Авторизація

» » » Ринок землі для Зеленського може стати його Ватерлоо: Які стратегічні помилки допускає уряд?

Ринок землі для Зеленського може стати його Ватерлоо: Які стратегічні помилки допускає уряд?

Ринок землі для Зеленського може стати його Ватерлоо: Які стратегічні помилки допускає уряд?
Ринок землі для Зеленського може стати його Ватерлоо: Які стратегічні помилки допускає уряд?

[/i]

Павло Вернівський

Радник Голови ФРУ з економічних питань
slovoidilo.ua
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
Уряд планує з 1-го жовтня 2020 року відкрити ринок землі. Проте у суспільстві така ідея сприймається неоднозначно й більшість проти цієї ініціативи. На чому має грунтуватися впровадження ринку, щоб це було ефективно?
Про це пише на своїй сторінці в Фейсбук Павло Вернівський
По суті він піде проти волі свого виборця - 74% проти ринку землі сильно корелює з результатом Зеленського.
І проблема Зеленського не в тому, що він хоче відкрити ринок. Проблема навіть не в тому, що люди проти. Вважаю, що якби реформу робили в інтересах суспільства, то донести її правильність не є проблемою.
Проблема в тому, що крім відкриття ринку, у політиків немає завдань, які вони хочуть вирішити. У всіх країнах є і нам потрібен. Ви серйозно? Може потрібно подивитися як країни відкривали ринок і які питання вирішували при цьому?
Повернуся до Стадвелла і що він писав про ринок землі.
Перше завдання це боротьба з безробіттям на селі. Основний акцент був зроблений на створення дрібних фермерів, де кожна сім'я в селі могла мати свою ділянку землі. ЇЇ обробляти і заробляти на цьому. Кожна сім'я могла мати роботу, а не 15-20 чоловік у наймі одного латифундиста. Так просто.
Друге завдання це підвищення продуктивності. Дрібний фермер не буде сіяти у себе пшеницю, так як ділянка занадто мала, та й врожаю йому не вистачить для життя. Тому фермер вирощує овочі, ягоди, живність. Сільгосппродукцію з більш високою доданою вартістю, що принесе йому більше грошей. А якщо ще експортувати, то доходи від експорту можуть бути в 10 разів більші ніж від пшениці.
Третій момент. Створення платоспроможного шару населення, що стимулювало б інші галузі. Японські і корейські фермери були першими покупцями вітчизняної продукції. Оскільки це малий і середній бізнес, то всі гроші так само йдуть на товари повсякденного вжитку, а не елітну продукцію. Крім того, для економіки країни набагато вигідніше, якщо 2 млн чоловік отримує по 50 тис дол на рік, ніж 100 чоловік по 1 млн дол.
А тепер дивіться, як у нас. Сама ідея ринку побудована на припущеннях і сумнівних теоріях. Земля стане товаром і її можна залишати в заставу. Зростуть інвестиції в землю і врожайність з гектара. Що за маячня?
В якій країні ринок землі вважали способом залучення інвесторів? Назвіть хоча б одну нормальну країну? У Польщі, Словаччині, Чехії, та й будь-якій розвиненій країні світу іноземні інвестиції в сільгоспвиробництво не перевищують 1-2% від усіх інвестицій!
Другий момент. Інвестиції для купівлі землі це не капітальні інвестиції. Це навіть не інвестиції в продуктивність. Це проста перекупівля.
Третій момент. Яка користь від землі як застави, якщо гектар коштуватиме 1-2 тис дол? Розкажіть мені якийсь фермерський бізнес можна почати з 2-4 тис дол? Та й який сенс банку морочитися такими дрібними кредитами, якщо вони беззаставні кредити дають за 15 хв. на такі суми?
У бюджеті 2020 на кредити фермерам виділено 4,4 млрд грн. І при цьому була прибрана програма компенсації вартості виробникам сільгосптехніки. Тобто, раніше фермер міг взяти кредит і витратити його на покупку техніки вітчизняного виробництва. В принципі за рахунок одного ринку можна було б стимулювати розвиток техніки вдома, що дало б колосальний ефект для економіки. У чому зараз ефект? І який сенс купувати вітчизняну техніку?
Ще мене бентежить, що без стимулювання внутрішнього виробництва, всі гроші підуть на споживання. І в більшій частині на імпорт. Я навіть боюся, що приплив іноземної валюти на купівлю землі, разом з нерезидентами ще більше зміцнить гривню і призведе до зростання імпорту. А це виллється в зростання торгового дефіциту і закінчиться очікуваною девальвацією. Для України девальвація це падіння ВВП, зростання валютних кредитів і навіть дефолт.
Загалом, я не проти самої ідеї ринку землі, але мені не подобається як цей ринок запускається.
Павло Вернівський

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Февраль 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728