавши свою поразку.
Працюю з президентом і на президента: Хто такий Андрій Єрмак

Курт Волкер
Хай там як, але Єрмак у відставку не піде. Він діятиме від імені президента на міжнародній арені, комунікуючи з усіма можливими сторонами. Навіщо Зеленському така людина – аби ювелірно вирішувати делікатні, часом потайні, справи у США або повертати українців з полону та врегульовувати конфлікт? Єрмак здатен і на те, і на те.
Візит української делегації до США – знову Єрмак?
24 вересня до США, на резонансний виступ в рамках сесії Генасамблеї ООН та на зустріч з Дональдом Трампом Володимир Зеленський полетів з дружиною та командою радників. Серед тісного оточення Президента, окрім Андрія Богдана, який давно став впізнаваною фігурою, був і Андрій Єрмак – один із найближчих помічників Зеленського. Незважаючи на свою немедійність, Єрмак був був не останньою фігурою у процесі нещодавнього обміну полоненими між Україною та Росією. Окрім цього, з огляду на свою наближеність до президента та тривалу дружбу з ним далеко до 2019, Єрмак ще матиме стосунок до багатьох переламних подій української політики.
Отож, чим насправді займається президентський помічник Андрій Єрмак – український кінопродюсер з юридичною освітою, як впливає на Зеленського та як веде діалог на світовій політичній арені?
Хто такий Андрій Єрмак
Андрієві Єрмаку 47 років, він має вищу освіту за спеціальністю «міжнародне приватне право», багато років працював у юриспруденції. Спочатку Єрмак заснував власну «Міжнародну юридичну компанію», що займалася питаннями захисту авторських прав. Цікаво, що саме Андрій Єрмак був одним з перших, кого залучили до створення українського законодавства у галузі інтелектуальної власності. Після цього він співпрацював з українськими телеканалами і кінодистриб’юторами та спродюсував два українських фільми.
Єрмак був помічником народного депутата Верховної Ради V, VI,VIІ скликань від "Партії регіонів" Ельбруса Тедеєва. Сам Єрмак тепер не любить згадувати про це, мимохіть зазначаючи, що допомагав осетинському борцеві лише у юридичному контексті і тільки тому, що сам – з родини спортсменів та колись серйозно займався тенісом.
Одразу після президентських виборів Єрмак став помічником Зеленського і відтоді напряму спілкується з ним, узгоджуючи питання тет-а-тет. Подейкують, що він, спокійний та врівноважений, є негласним «конкурентом» експресивного Андрія Богдана у контексті особистого спілкування та впливу на президента. Ба більше – у колах досвідчених політиків припускають, що Зеленський може звільнити Богдана, віддавши перевагу розважливішому Єрмаку, який, до речі, чітко націлений на джерело влади – президента.
Про це свідчить його відкрита заява про те, що йому і раніше не один раз пропонували і депутатський мандат, і міністерське крісло, але тільки при президенті Зеленському він почав свою політичну кар’єру. І не з депутатства, а одразу з верхівки.
"Я працюю з президентом і на президента. Інше мені не цікаво", - каже Єрмак, і це неспроста.
Андрій Єрмак увійшов в українську політику раптово, власне, як і його шеф Зеленський, і одразу ж – на міжнародну арену. З корабля – на бал. З продюсерського крісла – у радники президента, з мітапів з кіношниками – на зустрічі зі світовими лідерами.
Цікаво, що Єрмак не є недосвідченим політиком-початківцем. Натомість у нього є блискуче розуміння механізмів світових політичних процесів, він не просто знає ключових політичних лідерів, він з ними реально знайомий ще з колишнього, продюсерського життя. І лише постфактум, ніби між іншим, Єрмак обмовляється про те, що, виявляється, давно знайомий з американським дипломатом Куртом Волкером (спецпредставник Дежрдепартаменту США по Україні) та може безперешкодно зв’язатися з адвокатом Трампа Рудольфо Джуліані лише через одне "рукостискання".
По суті, досвіду на посаді помічника президента у Єрмака всього п’ять місяців, проте йому вдалося повечеряти у Брюсселі з Джаредом Кушнером у компанії польського президента Анджея Дуди та неодноразово зустрічатися з Рудольфом Джуліані. До речі, саме комунікація з Джуаліані стала каменем спотикання між Трампом і Конгресом США.
До речі, за словами Єрмака, зустріч з Джуліані відбулася з його власної ініціативи.
"Коли я прочитав, що він збирався приїхати в Україну, але передумав, бо у команді Зеленського є «вороги Трампа», я запропонував поговорити з ним. На той момент я був знайомий з Куртом Волкером, я розповів йому про свою ідею поговорити з Джуліані, аби прояснити ситуацію, він ідею схвалив і запропонував мене йому представити", - сказав Єрмак.
Єрмак – ретранслятор Зеленського
Одразу після призначення помічником президента Андрій Єрмак почав невпинно працювати на свій міжнародний авторитет, активно беручи участь у глобальних питаннях, як-от обміні ув’язненими та організації візиту Зеленського до США. Щодо останнього – взагалі дивна річ. Це чи не єдина зустріч світового рівня, де серед оточення президента не було Андрія Богдана. Натомість, був Єрмак.
Уже після вересневого візиту президента до США Єрмак почав детально розповідати про плани президента та повторювати порядок денний Зеленського – другу поїздку до США – тепер на офіційний візит.
Цікаво, що за кілька днів до 26 вересня – візиту Зеленського до США – Єрмак чітко охарактеризував основні вектори і гасло, з яким президент їде в США – вивести україно-американські відносини на новий рівень і не лише у політичному, а й в економічному контексті та в IT-галузі.
Червоною ниткою в усіх інтерв’ю Єрмака проходить повторення гасел президентської програми, з якою Зеленський йшов на вибори. "Ми можемо гарантувати, що при нашій каденції усі розслідування проходитимуть прозоро, жодних команд «прикрий» по дзвінку. Одним з принципів команди буде перезавантаження влади, боротьба з корупцією, реформа прокуратури", - стверджує Єрмак.
Інакше кажучи, він формулює певне рівняння, де обіцянки Зеленського-кандидата повністю дорівнюють діям Зеленського-президента, чого не було до нього.
Це може свідчити про те, що Єрмак відчуває у собі можливість та негласний дозвіл президента повторювати його, президентські цілі та справи.
Єрмак і обмін полоненими
Якщо ще на початку літа Андрій Єрмак зазначав, що виконує різні задачі у команді президента, де його, до речі, не всі знали, то тепер його прерогатива – міжнародні відносини, зокрема робота переговорника з Москвою щодо обміну полоненими.
Саме помічнику з найближчого оточення Зеленський доручив важливу місію – не просто працювати у групі зі звільнення українських полонених, а повноцінно очолити її. І тому 7 вересня Єрмак полетів до Москви та повернув 35-х ув’язнених, вийшовши першим на трап літака. До речі, лише після цього вся країна дізналася про президентського помічника Єрмака.
Андрій Єрмак – людина, котра завжди коректно говорить про російську сторону та очільника переговорної групи від Москви – Дмитра Козака, віддає належне Володимиру Путіну та його крокам назустріч у питанні повернення українських політув’язнених, впевнений у необхідності зустрічі у "нормандскому" форматі та особистій зустрічі Зеленського і Путіна, не виключає проведення виборів у так званих "ЛНР" і "ДНР", наданні особливого статусу окремим районам Донецької і Луганської областей та підтримку "формули Штайнмайєра", відкрито зазначає, що президентська команда хоче дати людям, що живуть на непідконтрольних територіях, вибір, водночас об’єднавши Україну і повернувши Крим.
З огляду на тісні стосунки Андрія Єрмака з американськими чиновниками владної верхівки, очевидно, що він – чи не єдина людина в українській владі, вхожа до лобістських кіл США. Москва, звісно, розуміє це, і її не може влаштовувати навіть вірогідність того, що якась домовленість, розмова чи навіть рукостискання між Україною і США може пройти повз Росію. Тож можна припустити, що блискуча домовленість Києва з Москвою щодо обміну полоненими, що пройшов безконфліктно і навіть доброзичливо, – по суті лише одноразова акція, такий собі широкий жест російської сторони, націлений на те, аби продемонструвати світові своє "благочестя".
Антагонізм Єрмака з Богданом
Надзвичайно цікава річ – Андрій Богдан має одну з головних функцій, окрім головування в Офісі Президента, – брати на себе "удар", аби він не відображався на репутації президента, і казати неприємні речі, про які сам Зеленський волів би змовчати (але все ж про це комусь треба говорити).
Тоді як продюсер Андрій Єрмак – "речник" філософії провладної команди, такий собі продюсер президентської програми. В інтерв’ю він детально розповідає про непохитність і послідовність втілення президентом реформаторських та миротворчих кроків задля досягнення національних інтересів, часто і докладно говорить про особистість Зеленського як незалежного президента і щирої людини, занепокоєної перш за все припиненням війни. Якщо «читати між рядків», головний його меседж у всіх інтерв’ю, яких було не надто багато, це – донести світовій спільноті і кожному її лідеру свою позицію, що абсолютно співзвучна завданням президента.
Цікаво, що не Андрій Богдан, голова Офісу Президента і по суті рупор його діяльності, а Єрмак, помічник, який майже не спілкується з журналістами, озвучує фактично від імені президента вектори та меседжі команди, окреслюючи коло питань, яким Зеленський приділятиме пильну увагу.
Єрмак висловлює вектори президентської роботи, на якій ґрунтується незмінна позиція, що є базою переговорного процесу з Росією.
"Ми не допустимо федералізації нашої держави, втрати наших територій. Ми точно хочемо припинити війну, реінтегрувати Донбас в Україну, хочемо, аби Україна була єдиною", - каже Єрмак, підкреслюючи, що саме на цих принципах будуються переговори з РФ.
До того ж, Єрмак відверто підкреслює у відповідь на будь-яке питання, що "нарешті Україна отримала принципово нового президента", до якого дослухатиметься західна спільнота та який кардинально переверне геополітичні реалії світу вже найближчим часом.
"При такому президентові Україна точно ніде не стане розмінною монетою. Не дарма ж я казав, що усі ще будуть приємно здивовані", - загадково інтригує Єрмак. Поки ми можемо лише прогнозувати та – до чого конкретно призведе така риторика та комунікація зі світовими лідерами.
Загалом, цей перший крок на трап зі звільненими полоненими і є кроком лідера, першим кроком Єрмака на шляху до великої, міжнародної політики, котра виходить далеко за межі України, і свідчить про перспективи його шляху. А що як це – певний підсвідомий меседж президентові, світові і самому собі, мовляв бути першим – його близька перспектива?
У всій цій історії багато невідомих, однак точно ясно одне – Андрій Єрмак не може якісно поєднувати організацію кулуарних домовленостей зі США і вести прозорий діалог з Росією так, щоб він увінчався новим обміном полоненими або припиненням вогню на Сході. Президентові доведеться обрати для Єрмака одну роль і зробити це найближчим часом.
Україна – розмінна монета?
Очевидно, що Зеленський у розмові з Трампом критикував президента Франції, канцлера Німеччини і посла США. Тому Україна стала заручницею непростої внутрішньої політики США, чим може серйозно образити Європу, висловивши неповагу, нехай і у приватній розмові.
До речі, Європа, незважаючи на те, що завірила, мовляв, продовжує ставитися до України, як і раніше, все ж може образитися. Тоді слова про недостатню підтримку Євросоюзу зіграють з Україною злий жарт. Невідомо, як вдосталь поміркувавши, поставиться до цього Європа і які кроки зробить у відповідь.
От якби це все було таємницею, то ризику не було б. Однак, хто ж знав, що розмову оприлюднять. Правда, оприлюднили не весь діалог. США гарантовано щось вирізали. Не може тридцятихвилинна розмова займати всього лиш кілька сторінок друкованого тексту. Після офіційного жесту оприлюднення США уже більше нічого не додаватимуть, і за їхньою версією цей текст – остаточний і єдиний. Однак, не варто забувати, що аналогічний запис зберігається і у Києві – отож, гіпотетично Офіс президента міг би оприлюднити свою, більш повну версію. Однак лише у тому випадку, якщо Зеленський дійсно не казав нічого образливого стосовно Європи і не обіцяв Трампові зробити «послугу» щодо Байдена, про яку той так наполегливо просив. Української версії стенограми не опубліковано, як і немає розлогих коментарів щодо ситуації – отож, українська сторона не планує нічого оприлюднювати. Можливо тому, що є щось, що іще «жорсткіше» та серйозніше битиме по Україні, ніж трампівська версія розмови?
А можливо, Єрмак, як головний президентський помічник-міжнародник, веде сеанс одночасної гри – з усіма погоджується і з усіма веде діалог так м’яко та поступово, що ніхто з візаві досі не здогадався про це? Поки йому це вдається – не зіштовхувати сторони між собою, мати певний профіт для власних інтересів, залишаючись доброчесною стороною по відношенню до всіх.
Це значить, що президентська команда намагається досягнути максимально вигідного результату, затрачаючи мінімальну кількість ризиків у комунікації як з серйозними противниками, так і з союзниками.
Поглянемо так: ми стали свідками дуже плідного і продуктивного діалогу з Росією – кілька тижнів переговорів і після п’ятирічного полону українці вдома, діалог з Європою, зокрема, з Макроном і Меркель залишається сталим – мовляв, "ми вдячні вам за підтримку і допомогу і дуже потребуємо вашої участі у нашому майбутньому", відносини зі США взагалі набули небачених масштабів і зробили Україну чи не найближчим другом Трампа. До того ж, так званим «ЛНР» і «ДНР» команда Зеленського також нібито залишає вибір – місцеві вибори і особливий статус, водночас транслює світові меседж "Крим – це Україна", однак конкретних закликів та програми з його повернення не розповідає.
Очевидно, що команда міжнародників Зеленського на чолі з Андрієм Єрмаком прагне вбити всіх зайців одразу задля однієї, поки нікому не відомої мети. І саме задля цієї мети президент і тісне коло його радників впроваджують ці кроки по всіх фронтах.
Україна може вміло балансувати між «краплями дощу», співпрацюючи зі США, обіцяючи Європі дотримуватися її порад та ведучи діалог з Росією. Найголовніше, аби у гонитві за цією поки ще примарною метою Україна не стала просто гральною фішкою, за допомогою якої світ вирішує свої особисті питання.
Ирина Александрова

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Март 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031