Авторизація

» » » Нові ДБН: як зміняться українські новобудови з 1 жовтня

Нові ДБН: як зміняться українські новобудови з 1 жовтня

Нові ДБН: як зміняться українські новобудови з 1 жовтня
Нові ДБН: як зміняться українські новобудови з 1 жовтня
З 1 жовтня 2019 року в Україні вступають в силу оновлені державні будівельні норми
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
У 2018 та 2019 роках Мінрегіон розробив та ухвалив рекордну кількість змін до будівельних норм, якими регулюється не лише зведення житлових будинків, а й проектування дитячих майданчиків, станцій метро, котельних, залізничних колій, автостоянок, гаражів, готелів, систем водопостачання і протипожежного захисту, теплоізоляції будівель, облаштування прибудинкових територій. Це надзвичайно великий масив поправок, змін та оновлень, який вимагає глибокого аналізу для достеменного їх розуміння.
Отож, ми вирішили зупинитися на змінах до ДБН щодо проектування систем протипожежного захисту, будівництва готелів та житлових будинків, які вступають в силу найближчим часом – 1 жовтня, 1 листопада та 1 грудня відповідно.
Зміни ДБН щодо проектування готелів
Будівельні норми оновлюються, аби зробити міський простір комфортнішим та ергономічнішим. Звісно, змінювати та перебудовувати вже існуючі будівлі ніхто не буде. Норми будуть застосовуватися до нових об’єктів та під час реконструкції існуючих.
1 жовтня вступають в силу оновлені державні будівельні норми «Будинки і споруди. Готелі» щодо проектування готелів.
В оновлених нормах серед іншого посилено обов’язкові вимоги дотримання пожежної безпеки будівель готелів та запроваджено нові сучасні системи пожежогасіння.
За словами колишнього заступника Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Льва Парцхаладзе, у нових нормах щодо проектування готелів введено можливість використовувати системи пожежогасіння тонкорозпиленою водою та сучасні системи раннього виявлення надзвичайних ситуацій.
Під’їзд пожежних автомашин має бути забезпечений до будівель готелів, до пожежних гідрантів, основних евакуаційних виходів та входів, що ведуть до пожежних ліфтів. Допускається проектувати під’їзди для пожежних автомашин по експлуатованих покрівлях стилобатів, прибудов, підземних автостоянок, розрахованих на такі навантаження.
У нових змінах в ДБН зберігаються вимоги щодо ступеня вогнестійкості будівель готелів та допустимих при цьому кількості поверхів та площі протипожежних відсіків.
Крім цього, допускається розміщувати готелі на 1-3 поверхах громадських будівель іншого призначення та житлових будинках І-ІІІ ступенів вогнестійкості за умови їх відокремлення в протипожежний відсік та передбачення окремих шляхів евакуації.
В оновлених ДБН «Готелі» також рекомендується влаштовувати вхід лише за безконтактними картками, а в номерах готелів категорії *** та вище – додатково влаштовувати системи охоронної сигналізації. У кожному готельному номері має бути доступ до інтернету та телебачення і враховуватися на стадії проектування.
Зміни ДБН щодо проектування систем протипожежного захисту
Зміни у ДБН «Системи протипожежного захисту» передбачають використання систем пожежогасіння тонкорозпиленою водою. Цей спосіб дозволяє витрачати менше води на гасіння пожежі, тому запасні резервуари води можуть бути меншими і ергономічнішими.
Крім цього, новими змінами передбачається встановлення звукової сигналізації про несправність та додаткові показники щодо готовності роботи систем протипожежного захисту. Це дозволить збільшити ефективність роботи таких систем, швидше виявляти надзвичайні ситуації і реагувати на них.
Зміни ДБН щодо житлових будинків
З 1 грудня 2019 року набирають чинності нові ДБН «Житлові будинки» з оновленими правилами проєктування кухонь, ліфтів та громадських закладів.
Ці норми розповсюджуються на нове будівництво, реконструкцію, капітальний ремонт та технічне переоснащення житлових будинків висотою до 73,5 м включно.
Отож, оновленими ДБН дозволяється проєктувати кухні-ніші в квартирах, підвищуються вимоги до енергоефективності житла, їх інклюзивності та регламентується обов’язкове проєктування ліфтів у будинках висотою 4 і більше поверхів. Цікаво, що старої норми щодо радіоточки у кожній квартирі більше не буде, а громадські заклади дозволяють вбудовувати на будь-яких поверхах будинку.
До речі, з 1 жовтня 2018 року в Україні уже діють деякі оновлені норми проєктування житла – скасовано обов’язковість влаштування сміттєпроводів у багатоповерхових житлових будинках, дозволено склити балкони і лоджії вище 3-го поверху та облаштовувати вхід до житлових будинків без порогу та сходів на рівні тротуару.
Що змінилося з 2018 року: ДБН «Планування і забудова територій»
Оновлені ДБН щодо забудови територій, затверджені минулого року, включають в себе «блакитні», «зелені», «жовті» лінії.
Так звані «зелені лінії» обмежують будівництво на території парків, лісів, заповідників. «Блакитні лінії» встановлюють допустимі границі висоти забудови, що покликано вирішити проблему хаотичної висотної забудови. «Жовті лінії» мають на меті обмежити зони можливих завалів будівель таким чином, аби під час надзвичайної ситуації можна було евакуювати людей. Це значить, що чим ближче до евакуаційних шляхів зведено споруду, тим нижчою вона має бути за поверховістю.
До того ж, нові норми обмежують максимальну висоту будівель в залежності від кількості мешканців у населеному пункті. Відтак, у селі можна будувати будинки висотою не більше чотирьох поверхів, у селищах міського типу – не вище п’яти, у містах з 50 тисячами жителів – не вище дев’яти, а у містах з населенням від до 100 тисяч мешканців – не більше шістнадцяти поверхів. Допустима поверховість будинків у містах з населенням понад 100 тисяч має встановлюватися містопланувальними документами.
Також нові ДБН забороняють облаштовувати стоянки всередині житлових кварталів, у дворах та наземні паркінги у центрі міста. Тобто стоянки мають розташовуватися з боку вулиці, а не у дворі будинку. В той же час в історичних центрах міст дозволили будувати виключно підземні паркінги.
Нововведення у ДБН «Вулиці та дороги населених пунктів»
З 2018 року також запрацювала норма щодо звуження смуг руху транспорту на міських та сільських вулицях, що дозволить облаштовувати на смугах велодоріжки. Раніше ширина смуг руху становила до 3,75 метрів, тепер дозволено звузити їх до 2,75 метрів на невеликих житлових вулицях, до 3 метрів на магістральних вулицях та до 3,5 метрів на магістралях безперервного руху.
Запроваджено й обов’язкове будівництво велодоріжок на територіях житлових районів, на магістральних вулицях безперервного і регульованого руху, вулицях місцевого значення, селищних та сільських дорогах. Велосмуги на проїжджій частині мають бути лише односторонніми.
Усі пішохідні переходи мають бути інклюзивними – тобто доступними для маломобільних груп населення, зокрема, для людей з інвалідністю. Відтак, наземні переходи мають бути одного рівня з тротуаром та проїжджою частиною без перепадів висоти і зайвих бордюрів, а надземні і підземні переходи мають бути обладнані пандусами або ліфтами.
Норми забороняють влаштовувати паркувальні майданчики на тротуарах, смугах громадського транспорту, вздовж проїжджих частин магістралей безперервного руху, тоді як раніше таких норм у ДБН не було зовсім.
До того ж згідно з новими ДБН, на вулицях з двома та більше смугами руху в одному напрямку мають бути облаштовані острівці безпеки на нерегульованих переходах.
Цікаво, що нові норми не дозволяють проектувати люки та дощоприймачі на тротуарах – для безпеки пішоходів. Також заборонили рекламні конструкції на стовпах, огорожах і тимчасових спорудах тротуарів – аби не заважати пішоходам.
*******
Змін справді багато, проте поки всі вони існують на папері, а прикладів їхнього реального втілення у будівельній галузі та зведення міської інфраструктури немає. До того ж, незрозуміло, як держава боротиметься із забудовниками, котрі втілюватимуть проекти, що йдуть врозріз із оновленими ДБН.
З огляду на те, що будівництво – процес нешвидкий, він не терпить поспіху та змін у процесі зведення споруд, важко судити, коли ми побачимо введені в експлуатацію будівлі з урахуванням оновлених ДБН.

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Март 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031