Авторизація

» » » Ґрета Тунберґ: Від ідеалу – до реальності

Ґрета Тунберґ: Від ідеалу – до реальності

Ґрета Тунберґ: Від ідеалу – до реальності
Ґрета Тунберґ: Від ідеалу – до реальності

[/i]

Ігар Тишкевіч

Експерт Українського інституту майбутнього
В Європі Грета Тунберг перетворюється в ікону екологічного протесту
Фото: REUTERS
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
Весь світ дотепер обговорює промову шведської екоактивістки на саміті ООН з питань клімату.16-річна дівчина різким і безапеляційним тоном, зі сльозами на очах заявила про вкрадене дитинство і початок масового вимирання. Оцінки її діяльності в медіа сфері розділилися: одні – у захваті, інші її критикують. Що стоїть за маленькою «месією»: душевні терзання або піар-кампанія?
Про це пише на своїй сторінці в Фейсбук Ігар Тишкевич.
Свідомість метеликів або як ліпляться святі
Останні дні ім'я Ґрета Тунберґ на перших шпальтах провідних медіа. Її наводять як приклад "молодого політика", лідера наступного покоління тощо. Ще б пак - 16-річна дівчинка за пару років злетіла від підлітка, який не ходив в школу, "борючись із потеплінням", до людини, що виступає з трибуни ООН і намагається відчитати лідерів держав. Екоактивісти у захваті, деякі не розуміють, є ті, хто називає її ідеалістом.
Одним словом, захоплення, сльози щастя, емоції через край. А за всім цим стоїть глибока людська травма. Сама Тунберґ на виступі на TEDx говорить про хвороби в 11 років, депресії і періоди, коли вона перестала розмовляти. І називає букет діагностованих у неї психічних розладів. Серед яких синдром Аспергера, обессивно-компульсивний розлад і ще там до купи. Забавно, що список є навіть у Вікіпедії, але ж йти за посиланням, щоб вивчити що це таке, ніхто не збирається. Дівчинка захворіла від хвилювання за природу - як це прекрасно звучить!
Фото: Голос Америки
Але йдемо, ліземо і читаємо
Синдром Аспергера - його ще називають дорослий аутизм. Це – труднощі комунікації з іншими людьми, групами, а так же, стереотипним та повторюваним репертуаром занять і, що важливо в нашому випадку, інтересів.
На це накладається ОКР - ще більш неприємна штука, яка характеризується розвитком нав'язливих думок, що лякають, спогадів тощо.
Невідомо, що стало тригером запуску хвороб для дівчинки, але екологія, боротьба зі зміною клімату в її виконанні прекрасно вкладається в клінічну картинку букету з синдрому Аспергера і ОКР.
Для дівчинки, її батьків це може бути навіть плюсом - вона соціалізується хоча б завдяки одній темі. Але це вже краще ніж мовчати і ні з ким не комунікувати. Тому вони підтримають практично будь-які її ідеї - я б робив те саме.
Але питання не в родині - питання в піпл, що потрібна гарна картинка. Дівчинку витягають на івенти, починають розкручувати, говорити з нею, знову таки про проблеми екології і як треба це захищати і як можна багато чого досягти. Тобто не відводити в інші теми, ведучи і від хвороби, а заганяти глибше, можливо загострювати розлад (пам'ятаємо, що ОКР - нав'язливі думки, що лякають).
Дівчинку завели, вивели на екрани, вона із оскалом гарчала на лідерів держав. Чи досягла вона мети? Ні. Такий виступ "не зайшов". Чи досягли мети ті, хто Ґрету готував - так, 1000 разів так. Хайп вийшов знатний.
І піпл злетівся як метелики на вогонь, збігся як жуки на гірку свіжої органіки.
Але є одна проблема, формат Ґрети "заходить" один, максимум два рази. Потім він буде набридати, потім дратувати. Сприйняття теми може змінитися, дівчинка змінитися не зможе. І на цьому етапі отримає новий букет діагнозів (якщо залишиться жива). Другий варіант - спробує залишатися в тренді, підвищуючи ставки, роблячи яскравіше шоу. Але ось, проблема, на певному етапі зробити "яскравіше" без шкоди для себе вже не вийде. Знову поганий фінал для дівчинки.
Зате ціла купа екологічних організацій просто у захваті, ЗМІ в дикому писку - така хайповая тема, така картинка, такі жабки і заставки можна малювати. А дівчинка? А на дівчинку, її батьків цим товаришам, як і споживачам інформації, за великим рахунком пофіг.
Станеться із нею щось - мережеві лемінги аватарки підфарбують, можливо флешмобік проведуть і забудуть.
Сумно. Кліматичну проблему це не вирішує, та й дівчинку шкода.
Ігар Тишкевич

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Март 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031