Авторизація

» » » Держкомтелерадіо: Книжкова палата Україна відкрила фонди Державного архіву друку

Держкомтелерадіо: Книжкова палата Україна відкрила фонди Державного архіву друку

У Національному музеї літератури України відкрилась виставка «Друковані видання періоду визвольних змагань українського народу 1917-1921 рр.», присвячена 100-річчю заснування Державної наукової установи «Книжкова палата України імені Івана Федорова».
Книжкова палата як унікальний заклад, де зберігаються всі види друкованої продукції, була заснована урядом УНР 24 січня 1919 року. Однак формування її фондів розпочалося значно раніше – з червня 1917 року, коли Уряд Володимира Винниченка зобов’язав надсилати обов’язковий примірник вітчизняних книгодруків до бібліотечного відділу Генерального секретаріату народної освіти. Збирання та збереження усієї друкованої продукції, що виходила на теренах України, було продовжено за правління гетьмана Павла Скоропадського. Тож на момент офіційного утворення Книжкової палати в її фондах вже налічувалося 2007 вітчизняних новодруків.
Документи, які представлені на виставці з фонду Державного архіву друку, висвітлюють один із найскладніших періодів історії України – період національно-демократичної революції та боротьби за збереження української державності в 1917-1921 рр. Заступник директора Книжкової палати Галина Гуцол зауважила, що на виставці демонструються виключно оригінали документів. «Експозиція виставки складається зі 120 експонатів. Це раритетні друковані видання різного спрямування – від суспільно-політичної літератури та урядових рішень, наказів до наукових праць, підручників, словників, художньої літератури», – наголосила Галина Гуцол.
Зокрема, відвідувачі мають змогу ознайомитись із текстом Конституції Української Народної Республіки, ухваленої у 1918 році, оглянути низку законів, прийнятих в УНР – законом про вибори до Установчих зборів УНР, земельним законом, ухваленим УЦР 18 січня 1918 р., законом про 8-годинний робочий день (від 25 січня 1918 р.) та закон про державну мову в Українській Народній Республіці. До речі, мовний закон, ухвалений Радою Народних Міністрів 1 січня 1919 року, містить лише два пункти. У першому зазначається, що державною мовою в УНР вважається українська мова. Далі (правопис збережено): «Через те вона обов’язкова для вжитку в Армії, Фльоті і всіх урядових та загальних громадських публічноправних установах». А в другому пункті зазначено, що «приватним особам дозволяється звертатися до цих установ на їх мові».
Відкриваючи виставку, перший заступник Голови Держкомтелерадіо Богдан Червак зазначив, що документи, які демонструються сьогодні, засвідчують: сто років тому українці змагалися за свою державу і вибороли її незалежність. Отже, в 1991 році відбулося відновлення історичної справедливості. «Вивчення історії визвольних змагань, наших перемог та поразок, є надзвичайно важливим для подальшої розбудови держави, – зазначив Богдан Червак. – Адже не історія, якою б болючою вона не була, розколює український народ, а відсутність знань та міфи, нав’язані російською імперською пропагандою, ділять Україну на схід і захід».

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Март 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031