Авторизація

» » » Як працюють "викривачі корупції" у парламенті і чим вони небезпечні

Як працюють "викривачі корупції" у парламенті і чим вони небезпечні

Як працюють "викривачі корупції" у парламенті і чим вони небезпечні
Як працюють "викривачі корупції" у парламенті і чим вони небезпечні

[/i]

112.UA

ІА 112.ua - найсвіжіші новини політики, економіки України і світу, інформація про надзвичайні та кримінальні події.
Як працюють "викривачі корупції" у парламенті і чим вони небезпечні
"/>
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
Журналісти-викривачі вельми успішно конвертували свої відрядження в пошуках незадекларованих активів в особистий матеріальний успіх. Але вони так і не зрозуміли суть рентної, корупційної та сировинної моделі економіки.
Про це пише 112.ua.
Бюджетний процес в Україні завжди цікавий у другій частині "марлезонського балету", коли "скелет" проєкту бюджету, розроблений в Мінфіні, обростає "м'ясом" у вигляді "хотілок" депутатів. А "хотілки" у них по Фрейду. У колишні часи, за допомогою правок "між першою і другою", формувалися спеціальні витратні статті на "пожежні машини" і найсвятіше для слуг народу – бюджетні ресурси "на округи".
Депутат - він же вам не Elaeagnus commutata або "лох сріблястий". Думаєте, він все життя мріяв тиснути на три кнопки і їсть з судочка за "жалюгідні" кілька десятків тисяч гривень на місяць? Навіть з урахуванням зарплатні помічників, де або родичі, або особисті "масажери", виходить сміхотворна сума, образлива для колективу. Головний рентний бізнес для депутата – це щорічний кошторис державних видатків на його округ (якщо він – "мажоритарник"). Якщо ж депутат – "списочник", то його рентний бізнес – це щомісячні доплати з партійної каси, щоб не втік. До цього додайте майже офіційну тарифну сітку за депутатські запити, "корочки" позаштатних помічників, хабарі за відвертий лобізм і "рєшалово". Депутати зі стажем можуть виконувати технічне завдання під ключ у вигляді окремих законопроєктів. У такому випадку політична рента підвищується до мільйонів.
Здавалося б, створення монокоаліції робить неможливим формування політичних рент у вигляді державних витрат на округи. Але це якщо перед вами справжня коаліція. А якщо трухлявий зелений пень, то його потрібно стягувати фінансовим обручем. Інакше розвалиться і всі політичні мокриці розбіжаться хто куди. Виберуть собі інші, більш поживні пні.
Бюджет 2020 року в цьому плані став справжнім сюрпризом. У ЗМІ потрапив список депутатів і державних коштів, виділених на їх округи. У першій п'ятірці – багато відомих осіб. Мова йде про сотні мільйонів гривень, які "слуги народу" хочуть отримати для розвитку своїх округів. Примітно, що серед персоналій фігурує кілька відомих журналістів топового українського ТБ-каналу. І це не прості журналісти, а найсправжнісінькі розслідувачі. Які як справжні політичні патологоанатоми розкривали тушу попередньої влади, вивалюючи на світ божий її непривабливі тельбухи.
І в цьому плані не можна не погодитися з одним відомим політиком, в минулому – олігархом, який порівняв Україну з Техасом 19 століття. Хоча якщо бути точніше, багато процесів у нас нагадують США початку минулого століття.
Саме тоді в Америці з'явилися так звані макрейкери або "розгрібачі бруду". Згідно з Вікіпедією, макрейкер – це "журналіст, який викривав корупцію в структурах державної влади". Вперше застосував термін президент США Теодор Рузвельт в 1906 році. Рузвельт охарактеризував макрейкерів вельми непривабливо, порівнявши їх з героями книги відомого баптистського проповідника Джона Баньяна "Шлях паломника", які вовтузилися в бруді, не помічаючи неба. До речі, макрейкерами називали в старому Лондоні нічних чистильників каналізації, які отримували за свою роботу підвищений гонорар і були краще забезпечені, ніж багато заможніх городян. Макрейкерами були такі класики американської літератури, як Теодор Драйзер, Ептон Сінклер.
Як і у нас, макрейкери боролися проти монополій (у ті часи – трестів) і політичної корупції. Але їхні виступи, хоч і відображали неприйняття суспільством влади монополій і ФПГ, та, як сказали б класики політекономії, "не зачіпали основ капіталістичної системи". Явище макрейкерів в останні роки охопило й Україну. Кілька людей зробили на "порпанні в бруді" політичну кар'єру. Їхні гонорари явно були "вище середнього". А їхні викриття "не зачіпали основ" рентної, корупційної, сировинної економіки, тобто моделі, яка склалася в Україні. Вони били по персоналіях, а не по токсичних принципах, розчищаючи дорогу "іншим персоналіям", які бажали поставити хибні принципи на служіння собі.
В такому випадку, якщо ми зараз за деякими інституційним характеристиками - це "Дикий захід" кінця 19 - початку 20 століття, то це і дозволяє визначитися з прогнозами: мінімізація рівня корупції в Україні можлива дуже нескоро. Примітно, що після макрейкерів США вразила Велика Депресія, "червоне десятиліття" з домінуванням лівої ідеології. В Україні "макрейкери" розчистили шлях до влади команді Зе, максимально девальвувавши статус держави і вдало "відпрацювавши по персоналіях". Але не зачепивши "основ", вони фактично привели в місто нового дракона, і єдиний порятунок – дракон поки малий і мало їсть. Але він дуже швидко росте...
Марк Твен, описуючи ті часи, ввів такий термін, як "позолочене століття". Підходить він і до наших реалій. "Золотять" у нас зазвичай все те, що погано пахне і непрезентабельно виглядає: політиків, міністрів… Як тут не згадати, що в давнину "золотниками" називали чистильників вигрібних ям.
"Позолочене століття" небезпечне тим, що його блиск не дозволяє людям з економічною і соціальною короткозорістю розгледіти справжні проблеми суспільства, які насправді існують і лише посилюються. Погляд застить потік машин на київських дорогах і забиті київські ресторани. За всім цим так важко розгледіти пенсіонера з пенсією в 2 тисячі гривень або роботягу з 7-8 тисячами.
Та "Виправлений катехизм", опублікований в нью-йоркській Tribune в 1871 році, дуже підходить і для сучасного "Печерська":
– Яка у людини мета в житті?
– Розбагатіти.
– Яким чином?
– Безчесним – при удачі, чесним – за необхідності.
– Що є Бог, істинний і єдиносущий?
– Бог є гроші. Золото, банкноти та акції – суть отець, син і дух єдиний в трьох особах.
Один з найвідоміших в США макрейкерів, Джордж Лінкольн Стеффенс, автор блискучих публікацій, в яких показав, хто насправді володіє країною (а зовсім не народ), в решті решт відійшов від макрейкерства, вчасно усвідомивши, що справа не в персоналіях, а в системі. До речі, саме Стеффенс ввів термін "система" у політологічній конотації.
На зміну макрейкерам в США прийшли представники "правильних реформ", які розуміли саму суть проблеми, а не намагалися заробити собі бали на точкових викриттях, які найчастіше якраз і ведуть людей з істинного шляху розуміння системних перешкод у розвитку країни. В Україні всі останні роки ми тільки тим і займалися, що дивилися нескінченні викриття з довгими списками рахунків, яхт, домоволодінь. І журналісти-викривачі вельми успішно конвертували свої відрядження в пошуках незадекларованих активів в особистий матеріальний успіх. Але вони так і не зрозуміли суть рентної, корупційної та сировинної моделі економіки. Не кажучи вже про те, щоб сформувати бачення нових реформ. І тепер вони навіть "не народ. Це гірше за народ. Це найкращі люди міста". І вся їхня "заслуга" полягає в тому, що вони торували дорогу новому дракону та його оточенню, коли кожен "новий слуга" може себе охарактеризувати приблизно так: "Трохи про себе. Загальна мозкова і фізична недостатність, роздвоєння особистості, постійна маячня. Еротоманія. Ідіть, дівчатка… Але при цьому депутат вільної країни. Обираюся з великим відривом…".
Олексій Кущ

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Май 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31