Чим біліше емаль, тим видніше на ній будь-які дефекти: на повністю здорових зубах дуже помітна навіть крихітна точка, що говорити про смужки або великі плями. Тому не варто відкладати візит до лікаря, помітивши, що поверхня зуба покрита ще світлими білими або жовтуватими крапками. І вже точно не варто зволікати з візитом, якщо емаль забарвилася в темний колір. Тим більше що в сучасній стоматології знають, як
прибрати коричневі плями на зубах не тільки швидко і без болю, але і без неприємного свердління або інших дискомфортних процедур.
Чому може з'явитися коричнева пляма: 5 основних причин
Причина, що спровокувала утворення кольорових плям, може бути визначена тільки індивідуально в стоматологічній клініці. Пацієнт може лише підозрювати, чому його зуб змінив колір, але для виправлення ситуації потрібно знати напевно. В одній з передових стоматологій Києва, мережі Люмідент, лікарі називають 5 поширених причин пігментації емалі (факторів, через які може з'явитися коричнева пляма на зубі):
● утворення шару відкладень (кольоровий зубний наліт);
● карієс (це вже не початкова стадія, якщо невелика точка - порожнина - забарвилася в коричневий колір) або інше стоматологічне захворювання;
● велика кількість продуктів, що фарбують, в раціоні (чай, кава) або куріння;
● бактерії (кислота, що ними виробляється, руйнує поверхню емалі і сприяє мінералізації нальоту, що покриває зуб, стимулює утворення каменю);
● інфекція.
Навіщо позбавлятися від дефектів емалі
Головна причина, щоб не відкладати лікування, - дискомфорт, який може бути не тільки психологічним (дефект заважає посміхатися), але і фізичним. Особливо якщо в зубі вже утворилася каріозна порожнина (коричнева плямочка стане чутливою, почне розширюватися, поглиблюватися, інфекція, яка в ньому розвивається, може вражати ясна).
Крім того, позбавлятися від пігментації - прибирати коричневі точки на зубах - варто також і для того, аби не потрібно було вдаватися до значно складнішого лікування. Карієс, який ще не «пробрався» в дентин (утворення невеликої дірочки, коли хвороба почала вражати емаль), куди дешевше і швидше прибирати. Зупинити його розвиток (руйнування зуба) можна в умовах стоматологічної клініки, причому не завжди процес передбачає свердління.
Нарешті, не знаючи, звідки взялася проблема (коричневий або жовтий дефект), не можна бути впевненим, що в роті не йде патологічний процес, і його розвиток не призведе до серйозних наслідків.
Як позбавлятися від дефектів за участю лікаря: процес діагностики і лікування
Що робити, якщо маленька коричнева пляма на зубі (точка, смужка) вже з'явилося, як від неї позбавлятися:
● приділити більше уваги гігієнічним процедурам (можливо, вам не підходить щітка або паста, їх треба замінити, після прийому їжі - полоскати порожнину рота, чистити кожен зуб, ясна, язик, якщо це ранкова і вечірня гігієна);
● записатися на прийом до лікаря;
● провести кабінетну чистку (професійна гігієна, в клініках Люмідент проводиться під знеболенням, дискомфорт виключений);
● провести лікування, яке призначить лікар.
Прибирати коричневу пляму можна тільки після того, як фахівець огляне порожнину рота (проблемний зуб, ясна, язик, слизові), з'ясує, який процес викликав пігментацію і поставить діагноз. Потім він погодить з пацієнтом спосіб терапії і складе план процедур.
Лікування
Лікування може бути різним: карієс пломбують, уражені ясна лікують апаратними методами, стоншену емаль нарощують або проводять протезування. Якщо пляма вже коричнева, значить, процес йде давно (спочатку це був жовтий дефект), і лікування потрібно розпочати якомога швидше.
Якщо проблема жовтизни (або коричнева пляма) спостерігається у дитини, є ймовірність, що у нього флюороз, авітаміноз, негативна спадковість. В ус ще молочний) і тільки за погодженням з ним проводити лікування, щоб отримати довгостроковий результат.
Долучайтесь до нас у Facebook