Авторизація

» » » Чому влада сперечається про повноваження Служби фінансових розслідувань Finance.ua

Чому влада сперечається про повноваження Служби фінансових розслідувань Finance.ua

Чому влада сперечається про повноваження Служби фінансових розслідувань Finance.ua
В Адміністрації президента з березня “притримують” урядовий законопроект про створення Служби фінансових розслідувань, розроблений Міністерством фінансів. Замість нього президенту планують презентувати альтернативну концепцію, над якою працювала голова податкового комітету з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна. Що заважає чиновникам і депутатам знайти компроміс – розбиралася редакція РБК-Україна.
Національна рада реформ на найближчому засіданні розгляне концепцію створення Служби фінансових розслідувань (СФР). Про це розповіла голова податкового комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна (БПП). Ця Служба фінрозслідувань повинна стати новим органом, який отримає повноваження податкової міліції, що підлягає ліквідації. За словами нардепа, текст законопроекту вже практично готовий, але поки що його не презентуватимуть. “Потрібно обговорити найважливіші деталі, обговорити всі процедури. Щоб в тексті було зазначено саме так, як буде прийнято Національною радою реформ”, – пояснила виданню голова комітету.
В четвер, 26 жовтня, міністр фінансів Олександр Данилюк допустив можливість розгляду питання про СФР. За його словами, він поки що не бачив ні концепції, ні законопроекту Южаніної. Але запевнив, що готовий обговорювати на Нацраді урядовий проект про створення СФР, над яким працював Мінфін, і який ще в березні затвердив Кабмін. Тоді чиновники розраховували на швидкий розгляд документа Нацрадою реформ. Після чого його планували передати в парламент. Але рада не стала розглядати документ, повернувши його в Кабмін.
Ключове зауваження, за словами Данилюка, стосувалося того, що документ не враховував усіх рекомендацій Міністерства внутрішніх справ. “Рішення уряду є? Є. Це вже внутрішнє питання. І ми як уряд завжди працюємо як єдина команда. Цікаво інше, що завтра (у п’ятницю, 27 жовтня, – ред.) пропонується розглянути щось, що ми не бачили. Ніхто з уряду не бачив. Навіть не знаю, які можуть бути аргументи щодо розгляду”, – обурився міністр, відповідаючи на питання РБК-Україна. Зазначимо, засідання Нацради реформ спочатку планувалося провести сьогодні, втім, станом на 17:00 п’ятниці, рада так і не зібралася.
Розійшлися в поглядах
Мінфін не брав участь в роботі над проектом та концепцією, які готує команда Ніни Южаніної. Втім, Данилюк запевняє, що питання авторства для нього не пріоритетне. Інша річ, що є принципи, на яких буде наполягати Мінфін. Причому, критерії і ключові параметри для нового відомства, які просить врахувати Мінфін, багато в чому перетинаються з тим, про що каже голова профільного парламентського комітету Ніна Южаніна. Але різниця – в деталях. Міністр вважає, що має бути взаємодія між органом, що формують політику, і органом, який її реалізує. Іншими словами, міністерство повинно мати вплив на СФР. І урядовий проект передбачає, що Служба фінрозслідувань “координується Кабінетом міністрів через міністра”.
Зрозуміло, через міністра фінансів. При цьому Ніна Южаніна запевняє, що питання про те, кому буде підпорядковуватись новий орган – далеко не найважливіше. “Все залежить від того, які функції будуть у нового органу. І тоді буде визначатися його підпорядкованість. В моєму розумінні новий орган повинен здійснювати контроль у сфері дохідної та видаткової частини бюджету, і взагалі планування бюджету”, – пояснила Южаніна.
Враховуючи, що формування держбюджету – це прерогатива Мінфіну, не варто й сумніватися, що наділення нового органу широкими повноваженнями контролю стане подразником для Мінфіну. Южаніна ж вважає, що новий правоохоронний орган “не повинен розбиратися з наслідками розкрадання державних грошей чи фактами несплати в бюджет, а повинен – з передумовами та системами, які це дозволили зробити”. Мінфін наполягає, що СФР повинен стати повноцінним правоохоронним органом з усіма правами досудового розслідування. Відомство також має мати право на самостійну оперативно-розшукову діяльність. При цьому, за версією Мінфіну, СФР не повинно бути перевантажено “дрібними справами”. Робота органу повинна фокусуватися на тому, що суттєво шкодить економіці держави, вважає міністр.
З цією тезою погоджується і Ніна Южаніна, але депутат вважає, що питання з підслідністю дрібних порушень ще потрібно обговорити. “Ми повинні залишити новому органу працювати з системними порушеннями в сфері економіки. Дрібні правопорушення також не можна залишати поза увагою. І хто ними має займатися, це все потрібно обговорити на Нацраді реформ”, – пояснила вона.
В цьому питанні складно буде не врахувати інтереси Міністерства внутрішніх справ. Є сумніви, що МВС погодиться залишити у себе ті самі “дрібні справи”, про які каже Данилюк. “Важливо, щоб у нас не було ніяких інших служб ні в Службі безпеки, ні в ДФС, ні в поліції. Ми готові повністю передати одному органу, який буде мати олівець і комп’ютер. Аналітичний, перш за все, і потім тільки оперативний. Це принципово. Щоб ніхто нікого не дурив, що ми створимо ще один орган, а ці всі залишаться”, – заявив на засіданні уряду 25 жовтня міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, давши зрозуміти, що ще не всі питання зняті.
Справа принципу
У законопроекті Мінфіну, за словами Южаніної, багато питань, на які автори не можуть відповісти. Саме тому було прийнято рішення про підготовку альтернативного документа. “Ми не можемо зрозуміти, і вони не можуть прокоментувати, як зміниться система роботи нового правоохоронного органу і чим вона буде відрізнятися від тієї, яка діє. Яким чином вони перекривають доступ всіх правоохоронних органів до суб’єктів підприємницької діяльності так, як це обіцяють? Ми не бачимо в проекті закону”, – зазначила голова податкового комітету. Вона додала, що на Нацраді потрібно узгодити, які саме зміни в Кримінально-процесуальний кодекс потрібні, щоб досягти такої мети.
Є ще один суперечливий момент, на який звернула увагу голова податкового комітету. “В урядовому законопроекті є абзац, що всі правоохоронні органи, які розслідують кримінальні злочини у сфері фінансів і економіки, повинні протягом місяця передати всі справи новому правоохоронному органу. Я категорично проти такого підходу. Це означає, що новонароджений орган ніколи не запрацює нога в ногу з часом і за новими методами і технологіями, які потрібно зараз впроваджувати в його роботу”, – говорить Южаніна.
Але вона погоджується, що при створенні нової Служби важливо уникнути дублювання функцій з іншими правоохоронними органами. “При цьому важливо не допустити правового свавілля, коли частина злочинів, які розслідуються нашими іншими правоохоронними органами, будуть де-факто припинені через заборону входу до суб’єктів підприємницької діяльності”, – додала депутат.
Вийти на публіку
У Мінфіні незадоволені тим, що Южаніна готувала проект і концепцію, не обговорюючи з урядом. Крім того, перший заступник голови податкового комітету Андрій Журжій (фракція “Самопоміч”) сказав, що в комітеті також “глобально ніякої роботи з законопроектом офіційно не було”. “Думаю, коли ми побачимо проект від Ніни Южаніної, ми зрозуміємо, чому проект уряду не підійшов”, – не став вдаватися в подробиці, сказав народний депутат.
“Жоден експерт цей законопроект не бачив, не обговорював, не висловлював зауважень. Це був повністю закритий процес. Швидше за все, текст, який буде поданий, нас дуже здивує”, – вважає експерт Реанімаційного пакету реформ Ілля Несходовський. Серед іншого, на його думку, законопроект Южаніної може містити норми, що дозволяють діючим співробітникам податкової міліції працювати в Службі фінрозслідувань.
Втім, Ніна Южаніна запевнила, що законопроект встигнуть обговорити з експертами, які мають професійні знання”.
Чому чиновники і депутати не домовляться і не підготують спільний проект? Переговори ускладнені конфліктом між Мінфіном і головою податкового комітету. Адже СФР – це далеко не єдине спірне питання між ними. Як повідомляв РБК-Україна, податковий комітет хоче внести зміни в систему блокування податкових накладних, проти чого категорично виступив Мінфін.
Южаніна також звинуватила Данилюка в тому, що він намагається відсторонити від роботи керівництво головного управління ДФС Києва через те, що фіскали відновили перевірку його декларації про доходи. Але Данилюк за день до її заяви сказав, що доручив в. о. голови ДФС Мирославу Продану усунути столичне керівництво служби на час розслідування про збільшення сум фіктивного ПДВ. Оскільки, за словами міністра, дві третини фіктивного ПДВ проходять саме через Київ.
Ростислав Шаправський

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Февраль 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829