Авторизація

» » » Ціни на газ для населення: Чому змінилися і чи будуть зростати

Ціни на газ для населення: Чому змінилися і чи будуть зростати

Ціни на газ для населення: Чому змінилися і чи будуть зростати
Ціни на газ для населення: Чому змінилися і чи будуть зростати

[/i]

"Нафтогаз України"

Українське підприємство паливно-енергетичного комплексу
Ціни на газ для населення: Чому змінилися і чи будуть зростати
Фото: УНІАН
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
Чи ви звернули увагу, що за останні місяці ціни на газ для населення кілька разів знижувались? Порівняно з квітнем, газ подешевшав майже на третину — на 28%! Хоча за меморандумом України з МВФ він мав навпаки подорожчати на 15%. Як так сталося? І що далі?
Про це пише на своїй сторінці в Фейсбук Нафтогаз України
Велика газова шахівниця: Китай, США та LNG - до чого тут Європа?
Обвалу газових цін Європа завдячує, в першу чергу, приходу на її ринок скрапленого газу, LNG (ЗПГ, зріджений природний газ). В сенсі, він і раніше там був, але в малих обсягах і погоди не робив. А починаючи з листопада минулого року його стало суттєво більше, в першу чергу, американського, і він виявився дешевшим за газ з трубопроводів. Як так?
Взагалі-то, головний споживач цього газу - Китай, і він платить за газ суттєво більше за європейців. Але попередня зима виявилася теплою, літом потреба в газі падає, зберігати його там нема де, от надлишковий LNG і прийшов до Європи, де є підземні сховища.
І що, багато LNG прийшло?
Відносно небагато. Але достатньо, щоб традиційні постачальники газу для Європи — "Газпром", норвежці та інші — були змушені конкурувати і знижувати свої ціни.
Цього літа між LNG і трубопровідним газом розгорівся епічний батл. Оптові ціни на європейському ринку впали до 13-річних мінімумів!
А Україна що?
Ціни на газ для населення: Чому змінилися і чи будуть зростати

Facebook "Нафтогаз України"
Дякуючи ще одній славній битві, яка розгорнулася на наших теренах у 2014-2015 роках і яку Україна красиво виграла, ціни на нашому ринку тепер безпосередньо залежать від цін на європейських хабах. А не від доброї (або недоброї) волі "Газпром" чи очільника Кремля.
Ок, а до чого тут імпортне паливо, якщо в Україні видобувається власний газ?
Розповідаємо. В Україні є дуже конкурентний ринок газу для комерційних споживачів. На ньому за клієнта щодня змагаються десятки постачальників та приватних видобувників газу. На цьому ринку формується цілком конкурентна, ринкова ціна.
Так склалося, що ціна ця найчастіше відповідає ціні імпортованого газу + маржа постачальника + ПДВ.
Навіть місцеві приватні видобувники, які піднімають газ із українських надр, продають його приблизно за цією ціною. Коли ціни на газ в Європі ростуть, газ дорожчає і в Україні, і навпаки.
А як це впливає на ціну для населення? Де ми, а де ринок!
А от для населення у нас конкурентного ринку газу поки немає, діє режим ПСО (100% газу для населення забезпечує "Нафтогаз", а постачають його вам визначені Кабміном посередники, по одному в кожному регіоні. Ми також забезпечуємо газом ваших виробників тепла).
Ціна на умовах ПСО формується за так званою "формулою чотирьох". Вона визначається як найменше значення одного з чотирьох показників:
- ціна для комерційних споживачів;
- дані МЕРТ про середню митну вартість імпортованого газу за минулий місяць;
- середня ціна на Українській Енергобіржі (УЕБ);
- ціна за постановою КМ №867 від 19 жовтня 2018 року.
Наприклад, якщо найменшою виявилася ціна на УЕБ, за нею і визначається вартість газу для населення на поточний місяць.
Таким чином, ринкові коливання неминуче впливають на ціну газу в Україні, в тому числі, для населення.
Що буде з ціною далі?
Цього напевно не знає ніхто. З огляду на сезонний фактор, ціна, ймовірно, зростатиме. Якщо вірити нинішнім біржовим прогнозам, взимку очікується подорожчання газу.
Власне, це природньо, бо з настанням холодів Китай знову потребуватиме більших обсягів газу для опалення і значна частина LNG-танкерів переорієнтується туди.
Чи можна відстежувати ціни на європейських хабах?
Спостерігати за рухом цін можна на біржових сайтах, наприклад, тут: Найближчий до нас газовий хаб - CEGH, найбільший ліквідний - NCG.
Порівняно з серпнем, ф'ючерси на ринках ЄС вже пішли вгору.
Але ж ті самі ринкові коливання і зробили можливим літнє здешевлення палива для населення майже на третину і допомогли уникнути очікуваного збільшення ціни на 15% у травні 2019.
Як зупинити ці тарифні гойдалки і платити менше?
Як свідчать факти, найкращим запобіжником зростанню цін є не державне втручання, а ринкова конкуренція. Яка у сегменті постачання газу населенню тільки починає формуватись.
Наприклад, цього року ми вперше запропонували українцям можливість закупити газ наперед по літній ціні в рамках продукту #ГазПроЗапас.
Понад 50 тисяч родин скористалися цією пропозицією. Тепер взимку вони зможуть в теплі і затишку спокійно пити китайський зелений Gunpowder, не переймаючись тим, наскільки холодною буде зима в Піднебесній і як це вплине на ціну газу в Україні.

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Март 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031