Авторизація

» » » Якщо ми хочемо захистити демократію, ми маємо зрозуміти, як захистити її від гібридної «м'якої сили», – Дмитро Кулеба

Якщо ми хочемо захистити демократію, ми маємо зрозуміти, як захистити її від гібридної «м'якої сили», – Дмитро Кулеба

Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Дмитро Кулеба взяв участь у міжнародній конференції «Гібридні загрози: зрозуміти, адаптуватись, реагувати», яка проходить у Києві.
У своєму виступі він акцентував увагу на гібридній «м'якій силі» як найменш дослідженому елементі гібридної війни. Відповідно до класичного визначення «м’яка сила» – це використання методів зацікавлення, переконання для досягнення своїх цілей. Це вибудовування горизонтальних зв’язків, які сотнями ниток поєднують суспільства, зближують їх. Росія, яка взяла на озброєння концепцію «м’якої сили», за останні роки суттєво трансформувала та адаптувала її до російських реалій. Наразі є всі підстави говорити про гібридну «м’яку силу». Не можна ставити знак рівності між «м’якою силою» демократій та авторитарних держав, де обмежуються свободи – назва та ж сама, але сутність різна.
За словами Віце-прем’єр-міністра, провідниками «м’якої сили» у демократіях є як держава, так і громадянське суспільство. В Росії ж ці інструменти повністю контролюються державою. Наприклад, у 2007 р. Фонд «Русский мир» був створений указом Президента Росії Володимира Путіна як «недержавний центр підтримки та популяризації російської мови і культури». Тобто фонд був зареєстрований як громадська організація, хоча опирається на централізовану державну вертикаль з доступним йому ресурсом, що забезпечує швидкість та ефективність реалізації будь-яких завдань, які просто не сумісні із західною моделлю.
Другою ознакою гібридної «м'якої сили» є використання відкритості опонента для нав'язування своєї точки зору. «Західні демократії зробили традицією наведення протилежної точки зору в медіа чи дискусіях. Але якщо протилежна точка зору – це відверта брехня, то чи заслуговує вона на те, щоб її висвітлювали?» – зазначив Дмитро Кулеба.
Третій фактор – сфокусованість на історичних питаннях, вибудовування на цьому державної архітектури. Зокрема, для Росії це експлуатація образу країни-переможця у Другій світовій війні. Загалом гібридна модель Росії – це відродження радянського зомбі, якого апгрейдили та модернізували, сказав Віце-прем’єр-міністр.
«Якщо ми хочемо захистити демократію, ми маємо зрозуміти, як захистити її від гібридної «м'якої сили», – наголосив Дмитро Кулеба. І для цього необхідно будувати систему стійкості, здатності протидіяти (resilience). В її основі має бути концепція, яку ми щодня маємо адаптувати під реальність, щоб ефективно захищатись. В 2014 році Україна здивувала всіх, в тому числі агресора, своїм опором. Це було як диво. Але надалі ми не маємо сподіватись на дива. Я переконаний, що система стійкості в України має бути одна, побудована разом з партнерами з НАТО. Це єдиний шлях», – підкреслив Віце-прем’єр-міністр.
Конференція «Гібридні загрози: зрозуміти, адаптуватись, реагувати», організована у рамках Платформи Україна-НАТО з вивчення досвіду протидії гібридній війні, проходить 26-27 вересня у Дипломатичній академії України ім. Г. Удовенка. Деталі та програма – тут.

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Март 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031