Авторизація

» » Як чекіста-президента РФ «підставив» головний чекіст Росії

Як чекіста-президента РФ «підставив» головний чекіст Росії

Як чекіста-президента РФ «підставив» головний чекіст РосіїПопри тиждень, що минув після інтерв'ю директора ФСБ РФ Олександра Бортнікова «Российской газете», скандал який вибухнув навколо нього, не вщухає.

За задумом його авторів, глава головної російської спецслужби повинен був у формі невимушеної бесіди розповісти про історію і сьогодення російських органів державної безпеки, а також пояснити суспільству, чому ФСБ РФ продовжує вважати себе спадкоємицею чекістських традицій, народжених в надрах ВЧК-ГПУ-НКВД-КГБ. Одночасно проглядалось слабо приховуване бажання головного героя інтерв'ю, який має стійкий імідж фігури не публічної, використати масштабне святкування в Росії 100-річчя органів безпеки для того, щоб сфокусувати увагу широкої публіки на власній персоні.

Проте, парадне інтерв'ю вийшло настільки невдалим, що впору згадати слова незабутнього Віктора Черномирдіна: «Хотіли як краще, а вийшло, як завжди». Заздалегідь написаний в прес-службі ФСБ і багаторазово погоджений у високих кабінетах важкий текст, слабо нагадував роздуми державного мужа А.Бортнікова над долею країни. Зате у ньому, в надлишку були присутніми панегірики на адресу ВЧК- ГПУ-НКВД-КГБ і звичайно ж ФСБ, новий підйом діяльності якої припав на 1998 рік, коли структуру очолив Володимир Путін, котрий вніс «значний вклад у справу зміцнення органів безпеки».
Як чекіста-президента РФ «підставив» головний чекіст Росії

В результаті, замість мудрого, гострозорого і далекоглядно-геніального послідовника засновника ВЧК Ф.Дзержинского, перед російською і світовою громадськістю в усій красі з'явився образ типового ура-патріота з пострадянською ментальністю, який любить «богом дану» тоталітарну владу Путіна-Сталіна і ненавидить «загниваючий» Захід. На офіційному фото глава ФСБ РФ красувався у дорогому костюмі, з-під якого рельєфно випинала синя стьобана фуфайка.

Як типовий представник «славної когорти ватників», які не розуміють, навіщо власне існує держава Україна, А. Бортніков у святковому інтерв'ю не утримався від декількох колючих, на його думку, стріл на адресу «братського сусіднього народу». Почав він з екскурсу в минуле, вживши тезу про те, що: «Очоливши ЦК КПРС, Ю.Андропов провів «чистку» в партійних верхах. У Москві, УРСР, КазРСР були змінені до третини керівників». При цьому, автор не уточнив, на якому ж рівні були «зачищені» ці самі «партійні верхи УРСР». Вже точно, не в Політбюро ЦК Компартії України, яке при Володимирі Щербицкому зберігалося практично в незмінному стані. За виключенням, хіба що, Голови КДБ УРСР Віталія Федорчука, який змінив Юрія Андропова на посту керівника всесильного КДБ СРСР і заступника Голови Радміну УРСР Григорія Ващенка, призначеного 1983 року міністром торгівлі СРСР за особистим розпорядженням Генерального секретаря ЦК КПРС. А раз так, то з якою метою директор ФСБ РФ через 35 років озвучив досить сумнівний факт? Невже захотілося бути схожим на покійного письменника-сатирика Михайла Задорнова, котрий неабияк потрудився над образом «тупого і продажного хохла»?

Далі, не називаючи Україну, А.Бортніков повторив вже досить набридлу пропагандистську жуйку про те, що національно-визвольний рух в Україні 40-50-х років минулого століття був інспірований ззовні: «В західних областях СРСР діяли численні і добре озброєні націоналістичні бандформування, що раніше співпрацювали з гітлерівцями, а тепер (вживання прислівника «тепер», мабуть, скопійовано з документів того часу, оскільки у даному контексті правильніше було б сказати «тоді» або «потім» - примітка автора) щільно опікувалися американськими і британськими спецслужбами. Бандити тероризували населення, здійснювали озброєні вилазки, диверсії і вбивства». І ні слова про те, що лише за 11 місяців 1945 року військовими трибуналами західних областей УРСР було розглянуто 237 справ про «порушення революційної законності», по яких засуджені 326 співробітників органів НКВД і НКГБ, які скомпрометували себе. Не кажучи вже про участь військовослужбовців цих відомств у масовому переселенні жителів Західних областей України в Сибір і Казахстан для ліквідації соціальної бази, що підтримує боротьбу ОУН-УПА.

І вже зовсім раздухарився А.Бортніков, коли мова зайшла про сучасну Україну. «Ми приділяємо підвищену увагу вибудовуванню надійного заслону загрозам з боку нинішньої України. Вживаються заходи з припинення координованої Заходом диверсійно-підривної і терористичної діяльності її спецслужб, а також блокування спроб українських націоналістів і екстремістів встановити зв'язки з однодумцями в Росії і вести деструктивну роботу в українській діаспорі», - заявив директор ФСБ РФ. Можна тільки уявити, у яких умовах живеться нині українцям в Росії, насамперед «заробітчанам» з українським паспортом! Немає сумнівів, що в «роботі по цьому контингенту» ФСБ РФ керується вигаданими ще за часів КДБ СРСР ознаками прояву симпатії конкретної особи до ідеології «українського буржуазного націоналізму». А серед них був і такий перл: «Підкреслено демонстративно носить довгі козацькі вуса, а у свята одягає сорочку-вишиванку».

Для ілюстрації «успіхів» ФСБ РФ А.Бортніков навів такі факти: «Так, у 2016 - 2017 роках в Криму нейтралізовані 3 диверсійно-терористичних групи СБУ і ГУР Міноборони України. У 2016 році в Ростовській області затримані члени «Правого сектора», які готували теракти в російських регіонах. Розкриті спроби СБУ налагодити канали наркотрафіку в Росію». Але якщо фейки про «Правий сектор», затриманних «терористів» і «диверсантів» можна ще якось пояснити розв'язаною путінським режимом війною з Україною, то налагодження каналу наркотрафіку з України в Росію виглядає явною фантастикою. Як професіоналові, главі ФСБ за посадою належить знати, що Україна ніколи не була країною-виробником кокаїну, синтетичних наркотиків і навіть канабісу (марихуани, гашишу). А згідно з даними тієї ж російської статистики, з 2-2,5 мільйонів росіян у віці від 18 до 39 років, 90% вживають героїн афганського виробництва. Так що «перекладаючи з хворої голови на здорову», А.Бортніков виправдовував безпорадність спецслужб і правоохоронних органів РФ, нездатних ось вже декілька десятиліть перекрити регулярні постачання афганського героїну в Європу транзитом через Росію.

Проте, російську громадськість обурила не «українська тема». Розповідаючи про історію радянських і російських спецслужб, А.Бортніков несподівано повідав світу, що сталінські репресії значною мірою мали «об'єктивну сторону». «Хоча у багатьох цей період асоціюється з масовою фабрикацією звинувачень, - заявив директор ФСБ РФ, - архівні матеріали свідчать про наявність об'єктивної сторони у значній частині кримінальних справ, що у тому числі лягли в основу відомих відкритих процесів».

Як приклад реальних приводів для процесів сталінських років керівник головної спецслужби Росії навів «плани прибічників Л. Троцького із зміщення або навіть ліквідації И. Сталіна і його соратників в керівництві ВКП (б)», а також «зв'язки змовників з іноспецслужбами». Ось виявляється, хто насправді стояв за цими «змовниками», так само, як і за західноукраїнськими «бандформуваннями, що раніше співпрацювали з гітлерівцями, а потім щільно опікувалися американськими і британськими спецслужбами», «підносами», які влаштували київський «Майдан» і «координованій Заходом диверсійно-підривній і терористичній діяльності українських спецслужб»!

Крім того, за словами А.Бортнікова, «велика кількість фігурантів тих справ - це представники партноменклатури і керівництво правоохоронних органів, яке погрузло в корупції, учиняло свавілля і самосуд». Втім, А.Бортніков обмовився, що «не хоче нікого обіляти», проте зв'язав репресії не з ім'ям Сталіна, а з фігурою генерального комісара безпеки Миколи Єжова, страченого 1940 року. За словами головного чекіста, Лаврентій Берия, який прийшов йому на зміну, «вигнав кар'єристів попередніх призовів» і в цілому підвищив якість роботи спецслужб.
Як чекіста-президента РФ «підставив» головний чекіст Росії

Першими засудили спроби директора ФСБ РФ А.Бортникова виправдати сталінські репресії 32 академіки і член-кореспонденти Російської академії наук (РАН), які входять, в основному, в «Клуб 1 липня» (про процеси усередині РАН в ексклюзивних матеріалах "Навіщо Володимиру Путіну знадобилося зачищати Російську академію наук" за 10 серпня 2017 і "Путін і наука : чи зарубцюються рани " РАН" після виборів президента"? за 10 жовтня 2017). Учених відразу ж підтримали письменники і літератори, які входять в асоціацію «Вільне слово», а услід за ними - авторитетні діячі Конгресу російської інтелігенції, котрі звернулися з жорсткою вимогою відставки директори ФСБ РФ А.Бортникова. З пророчою критикою обрушився на нього і багаторічний в'язень путінського режиму Михайло Ходорковський, який нині живе в Швейцарії.

Консолідована позиція російських інтелігентів, до думки яких прислухаються в Росії і на Заході, очевидно, викликала занепокоєння в Адміністрації Президента РФ. Там не зрозуміли, навіщо знадобилося директорові ФСБ РФ у розпал кампанії по виборах Володимира Путіна на п'ятий президентський термін робити таку гучну заяву, що явно дисонує з позицією керівництва країни. Адже не міг А.Бортніков забути слова Президент РФ на відкритті зовсім нещодавно меморіалу «Стіна скорботи»: «Політичні репресії стали трагедією для усього нашого народу, для усього суспільства, жорстоким ударом по нашому народу, його кореням, культурі, самосвідомості. Наслідки ми відчуваємо й досі». Утримався Володимир Путін від перегляду сталих в суспільстві оцінок трагічних подій 30-50-х років минулого століття і під час виступу на урочистих зборах в Кремлівському палаці, присвяченому Дню працівників органів безпеки.

Невже А.Бортников розгледів реальну небезпеку опинитися за бортом оновленої після президентських виборів команди В.Путина і вирішив зайнятися політикою, визначивши для себе в якості соціальної опори правих націоналістів або лівий електорат? Адже тільки там виправдовують сталінські репресії і свято вірять, що Росія без царя (Сталіна, Путіна), існувати не може. Або ж добре інформований директор ФСБ РФ побачив похмуру перспективу режиму і вирішив спровокувати скандал, щоб під слушним приводом втекти з тонучого корабля?

Не можна також виключати, що директора ФСБ РФ напоумили недоброзичливці і конкуренти по силовому блоку, до числа яких зараховують могутнього лідера Чечні Рамзана Кадирова і наближеного до Володимира Путіна директора Федеральної служби військ національній гвардії РФ - головнокомандувача військами національної гвардії РФ Віктора Золотова.

А може все простіше? Система деградувала настільки, що у ФСБ РФ не залишилося професійних апаратників, здатних уловлювати кон'юнктуру, що складається в головному кабінеті країни?
***

Коли хочуть сказати, що у ближньому колі Президента РФ Володимира Путіна йде прихована від громадськості боротьба між угрупуваннями з різними політичними поглядами, вживають вираз: «У Кремля декілька веж». Швидше за все, після збитків, нанесених іміджу Президента РФ одним з його найближчих соратників, очолювана директором ФСБ РФ «вежа» деякий час ще встоїть. Але не унаслідок вірності «старій пітерській команді», а тому що «володар Кремля» вже неодноразово демонстрував небажання приймати кадрові рішення під тиском громадськості. А ось шанси зберегтися в оточенні Президента РФ після березня 2018 року, у А.Бортникова, який в один день став зловісно одіозним ортодоксом, стають досить примарними. Та що ж, поживемо-побачимо, адже останнім часом Росія не раз демонструвала, що розумом її дійсно не зрозуміти.

Борис Дніпров

Долучайтесь до нас у Facebook, читайте наш канал у Telegram та отримуйте новини прямо у ваш смартфон

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Грудень 2018    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31