Авторизація

» » » IBAN йде до України: як з 1 листопада зміняться грошові перекази

IBAN йде до України: як з 1 листопада зміняться грошові перекази

IBAN йде до України: як з 1 листопада зміняться грошові перекази
IBAN йде до України: як з 1 листопада зміняться грошові перекази
З 1 листопада в Україні діятиме міжнародний стандарт IBAN при переказі коштів у гривні та іноземних валютах
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
5 серпня в Україні стартувало запровадження міжнародного номера банківського рахунку IBAN для клієнтів усіх банків при переказі коштів у гривні та в іноземній валюті. А з 1 листопада використання IBAN відповідно стане обов’язковим для клієнтів усіх без виключення банків.
Слово «IBAN» давно на слуху, проте до «міжнародного стандарту» досі залишаються питання – зокрема, як це нововведення змінить співпрацю з клієнтами банків та вплине на фінансові послуги України.
Що таке IBAN
Відповідно до постанови Національного банку України № 162 «Про запровадження міжнародного номера банківського рахунку (IBAN) в Україні», з 5 серпня банки відкриватимуть клієнтам нові рахунки відповідно до вимог міжнародного стандарту IBAN. Чинні номери рахунків банки змінюватимуть відповідно до вимог цього стандарту, зберігаючи чинний номер аналітичного обліку.
Перш за все варто відзначити, що IBAN (з англійської – International Bank Account Number) – це крок на шляху до модернізації банківської системи та інституту надання фінансових послуг загалом. IBAN має на меті стандартизувати міжбанківські платежі на території Європейського Союзу.
Код IBAN по суті об’єднує у собі два реквізити – МФО банку та номер банківського рахунку, таким чином запроваджуючи новий, довший, банківський номер. Раніше в Україні номер складався з 14-ти символів, а код банку вказувався окремо. Проте об’єднання двох цифр в одному коді спростить оформлення розрахункових документів.
За стандартом IBAN банківські рахунки відтепер складатимуться з 29-ти буквенно-цифрових символів (проте не перевищуючи 34 символи):
1-2 символи – буквенний код країни, де знаходиться банк отримувача;
3-4 символи – контрольне унікальне число IBAN для перевірки правдивості рахунку та захисту інформації від системних помилок;
5-10 – ідентифікаційний код МФО банку;
11-29 – безпосередньо номер рахунку клієнта банку.
Що значить «перехід на IBAN»?
З 5 серпня клієнти українських фінустанов почали отримувати від своїх банків дані щодо зміни діючого рахунку за стандартом IBAN, аби мати час до 31 жовтня підготуватися до нової форми заповнення розрахункових документів.
Станом на початок вересня на розрахунки з використанням IBAN перейшли уже 29 українських банків. Проте до 31 жовтня банки все ще прийматимуть документи на переказ коштів і зараховуватимуть їх на рахунок отримувача за формою заповнення реквізитів, яку на свій розсуд обере клієнт-платник.
Заповнюючи документи на переказ коштів, у реквізитах платника/отримувача, можна вказувати як два реквізити (номер рахунку платника/отримувача і код банку платника/отримувача), так і номер рахунку платника/отримувача за стандартом IBAN (довший номер).
Обраний платником варіант заповнення реквізитів не може бути причиною повернення документів на переказ грошей та не зарахування коштів на рахунок.
До 1 листопада банки повідомлятимуть контролюючі органи про зміну діючих рахунків клієнтів-суб’єктів господарювання за стандартом IBAN і подаватимуть до Пенсійного фонду та органів соціального захисту населення перелік рахунків за стандартом IBAN, аби синхронізувати систему.
У свою чергу Державна податкова служба з 1 жовтня 2019 року змінить номери рахунків Державної казначейської служби для сплати податків і зборів, перевівши їх на обслуговування відповідно до IBAN.
З 1 листопада у реквізиті розрахункового документа «Рахунок» клієнти мають вказувати номер рахунку платника/отримувача виключно за стандартом IBAN. А банки відкриватимуть рахунки (поточні та депозитні), рахунки умовного зберігання (ескроу) виключно за стандартом IBAN.
Так, з 1 листопада застосування IBAN стане обов’язковим для клієнтів усіх українських банків під час здійснення переказів коштів як у національній, так і в іноземних валютах, зокрема під час транскордонних переказів. Тобто всі перекази як транскордонні, так і загальноукраїнські, з 1 листопада будуть здійснюватися лише з використанням IBAN.
До 1 листопада великі банки автоматично переведуть реквізити своїх клієнтів до формату IBAN. Проте якщо фінустанова цього не робить, клієнту потрібно до 31 жовтня самостійно змінити реквізити, вказані у документації для роботи з контрагентами та партнерами.
Варто пам’ятати, що зміна діючого номера рахунку за стандартом IBAN не потребує заміни старих рахунків новими, корегування положень договору (банківського рахунку/розрахунково-касового обслуговування/банківського вкладу), укладення нових договорів між банком і клієнтом та переоформлення довіреностей на розпорядження рахунками.
Також не зміниться функціонал та можливості платіжних карток, випущених банками до рахунку клієнта, – вони залишаться чинним платіжним інструментом для переказу коштів з банківських рахунків.
Переваги IBAN для України
Очікується, що IBAN допоможе клієнтам банків зручно та просто ідентифікувати платника, отримувача коштів та український банк, що їх обслуговує, не помилятися у реквізитах рахунків, а відтак – швидше переказувати й отримувати гроші.
Запровадження IBAN дасть можливість гармонізувати український платіжний простір з європейським, а також сприятиме подальшій запланованій модернізації системи електронних платежів Національного банку. Загалом використання стандарту IBAN завдяки скороченню реквізитів має зробити зручнішим оформлення розрахункових документів.
Незважаючи на те, що кілька днів тому у Нацбанку заявили, що повний перехід на IBAN можуть відтермінувати до 1 січня 2020 року, Україна все ж очікує, що за півтора місяці IBAN стане обов’язковим при переказі коштів.

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Август 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31