Авторизація

» » » "Пленительный обмен". Чи прямує конфлікт на Донбасі до врегулювання?

"Пленительный обмен". Чи прямує конфлікт на Донбасі до врегулювання?

"Пленительный обмен". Чи прямує конфлікт на Донбасі до врегулювання?
"Пленительный обмен". Чи прямує конфлікт на Донбасі до врегулювання?

[/i]

Московський центр Карнегі

Аналітичний центр, вивчає проблеми російської внутрішньої і зовнішньої політики
"Пленительный обмен". Чи прямує конфлікт на Донбасі до врегулювання?
ZIK
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
І для Києва, і для Москви обмін є політично виграшним. Більшість побачить в ньому розумний милосердний вчинок, а не здачу позицій. Але список простих і взаємоприйнятних рішень на цьому може виявитися вичерпаним, а відсутність прогресу часто обертається регресом.
Оригінал - на сайті Carnegie.ru
І для Києва, і для Москви обмін є політично виграшним. Більшість побачить в ньому розумний милосердний вчинок, а не здачу позицій. Але список простих і взаємоприйнятних рішень на цьому може виявитися вичерпаним, а відсутність прогресу часто обертається регресом. При незаперечній значущості гуманітарного виміру конфлікту найскладніші питання, що визначать перспективи врегулювання, знаходяться поза його межами.
У міжнародній практиці щодо ув'язнених, чиє становище так чи інакше пов'язане з політичним конфліктом, широко використовується нейтральний термін «утримувані особи». Це дозволяє винести за рамки нескінченні суперечки про статус утримуваних: чи вони засуджені, чи справедливо, чи не порушені щодо них закони - зазвичай сторони конфлікту дають на ці питання прямо протилежні відповіді.
Між Росією і Україною обмін утримуваними особами, інформація про підготовку якого потрапила в пресу в кінці серпня, відбувся 7 вересня. Двома днями раніше Володимир Путін назвав обмін, що готується, «масштабним», а також «хорошим кроком вперед в сторону нормалізації». Сам по собі обмін не гарантує, що за першим кроком підуть інші, але умови для руху створює.
Нові обставини
Глибоке перезавантаження української влади, що відбулося влітку 2019 року за результатами президентських і парламентських виборів, розкрило вікно можливостей для врегулювання, але їм ще треба захотіти і зуміти скористатися. Український президент Володимир Зеленський і до, і після обрання концентрувався на тому, щоб скоротити кількість пов'язаних з конфліктом людських трагедій - звідси пропозиції щодо припинення вогню і відновлення пенсійних виплат на непідконтрольній Києву частині Донбасу. У тому ж ключі пріоритетним стало питання про долю утримуваних осіб, особливо моряків, імена яких з'явилися на гумових браслетах Зеленського.
Обмін, що минув успішно, деталі якого заздалегідь офіційно не оголошували, підтверджує, що між російським і українським керівництвом існують цілком дієві канали комунікації. Директор Центру політичної кон'юнктури Олексій Чеснаков, пояснюючи структуру цих каналів, виділяє роль глав президентських адміністрацій двох країн - тобто в підсумку прямої взаємодії перших осіб. Дійсно, саме у ході телефонних перемовин двох президентів обговорювалися основні параметри обміну. До процесу були залучені уповноважені з прав людини.
Гуманітарне значення обміну в значній мірі захистило Зеленського від нападок критиків, які висловлювали сумнів щодо політичної правильності його дзвінка в Москву.
За час конфлікту деякі з утримуваних осіб перетворилися на символи боротьби за справедливість, яку кожна сторона розуміла по-своєму. Для Києва таким символом став звинувачений Росією в тероризмі Олег Сенцов, а для Москви - підозрюваний у зраді українській державі Кирило Вишинський. Зеленський ставив питання про їхній обмін ще до тріумфальних для нього виборів до Верховної Ради. Обидва дійсно виявилися серед звільнених у вересні.
Як для Києва, так і для Москви сам по собі обмін є політично виграшним. Більшість побачить в ньому розумний милосердний вчинок, а не здачу позицій. Але список простих і взаємоприйнятних рішень на цьому може виявитися вичерпаним, а відсутність прогресу часто обертається регресом. При незаперечній значущості гуманітарного виміру конфлікту найскладніші питання, що визначать перспективи врегулювання, знаходяться поза його межами.
Спокуса заморожуванням
Обмін відбувся в російсько-українському двосторонньому контексті і формально не може вважатися частиною врегулювання конфлікту на Донбасі, що в Москві, як і раніше, розцінюють як внутрішньоукраїнський. Однак позиція українського керівництва з питання Донбасу, очевидно, мала значення.
ОБСЄ оцінює перемир'я в зоні конфлікту, що стало чинниним 21 липня, як найдієвіше в порівнянні з попередніми. Розведення сил в районі станиці Луганській з подальшим відновленням мосту, формально узгоджене ще у вересні 2016 року, нарешті почало реалізовуватися. Все це вкладається в знаменитий заклик Зеленського «треба просто припинити стріляти».
Проте значна частина експертів вважає, що навіть після перемоги Зеленського на парламентських виборах найбільш вірогідним сценарієм для Донбасу залишається збереження статус-кво, тобто заморожування становища на тривалий термін. Базовий аргумент тут - невідповідність будь-яких можливих компромісів політичним інтересам і можливостям сторін.
Дійсно, офіційно проголошені уявлення про сутність конфлікту залишаються непримиренними, а подальші кроки в напрямку хоча б часткового врегулювання буде непросто погодити.
Дискусії про дорожню карту, що спирається на Мінські домовленості, що веде до врегулювання, тривають. Російська позиція передбачає, що Київ повинен почати прямий діалог з Донецьком і Луганськом і ввести в дію Закон про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей (ОРДЛО) на основі «формули Штайнмайєра» (тобто на тимчасовій основі в день виборів і на постійній після того, як ОБСЄ визнає ці вибори відповідними вимогам).
Досягти домовленості поки не вдається, що гальмує проведення саміту в нормандському форматі, не збирається з 2016 року.
У донбаському врегулюванні залишається ще кілька «фруктів, що низько висять», що їх легко зібрати. Крім станиці Луганської, було погоджено розведення сил в Петровському і Золотому, про деталі якого цілком можливо домовитися, зміцнивши режим перемир'я.
Не менш важливо реалізувати обмін утримуваних осіб вже між Києвом, Донецьком і Луганськом, який повинен бути ще більш масштабним, ніж російсько-український. Комплекс заходів по виконанню Мінських угод, власне, включає пункт про обмін «всіх на всіх», але, як часто буває в умовах збройного конфлікту, домовитися про те, хто входить в число «всіх», непросто.
Ще більш складною для Києва залишається реалізація також включеного в Мінські домовленості пункту про амністію - необхідного складника процесу реінтеграції неконтрольованих районів.
Десь між реалізацією обміну з Донецьком і Луганськом, з одного боку, і амністією з особливим статусом для окремих районів - з іншого, проходить межа, на якій українське політичне керівництво може спробувати зупинитися, відправляючи рішення найбільш складних питань в туманне майбутнє. Виборці з ДНР-ЛНР не додадуть очок українській владній партії, відновлення постраждалих від конфлікту територій вимагатиме величезних ресурсів, а особливий статус для них стане підмогою в мобілізації опозиції.
Однак заморожування означатиме подальший дрейф цих територій в сторону Росії, в умовах якого розмови про реінтеграцію в українську державу стануть безпредметною даниною принципам, що колись були проголошені.
Дорога до саміту
Російсько-український обмін не залишився непоміченим канцлером Німеччини і пройшов на тлі помітних зусиль президента Франції, щодо зміцнення відносин з Росією і підготовці нормандського саміту. Домовленість Росії і України по одному складному питанню може бути інтерпретована як їх готовність просунутися і по іншим.
Рух у бік врегулювання на Донбасі виправдав би посередницькі зусилля країн ЄС і був би представлений ними як загальна і важлива перемога. У Євросоюзу, що переживає важкий брекзіт, вистачає турбот, і він був би не проти викреслити хоча б одну зі списку пріоритетних.
Ставка на якнайшвидше проведення саміту пов'язана з певними ризиками. Зустріч на вищому рівні без змістовних рішень - це іміджеві втрати і шлях до нових загострень конфлікту. З іншого боку, втрачений зараз політичний момент може роками отруювати відносини як між Росією і Україною, так і в більш широкому регіональному контексті.
Поки реалізація Мінських домовленостей залишалася в глухому куті, експерти напрацювали чимало пропозицій про те, як підкріпити їх миротворчою місією в тому чи іншому вигляді. При взаємному бажанні сторін потребу в цих милицях можна було б звести до мінімуму, що потрібен для організації і проведення виборів. Хоча тривалі переговори в рамках тристоронньої контактної групи в Мінську часто супроводжувалися розчарованими коментарями, в ході цієї роботи детально розглядалися питання, які можуть стати частиною пакетного рішення при наявності політичної волі. Переговори на вищому рівні продовжаться аж ніяк не з чистого аркуша, і це непогано.
Поряд з мікрорівнем - узгодженням розведення сил і відновлення елементарного побутового порядку в зоні конфлікту - в пакетну домовленість в тій чи іншій формі міг би бути включений і макрорівень. Натяком на нього виглядає нічим не спровокована дискусія про повернення Росії в G8. Сюди ж можуть потрапити питання про долю взаємних санкцій і форми допомоги Україні у відновленні Донбасу. Велика політика при цьому не підміняє рішення приватних питань - синхронна позитивна динаміка на кожному з рівнів забезпечить найкращий результат.
Сергій Уткін

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Сентябрь 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930