Авторизація

» » » Ручні коти – найкращі: Навіщо Зеленському розпускати ЦВК?

Ручні коти – найкращі: Навіщо Зеленському розпускати ЦВК?

Ручні коти – найкращі: Навіщо Зеленському розпускати ЦВК?
Ручні коти – найкращі: Навіщо Зеленському розпускати ЦВК?

[/i]

112.ua

ІА 112.ua - найсвіжіші новини політики, економіки України і світу, інформація про надзвичайні і кримінальних подіях.
Ручні коти – найкращі: Навіщо Зеленському розпускати ЦВК?
ZIK
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
Члени ЦВК почували себе у повній безпеці: комісія вдало провела дві кампанії - президентську та парламентську, цим самим догодивши новій владі. Тож рішення Володимира Зеленського розпустити Центрвиборчком виявилося несподіваним.
Оригінал на 112.ua
Як грім серед ясного неба прозвучала новина про розпуск Центрвиборчкому. Це – новий політичний каприз президента Зеленського. Вочевидь, хто-хто, а члени ЦВК почували себе у повній безпеці. Ще б пак: комісія провела дві кампанії – президентську та парламентську, і обома мала б догодити новій владі. Мала б, але не догодила. Ані блискучий результат на президентських перегонах, ані переконлива перемога на парламентських не стали в очах Зе-команди індульгенцією для Центрвиборчкому від усіх його можливих промахів. Цевекістам мстиво пригадали кілька епізодів, коли результати виборів трактувалися не на користь "Слуги народу". Розбирати, хто там правий, а хто ні, немає сенсу. Зрозуміло й так, що це – лише привід. Привід попрощатися з нинішнім складом ЦВК та завести новий.
Іще ж не "нагулялися"!
А нинішній склад ЦВК між тим народжувався в муках. Як колись у період з 2010-го по 2014-ий Верховна Рада ніяк не могла призначити вибори мера Києва (бо кулуарні домовленості нічим не завершувалися), так і в період з 2014-го по 2018-го парламент не спромігся на ротацію членів ЦВК, чиї каденції добігли кінця.
Досиділися до того, що "термін придатності" добіг кінця у 13 з 15 представників Центрвиборчку. Оскільки нелегітимність ЦВК могла поставити під сумнів результати президентських виборів, 20 вересня 2018 року контингент комісії нарешті оновили. І паралельно – збільшити кількість її членів до 17 осіб. Найжирніший "пай" при цьому припав на долю фракції Порошенка – цілих шість крісел. Плюс – "своя" голова комісії. Бо хоча Тетяну Сліпачук і висувавала депутатська група "Воля народу", подейкували, що її призначення мало місце завдяки втручанню Банкової.
Ось цю саму комісію і розпускає нині президент Зеленський. Вона, мовляв, "неодноразово проявляла недостатню виваженість або навіть політичну упередженість", йдеться у президентському поданні. У Комітеті виборців натякають, що таке формулювання, власне, ні про що. Потрібні факти, і дуже серйозні, які б довели, що ЦВК дійсно дуже сильно завинила і заслуговує на поголовне "винищення".
"Більшість аргументів, зазначених у поданні президента, побудовані на наявності низки судових рішень, якими були визнані протиправними та скасовані ряд постанов ЦВК... Такі судові рішення дійсно мали місце, проте не варто ігнорувати той факт, що під час виборчої кампанії неодноразово мали місце і ситуації, коли рішення різних судових інстанцій не лише скасовували постанови ЦВК, але і прямо суперечили один одному", – стверджують в КВУ.
"Я був очевидцем, коли ЦВК буквально на колінах писала свої постанови... Я бачив, що ЦВК упереджена в своїх рішеннях... Я хочу, щоб у нас була Центральна виборча комісія, а не виконавча, яка виконує чиїсь доручення", – заявляє нардеп і юрист "Слуги народу" Олександр Качура. В інтерв’ю "Українській правді" він підкреслює: "Як юрист я вважаю, що подання президента обґрунтоване і мотивоване. (…) Кожен депутат сам визначиться, як йому голосувати".
А щоб депутатам легше думалося, комітет Верховної Ради з питань організації державної влади підтримав подання Володимира Зеленського про звільнення з посад членів ЦВК. Щоправда, з 28 членів згаданого комітету 17 належать до фракції "Слуга народу" (включаючи згадуваного вище Качуру), а ще 5 входять до складу депутатської групи "За майбутнє", яку асоціюють з Ігорем Коломойським. Отже, чия більшість у даному комітеті – зрозуміло без зайвих слів.
Що ж стосується керівництва ЦВК, то голова комісії Тетяна Сліпачук запевняє, що відомство "рівновіддалене" від усіх політичних партій. "Всі міжнародні спостерігачі, які відслідковували виборчий процес, відмітили, що багато проблем, з якими стикнулася Центральна виборча комісія, є проблемами виборчого законодавства і повного безладу в судовій практиці", – прокоментувала вона. "Я розумію, що є певні політичні рішення, які можуть бути прийняті, в тому числі, в стінах парламенту. Але будь-яке політичне рішення має відповідати закону", – говорить Сліпачук.
Потрібні триста голосів
Власне, стосовно закону. Які підстави є у президента Зеленського для розпуску ЦВК? Відповідно до статті 31-1 закону про ЦВК, повноваження всього складу комісії можуть бути достроково припинені парламентом за вмотивованим поданням президента. Але що таке вмотивоване подання – закон не уточнює. Та навряд чи це інтуїтивне відчуття того, що Центрвиборчком проявляв "недостатню виваженість".
"Дивіться, не минуло ще й року, як призначили цю команду. А каденція члена ЦВК складає 7 років. Для того, щоб позбавити його повноважень, чітко прописано 10 причин. Але причина "досягнення 65-річного віку" не підходить, засудження за корупцію чи інші злочини також відпадає, тобто якщо все відкинути, залишиться тільки одне – порушення присяги", – коментує для 112.ua заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко.
І з пошуком доказів того, що присягу було порушено, президенту Зеленському доведеться постаратися. Розпуск всієї ЦВК відразу – випадок безпрецедентний. Подібного в історії незалежної України не траплялося жодного разу і за жодних обставин. Навіть у 2004 році рішення Центрвиборчкому про перемогу на президентських виборах Віктора Януковича не трактувалося як порушення присяги, а як "неправомірні дії". Саме таку ухвалу виніс Верховний Суд України за позовом "Ющенко проти ЦВК". Та й склад тодішнього Центрвиборчкому оновлювали далеко не повністю, звільнивши лише чотирьох найбільш одіозних персонажів – із тодішнім головою ЦВК Сергієм Ківаловим на чолі.
Хоча слід уточнити, що в 2004 році можливість відправити у відставку всю ЦВК взагалі не була передбачена законом. Нову норму прописали аж у 2014-му – на хвилі революційної доцільності. Що й казати, тодішня новація зіграла зі своїми ініціаторами злий жарт. Тепер Центрвиборчком можна оновити одним натисканням на кнопку "за". Але кнопок таких має бути не менше 300, бо відставити всю комісію можна виключно конституційною більшістю.
Чи вистачить у Зеленського голосів? "Слуга народу" пересварилася з колегами ще під час голосування за закон про імпічмент. Аби тепер знайти необхідні 300 голосів, решту фракцій треба належним чином мотивувати.
"Багато буде залежати від того, з якими фракціями домовиться "Слуга". 100% своїх людей до складу ЦВК вони не зможуть завести, треба хоча б по представникові від інших фракцій – задля декорації демократичності. Люфт домовленостей завжди існує, і завжди знайдуться фракції, котрі вважатимуть себе найхитрішими та такими, що здатні переграти Зеленського", – вважає Богдан Петренко.
Досі при формуванні ЦВК Верховна Рада дотримувалася квотного принципу. Власне, так зобов’язує робити закон. Згідно із ним, в разі дострокового припинення повноважень ЦВК фракції мають не пізніше наступного дня надати президенту свої пропозиції з персонального складу комісії, а голова держави протягом трьох днів має внести відповідне подання в Верховну Раду. Але – дуже важливий момент! – президент повинен ознайомитися з позицією фракцій, але не мусить враховувати її.
Іншими словами, зараз фракціям можуть пообіцяти що завгодно, але згодом… розвести як кошенят. І тут навіть не присікаєшся, бо кулуарні домовленості до закону не підшиєш. Особливість нинішньої ситуації ще й тому, що склад ЦВК має делегатів від фракцій, котрі вже залишили політичну сцену. Наприклад, від "Народного фронту" чи "Свободи". Тоді як теперішня Рада з її трьома новими фракціями здебільшого не представлена в Центрвиборчкомі. Ось на цьому і спробує зіграти Зеленський, переконані експерти.
"Конституційна більшість у Зеленського є, але вона нестійка та нестабільна. А враховуючи те, що в нинішньому складі ЦВК не враховані інтереси "Опозиційної платформи – За життя" та "Голосу", а також групи "За майбутнє", то цілком можливо, що вони дадуть голоси. Потенційно з цими фракціями можна працювати, – говорить в інтерв’ю нашому виданню директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник.
Шукай кому вигідно
Він же пояснює і той поспіх, що виник із перезавантаженням ЦВК. В Зе-команді, каже Бортник, "готуються і до місцевих виборів, і до виборів взагалі. Бо за рік може виникнути ситуація, коли парламент буде розпущений. Так що тепер кожен новий президент буде спочатку розпускати парламент, далі – ЦВК, КСУ та інші органи влади. Так формуватиметься виключно президентська модель управління, що є доволі небезпечним прецедентом".
На місцеві вибори як на найпершу причину розпуску ЦВК вказує і Богдан Петренко. "Наступні вибори – які б вони не були і коли б не проходили – будуть відбуватися у значно менш лояльному для Зеленського середовищі. Навіть незалежно від того, буде "Слуга народу" проводити реформи чи ні, все одно сформується пул людей, які залишаться незадоволеними їхньою поведінкою. Тому важливо контролювати тих, хто підраховуватиме голоси. Особливо якщо націлитися на вибори не лише в Києві, але й в інших, ключових для "Слуги народу" містах, і перемогти тих, хто їх зараз очолює плюс посісти більшість в місцевих радах. А оскільки результати на деяких виборах можуть виявитися сумнівними з точки зору дотримання закону, необхідно мати таку ЦВК, котра підтримає всі рішення, ухвалені в офісі президента", – каже експерт.
"Готується закон про столицю, і, якщо цей закон буде прийнятий у ВРУ (а зважаючи на те, як ці закони швидко приймають, він може бути прийнятий, імовірність 99,9%), вибори у Києві можуть бути призначені на 8 грудня", – говорить політолог Дмитро Васильєв. А для цього, додає він, "потрібна ЦВК, яка буде ці рішення вчасно і швидко приймати. І щоб вони (вибори) були проведені таким чином, щоб у місті Києві був позитивний результат, і щоб далі по всій Україні на місцевому рівні – і в ОТГ, і в містах, і містечках тощо – були проведені вибори найкращим чином".
Додамо від себе, що, окрім "позитивного результату" на виборах, є ще одна причина, котра мотивує Зе-команду "завести" собі свою власну, "кишенькову" ЦВК. Річ у тім, що в компетенції ЦВК позбавляти мандату депутатів за рішенням з’їзду. Саме за такою схемою у 2016-му депутатства позбавили Миколу Томенка та Єгора Фірсова – перед цим з’їзд БПП "Солідарність" ухвалив відповідне рішення, а вже потім в гру вступила ЦВК. Володимиру Зеленському, як і Петру Порошенку, важливо тримати своїх людей під дамокловим мечем припинення членства у парламенті. І це зрозуміло, бо інакше дисципліна у великій та неоднорідній фракції зовсім розхитається.
А нинішній же ЦВК Зеленський не довіряє так само, як і власному оточенню. Навіть попри всі минулі заслуги Центрвиборчкому. "ЦВК формувалася ще при Порошенкові, тож у Зеленського завжди будуть сумніви у її повній лояльності. Крім того, у нього, як і кожної нової влади, завжди буде присутнє бажання посилити всі свої щаблі. Це природня функція політичної системи – самозбереження. І природнє бажання влади контролювати волевиявлення громадян", – говорить Богдан Петренко. На його думку, переважну більшість нових членів ЦВК будуть складати представники "Слуги народу". Тож справа тепер за малим – переконати решту фракцій, що це і є найкращим рішенням.
Настрої в парламенті
Великого ажіотажу з приводу розпуску Центрвиборчкому ранком 12 вересня у Верховній Раді не спостерігалося. Нардепи виглядали спокійними та розслабленими і в режимі оф-рекордс пояснювали, що президентська постанова тому не включена до порядку денного, що торги із фракціями ще тривають. До обіду в парламенті кілька разів мінялася концепція щодо того, буде ця постанова винесена на голосування чи ні.
Зрештою, депутатка від "Слуги народу" Ірина Верещук анонсувала приїзд до Ради президента Володимира Зеленського, котрий, мовляв і виступить перед депутатами з мотиваційною промовою. До речі, та ж Верещук ще перед початком пленарного засідання розповідала журналістам у кулуарах, що членів ЦВК спіймали на зловживаннях службовим становищем.
За її словами, члени Центральної виборчої комісії нарахували собі чималі премії. "Вважаю, що це цікава ситуація щодо їхніх премій і заробітних плат, мене вона шокувала. Дізналася, що за серпень члени ЦВК нарахували собі премій до 400 тисяч. Вибачте, а за що такі гроші?" — обурювалася Верещук. Очевидно, що в Зе-команді дуже хочуть підмінити політичні наголоси суто кримінальними або близькими до цього.
Натомість більш помірковано висловився представник групи "За майбутнє" Дмитро Лубинець. "Ми хочемо почути особисто від президента аргументацію, навіщо розпускати Центральну виборчу комісію, яка була перезапущена рік тому. Вона обирається на сім років саме для того, щоб бути незалежною від того, хто потім прийде до влади. Логіка "мені просто не подобається" нами не дуже сприймається. Погано провели президентські або парламентські вибори, були якісь зловживання? Ми хочемо почути", – сказав він.
"Ми вже звикли до того, що більшість голосує за вказівкою (президента), і вчора комітет підтвердив те, що там особливо не вникають, і загалом жодної логіки немає", – зауважив депутат від партії "Європейська солідарність" Ахтем Чийгоз.
В кулуарах Ради з приводу відставки всього складу ЦВК висловився і депутат від фракції "Опозиційна платформа – "За життя" Віктор Медведчук. "На профільному комітеті мене особисто, наразі, не переконали в тому, що треба голосувати за відставку ЦВК. Відставка просто так, бо комусь цього захотілось і хтось хоче отримати більше влади, мене, на сьогодні, не влаштовує".
Раніше на своїй сторінці у Фейсбуці колізію з ЦВК прокоментував і лідер "Європейської солідарності" Петро Порошенко. "Рішення про розпуск Центральної виборчої комісії є політично вмотивованим і несумісним з демократичними принципами розвитку країни. Про це говорили з тимчасово повіреним у справах США в Україні Вільямом Тейлором. Під час президентських і парламентських виборів члени ЦВК довели свій професіоналізм і неупередженість", – доповів екс-президент.
Що ж стосується позиції керівництва фракцій "Батьківщина" та "Голос", то вона лишалась нероз’ясненою. І лише кулуарами ходили вперті чутки про те, що "Юля дасть голоси", якщо її умова стосовно повернення до складу ЦВК Жанни Усенко-Чорної буде виконана.
На цьому епопею з розпуском ЦВК було поставлено на паузу. Парламент чекав на президента.
Наталія Лебідь

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Сентябрь 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930