Авторизація

» » » Експерт розповіла, що селяни не мають грошей, щоб придбати землю

Експерт розповіла, що селяни не мають грошей, щоб придбати землю

Експерт розповіла, що селяни не мають грошей, щоб придбати землюВ Україні немає ринку землі, і цим ми унікальні, хоча й мораторій не зробив селян багатшими. Маємо в країні 6,9 мільйона власників паїв, але є селяни, що з різних причин паю не отримали взагалі. Фермери за роки важкої праці так і не заробили таких статків, аби зараз придбати більше земельного ресурсу.
У цей час політики не перестають обіцяти землю селянам або залякувати, що чорнозем вивезуть. Заборонити продаж землі вимагають кандидати на виборах, активісти на мітингах, пікетувальники у маніфестах. І байдуже, що найчастіше ці лозунги нікому конкретно не адресовані і ні до чого не зобов’язують.

Економіст Михайло Кухар працює у групі експертів над урядовим законопроектом: «Не можуть мешканці міст вирішувати долю сільського населення. Містяни ще в 1991 році отримали право купувати і продавати свої квартири. Тіньового ринку нерухомості в містах не існує. Є прозорі ціни й угоди. А сім мільйонів селян через мораторій позбавлені права розпоряджатися своїм майном, і існує тіньовий ринок землі, корупція».

Всі члени колективних селянських підприємств на час розпаювання колгоспу отримували однакові земельні ділянки. Але, згідно з законодавством, паї отримали ті, хто працював у колгоспі на момент розпаювання. А ті, хто при занепаді колгоспу розрахувався, навіть маючи десятки років стажу, право на отримання паю втратили. Відтак маємо ситуацію, що не кожен господарський селянський двір отримав частку землі. «Я був першим, хто розпайовував колгосп. І ніхто тоді уявити не міг, що з’являться латифундії. Тепер маємо ситуацію, що зареєстровані в іншому місці підприємства забрали з села техніку, розбили дороги і ні копійки в місцевий бюджет не заплатили», – ділиться своїми застереженнями голова Львівської сільськогосподарської палати Іван Кільган.

Читайте також: Експерт розповів, що українській футбольній команді не варто їхати на фінал до країни-агресора

Попри мораторій, який би мав обмежити обіг земель, сьогодні відбувається перепродаж корпоративних прав, продажі договорів оренди і великим холдингам ніщо не загрожує, у них є шлях експансії, нові договори оренди для збільшення площ. Земля ніби й не пустує, але ефективний власник не формується. Але ж чи дрібним фермерам зараз вистачить коштів купити землю? «Ті, що працюють на землі, не мають змоги купити не те що 200, а навіть 50 гектарів. Поки нема доступного кредиту для фермерів - ще рано відпускати купівлю-продаж»,- каже голова фермерського господарства, що на Львівщині, Олег Репа. Начебто ніхто й не проти, щоб врегулювати обіг землі, але людей лякає перспектива дикого ринку.

«Мене не цікавить думка політиків, мене цікавить думка практиків,- говорить Іван Кільган. - Працюючи на землі багато років, я хочу, щоб реформи впроваджували виважено і щоб від них моїм дітям добре було, а політик хоче вже, бо завтра вибори».

Попри гучні заяви політиків з трибун сьогодні ще жоден законопроект щодо врегулювання ринку землі в парламенті не зареєстрований. На рівні фракцій є «за» і «проти». Але потрібної кількості голосів для погодження такого закону ще також не знайдеться. Попереду багато обговорень у профільних комітетах. І цієї роботи слід вимагати від народних депутатів. Для громадян варто створити інформаційно-просвітницьке поле, бо ж люди мусять розуміти, чи бачать вони себе учасниками ринку і чого хочуть від землі.

«Не поспішайте швидко продавати паї, нехай сформується ринок землі, врегулюється ціна. Важливо не повторити помилок приватизації підприємств», - закликає юрист Михайло Кубара. І наголошує на тому, що як тільки у правильно напрацьованому законопроекті буде проглядатися суспільний інтерес, а не заангажований, цей закон матиме підтримку від громадян. Бо всі розуміють, що сільськогосподарську землю треба обробляти, вирощувати на ній продукцію і вона не має бути предметом спекуляцій. І тут держава має виступити гарантом.

«Питання не в площині відміни чи збереження мораторію на продаж земель, а в тому, щоб визначити, яка саме модель обігу землі була б найкращою для України», - повідомляють в уряді. Але не зовсім зрозуміло, хто, яке відомство земельною реформою займатиметься. Треба створити інституцію, яка акумулюватиме інформацію про наділи, вартість ділянок, власників. Також важливо, щоб майбутнім законопроектом вдалося підтримати малі та сімейні ферми. Щоб вони мали право на безвідсотковий тривалий кредит на купівлю землі в своєму краї.

Зараз важливо в експертних колах напрацювати більше законодавчих обмежень, запобіжників для захисту українця. Згодом можна буде прибрати все зайве, але не одразу.

Зоряна Тивін

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Август 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031