Авторизація

» » » Торгові війни США: Вплив на світову економіку

Торгові війни США: Вплив на світову економіку

Торгові війни США: Вплив на світову економіку
Торгові війни США: Вплив на світову економіку

[/i]

Московский центр Карнеги

Джерело аналітичної інформації про Росію і країни колишнього СРСР
Фото: Global Look Press/Christian Ohde
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
Важко переоцінити вплив торгових війн на зростання світової економіки. В них, як видно, є спільні риси. Вони починаються, щоб захистити своїх виробників. Оплачують такі війни споживачі, а заробляють на них бюджети обох держав-учасниць, збираючи мита. Найчастіше війни не досягають декларованої мети і закінчуються тоді, коли держави примиряються зі статус-кво. Під будь-яку важливу подію в світовій економіці завжди знайдеться недавня подія в американо-китайській війні, яка її пояснить належним чином.
Про це пише Московський центр Карнегі
Останнім часом рідкісний аналітик, говорячи про стан світової економіки і ринку, починає свій текст не з теми торгової війни між США і Китаєм. Змінами на торговому фронті у війні двох найбільших економік світу пояснюється все - від рухів ринків акцій до рецесії в Європі. Це і зрозуміло - повороти в цій війні трапляються так часто і так драматично, що під будь-яку подію в світовій економіці завжди знайдеться недавня подія в американо-китайській війні, яка її пояснить належним чином - дитяча гра в «добре-погано» як не можна краще підходить для опису цієї ситуації.
Дворічна гра
Остання американо-китайська торгова війна формально почалася влітку 2017 року. Того року в травні США і КНР підписали торговельну угоду, що розширює США доступ на ринки Китаю, а Китай отримував право продажу в США курячих напівфабрикатів власного виробництва [добре]. Але вже в серпні торгове представництво США (USTR, це американський урядовий орган, який відає зовнішньою торгівлею) ініціювало «розслідування діяльності Китаю» в області передачі технологій та інтелектуальної власності - тобто просто звинуватили його в промисловому шпигунстві [погано].
У листопаді 2017 року Трамп відвідав Китай і в офіційній заяві з приводу візиту зазначив «потепління відносин» [добре]. А вже в лютому 2018-го США ввели мита на ввезення панелей для сонячних батарей і пральних машин на загальну суму $ 10 млрд, основний експортер - Китай [погано]. У березні 2018-го США подали в СОТ скаргу на Китай, ввели високі тарифи на імпорт сталі та алюмінію (дбайливо виключаючи зі списку ряд країн, в тому числі Австралію і Південну Корею, але, звичайно, не Китай), обклали митом ввезення з Китаю продукції з високою доданою вартістю і заборонили китайським інвесторам вкладати гроші в ряд наукомістких галузей американської економіки [погано].
У квітні 2018 року в війні нарешті почав брати участь Китай. На додаткове введення Штатами тарифів на продукцію з Китаю приблизно на $ 3 млрд і публікацію списку майбутніх тарифів ще на $ 50 млрд Китай відповів публікацією свого списку - на ту ж суму. Тоді Штати негайно викрили китайського гіганта телекомунікацій ZTE в порушенні режимів санкцій і заборонили своїм компаніям працювати з ZTE [дуже погано]. У травні 2018 го, однак, пройшли широкі американо-китайські переговори, після яких китайці заявили, що припиняють введення мит, а Трамп написав в твіттері, що допоможе китайській компанії [добре].
Уже в червні 2018 року ZTE відновила роботу з США, Штати провели «ревізію списку товарів» і скоротили список майже наполовину. Китай, однак, не сприйняв це як крок назустріч - 16 червень 2018 року Пекін ввів 25% -ві тарифи на товари сумою $ 34 млрд і оголосив, що готовий ввести такі ж тарифи ще на $ 16 млрд [погано]. У липні 2018-го мита і з одного, і з іншого боку починають стягуватися; USTR оголошує, що готова ввести мита на китайські товари на $ 200 млрд на рік. До кінця серпня 2018-го Китай подав зустрічний позов до СОТ [погано], а вже на початку вересня Трамп заявив про нові мита - на товари річним імпортом в обсязі $ 267 млрд [погано]. Китай відповів списком на $ 60 млрд.
До кінця вересня минулого року тарифи по обидва боки були введені, в жовтні поновилися переговори, а до січня цього року сторони домовилися призупинити війну і навіть знизити деякі мита. Китай погодився купувати більше американських товарів, в тому числі соєвих бобів [добре]. Інтенсивні переговори йшли до травня 2019 року. Китай пішов на ряд другорядних поступок, обидві сторони відклали введення нових тарифів і навіть створили державні органи з розвитку двосторонніх відносин [добре].
Дональд Трамп і Сі Цзіньпін. Фото: Susan Walsh / AP
П'ятого травня Трамп оголосив про підвищення мит на товари з Китаю на $ 200 млрд з 10% до 25%. Китай відповів підвищенням мит на товари вартістю $ 60 млрд. США внесли іншого китайського гіганта, Huawei, в список компаній, з якими не можна співпрацювати. Китай у відповідь створив власний список таких компаній, але (поки) американські компанії в нього не потрапили. Правда, на 1 червня було відкрито розслідування відносно FedEx [погано].
Двадцять першого червня п'ять китайських IT-організацій - Sugon, Цзяннаньскій університет комп'ютерних технологій в місті Усі, Higon, Chengdu Haiguang Integrated Circuit і Chengdu Haiguang Microelectronics Technology - поповнили американський список, де вже була Huawei [погано]. А 26 червня Трамп оголосив «перемир'я» - і до середини липня Huawei відновила роботу. Дев'ятого липня 115 китайських товарів вивели з-під дії нових мит [добре], але вже 16 липня Трамп запропонував ввести мита ще на $ 325 млрд китайських товарів, а 6 серпня США звинуватили Китай в маніпулюванні валютою. У відповідь китайські компанії зупинили закупівлі сільськогосподарської продукції з США [погано].
До 1 вересня всі обіцяні мита вступили в силу. Протягом вересня сторони вносили невеликі доповнення в «листи винятків» і вели переговори на середньому рівні, але в підсумку на початок жовтня 2019 року митами обкладений імпорт з Китаю в США на $ 550 млрд на рік і експорт в Китай на $ 185 млрд на рік.
Аси торгових воєн
Ця торгова війна, зрозуміло, не перша і не остання, яку ведуть на землі країни, і зокрема США. Історія США почалася з торговельної війни (її вела Британія зі своїми американськими колоніями). Її кульмінацію часто називають «Бостонським чаюванням». Та торгова війна швидко переросла у війну традиційну - за незалежність.
У 1930 році президент США Герберт Гувер схвалив прийнятий Конгресом акт про введення митних тарифів на досить довгий список імпортованих з Європи товарів. Європа відповіла симетрично, експорт з США впав за рік на 61%, а сам Гувер не був переобраний на другий термін (його наступник Франклін Рузвельт до 1934 року скасував цей акт і в подальшому істотно скоротив мита).
У 1960-і роки успіхи американських виробників курятини дозволили їм наповнити ринки Європи дешевим м'ясом. Франція і Західна Німеччина ввели мита на ввезення м'яса птиці, американці відповіли митами на ввезення легких вантажівок, міцного алкоголю і ряду інших товарів. Найбільше, як не дивно, від цієї війни спочатку постраждали, а потім виграли японці: мита на легкі вантажівки вдарили насамперед не по «Фольксвагену» та «Ситроену», а по «Ісудзу» і «Тойоті». Останні досить швидко відкрили складальні виробництва в США, щоб обійти мита - це було початком тріумфальної ходи японських автомобілів на американському ринку.
У 1987 році президент США Рональд Рейган ввів мито 50% на постачання з Японії телевізорів, комп'ютерів і силових приладів. Однак успішний в економічних питаннях президент, автор рейганоміки тут прорахувався. Імпорт з Японії знизився всього на 3%, і американські споживачі стали просто переплачувати за імпортні японські товари. Не дивно, що уряд Японії, поміркувавши, заявив тоді, що не стане ніяк відповідати на нові мита.
Приблизно в той же час США почали збільшувати мита на канадські пиломатеріали. У Канаді ліс знаходиться в державній власності, і ціну на пиломатеріали фактично призначає держава, що постійно дозволяє Канаді експортувати їх за ціною нижче, ніж на внутрішньому ринку США. З 1980-х років між США і Канадою періодично вщухають і знову розгораються суперечки з приводу ринку пиломатеріалів і застосуванні американських мит. В результаті уряд США отримує високі мита з поставок канадського дерева, проте практично всі вони йдуть з кишень американців - ціни на стовбури м'якої деревини та пиломатеріали в США в реальному вираженні зросли на 40%.
На початку 1990-х років США висловили невдоволення тим, що європейські держави стягують високі мита на ввезення бананів не з своїх колишніх колоній. Американські компанії володіли банановими плантаціями в Латинській Америці і страждали від таких мит. США ввели високі мита на ряд європейських товарів - від брендових сумок з Франції до свинини з Данії. Бананова війна тривала до 2009 року, коли нарешті розміри тарифів були врегульовані сторонами.
У 2002 році президент США Джордж Буш-молодший вирішив підтримати американських металургів і ввів загороджувальні тарифи на імпорт сталі. Мексика і Канада були членами Північноамериканської зони вільної торгівлі (NAFTA) і не потрапили під їх дію, але потрапила Європа, яка відповіла підвищенням тарифів на ввезення американських фруктів і автомашин. Війна тривала 18 місяців і не привела ні до чого, крім зростання цін на сталь на світовому ринку.
У всіх торгових воєн, як видно, є спільні риси. Вони починаються, щоб захистити своїх виробників. У більшості випадків друга сторона вживає аналогічних заходів. Оплачують такі війни споживачі (якщо попит еластичний, а попит, як правило, досить еластичний, то ціна, очищена від мита, падає незначно, як і обсяг продажів), а заробляють на них бюджети обох держав-учасників, збираючи мита. Найчастіше війни не досягають декларованої мети і закінчуються тоді, коли держави примиряються зі статус-кво.
Таким чином, торгові війни - це скоріше засіб залучити на свою сторону голоси необізнаних громадян, які вважають, що влада бореться за свого виробника, і поповнити бюджет, а не спосіб допомогти своїй економіці (якщо не брати до уваги, звичайно, окремих виробників, які загальної погоди в економіці не роблять, але виграють від тої чи іншої заборони або високого тарифу).
Іноді переможцем в торговельній війні стає взагалі третя країна, якій вдається увійти на ринок учасника війни, замінивши його супротивника. Однак в сучасному світі таке трапляється вкрай рідко - ринки інтегровані, компоненти одного товару виробляються в десятках країн, виробництво збалансовано, і тому під час війни відбувається не зміна обсягів поставок, а зміна адрес: поки Китай зменшує поставки в США, його на цьому ринку може замінити В'єтнам або Малайзія, але Китай поставить той же товар вчорашнім покупцям В'єтнаму та Малайзії.
Війна ні при чому
Неважко зрозуміти, чому саме США в останні десятиліття так активно розв'язують торгові війни. Обсяг експорту у відсотках до ВВП у США унікально низький - з початку 1990-х він ледь перевищує 10-11%. Навіть Японія з тих пір наростила експорт до 16% ВВП, не кажучи вже про європейські країни, які експортують близько 30% ВВП, а Німеччина - всі 45%. Зайве говорити, що і американський в процентах до ВВП малий у порівнянні з іншими країнами (близько 15% проти приблизно 30% у Франції і Великобританії і майже 40% у Німеччині).
За зовнішньоторговельному обігу (26% ВВП) Америка знаходиться в світі на шостому місці з кінця - більш самодостатні тільки економіки Нігерії, Судану, Бразилії, Аргентини та Пакистану. Для порівняння: Росія тільки експортує 26% обсягу ВВП, а торговий оборот у неї становить 47%. До того ж у США є істотний дефіцит рахунку торговельних операцій - він наближається до $ 800 млрд, в той час як у інших великих економік він коливається близько нуля або позитивний (близько мінус $ 90 млрд у Великобританії, зате плюс $ 250 млрд у Німеччині).
У цій ситуації взаємний обмін митами з усім світом очевидно грає на руку США - малий обсяг імпорту знижує удар від мит по американським споживачам, а великий дефіцит торгового рахунку робить сальдо таких мит позитивним для США і негативним для торгових партнерів.
Фото: Petar Kujundzic / Reuters
Особливо високий перекіс в торгівлі США і Китаю. Американський експорт в Китай стагнує в районі $ 120 млрд на рік - незначна цифра для США. Більше не виходить, і на тлі постійно зростаючого імпорту з Китаю (вже майже $ 700 млрд на рік, зростання більш ніж на $ 150 млрд за п'ять років) ця цифра виглядає «несправедливою», навіть якщо врахувати, що Китай продає Америці товари «у кредит» - США платять доларами, які лягають в китайські резерви. Бажання США якщо не виправити ситуацію (торговий дефіцит з Китаєм природно зростає в міру ескалації війни, адже у вартість товарів увійшли мита), то заробити на ній цілком зрозуміло.
На жаль, багато аналітиків і ЗМІ сьогодні сильно переоцінюють роль торгових воєн в світовій економіці і міжнародній торгівлі. Так, вартість міжнародної торгівлі, яка, якщо брати довгостроковий тренд, знижується з великою швидкістю вже 200 років, гальмує своє падіння в періоди масштабних торговельних воєн. Але гальмування це носить локальний характер і закінчується разом з кінцем такої війни.
В цілому ж світ послідовно стає більш інтегрованим і прозорим. Пік глобалізації припав на 2008 рік - обороти міжнародної торгівлі склали тоді 30,6% світового ВВП, майже в два рази більше, ніж в 1990 році. У 2011 році цей рівень був майже повторений - 30,5%, потім настала стабілізація, і в 2017 році цей показник склав «всього» 29,4%. П'ятдесят років тому, в 1969 році, він дорівнював 13% - так що його величезне зростання очевидне.
Що ж стосується «руху назад», про який ЗМІ люблять говорити в останні роки, то це ілюзія, створена самими ЗМІ. Один відсоток світового ВВП на сьогодні - це $ 840 млрд. Ця цифра приблизно збігається з обсягом зниження нафтового експорту в доларовому вираженні в процесі падіння ціни нафти з $ 120 за барель до нинішніх $ 60 - ось і відповідь на питання про «стагнації» міжнародної торгівлі.
Можна ще згадати, що протягом останніх восьми років долар активно ріс по відношенню до основних світових валют, в той час як інфляція на локальних ринках була низькою - безліч товарів, вироблених поза США і продаються на зовнішньому ринку, просто подешевшали в доларовому вимірі. Нарешті, не варто забувати, що світова економіка дуже складна, і вимагати від неї монотонного збільшення одного показника нелогічно.
Безумовно, зростання мит і загороджувальних бар'єрів на шляхах експорту та імпорту не може вітатися. Наслідком торгових воєн стає зростання витрат платників податків, зниження конкуренції на локальних ринках і падіння якості продукції, уповільнення поширення технологій. При цьому захист локального виробника призводить лише до зниження його конкурентоспроможності в перспективі, але не до розвитку і навіть не до збагачення. Однак і переоцінювати негативні ефекти від торгових воєн не варто - на зростання світової економіки і торгівлі впливають сьогодні набагато могутніші чинники, ніж введення мит на товари, які становлять в світовому товарообігу не більше 1-1,5%. Поки йде війна США і Китаю, перші зростають майже на 3% в рік, залишаючись найсильнішою і великою економікою світу, другі - на 6%.
Товарообіг США і Китаю в 2018 році, незважаючи на торговельну війну, виріс на рекордні 28%, і навіть його корекція на 14% в першому півріччі 2019 роки не скасовує того, що оборот за весь 2019 рік, швидше за все, буде на 10% більше , ніж був у 2017-му. Ось вам і війна.
Андрій Мовчан

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Май 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31