Авторизація

» » » Олександр Лукашенко хоче повернутися до Нормандського формату і ввести миротворчу місію на Донбас

Олександр Лукашенко хоче повернутися до Нормандського формату і ввести миротворчу місію на Донбас

Олександр Лукашенко хоче повернутися до Нормандського формату і ввести миротворчу місію на Донбас
Олександр Лукашенко хоче повернутися до Нормандського формату і ввести миротворчу місію на Донбас

[/i]

УІАМП

Український інститут аналізу і менеджменту політики
Олександр Лукашенко хоче повернутися до Нормандського формату і ввести миротворчу місію на Донбас
Фото: globalsib.com
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
Президент Білорусі вирішив знову повернутися до активної участі у врегулюванні конфлікту на Донбасі: 26, вересня 2019 року на зустрічі в українськими ЗМІ він підтвердив готовність своєї країни взяти участь у врегулюванні конфлікту. Чи можлива реалізація планів «бацьки» і з якими підводними каменями нам доведеться зіштовхнутися?
Оригінал на сайті УІАМП.
Основні моменти заяв Лукашенко:
Пропозицію направити до військових сил Білорусі для взяття під контроль частини кордону між Україною і РФ, що простягається на 400 км, який в даний час підконтрольний самопроголошеним республікам, за умови згоди сторін.
Конфлікт необхідно вирішувати силами «трьох слов'янських народів» - України, Білорусі та Росії, а також додав, що, можливо, до врегулювання конфлікту потрібно підключити США.
Президент фактично заявив, що формула Штайнмайєра і Нормандський формат не працюють. Пропозиція перейти до переговорів тільки трьох країн - це пропозиція відійти від Нормандського формату.
Ситуація після президентських виборів в Україні вкрай змінилася, проте Лукашенко не буде напрошуватися в посередники і миротворці для врегулювання ситуації в Україні.
Білорусь не буде ні з ким дружити проти Росії і сама буде визначати відносини з РФ і Китаєм з одного боку та з ЄС і США - з іншого.
Білорусько-американські відносини можуть вплинути на взаємодію Мінська і Києва, але позиція США не буде визначальною.
Крім того, президент Білорусі виступив за збереження територіальної цілісності України, однак при цьому не згадував кримське питання, ймовірно, через небажання погіршувати відносини з Росією. Всі його заяви про врегулювання конфлікту між Україною і Росією стосувалися тільки питання Донбаса.
Також він уточнив, що готовий сприяти досягненню миру в Україні різними способами, в тому числі шляхом надання гуманітарної допомоги і участі у відновленні інфраструктури Донбасу.
Підгрунтям даних заяв стали наступні події:
За президентства Порошенко Мінський процес зайшов у глухий кут, як і можливість Лукашенко грати в ньому роль миротворця і третьої сторони, що допомагає врегулювати конфлікт. Після зміни влади в Україні основні напрямки її діяльності президенту Білорусі поки не зовсім зрозумілі, проте останні події показали, що Зеленський має реальні наміри врегулювати конфлікт на Донбасі.
Пропозиція надійшла напередодні проведення II Форуму регіонів України та Білорусі, який пройде в Житомирі 3-4 жовтня 2019 р Лукашенко отримав запрошення на Форум і може там зустрітися з Володимиром Зеленським. На першому форумі було укладено низку угод різних рівнів (міждержавних в тому числі) і, ймовірно, свою пропозицію Лукашенко озвучив саме зараз для того, щоб вже більш предметно обговорити його через тиждень під час майбутнього форуму, а також щоб воно не стало несподіванкою для української сторони.
В даний час Лукашенко як ніколи вигідно заявляє про свій нейтралітет в гострих політичних питаннях в умовах чуток, що розповсюджуються, про ймовірність створення союзної держави з Росією і російського тиску в цьому напрямку. З цієї причини він намагається одночасно грати на російському, європейському і американському полях, а також сподівається на розширення переговорів за рахунок США. Повноцінне повернення до миротворчості допоможе Лукашенко знову набрати політичну вагу, яка йому необхідна не тільки в складному діалозі з РФ, але і на президентських виборах, що пройдуть в Білорусі в 2020 році (миротворчі успіхи можуть додати йому значну електоральну підтримку, а також створять позитивний образ не тільки в своїй країні, але і в загальному на міжнародній арені).
2 вересня 2019 м. Мінськ відвідав радник Трампа Джон Болтон, який заявив, що «Польща, Україна та Білорусь стурбовані питанням регіональної стабільності і мають намір зміцнити свою безпеку». Це був перший візит високопоставленого представника США за останні десятиліття. Крім можливих закупівель Білоруссю продукції воєнпрому США, таку заяву в деякій мірі можна вважати сигналом Лукашенко продовжувати посередницьку участь у врегулюванні конфлікту на Донбасі. Оскільки Лукашенко хотів би скасування санкцій проти Білорусі, йому вигідно вести свою зовнішню політику як таку, що націлена на покращення відносин з країнами Заходу.
Про введення миротворців на Донбас говорять уже давно.
Питання введення миротворчої місії на Донбас піднімали в Україні ще з 2015 р як опозиція, так і влада. 5-й президент України Петро Порошенко виступав з ініціативою введення миротворців в форматі міжнародної місії, до якої могли б приєднатися представники «Великої сімки», а також Австрія, Швеція і Фінляндія.
Російська сторона офіційно також висловлювалася за миротворців, проте Путін заявляв, що вони можуть бути введені тільки для захисту спостерігачів ОБСЄ, за умови домовленості з невизнаними республіками та недопуска миротворців на російсько-український кордон.
Ініціативу у врегулюванні подій на Донбасі Лукашенко проявляє, починаючи з 2014 р .: тоді він пропонував план з припинення військовий дій, що не був прийнятий; з ініціативи Лукашенка Мінськ став майданчиком переговорів сторін збройного конфлікту; в 2018 р., коли президент Порошенко підняв тему введення миротворців, він пропонував до загальної миротворчої місії допомогу білоруських військових.
Після зміни влади в Україні тема миротворців на переговорах не піднімалася. Володимир Зеленський пояснював це тим, що він не хоче «перетворення Донбасу на Абхазію або Придністров'я».
Одночасно, Білорусь підтримує і нарощує отримання економічних вигод від України у вигляді постійно негативного експортного сальдо між країнами для України:
Тут і далі - млрд дол.
Наскільки ж реально введення білоруських миротворців на кордон з Росією?
Рішення про введення миротворців приймає РБ ООН шляхом одностайного голосування (ветувати рішення може будь-яка з країн). Після позитивного рішення наступним етапом стане голосування Генасамблеї ООН, що стосується питань фінансування цієї миротворчої місії.
Для введення миротворців Українській стороні необхідно буде чітко прописати функції, які вони будуть виконувати, отримати обов'язкову згоду сторін конфлікту (в даному випадку гостро постане питання визначення цих сторін: Україна називає другою стороною Росію, а Росія себе учасником конфлікту не визнає і вважає сторонами конфлікту України і невизнані республіки), територію роботи місії і терміни проведення операції.
Якщо припустити, що всі зазначені вище моменти будуть врегульовані, гостро постає питання кількості учасників миротворчої місії. За різними підрахунками, тільки для контролю за російсько-українським кордоном на Донбасі необхідно 30-40 тисяч миротворців (не враховуючи людей, що будуть потрібні для контролю решти території), а таку кількість миротворців ООН під подібні завдання ніколи раніше не залучали. Найімовірніше, саме з цієї причини рішення СБ і Генасамблеї ООН з цього питання немає досі.
За даними Міністерства оборони Білорусі, в 2018 р. чисельність білоруських військовослужбовців становила 46 482 особи. Тобто, для того щоб повністю взяти під контроль кордон між самопроголошеними республіками і Росією, Білорусі доведеться задіяти практично весь свій військовий склад.
З цієї причини можна зробити висновок, що заява Лукашенка про готовність надати Україні білоруських миротворців для контролю за кордоном протяжністю 400 км є політичною і не передбачає реальної реалізації заявленого.
Підсумовуючи, слід зазначити таке:
Лукашенко хоче повернутися в Нормандський формат для підвищення своєї політичної ваги на міжнародній арені і посилення своєї суб'єктності як лідера.
Заява Лукашенко про необхідність вирішувати конфлікт на Донбасі в форматі трьох країн вказує на його бажання взяти контроль над процесом як нейтральної сторони.
Українська криза для Лукашенка - це вікно можливостей для відновлення відносин із Заходом, яким він активно користується. Прийом в Мінську Тристоронньої контактної групи поліпшив міжнародний імідж Білорусі і привів до ослаблення санкцій.
Заяву про введення миротворців Лукашенко зробив, цілком ймовірно в умовах розгортання передвиборчої кампанії в Білорусі для підвищення власних рейтингів всередині країни, і практичної можливості у Лукашенко здійснити запропоноване немає.
Необхідно відзначити, що в разі наміру переговорної групи ввести на територію ОРДЛО миротворчу місію, найбільш реалістичним буде її введення в складі військ нейтральних держав - Білорусі, Казахстану, Швеції, Фінляндії - через мінімальну політичну складову в питанні, а також високу ймовірність отримати на це згоду всіх сторін конфлікту.
Єва Антоненко

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Март 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031