Авторизація

» » » Світлій пам'яті легенди українського музейництва!

Світлій пам'яті легенди українського музейництва!

Світлій пам'яті легенди українського музейництва!Минув майже рік (27 березня 2015 р.), як пішов з життя один із найвідоміших музейних працівників України, легенда українського музейництва – Ачкасова Валентина Никифорівна.

Валентина Ачкасова належала до блискучої плеяди діячів української культури. Більше тридцяти років вона присвятила дослідженню і охороні Софії Київської. Її найближчим соратником і однодумцем був - Петро Тимофійович Тронько. Саме за його сприяння, Ачкасовій вдалося провести відселення всіх сторонніх організацій з території архітектурного ансамблю Софії Київської, розпочати та завершити грандіозні роботи з реставрації всього комплексу. За її керівництва і участі, було проведено: комплексні дослідження пам'яток архітектури, археології, монументального мистецтва; реставраційні роботи в Андріївській і Кирилівській церквах, Генуезькій фортеці у Судаку, на Золотих Воротах у Києві – це далеко не повний перелік її досягнень.

В середині 80-их токів, Валентина Ачкасова перша з жінок України, була внесена до всесвітньо відомого англійського довідника – «Хто є хто». А вже у 1987 році, визнавши її великий внесок до світової культурної спадщини, Міжнародне журі Гамбурзького фонду нагородило Софійський музей Європейською золотою медаллю за збереження пам’яток. За сприяння та ініціативи Ачкасової, 1990 році, Софійський собор з ансамблем споруд XVIII ст. та Києво-Печерську Лавру, було занесено до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

В складні 90-ті роки, Валентина Ачкасова не тільки зберегла Софійський музей від зарікань релігійних конфесій, а й домоглася надання йому статусу – Національного заповідника (1996 р.).

За її сприяння та участі, було створено український комітет ІКОМОС, благодійний фонд «Софія Київська», а в Заповіднику сформовано потужний колектив науковців, музейників та пам’яткоохоронців.

Завжди доброзичлива, мудра, інтелігентна, глибоко порядна і фахова, по справжньому віддана охороні культурної спадщини, Валентина Никифорівна завжди була і залишається взірцем справжнього директора Софії, ставши її легендою.

Як справжній патріот України, Ачкасова до останньої хвилини свого життя вболівала за долю Софійського собору. А нині, найбільша святиня українського народу – Софія Київська, знаходиться під загрозою руйнування. Це наслідок недбалого ставлення до пам’ятки Всесвітнього значення, на якій протікає дах, залишаються недослідженими численні провали ґрунту біля північної стіни Собору, а квінтесенцією стала загроза падіння хреста на центральній бані храму.

Так сьогодні Національний заповідник «Софія Київська» вшановує річницю смерті свого легендарного директора – Валентини Ачкасової.

Олена СЕРДЮК

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Декабрь 2019    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031