Авторизація

» » » Криза в Раді неминуча: Країна стрімко летить до авторитаризму?

Криза в Раді неминуча: Країна стрімко летить до авторитаризму?

Криза в Раді неминуча: Країна стрімко летить до авторитаризму?
Криза в Раді неминуча: Країна стрімко летить до авторитаризму?

[/i]

Андрій Єременко

Політичний аналітик
Криза в Раді неминуча: Країна стрімко летить до авторитаризму?
Верховна Рада. Фото GettyImages/Global Images Ukraine
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
Прогноз щодо «шаленого принтера» ...
Дивлячись на те, як парламент штампує закони один за другим, здається, що все - Зеленський взяв повну владу. Але «Слуга народу» далеко не така монолітна. Журналісти налічували від чотирьох до більше десятка різних груп, які рано чи пізно увійдуть в протиріччя між собою. І хоча зараз робиться все, щоб зберегти контроль над своїми, цей контроль буде сильним до першої серйозної кризи. А перший криза не за горами.
Про це пише на своїй сторінці в Фейсбук Андрій Єременко
Зараз дивлячись на те, як Парламент штампує закони один за іншим, плюючи на регламент і інші «дрібниці» здається, що все. Зеленський взяв повну владу, і тепер робить все, що хоче. Уже заговорили про те, що країна стрімким домкратом летить до авторитаризму. Уже заговорили про Раду, як по «шаленого принтера» (за аналогією з російським псевдо-парламентом). Вся більш-менш освічена громадськість (навіть, що підтримує Зеленського) говорить про те, що недобре якось, що депутати не сильно вчитуються в закони, що читання перше і друге рознесені не сильно, і що взагалі з парламенту пішли дискусії.
Відразу обмовлюся, коли вибирали Зеленського, базовим прогнозом був прогноз посилення ролі парламенту. А зараз здається, що парламентаризм в країні закінчився. Якби не кілька важливих «але». Головне, що впадає в очі - це квапливість, з якою нова команда намагається протягнути все, що потрібно через Парламент. Було б у них все так райдужно, ну не потрібно було б їм так сильно гнати коней, порушуючи процедуру настільки сильно, що це дає підстави для скасування таких законів.
Вся справа в тому, що ключові гравці команди Зе розуміють, що така ідилія триватиме дуже недовго, і тому є маса цілком об'єктивних причин.
Депутати зараз виступають у ролі болванчиків з натискання кнопок. Це з боку досить забавно виглядає. А зсередини .... А зсередини все куди сумніше. Я знаю кількох людей, що стали депутатами від СН. Біографію інших уважно читав, про третіх чув з розповідей спільних знайомих. Кажуть, зрозуміло, різні, але об'єднує їх те, що це в більшості своїй це досить неординарні, талановиті й амбіційні люди. І таких людей роль «нажимателя кнопок» почне обтяжувати дуже швидко. І в них виникає закономірне питання: «і ось заради цього я так за це боровся ... щоб що? Бути телепнем з натискання кнопки?» Але добре, якщо це питання задається собі. А якщо його починаєш чути з боку своїх друзів і вчорашніх партнерів?
Але це тільки одна сторона нашої багатогранної медалі. Є й інша. Громадянське суспільство в Україні дуже розвинене. Так, звичайно, системна дискредитація, яку влаштували усім громадським, які намагаються ставити питання про корупцію у Пороха, дещо підірвала цю систему, але не сильно. Серед наших громадських і лідерів думок вже навчилися читати законопроекти, і оперативно піднімати скандали. Як наприклад підняли скандал навколо законопроєкту, який мав би регулювати Інтернет. Законопроєкт був відкликаний, що говорить про те, що СН, незважаючи на всі ознаки сили, що закрилася від світу, чує суспільство і реагує.
Ну і нарешті, СН - далеко не така монолітна. Журналісти налічили від чотирьох до більше десятка різних груп. І рано чи пізно ці групи увійдуть в протиріччя між собою настільки сильне, що його не можна буде вирішити «тихо по-сімейному». В результаті ці сили почнуть шукати підтримку в суспільстві і колег по парламенту. І ось тоді український парламентаризм знову перезбереться. Тоді процес виробництва законів буде загальмований до нормальної швидкості - коли кожен закон обговорюється і приймається. І тоді Україна знову опиниться по-справжньому парламентською республікою. І хоча зараз через скасування недоторканності та інші «дрібниці» робиться все, щоб зберегти контроль над своїми, цей контроль буде сильний до першої серйозної кризи. А перша криза не за горами.
І як висновок. Ні «зради». Ні «перемоги». Відбувається нормальний процес політичного становлення держави. Процес складний. Складний для всіх. Процес, що складається і буде складатися з безлічі політичних криз, найближчу з яких ми, ймовірно будемо спостерігати, якщо не до нового року, то вже навесні. Але напрямок наше суспільство тримає вірний. Нам би ще трохи громадської активності, трохи політичної відповідальності, трохи вміння чути експертів. І ще багато чого по трохи. Але ми ростемо і все буде ...
Андрій Єременко

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Сентябрь 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930