Авторизація

: ? ? ?

: ? ? ?
Після тривалих суперечок і переносів парламент на цьому тижні затвердив пенсійну реформу, яка помітно змінює правила виходу на пенсію і порядок її нарахування. Також Верховна Рада прийняла зміни до Бюджетного кодексу, що дає можливість з 1 жовтня підвищити пенсії на суму до 1000 гривень. Портал Finance.UA виділив найважливіші зміни, передбачені пенсійною реформою.
Перерахунок пенсій
З 1 жовтня 2017 року рівень базової середньої зарплати для нарахування пенсій складе 3764 грн, що майже в 3 рази більше, ніж до реформи. Зараз базова зарплата для нарахування пенсій становить 1197 грн.
За словами Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, за результатами перерахунку пенсії будуть збільшені:
на 200 грн – 1,3 млн пенсіонерів;
на 200-500 грн – 1,2 млн пенсіонерів;
на 500-1000 грн – 2 млн пенсіонерів;
більше 1000 грн – 1,1 млн пенсіонерів.
Розмір бази нарахування пенсій і рівень пенсій будуть щорічно перераховуватися з урахуванням рівня інфляції і темпів зростання середньої заробітної плати в країні.
Мінімальний і максимальний розмір пенсій
Мінімальний розмір пенсії встановлено на рівні 1452 грн, або на 140 грн більше, ніж зараз.
Максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Підвищення пенсійного віку
Нові правила виходу на пенсію фактично означають підвищення пенсійного віку. Цьому буде сприяти збільшення мінімального розміру трудового стажу. Рівень стажу, щоб можна було при досягненні 60-річного віку претендувати на пенсію, підвищується з нинішніх 15 до 25 років, і протягом наступних 10 років збільшиться до 35 років.
При стажі більше 15 років, але менше 25 років, вийти на пенсію можна буде в 63 роки.
У 65 років на пенсію зможуть вийти особи, у яких буде від 15 до 16 років стажу.
Якщо після настання 60 років мінімального трудового стажу для отримання пенсії немає, оформляється соціальна допомога, розмір якої буде нижче мінімального на той час рівня пенсії. Таку соціальну допомогу можна буде оформити з 65 років.
Для студентів-бюджетників денної форми навчання час навчання зараховується до трудового стажу, але тільки тим, хто проходив навчання з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2017 року.
Придбати за гроші можна не більше 5 років стажу
Ті, у кого є 40 років стажу, можуть автоматично оформляти пенсію, навіть якщо ще не виповнилося 60 років. Але ця норма набуде чинності тільки через 10 років.
Стаж можна докупити
Відсутні роки стажу для отримання пенсії можна купити. За кожен додатковий рік майбутньому пенсіонеру доведеться викласти 16,9 тис. грн. Придбати за гроші можна не більше 5 років стажу. Купівля 5 років стажу обійдеться пенсіонеру в 84,5 тис. грн.
Зміна вартості року стажу
При призначенні пенсій з 2018 року коефіцієнт вартості року трудового стажу буде знижений з 1,35 до 1. При цьому старі пенсії будуть перераховані з урахуванням нового рівня базової середньої зарплати для нарахування пенсій.
При розрахунках пенсії буде використовуватися показник середньої зарплати за останні 2 роки, а з 2019 року – показник середньої зарплати за останні 3 роки.
Скасування податку на пенсії працюючим пенсіонерам
З 1 жовтня 2017 року пенсії працюючим пенсіонерам будуть виплачуватися в повному обсязі. Скасування 15% податку на пенсії торкнеться 500 тис. працюючих пенсіонерів.
Індексація пенсій
У 2019-2020 роках індексація пенсій буде проводитися на підставі рішення парламенту.
З 2021 року вводиться автоматична індексація пенсій, на підставі підвищення показника середньої зарплати, з якої розраховується пенсія, але не менше ніж на 50% зростання зарплати за попередні 3 роки і на 50% зростання індексу споживчих цін за минулий рік.
Надбавка пенсіонерам, які живуть у горах
Для пенсіонерів, які проживають в гірських населених пунктах, передбачена надбавка до пенсії в розмірі 20%.
Введення накопичувальної системи
З 1 січня 2019 року планується ввести накопичувальну систему загальнообов’язкового пенсійного страхування. Для цього парламенту крім пенсійної реформи потрібно прийняти ще окремий закон щодо впровадження обов’язкової накопичувальної системи.
З 2019 року планується ввести накопичувальну систему загальнообов’язкового пенсійного страхування
Накопичувальна пенсійна програма спочатку запрацює для українців, яким ще немає 35 років. Ті, кому до виходу на пенсію залишилося менше 10 років, зможуть самостійно вибрати, брати участь в накопичувальній пенсійній системі, чи ні.
Планується, що спочатку на індивідуальні пенсійні рахунки буде зараховуватися 2% від зарплати. Далі внесок буде збільшуватися на 1% щорічно, поки не досягне 7%.
Забрати гроші з індивідуального пенсійного рахунку можна буде при настанні пенсійного віку. При цьому форма виплат може бути як довічною, так і одноразовою.
За словами віце-прем’єр-міністра Павла Розенка, накопичувальна система не зробить додаткового тиску на громадян і бізнес.
Збільшення максимальної суми для ЄСВ
Максимальна сума, з якої утримується Єдиний соціальний внесок, збільшується до 15 мінімальних зарплат, що зараз становить 48 тис. грн. Розмір ставки ЄСВ залишається без змін.
Скасування спеціальних пенсій
Нарахування пенсій для суддів, вчених, держслужбовців та інших категорій громадян, що мали право на нарахування пенсій за окремою шкалою, зараз переведені на загальну систему нарахування пенсії.
Скасовуються право виходу на пенсію за вислугу років. Це стосується чорнобильців, працівників прокуратури, соціального захисту, освіти, охорони здоров’я, а також шахтарів, металургів, хіміків. Право виходу на пенсію достроково зберігається у співробітників силових органів і військовослужбовців.
Підготував Сергій Савенко

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Сентябрь 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930