Авторизація

» » » Що таке блокчейн? Як він працює, де використовується, в чому його переваги та недоліки?

Що таке блокчейн? Як він працює, де використовується, в чому його переваги та недоліки?

Хочете зайнятися майнінгом чи інвестувати у стейкінг крипти? Підкорити NFT-ринок, торгувати на біржі чи профінансувати створення перспективного проекту? Існує маса способів заробітку на крипти. Сьогодні криптовалюта - це не лише високоліквідний інвестиційний інструмент, а й надійний спосіб захистити свій капітал від знецінення, можливих блокувань та інших негативних факторів зовнішнього середовища. 


Що таке блокчейн? Як він працює, де використовується, в чому його переваги та недоліки?

Можливості крипти у сучасному світі розширюються буквально кожного дня. Зараз за BTC можна купити білет на літак, оплатити вечерю в кафе, придбати одяг, техніку, авто, зробити ставку в онлайн казино, інвестувати кошти в стартап або зробити донат на реалізацію якогось благодійного проекту. Накопичити певну кількість цифрових активів можна за допомогою трейдингу (активна торгівля на біржі), майнінгу (генерація нових блоків шляхом комп'ютерних обчислень), стейкінгу крипти (пасивного зберігання за аналогією з банківським вкладом). Роботу усіх цих систем підтримує технологія блокчейну. Очевидно, для того, щоб досягти максимального профіту та стати впливовим гравцем на криптовалютному ринку потрібно розібратися з тим, що таке технологія блокчейн, як вона працює і які в неї перспективи.


Що таке блокчейн? 


Блокчейн це децентралізована база даних, яка містить інформацію про всі транзакції, проведені учасниками системи. Всі записи в блокчейні зберігаються у вигляді ланцюжка послідовних блоків, пов'язаних між собою спеціальними ключами. При цьому кожен новий блок містить інформацію про попередній. Таким чином, слід вважати, що блокчейнце не лише база даних, а своєрідний цифровий журнал, в якому містяться записи про всі здійснені транзакції.


Зв'язок між блоками забезпечується не стільки нумерацією скільки тим, що кожен блок містить свою власну хеш-суму (зашифровані дані про угоду у вигляді унікального набору букв та цифр) і хеш-суму попереднього блоку. Це означає, що зміна одного символу потягне за собою зміни в інших блоках. В межах одного блоку може зберігатися кілька тисяч записів. Коли пам'ять у блоці закінчується, він закривається, підписується і переходить на новий блок у вигляді хешу.


При обробці транзакцій у блокчейні постійно перевіряються хеші, після чого система піднімається до останнього хешу, де підтверджується цілісність і вірність усіх попередніх кодів. Ця постійна перевірка виключає можливість того, що хтось може додати собі «зайві» монети та відправити недостовірну інформацію до мережі – такий блок не пройде перевірку та не буде доданий до мережі. 


Головна перевага блокчейна в його прозорості, оскільки кожен може ознайомитися з інформацією всередині блоків, але ніхто не може її підробити, видалити чи непомітно змінити. Завдяки цьому, блокчейн активно застосовується в різних галузях, де важливо гарантувати автентичність даних.


Спочатку блокчейн був нішевою технологією, яка здебільшого використовувалася для підписання цифрових документів. А потім ентузіасти здогадалися застосовувати його для переказу грошей між людьми без банків та інших посередників. Так з'явилася криптовалюта Біткоін - поки що найвідоміше втілення технології блокчейн. Після такого стрімкого старту криптовалютного ринку про блокчейн транзакції дізнався весь світ. 


Що таке транзакція блокчейн?


Для того, щоб здійснити транзакцію, спочатку необхідно підключитися до блокчейн-мережі. Далі у ній заводиться свого роду віртуальний гаманець, на який необхідно відправити фінансові кошти. Дані про відправлений переказ заносяться до бази і шифруються. При цьому в блокчейні зберігаються не самі дані, а записи про події (транзакції) у їхній хронологічній послідовності. Водночас інформація про транзакцію в цей момент стає доступною всім учасникам мережі блокчейн - сотням тисячам і мільйонам людей. 


Блокчейн дозволяє кожному учаснику мережі мати доступ до розподіленої бази даних. Усі нові записи перевіряються на автентичність - для занесення до блокчейну їх мають підтвердити більшість учасників мережі. Записи групуються у блоки, які об'єднуються у ланцюжки. Дані, що потрапили до блокчейну, не можна змінити або видалити, не порушивши цілісність ланцюга блоків. Тепер ви знаєте, що таке транзакція блокчейн, та які її характерні особливості.


Хто створює нові блоки?


Сама по собі транзакція - це просто набір даних, на кшталт запису у зошиті. Щоб перетворити її на блок, потрібні обчислювальні потужності - і чим більшим є розмір мережі, тим більших потужностей вона вимагає. Тому створенням нових блоків у великих блокчейнах займаються спеціальні люди з потужними комп'ютерами - майнери.


Ось як виглядає послідовність операцій, які має виконати майнер: 1. Взяти транзакцію із загальної черги.

 2. Підібрати для неї унікальний хеш.

 3. З'єднати його з хешем попередньої транзакції.

 4. Все це знову захешувати і зробити новий блок.


В нагороду за свою працю майнери отримують шматочок від загального цифрового пирога - наприклад, Біткоіни або будь-який інший вид крипти, над майнінгом якого вони працювали. Але не варто думати, що майнінг золоте дно. Для повноцінного майнінгу криптовалюти потрібні значні ресурси - переважно електрика та графічні процесори.


Якщо раніше майнити Біткоіни можна було на звичайному комп'ютері, то тепер для цього будують цілі заводи з обчислення хешу - майнінгові ферми.


Що таке блокчейн-гаманець?


Блокчейн-гаманець - це спеціальна програма, яка дозволяє зберігати та здійснювати інші дії з діджитал-активами, зокрема з криптовалютою. Під час реєстрації гаманця людина отримує доступ до нього у вигляді відкритого (публічного) і закритого (приватного) ключа - криптографічного коду. У гаманці зберігаються записи про стан рахунку його власника та вся історія транзакцій. У той же час криптовалюта не зберігається безпосередньо в гаманці, він містить лише відомості про публічні та приватні ключі, а самі монети зберігаються в блокчейні. Найчастіше блокчейн-гаманці анонімні. При цьому обов’язково слід враховувати, що втрата приватного хеш-ключа для доступу до блокчейн-гаманця практично призводить до втрати активів.


Що таке блокчейн-платформа?


Уявіть, що ви вирішили спекти пиріг. Можна взяти в магазині готові коржі та додати будь-яку начинку: крем, фрукти чи джем. А можна зробити основу самостійно і отримати такий пиріг, який ви захочете.


У випадку з блокчейном принцип той самий – якщо вам не хочеться писати код з нуля, можна взяти готову платформу та налаштувати її під свої завдання. Ви продумуєте загальну ідею, а платформа бере на себе технічну сторону: логіку, безпеку, транзакції.


Найвідоміші блокчейн-платформи: • Ethereum - дозволяє створювати програми на основі смарт-контрактів у різних сферах: фінанси, страхування, інвестиційні фонди, онлайн-ігри. 

 • Bitcoin – фінансова платформа для випуску однойменної криптовалюти. На механізмах Bitcoin працюють й інші валюти – наприклад, Dogecoin, який активно підтримує Ілон Маск.

 • Hyperledger – блокчейн-платформа від Linux Foundation. Є фреймворки для створення цифрових паспортів, хмарних сервісів та бухгалтерських книг.

 • Corda – система для зберігання та передачі активів між фінансовими організаціями: акцій, облігацій, кредитів та інших зобов'язань.

 • Solana - блокчейн-фреймворк, орієнтований на швидкість: може проводити 65 000 транзакцій за секунду (для порівняння, Ethereum - всього 30). З мінусів - не завжди стабільна робота та обмежена децентралізація.

 • Polkadot - дозволяє об'єднувати кілька блокчейнів в одну екосистему. Проект від творця Ethereum Гевіна Вуда.


Далеко не всі блокчейни мають свої власні платформи - наприклад, криптовалюта Litecoin працює на блокчейн-мережі Bitcoin. Це не добре і непогано, просто так склалося. Якщо ви захочете зробити свій блокчейн, можете взяти за основу готовий фреймворк.


Переваги технології блокчейн


Розібравшись з тим, що таке блокчейн та як він працює, доцільно розглянути переваги даної технології. Їх чимало: • Незмінність. Дані, які вже занесені до блоку, незмінні після того, як більшість учасників мережі зберегло у себе цей блок. Поява наступних блоків закріплює цю сталість. 

 • Розподіленість. Інформація про транзакції зберігається одночасно на всіх пристроях мережі. Зміни даних на кожному окремому пристрої відбуваються незалежно, але фіксуються рештою учасників системи. Це означає, що якщо частина комп'ютерів відключиться від мережі, згорить або буде вкрадена, то в інших учасників залишиться свій екземпляр бази даних і всі, хто користується цими даними, просто підключаться до тих активних учасників, і продовжать підтримувати мережу. 

 • Децентралізованість (тобто відсутність єдиного центру управління блокчейном). В цьому полягає принципова відмінність технології blockchain від централізованих систем, до яких ми всі звикли, коли є один або кілька серверів, на яких зберігається інформація. Той, хто контролює сервер, може змінювати або видаляти дані без згоди інших учасників. З блокчейн технологією все інакше. Наприклад, всі вузли в мережі BTC працюють по одному і тому самому алгоритму. Якщо необхідно змінити алгоритм (правила), це потрібно зробити більшості учасників. Немає керівника, який може наказати змінити систему. Блокчейн має суттєву перевагу перед традиційною фінансовою системою, оскільки працює цілодобово і не залежить від центрального банку будь-якої конкретної держави.

 • Прозорість. У відкритих блокчейнах всі дані можуть бути переглянуті будь-яким іншим учасником. Наприклад, якщо хтось знає вашу адресу в мережі Біткоін, то він зможе побачити ваші транзакції: звідки, коли, куди і скільки ви відправляли. Завдяки цьому відправлені активи не пропадуть і вам не доведеться з'ясовувати, куди подівся переказ. 

 • Висока швидкість. Всі транзакції проходять практично миттєво, але на їх підтвердження може знадобитися певний час, який залежить від алгоритму блокчейн-мережі. Блокчейн може використовуватись для миттєвих переказів без проміжних етапів. Це може допомогти мінімізувати витрати на обробку транзакцій.

 • Гарантована достовірність даних. Одна з ключових особливостей блокчейну, яка забезпечується шляхом використання криптографічних алгоритмів для створення унікального підпису кожного блоку. Саме він гарантує, що дані не були підмінені.

 • Анонімність. Усі угоди з активами конфіденційні, вказується лише номер гаманця.

 • Економія коштів. У зв’язку з тим, що замість централізованих посередників транзакції в блокчейні реєструють майнери, комісії в мережі мінімальні.


Завдяки блокчейну та криптовалютам, фінансові операції стали простішими, безпечнішими та дешевшими. Вони дозволяють здійснювати транзакції напряму, минаючи посередників і скорочуючи час на обробку платежів. Це дозволяє скоротити витрати та покращити ефективність транзакцій. 


Блокчейн та криптовалюти також дозволяють підвищити відкритість у бізнесі, зменшити корупцію та знизити ризики шахрайства. Крім того, блокчейн забезпечує прозорість та надійність, що робить його привабливим для використання у різних сферах, включаючи фінанси, медицину, право та інші.


З кожним днем дедалі більша кількість компаній і державних організацій починають впроваджувати блокчейн і криптовалюту у свою діяльність, що дозволяє їм отримувати переваги у конкурентній боротьбі та підвищувати ефективність своїх операцій. 


На скільки безпечно користуватися блокчейном?


Завдяки використанню криптографії та розподіленій структурі блокчейн забезпечує високий рівень захисту даних від несанкціонованого доступу та змін. Децентралізована структура робить блокчейн стійким до збоїв та атак, підвищує надійність зберігання та передачі даних. У кожного користувача мережі блокчейн на комп'ютері зберігається її копія, а сумарна кількість таких копій може сягати мільйонів (відповідно до загальної кількості користувачів мережі).


Очевидно, що спроба злому блокчейна (зі зміною всіх блоків ланцюга) обійдеться для крадія немислимими витратами і, найімовірніше, виявиться безглуздою. Злом не залишиться непоміченим – учасники мережі зможуть одразу побачити радикальні зміни у ній. Після цього учасники ланцюга будуть розгалужені в його новій версії, незачепленій зломом. Це спричинить різкий обвал вартості попередньої версії токена - цифрової віртуальної одиниці блокчейну. Таким чином, зловмисник контролюватиме актив, який не матиме реальної вартості, що робить подібну витівку абсолютно безглуздою. 


Де використовують блокчейн?


Блокчейн застосовується у всіх сферах, де необхідна швидка передача даних з високим рівнем їх захисту. Технологія використовується для запуску та роботи криптовалют, генерації нових токенів (монет), при укладанні смарт-контрактів на постачання товарів, при генерації незамінних токенів (non-fungible tokens, NFT), у банківській та правовій сферах, при адмініструванні мереж та в ігровій індустрії. 


Технології блокчейну знаходять застосування у роботі органів державної влади (наприклад, при проведенні та опрацюванні результатів референдумів та голосувань), у діяльності публічних та непублічних корпорацій, громадських організацій та приватних осіб.


Ризики та виклики технології блокчейн


Незважаючи на те, що блокчейн та криптовалюти можуть принести трейдерам та інвесторам цілу низку переваг, існують деякі ризики, які обов’язково потрібно враховувати. Одним із головних ризиків є можливість кібератак та крадіжки криптовалюти. Крім того, регулювання у цій галузі ще не розроблене повністю, що може призвести до непередбачуваних наслідків, в т.ч. до втрати цифрових активів. Однак існують способи мінімізувати ці ризики. В першу чергу йдеться про використання надійних бірж та гаманців для зберігання криптовалют, а також встановлення додаткових заходів безпеки, таких як двофакторна аутентифікація. 


Крім того, співпраця з регуляторними органами та дотримання законодавства також може допомогти мінімізувати ризики та підвищити довіру до блокчейну та криптовалюти. Тепер ви знаєте абсолютно все про блокчейн, його переваги, недоліки та особливості використання. 


Майбутнє блокчейну та криптовалют


Блокчейн і криптовалюти вже зараз почали змінювати бізнес та фінансову систему. Вже зараз очевидно, що їхня роль та вплив продовжуватимуть зростати в майбутньому. Так, блокчейну ще періодично загрожують технологічні кризи, посилення регулювання в окремих країнах та шахраї з криптопірамідами. Але впровадження блокчейну в реальний сектор економіки, хай поки що в її цифрову частину, все-таки відбулося. Банки вже зараз частково втрачають роль посередника. 


Очікується, що блокчейн буде використовуватися в багатьох галузях для підвищення безпеки та ефективності бізнес-процесів, а криптовалюти стануть затребуваним засобом платежу. Однак, як і у випадку з будь-якими новими технологіями, виникатимуть нові ризики та виклики, які вимагатимуть постійного моніторингу та адаптації. Загалом блокчейн і криптовалюти є важливим кроком у напрямку створення децентралізованої, прозорої та ефективної економіки. Саме тому, технологія блокчейн повинна сприйматися суспільством так само серйозно, як і розробка Інтернету на початку 90-х років.


Висновки


Враховуючи численні переваги блокчейну, у майбутньому технологія може зробити революцію у багатьох галузях та бізнес-процесах. Проте впровадження цієї технології потребує часу та зусиль. І все ж у найближчому майбутньому очікується, що уряди багатьох країн нарешті врегулюють використання блокчейну і будуть використовувати його для покращення фінансових та державних послуг.


Хоча зараз деякі криптостартапи зазнають невдачі, вже найближчим часом люди отримають більше досвіду та знань про те, як використовувати цю технологію. Блокчейн стимулюватиме людей до набуття нових навичок, а традиційному бізнесу доведеться переглянути робочі процеси.


Якщо ви хочете стати частиною сучасної криптоспільноти, і почати свій шлях у якості криптоінвестора, почніть з пошуку надійної та безпечної криптобіржі. Радимо вам звернути увагу на WhiteBIT. Це найбільша європейська централізована криптобіржа з понад 4 млн. зареєстрованих клієнтів у всьому світі. На цей час на біржі представлено понад 350 торгових пар, 270+ активів та 6 державних валют. Це безпечна та проста у використанні платформа, головна мета якої - масове впровадження технології блокчейн та розширення криптоспільноти. 


WhiteBIT суворо дотримується всіх правил безпеки, зберігаючи 96% цифрових активів на холодних гаманцях. Для виявлення та блокування хакерських атак криптобіржа використовує технологію Web Application Firewall (WAF), тому ваші кошти на WhiteBIT завжди будуть в безпеці. WhiteBIT відповідає найвищим вимогам безпеки та входить у трійку бірж з найвищим рейтингом ААА.Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
 • Останні
 • Перегляди
 • Коментарі
Календар публікацій
«    Май 2023    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031