Авторизація

» » » Експерт: Скасування земельного мораторію може вирішити проблему якості ґрунтів

Експерт: Скасування земельного мораторію може вирішити проблему якості ґрунтів

Експерт: Скасування земельного мораторію може вирішити проблему якості ґрунтів
Експерт: Скасування земельного мораторію може вирішити проблему якості ґрунтів
ZIK
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
Скасування мораторію на продаж землі не лише підніме вартість її оренди¬, а й допоможе вирішити проблему деградації ґрунтів. Адже тоді власник наділів буде зацікавлений у тому, щоб його ресурс приносив економічну вигоду. Тому й інвестуватиме у покращення гумусу.
Таку думку в ефірі інформаційно-аналітичного проекту «Перші про головне. Коментарі» ВИСЛОВИВ експерт Реанімаційного пакету реформ, проектний менеджер EasyBusines Дмитро Ливч.
Він наголосив: нинішнє панування великих компаній в українському агросекторі якраз і є наслідком 18-річного існування земельного мораторію.
«Насправді, топ-100 компаній в Україні контролюють лише 6,5 млн. гектарів землі, тобто 20% земельного банку», – розповів Ливч.
Та при цьому експерт підкреслив: ці паї не належать підприємствам, вони їх лише орендують.
«Окрім того, деградація ґрунтів і зменшення рівня гумусу також є наслідком існування мораторію», – зауважив експерт.
За його словами, зараз в Україні існує 7 млн. приватних власників земель. Однак, ця кількість постійно знижується, адже більшість із них – люди похилого віку, які вже не мають можливості обробляти свої наділи.
«Відтак, вони здають їх в оренду за заниженою ціною, яка становить близько 50-70 доларів з одного гектара. У найкращих випадках – 100-150 доларів. Натомість у державах Центрально-Східної Європи вартість оренди – 200-250 доларів», – підкреслив Ливч.
Окрім того, за його словами, в Україні не існує регуляції щодо виснаження ґрунтів, адже це покладено саме на приватних власників.
«Уявіть, ви володієте ресурсом, тож і зацікавлені в тому, щоб він надавав вам найбільше економічної вигоди. Це відбувається, коли в нього інвестують, купуючи найкращі засоби захисту рослин чи мінеральні добрива. Тоді він не виснажуватиметься», – зазначив Ливч.
Натомість зараз маємо орендарів та власників, які є такими лише «на папері». Вони не мають права розпоряджатись своїм ресурсом.
«Орендарі ж не зацікавлені у тому, щоб розвивати свій актив. Тому й відбувається деградація ґрунтів. Після скасування мораторію та створення ринку власник ж перестане бути таким лише на папері. Він зможе обробляти свої наділи, інвестувати в них, продавати традиційні чи нішеві культури, або ж здати цей ресурс в оренду за ринковою ціною», – вважає експерт.
Адже, за його словами, після відкриття ринку вартість цієї оренди поступово зростатиме.
«У країнах Центрально-Східної Європи протягом десяти років після відкриття ринку землі вартість оренди і ціна на неї зростали з середньорічними темпами у 20%. Чи хочемо такого для України? Звичайно, що так», – підкреслив Дмитро Ливч.
Як повідомлялось раніше, у судовому реєстрі з’явилася справа, в якій українець вперше відстояв своє право на обмін землею, посилаючись на рішення Європейського суду з прав людини, яке вступило в дію 22 серпня.

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Апрель 2019    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930