Авторизація

» » » Немає статті, не буде покарання: Що не так з декриміналізацією фіктивного підприємництва

Немає статті, не буде покарання: Що не так з декриміналізацією фіктивного підприємництва

Немає статті, не буде покарання: Що не так з декриміналізацією фіктивного підприємництва
Немає статті, не буде покарання: Що не так з декриміналізацією фіктивного підприємництва

[/i]

112.ua

ІА 112.ua - найсвіжіші новини політики, економіки України і світу, інформація про надзвичайні і кримінальних подіях.
Немає статті, не буде покарання: Що не так з декриміналізацією фіктивного підприємництва
Фото: Gleb Garanich/Reuters
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
Верховна Рада ухвалила законопроєкт №1080 щодо зменшення тиску на бізнес згідно з яким пропонується викорінити з практики правоохоронних органів покарання за так зване фіктивне підприємництво. Самі штрафи вже давно особливо не хвилювали "фіктарів".
По суті, замість того, щоб покарати недбайливих правоохоронців за зловживання владою, законодавці вирішили піти по шляху найменшого опору – чищення Кримінального кодексу, щоб у нашій поліції було менше спокус кошмарити бізнес. До яких наслідків це призведе?
Оригинал на сайте 112.ua
Україна повільно, але впевнено пробуджується в холодній ванні вульгарного лібертаріанства. Чому вульгарного? Справа в тому, що до лібералізму, хоч класичного, хоч з приставкою "нео", нинішня політична течія має таке ж відношення, як морська свинка до моря.
Тут, як мовиться, "пардон за вибачення" у частині побитого порівняння. Поки що неабияк прийнята "на груди" порція електоральної "соми" не дозволяє електорату гідно оцінити красу гри, але процес витвереження станеться досить скоро і сприяти йому буде здоровий морозний вітер вже найближчої зими.
В Україні зареєстрували законопроєкт №1080 (ухвалено в першому читанні, - ред.), згідно з яким пропонується викорінити з практики правоохоронних органів покарання за так зване фіктивне підприємництво.
Мова йде про горезвісну статтю 205 Кримінального кодексу України, яка знайома кожному підприємцю, який займався бізнесом у нашій країні останні кілька десятків років.
Відповідно до зазначеної вище статті, фіктивне підприємництво – це "створення або придбання суб'єктів підприємницької діяльності (юридичних осіб) з метою покривання незаконної діяльності або здійснення видів діяльності, щодо яких діє заборона". Покарання за ці діяння і хочуть прибрати.
Правда вже давно за "фіктар" нікого не садять. Санкції, передбачені статтею 205 ККУ, передбачають штраф в розмірі 500-2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі повторного правопорушення, штраф збільшується до 3-5 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Самі штрафи вже давно особливо не хвилювали "фіктарів". За часів Януковича всі чудово знали, що існує відмивочна структура - "платформа", яка відмивала гроші і допомагала вийти в кеш тисячам підприємців. Свої розцінки були у податкових "ям" по накрутці фіктивного відшкодування ПДВ.
Існували спеціалізовані структури з продажу "актів" виконаних робіт/наданих послуг та інших документів для нарощування витратної частини з метою уникнення податку на прибуток. Питання виведення капіталу за кордон і заводу валютного налу курирували компанії, заточені на мережу міжнародного структурування бізнесу.
В роки "реформ" майже нічого не змінилося. Чому "майже" - ну зміна бенефіціарів фіктивного бізнесу все ж відбулася. З'явилися податкові "скрутки", схеми з товарним пересортом. А потреба в налі та виведенні капіталу за кордон у світлі появи електронних декларацій лише зросла.
В результаті вся економіка жила в умовах асиметричної утопії: з одного боку мільярдні обороти по рахунках фіктивних фірм, яких зрідка кошмарили, коли вони не хотіли "ділитися" і для яких штрафи, що укус комара в філейну частину слона.
А з іншого – маса прикладів, коли правоохоронці відкривали "фактові" справи проти підприємців, на підставі статті 205 і кошмарили бізнес до тих пір, поки той не погоджувався виплатити необхідне "полюддя". А кошмарити можна було довго.
При об'єктивному підході, спрямованому на усунення зазначених вище протиріч, необхідно було перш за все внести зміни в Кримінальний кодекс, які б більш чітко класифікували факт фіктивного підприємництва та "сортували" факти порушень за видами: переведення в готівку; допомога в ухиленні від сплати податків; незаконне виведення капіталу і т. д. За ці злочини необхідно було істотно збільшити санкції кримінальної статті.
З іншого боку, не менш важливо було встановити чіткі критерії захисту підприємців від "автоматичного" звинувачення в "фіктарі", а також внести відповідальність правоохоронців за зловживання у застосуванні статті 205 ККУ.
Замість цього нова влада вирішила рубонути з плеча і повністю відмовитися від кримінального переслідування фіктивного підприємництва. При цьому навіть у головному науково-експертному управлінні парламенту зазначили, що такі дії є вкрай передчасними з причини того, що недостатньо обґрунтований ключова теза законопроєкту щодо того, що "фіктар" більше не несе суспільно значиму небезпеку.
По суті, замість того, щоб покарати недбайливих правоохоронців за зловживання владою, законодавці вирішили піти по шляху найменшого опору – чищення Кримінального кодексу, щоб у нашій поліції було менше спокус кошмарити бізнес.
Хоча за оцінками Інституту соціально-економічної трансформації, кожен рік бюджет країни втрачає від діяльності лише одних тільки конвертаційних центрів до 15 млрд грн.
При цьому, алогічним здається той факт, що даючи вільну "фіктарям", нова влада намагається провести РРО-ізацію малого бізнесу, посилюючи фіскалізацію ФОПів, в результаті чого бюджет може поповнитися максимум на кілька мільярдів.
Складність застосування 205 статті обумовлюється тим, що вона відноситься до так званих предикативних злочинів з подвійною складовою, коли потрібно довести не лише сам факт "відмивання", але і попередній (основний) злочин, пов'язаний, наприклад, з ухиленням від сплати податків.
Тобто недостатньо "пов'язати" двох технічок і одного сторожа в кімнаті, де розміщувався конвертаційний центр та вилучити пару десятків печаток, мобільних телефонів і пачку порожніх бланків. Потрібно розплутати весь клубок і дійти до всіх вигодонабувачів та замовників.
Для наших політичних еліт – це майже страшний сон, адже в процесі розслідування можна так копнути, що в результаті є ризик вийти на самих себе.
Саме тому, згідно з даними єдиного державного реєстру судових рішень, в 2016-2018 роках за статтею 205 ККУ було винесено 368 судових рішень, з яких – 3 опинилися виправдувальними, 40 – обвинувальними і 325, тобто переважна більшість, у вигляді затвердження угод про визнання провини, коли самі докази судом не розглядалися.
Мова йде про своєрідне "фотополювання" наших силових органів: зловили, зважили, сфотографували для прес-релізу і відпустили. З певним профітом в кишені і почуттям виконаного обов'язку.
Що стосується суті вироків, то обвинувачені відбулися штрафами в розмірі від 2,5 тисяч до 85 тисяч гривень, при цьому найбільш поширене фінансове стягнення склало 8,5 тисяч гривень (220 рішень).
Ну а сумарно в 2016-2018 роках держава отримала у вигляді штрафів від "фіктарів" всього 6,5 млн грн (за ціною однієї машини, на якій один з "фігурантів" приїжджав до суду). Можна уявити собі тільки масштаб того "фінансового айсбергу", який пішов у вигляді хабарів і поборів.
По суті, наша держава потрапила в небезпечну інституційну пастку, яка формується в результаті постійного циклічного повторення одних і тих же "ітерацій":
1. Правоохоронні органи корумповані.
2. Чинне законодавство передбачає покарання для "фіктарів" і податкових "ухильників".
3. Правоохоронці кошмарять невинний бізнес, використовуючи встановлені законом заходи покарання для винного.
Звідси помилкова логічна "посилка": потрібно скасувати встановлені законом заходи покарання і тоді правоохоронці виявляться без роботи. В результаті виграють "фіктарі" і "ухильники", а обнальними майданчиками стануть користуватися чи не бюджетні організації.
А податки перестануть платити навіть найзапекліші філантропи. Хоча правильне рішення – ось воно: справжня, а не показушна реформа правоохоронних органів, при чому, не лише поліції, а й СБУ та прокуратури.
Як казав один відомий кіногерой минулого: "З шахраями, припустимо, треба боротися!" Тільки замість цього нова влада затіває дивні ігри, коли "фіктарям" видають індульгенцію, а в Податковий кодекс хочуть внести поняття "вини" платника податків. Як говориться, тому що послідовні…
Виключення статті 205 з ККУ – це великий людський подарунок "фіктарям" всієї країни, які після остаточного прийняття законодавчих змін зможуть випити не одну пляшку Cristal і Dom Pérignon, звичайно, з рядженими індіанцями і під звуки гімну (як водиться). І, зрозуміло, в Сен-Тропе.
Олексій Кущ

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Октябрь 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031