Авторизація

» » » Західній гегемонії прийшов кінець: Європа переорієнтується на Росію?

Західній гегемонії прийшов кінець: Європа переорієнтується на Росію?

Західній гегемонії прийшов кінець: Європа переорієнтується на Росію?
Західній гегемонії прийшов кінець: Європа переорієнтується на Росію?

[/i]

The American Conservative

Американський журнал, заснований в 2002 році, виходить раз в два місяці.
Західній гегемонії прийшов кінець: Європа переорієнтується на Росію?
Фото з відкритих джерел
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
Після російської анексії Криму в 2014 році відносини між США, Європою та Росією потрапили в залежність від ситуації в Україні. Але існуючий у той час однополярний світ сьогодні розпадається. Те, як Європа поставиться до занепаду значущості США, істотно вплине на її майбутнє, в якому може запанувати мир, а можуть і вибухнути руйнівні конфлікти.
Оригінал на сайті The American Conservative.
Так вже вийшло, що американські політики продовжують бачити в Росії глобальну загрозу, розглядаючи її через призму внутрішньої політики. Але Європа, судячи з усього, розібралася в цій ситуації, і деякі лідери пішли у правильнішому і розумнішому напрямі.
«Без сумніву, ми живемо в кінці епохи західного світового панування, - сказав президент Емманюель Макрон у виступі перед французькими дипломатами незабаром після закриття саміту Великої сімки. - Ми звикли, що світопорядок з вісімнадцятого століття грунтується на цій гегемонії. Але ситуація змінилася і стала нестійкою через помилки, допущені Заходом в деяких кризах».
До такої жорсткої оцінки французького президента підштовхнуло реалістичне переосмислення поточного стану відносин між Росією з одного боку, і США і Європою з іншого, а також наслідків, що випливають з цього. Велика частина американських ЗМІ озброїлася на президента Трампа, коли той 20 серпня напередодні саміту G-7 в Біарриці сказав, що «було б набагато краще запросити Росію назад і зробити сімку вісімкою». Але коли по суті те ж саме заявив Макрон, цьому було приділено менше уваги. 21 серпня французький президент сказав, що «Росії важливо відновити членство» в G-7, звідки вона була виключена в 2014 році.
(В заяві Макрона є одна істотна обмовка про те, що «необхідною попередньою умовою» повернення Росії до структур G-8 є вирішення української проблеми на підставі Мінських угод. Багато оглядачів вважають, що це нереально. Висування цієї нереальної умови послабило настільки сміливу заяву Макрона.)
Більшість оглядачів вважають, що заяви Трампа і Макрона незалежні один від одного і ніяк не пов'язані між собою. Так, два лідери дійсно обговорювали питання про повернення Росії до складу Великої вісімки до наступного саміту, що відбудеться наступного року, але формально «сімка» це питання не розглядала, і схоже, що до кінця саміту воно перейшов в розряд гіпотетичних. Однак, як показав виступ Макрона перед французькими дипломатами, з Біаррицу він їхав з думками про Росію.
На думку Макрона, занепад західної гегемонії, в основі якої лежить військове та економічне панування США, призведе до смерті «європейського цивілізаційного проєкту», як він називає Євросоюз, якщо тільки Європа не зможе пристосуватися до цієї нової дійсності і не змінить траєкторію своїх зовнішніх відносин належним чином.
«Відчуження Росії від Європи - це велика помилка», - сказав Макрон, додавши, що континент повинен переосмислити ці відносини. «Після падіння Берлінської стіни, - продовжив президент, - ми встановили з Росією відносини, засновані на недовірі». Росія, заявив Макрон, «знаходиться в Європі». Далі він застеріг, що, якщо відштовхувати Росію, вона потрапить в обійми Китаю.
За словами Макрона, Європі треба стратегічно осмислити шляхи зближення з Росією, не залишаючи при цьому на самоті України. Якщо вона не зуміє це зробити, «ми будемо підтримувати безплідну напруженість, а заморожені конфлікти збережуться в усій Європі. Європа залишиться полем стратегічної битви між США і Росією, а ми будемо і надалі пожинати плоди холодної війни на нашій землі».
Те, що Макрон зробив настільки сміливу заяву відразу після саміту в Біарриці і після консультацій з президентом Трампом, свідчить скоординовану позицію, а не просто одиничний випадок. У зв'язку з цим його слова заслуговують більш пильного вивчення.
Макрон вирішує складні завдання на двох фронтах. По-перше, йому треба домогтися узгодженості і гармонії з американської політичною елітою, що звикла до ідеї про світове панування США. По-друге, йому потрібно зробити спритний маневр між європейською елітою, яка переконана, що якщо дозволити Росії продовжити свої дії в Україні, це підірве європейську життєстійкість, і реальністю, що полягає в тому, що збереження статус-кво з Москвою знищить ідею європейської єдності, яку ця еліта нібито відстоює.
Безплідна напруженість і заморожені конфлікти, про які попереджає Макрон, це сьогоднішня європейська реальність. Мабуть, найбільш наочним проявом цієї реальності стали нетактовні слова командувача американськими ВВС в Європі генерала Джеффа Харрігана (Jeff Harrigan) про ту загрозу, що представляє для Європи зміцнення російського військового угрупування в калінінградському анклаві на Балтиці. «Якщо нам доведеться піти туди, щоб знищити, наприклад, комплексну систему протиповітряної оборони Калінінградській області, у вас не повинно бути сумнівів, що у нас є плани таких дій, - заявив Харріган представникам преси. - Ми готуємося до цього, ми вчимося цьому. Ми весь час продумуємо ці плани ... і якщо дійде до справи, ми будемо готові виконати завдання».
Західній гегемонії прийшов кінець: Європа переорієнтується на Росію?

Ілюстрація: SouthFront
Російська реакція була передбачуваною. Прем'єр-міністр країни Дмитро Медведєв назвав висловлювання Харріган «ідіотськими», а офіційний представник російського МЗС сказала, що Росія розцінює їх як загрозу і «абсолютно безвідповідальну заяву». Російське Міністерство оборони просто відзначило, що «Калінінградська область надійно захищена від будь-яких агресивних планів, що розробляються в Європі американськими генералами, що туди приїжджають».
Але навіть якщо не враховувати російські заперечення, реальність така, що заяви Харрігана - це більшою мірою блеф і навмисне позування, ніж відображення дійсності. Просто кажучи, американські ВПС не знищили жодну комплексну систему протиповітряної оборони за 20 останніх років (останньою була застаріла ППО Сербії, погашена в 1999 році). Вони абсолютно не готові воювати з рівним по силі противником в особі Росії. На відміну від нерівних боїв з Іраком, з талібами, з «Аль-Каїдою» та ІГІЛ (заборонені в Росії організації - прим. перекл.), де панування в повітрі США було гарантовано, за повітряний простір над Калінінградською областю та навколо неї буде вестися напружена боротьба, а росіяни не захочуть бути пасивними мішенями. У Росії є можливість завдати у відповідь удар по Америці та її європейським союзникам, задіявши весь свій набір сил і засобів. Поступово таким чином, вона виведе з ладу систему управління, авіабази і переламає ситуацію на свою користь до того моменту, коли тисячі російських танків і бронемашин почнуть наступ, не зустрічаючи серйозного опору з боку військ США і НАТО.
Генералу Харрігану було б не зайве ознайомитися з бойовим складом і оперативною побудовою 1-ї гвардійської танкової армії і 20-ї загальновійськової армії, перш ніж робити аналогічні заяви в майбутньому.
Питання про Калінінград само по собі є прямим наслідком конфлікту в Україні. Польща і прибалтійські держави скористалися російською анексією Криму та інтервенцією на Донбасі, щоб створити враження всеосяжної російської військової загрози Східній Європі зокрема і Північноатлантичного альянсу в цілому. Але це не відповідає дійсності. Простий причинно-наслідковий аналіз вказує на те, що нарощування російської військової угрупування в межують з НАТО округах є мірою реагування, що носить в основному оборонний характер.
Той факт, що в російській військовій доктрині підкреслюється швидкий перехід від оборонних до глибоких контрнаступальних дій, не є провиною Росії. Скорше, в цьому винні ті, хто провокує її на такі дії. Це наслідок виходу США з договору по ПРО, розгортання націлених проти Росії нових систем протиракетної оборони, а також розширення НАТО з включенням до складу організації колишніх радянських республік Прибалтики.
Україна - це бомба уповільненої дії. Поки США і Європа висувають нереалістичні вимоги про відхід Росії з Криму та про її згоду на економічну і політичну переорієнтацію України на Захід, Москва буде змушена зберігати статус-кво. А це означає нагнітання ситуації та мілітаризацію, що будуть породжувати кризи в Калінінграді та інших місцях. Самі по собі ці дії штучні, але все може стати занадто реальним.
Крім того, збереження статус-кво вигідно одній тільки Росії. До кінця року запрацює газопровід «Північний потік - 2», який зв'яже російські газові родовища з економікою Німеччини, і відповідно, всієї Європи. Європа стане більш залежною від газових поставок з Росії, і крім того, старі трубопроводи, що йдуть територією України, стануть не потрібні. Москва, швидше за все, припинить перекачку газу цими трубопроводами, позбавивши Україну плати за транзит на мільярди доларів, які підтримують її економіку. Ніяка «летальна допомога» з боку США не зможе компенсувати втрату такого важливого джерела доходів. Таким чином, на Україні буде посилюватися економічна розруха, що спричинить ще більший політичний хаос.
Такою є дійсність, з якою Європа зв'язала своє майбутнє. Це нерозумно, і хоча б Макрон це визнає. Якщо ситуацію в Україні пустити плисти вільно, це призведе до виникнення тих самих конфліктів на землі Європи, що стануть передвісниками провалу європейського експерименту, розпочатого після закінчення Другої світової війни. Може, західній гегемонії і прийшов кінець, але навіщо разом з нею гинути Європі як найважливішій основі майбутнього багатополярного світу? Нам поки що невідомо, як Європа зуміє вибратися з української трясовини. Але безперечно те, що вона зобов'язана почати звідти вибиратися.
Переклад: ИноСМИ

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Февраль 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728