Авторизація

» » » Впровадження ринку землі: Чого очікувати українцям

Впровадження ринку землі: Чого очікувати українцям

Впровадження ринку землі: Чого очікувати українцям
Впровадження ринку землі: Чого очікувати українцям
Земля. Фото: agropolit.com
Я погоджуюсь з правилами сайту та політикою приватності
Президент Володимир Зеленський заявив про проведення в Україні земельної реформи до кінця поточного року, а наступного – створення ринку землі. Втім, питання про вільний продаж землі сільськогосподарського призначення порушується в нашій країні не вперше - земельну реформу намагаються впровадити близько 20 років. За цей час мораторій на продаж землі продовжувався 9 разів і нині він діє і не дозволяє продавати землю вказаного цільового призначення.
Розповідаємо, як проводилась земельна реформа в Україні та коли очікувати українцям відкриття ринку землі.
У січні 2001 року парламент України ухвалив закон, яким заборонялося власникам паїв продавати чи дарувати землю, але дозволялося передавати їх у спадок чи продавати для громадських або державних потреб. Заборона вводилася тимчасово, до прийняття Земельного кодексу.
У жовтні 2001 того ж року був ухвалений Земельний кодекс № 2768-III, яким введено мораторій на продаж землі до 1 січня 2005 року. Згодом його дію продовжили.
Наприкінці 2011 року у першому читанні був узгоджений законопроєкт «Про ринок земель» 9001-д від 07 грудня 2011 року, проте у 2012 році його відхилили та зняли з розгляду.
Цим документом передбачалося впровадження земельної реформи та запровадження ринку землі на початку 2013 року. Прийняття законопроєкту також означало зняття мораторію на продаж земель сільгосппризначення і заборону продажу землі іноземцям та створення Державного земельного банку.
Після цього дискусії щодо продажу землі продовжилися, проте українська влада не дійшла згоди у розв’язанні цього питання. Сьогодні воно постало надзвичайно гостро – президент України Володимир Зеленський має намір у стислі терміни провести земельну реформу.
Пропозиції української влади
Земельну реформу потрібно провести до кінця поточного року, а наступного – створити ринок землі на 40 млн га. Про це заявив Володимир Зеленський на українсько-турецькому бізнес-форумі у Стамбулі.
Водночас прем'єр-міністр України Олексій Гончарук зазначив, що старт земельної реформи варто чекати орієнтовно влітку 2020 року. За словами прем’єра, ринок землі відкриють тільки після визначення на законодавчому рівні зниженої кредитної ставки для українців, які мають намір купити земельні паї. Це дозволить громадянам України конкурувати з іноземцями у площині купівлі землі.
Так, українська влада пропонує дозволити продаж землі сільськогосподарського призначення іноземцям за умови реєстрації юридичної особи в Україні та сплати податків. Українці ж зможуть оформити кредити на придбання землі.
Прем’єр-міністр передбачає, що до того часу, коли буде впроваджений ринок землі кредитна ставка знизиться. «Ми розраховуємо, що тоді кредит можна буде взяти в гривні приблизно в 14-15%. Це означає, що нам потрібно буде компенсувати, тобто дати можливість малому фермеру для покупки земельної ділянки отримати кредит за значно нижчою кредитною ставкою. Для того, щоб він був нарівні з іноземними суб’єктами, або навіть виграв. Ми плануємо зараз створити інструмент, який би компенсував цю процентну ставку», – заявив Олексій Гончарук.
На сьогодні разом з експертами зі Світового банку напрацьовано 25 сценаріїв, за якими можна відкрити ринок землі. Буде обрано найбільш привабливий з економічної точки зору сценарій.
Чи варто продавати українську землю
Думки щодо створення ринку землі в Україні розділилися. Одні експерти передбачають позитивні наслідки, інші – побоюються концентрації земельних ділянок в руках іноземців, у тому числі й громадян Російської Федерації.
Так, українські аграрії наполягають на проведенні всеукраїнського референдуму і прописати в Конституції України заборону іноземцям «прямо чи опосередковано володіти українською землею».
Така вимога значиться в повідомленні ГС «Всеукраїнська Аграрна Рада». «В Україні до цих пір триває війна, значна частина території контролюється Російською Федерацією. Дозвіл купувати с/г землю іноземцям може призвести до ще більшої окупації країни, адже російські олігархи давно мають паспорти країн ЄС, США, Великобританії та інших. І заволодіння іноземцями українських с/г земель може стати цілком реальним, адже досвід наших сусідів — країн Прибалтики — показав: вітчизняні аграрії просто не зможуть конкурувати з іноземним капіталом», — вказано в повідомленні.
Поділяють занепокоєння щодо продажу землі й фермери. Голова комітету «Асоціації фермерів і приватних землевласників України», голова «Агро-Продовольчої Ради» Іван Слободяник на своїй сторінці у Facebook зазначив, що «зняття мораторію повинно відбуватися в українському національному інтересі, а саме в заможності українських аграріїв та територіальних громад».
На Першому всеукраїнському фермерському форумі були визначені умови, за яких може відбутися ринок землі в Україні: «Державні землі мають бути передані громадам. Влада повинна надати можливість фермерам викупити у розстрочку по нормативній оцінці вартості землі постійного користування. Обов’язково забезпечити механізм пріоритетного права викупу орендованої землі - в т.ч. це стосується паїв. Ключовим кроком до ринку землі має бути наявність доступних фінансів для фермерів».
Висловив категоричну позицію проти продажу землі і народний депутат ВРУ VIII скликання (ВО «Свобода») Юрій Левченко в ефірі ZIK. За його словами, землі сільськогосподарського призначення є «єдиним стратегічним ресурсом, який поки що залишився в українського народу. Цей стратегічний ресурс потрібно використовувати для розвитку української економіки». Він переконаний, що після переведення землі у приватну власність, держава тратить контроль над ресурсом. Водночас, варто дозволити пайовикам продавати свої наділи державі.
На переконання народного депутата України (фракція «Батьківщини») Сергія Власенка, перед створенням ринку землі необхідно провести ґрунтовну підготовку. Варто провести інвентаризацію землі, наділи внести до кадастру і розробити правила ринку. Головною умовою впровадження ринку землі є становлення чіткої оцінки землі. «Ми ж знаємо, що у нас різниця між так званою офіційною оцінкою і реальною – навіть не в рази, а в десятки разів! Треба встановити жорстку чітку систему оцінки, так, щоб вона відповідала ринковій», – зазначив нардеп в ефірі ZIK.
Пропонують провести всеукраїнський референдум щодо продажу земельних ділянок і в партії «Опозиційна платформа - За життя». Про це заявив голова політради партії Віктор Медведчук. «Продавати землю – це остання справа. Більше того, ми вважаємо, що якщо наша країна, з урахуванням взаємних інтересів і потреб колись прийде до вирішення цього питання, то це треба робити лише через всеукраїнський референдум» - зазначив нардеп.
Нагадаємо, що Президент України Володимир Зеленський очікує подання в парламент законопроекту про ринок земель та скасування мораторію на продаж землі від Кабміну до 1 жовтня 2019 року.

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Июль 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031