Авторизація

» » Юридичний фронт проти агресії Російської Федерації

Юридичний фронт проти агресії Російської Федерації

Юридичний фронт проти агресії Російської Федерації8 червня 2018 року в Дипломатичній академії імені Геннадія Удовенко при МЗС України відбулась міжнародна конференція «Порушення Росією міжнародного права: наслідки для світу», організована Центром дослідження Росії за участі Українського відділення Асоціації міжнародного права.

У своєму виступі президент Українського відділення Асоціації, віце-президент Української асоціації зовнішньої політики, Надзвичайний та Повноважний Посол Олександр Купчишин наголосив, що відкриття юридичного фронту протистояння російській агресії - це суттєвий і досить потужний компонент до військового та дипломатичного фронту.
Юридичний фронт проти агресії Російської Федерації

На сьогодні міжнародними судовими органами прийнято до розгляду три позови України: Міжнародний Суд ООН розглядає позов про порушення Росією Міжнародної Конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації 1965 року; Міжнародний Суд ООН розглядає позов про порушення Росією Міжнародної Конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму 1999 року; Міжнародний Трибунал ООН з морського права розглядає позов про порушення Росією Конвенції ООН з морського права 1982 року. При цьому позови до Міжнародного Суду стосовно порушення зазначених конвенцій розглядаються в пакеті, оскільки були сформульовані Україною в одній позовній заяві.

Позитивний аспект у справі за позовом України щодо Конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації – це проміжне рішення МС ООН від 19 квітня 2017 року про так звані забезпечувальні заходи. Щодо позову про порушення Росією Міжнародної Конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму, то в цій справі на сьогодні поки лише один «залізний» аргумент - це збитий російськими військовими малайзійський «Боїнг». Щоб додати нових аргументів на користь України за цими позовами, відповідним українським структурам ще потрібно серйозно попрацювати.

Що стосується позову України про порушення Росією Конвенції ООН з морського права, то 12 травня 2017 року МТ вже створив Арбітраж для його розгляду з п’яти членів. Це представники Південної Кореї (голова), Алжиру, Великобританії, Мексики та Росії. Спектр претензій України тут широкий, прив’язаний до анексії Росією Криму. Це видобуток копалин на континентальному шельфі, перешкоджання рибальству, свободі судноплавства, будівництво мосту в Керченській протоці. 19 лютого 2018 року Україна подала в Арбітраж Меморандум з викладенням необхідних аргументів. Однак склад Арбітражу наводить на серйозні роздуми щодо його рішення.

На сьогодні виникає запитання, якщо навіть припустити, що рішення МС ООН та МТ ООН з морського права будуть максимально сприятливими для України, чи стане Росія виконувати ці рішення? Судячи з практики ставлення сучасної Росії до міжнародного права, можна впевнено прогнозувати ігнорування російською владою рішень цих міжнародних судових органів. Росія вже зараз не виконує проміжного рішення МС ООН від 19 квітня 2017 про скасування заборони діяльності Меджлісу кримськотатарського народу. Отже, потрібен пошук інших можливостей для притягнення Росії до відповідальності за порушення статуту ООН, агресію проти суверенної держави-члена ООН і порушення територіальної цілісності України.

В свою чергу народний депутат України багатьох скликань Іван Заєць наголосив, що українській владі необхідно негайно зайнятись підготовкою консолідованої претензії України до Росії.

Його активно підтримав відомий український юрист-міжнародник, Посол Володимир Василенко. Він розвинув цю тезу, відмітивши необхідність створення якомога швидше державної міжвідомчої комісії з залученням компетентних фахівців.
Юридичний фронт проти агресії Російської Федерації

Особливої уваги заслуговує виступ народного депутата кількох скликань, Голови Всеукраїнського громадського руху «Сила права» Андрія Сенченко. Він зазначив, що на території України на сьогодні проживає близько 2 млн громадян, котрі постраждали внаслідок військової агресії Росії. Ще стільки ж на тимчасово окупованих територіях Донбасу і Криму. Це сім’ї військових та цивільних осіб, поранені та скалічені військові та цивільні, військові, котрі були в полоні, цивільні особи, незаконно позбавлені волі та піддані тортурам на окупованих територіях, громадяни, котрі втратили особисте майно та внутрішньо переміщені особи. Загальна сума збитків, нанесена російською окупацією та агресією тільки 2млн громадянам України, котрі знаходяться на вільний території України, що розрахована на підставі практики Європейського суду з прав людини, вже перевищує 100 млрд євро. В умовах дефіциту системних дій влади на юридичному фронті все навантаження по захисту законних прав громадян України, котрі постраждали від російської агресії, взяла на себе позаурядова некомерційна організація «Сила права». За основу правової стратегії захисту взята концепція функціонального імунітету держави, що визнана країнами загального і континентального права. Фахівцями «Сили права» створена недержавна система безкоштовної правової допомоги особам, котрі постраждали від агресії та окупації. В усіх регіонах України створені і діють її юридичні приймальні. На сьогодні йде робота вже з більш як 15 тисячами осіб, котрі постраждали від російської агресії. При цьому переслідуються 3 мети: 1) допомогти громадянам, котрі постраждали, отримати компенсацію за заподіяну шкоду; 2) покарати фінансово державу-агресора; 3) зафіксувати судовими рішеннями факти збройної агресії, окупацію, військові злочини, порушення прав людини на окупованих територіях. За короткий час, згідно слів А.Сенченко, без участі держави, сформувалась позитивна судова практика: більше 150 суддів в різних судах в 24 регіонах України винесли більше 400 судових рішень, що встановлюють юридичні факти заподіяння шкоди нашим громадянам внаслідок збройної агресії РФ. Ця судова практика вже підкріплена десятками рішень апеляційних судів та декількома рішеннями, винесеними новим Верховним Судом України. Судами прийняті індивідуальні рішення про стягнення з держави-агресора сум шкоди, заподіяної громадянам України. При цьому, у всіх випадках стороною процесу залучається держава - Росія, котрій надсилаються відповідні повідомлення через посольство РФ в Україні. Судовими рішеннями вже накладений арешт на російські активи в Україні на суму 3,5 млрд доларів США. Майно громадян Росії та російських дипломатичних установ для цих рішень не використовується.
Юридичний фронт проти агресії Російської Федерації

Професор японського університету Кобе Гакуін доктор Окабе Йошико був солідарний з українськими колегами щодо забезпечення територіальної цілісності України. Він навів приклад багаторічної проблеми по відстоюванню Японією свого права у спорі з Росією на групу островів, що історично складають Північну територію Японії. Він повідомив, що згідно з окремими оцінками, більша половина мешканців цих островів є українці за походженням, діди та батьки яких свого часу були насильно заслані туди.
Юридичний фронт проти агресії Російської Федерації

Практично всі експерти, хто брав участь у виступах та обговоренні проблеми, а це відомі українські дипломати, вчені, громадські діячі та іноземні гості, були однієї думки - робота у правовому полі боротьби за незалежність України, її суверенітету та щодо захисту прав і свобод громадян України повинна значно посилюватись як державою, так і громадянським суспільством.
Юридичний фронт проти агресії Російської Федерації

Керівник Центру дослідження Росії, Посол, член Української асоціації зовнішньої політики Володимир Огризко у своєму зверненні до учасників конференції за підсумками її роботи подякував за ґрунтовний аналіз стану справ, та повідомив, що усі пропозиції будуть відповідно опрацьовані та реалізовані. А також наголосив, що цей захід тільки початок подальшої праці задля сприяння владним структурам України та стимулювання її іноземних партнерів для реагування на системні нехтування Росією норм міжнародного права і порядку.
Юридичний фронт проти агресії Російської Федерації
Юридичний фронт проти агресії Російської Федерації
Юридичний фронт проти агресії Російської Федерації
Юридичний фронт проти агресії Російської Федерації
Юридичний фронт проти агресії Російської Федерації

Петро Шатковський,
член Українського відділення Асоціації міжнародного права,
спеціально для «Вектор ньюз»


Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Февраль 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829