Авторизація

» » » Ринок нерухомості: що принесе відміна пайового внеску

Ринок нерухомості: що принесе відміна пайового внеску

Ринок нерухомості: що принесе відміна пайового внеску
Ринок нерухомості: що принесе відміна пайового внеску
У Рівному військовим вручили ордери на квартири
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
У вересні Верховна рада України ухвалила закон про відміну сплати забудовниками пайового внеску на розвиток інфраструктури населених пунктів.
Розглянемо особливості цього закону та дізнаємося, як зміни в законодавстві вплинуть на сферу житлового будівництва країни.
Які зміни передбачає закон
У пояснювальній записці до закону №1059 від 29.08.2019 значиться, що в українському законодавстві "передбачається обов'язковість сплати замовниками будівництва пайового внеску у розвиток інфраструктури населеного пункту (у розмірі 4 % від вартості житлового будівництва та 10 % від вартості нежитлової забудови)".
Пайовий внесок, який сплачують забудовники, - такий собі податок на будівництво без чіткого цільового характеру. Він не обов’язково йде на розвиток інфраструктури. "Оплата вартості приєднання до інженерних мереж зазвичай сплачується замовниками будівництва окремо від пайового внеску. З формальної точки зору, пайовий внесок сплачує забудовник, однак фактичним його платником є покупець нерухомості", - йдеться у пояснювальній записці.
Автори документу повідомили, що за даними рейтингу Doing Business 2017 пайовий внесок збільшує витрати на адміністративні процедури, пов'язані з будівництвом промислового об’єкта, у середньому до 15,2 %.
"Більше того, існують значні проблеми в адмініструванні пайової участі, пов’язані зі складністю розрахунку бази обчислення відповідного внеску та можливістю зловживань як під час таких розрахунків, так і під час можливого відстрочення (розстрочення) платежу", - обґрунтовується необхідність відміни внеску в пояснювальній записці.
Сплата пайового внеску буде повністю відмінена з 2021 року. "Відповідно до закону протягом 2020 року діятиме перехідний період, у який сплата пайової участі здійснюватиметься виключно грошовими коштами до прийняття об’єкта в експлуатацію і виключно для створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури відповідного населеного пункту", - написав у Facebook колишній заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Лев Парцхаладзе.
За його словами ставка у цей період буде - "4% від загальної кошторисної вартості будівництва для нежитлових об’єктів, для житла - 2% від вартості будівництва, яка розраховується відповідно до основних показників опосередкованої вартості спорудження за регіонами і затверджується відповідним центральним органом виконавчої влади".
Він переконаний, що зростання країни на 1 пункт в загальному рейтингу Doing Business дасть можливість додатково залучати країні близько 600 млн доларів інвестицій щороку.
Чого очікувати від змін в українському законодавстві
Експерти та учасники ринку нерухомості в цілому позитивно сприймають відміну сплати пайового внеску. Проте звертають увагу на деякі проблем у будівництві, які потрібно розв’язати.
Так, генеральний директор групи компаній "KDU Realty Group" Олена Маленкова підтримала відміну пайового внеску: "він не тільки розплодив корупцію на всіх рівнях, але й суттєво впливав на ціни", але після його відміни потрібно ухвалити ряд законів.
"Придбання майнових прав при інвестуванні повинне реєструватися як нерухоме майно в реєстрі. Забудовник має після закінчення будівництва привести до ладу територію навколо будинку чи комплексу", - переконана експертка. За її словами, наразі забудовники сплачують пайовий внесок і вважають, що лагодити дороги, розбиті технікою, мають відповідні місцеві служби. "І вони праві, адже гроші сплачено, і чималі гроші", - наголошує Олена Маленкова.
Ще одне питання, яке має бути вирішено, на її думку, це захист вкладників: "Для захисту інвестора забудовник має працювати через фонд фінансування будівництва. Зараз так працюють одиниці".
Щодо зміни вартості квартир у нових будинках, думки експертів різняться.
Так, агент з продажу нерухомості Олександр Гришко в ексклюзивному коментарі ZIK поділився своїм баченням змін на ринку житлової нерухомості. За його словами, на першому етапі можливе невелике зменшення вартості квартир у новобудовах. Проте в довготерміновій перспективі це може обернутися, навпаки, удорожчанням житла. "Якщо дане скасування вплине в цілому на рейтинг Doing Business для України, то збільшиться кількість потенційних інвесторів, а зокрема іноземних. Що може спричинити подальше підвищення вартості квадратного метра житла в цілому. Для середньостатистичного жителя, який планував придбати житло, стане фінансово важче купити квартиру. А для економіки та інвестиційної привабливості країни, це стане позитивнішим", - повідомив Олександр Гришко.
Генеральний директор компанії "Greenol" Олег Приходько в ексклюзивному коментарі ZIK повідомив, що відміна сплати пайового внеску не спричинить зниження вартості квартир. За його словами, зміни в законодавстві ніяк не вплине на ціну житла.
При цьому експерти переконані, що без пайового внеску темпи будівництва можуть зрости. "Як показав досвід одного з міст, де істотно зменшили пайовий внесок, збільшилася кількість зведених будівель. Є думка, що з відмінною зникне корупційна складова і покращиться інвестиційна привабливість регіонів", - розповів Гришко. Він зазначив, що при пайовій участі були відрахування на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури. І до скасування внеску цим питанням особливо не переймалися. "Те, як зараз буде з цим питанням, не зовсім зрозуміло і залишається тільки спостерігати. Чи зможе той же податок на нерухомість закрити ці питання? Адже покупка нерухомості, де належним чином не розвинена інфраструктура, буде не дуже привабливою для інвестора", - повідомив агент з продажу житлової нерухомості.
Олег Приходько також вважає, що кількість новобудов може збільшитися, проте для цього замало відміни пайового внеску. "Зростання можливе за сукупністю причин: відкладений попит на житло, зниження відсотків по іпотеці, зростання повернення коштів від "заробітчан", відкриття ринку землі, міграція сільського населення в міста, здешевлення будівельних процесів, зниження курсу гривні до іноземної валюти, збільшення житлофонду непридатного до життя і аварійного, зростання доходів в IT сфері", - повідомив він.
Нагадаємо, колишній колишній заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Лев Парцхаладзе повідомляв, що місцева влада має чітко контролювати щільність забудови населених пунктів.

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Февраль 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728