Авторизація

» » «Захід-2017»: Чи стане Білорусь плацдармом для військової агресії Росії?

«Захід-2017»: Чи стане Білорусь плацдармом для військової агресії Росії?

«Захід-2017»: Чи стане Білорусь плацдармом для військової агресії Росії? 29 серпня 2017 року, коли Україна вшановувала пам'ять полеглих в «Іловайському котлі», начальник Генерального штабу Збройних Сил – перший заступник Міністра оборони Республіки Білорусь (РБ) генерал-майор Олег Білоконєв проводив брифінг на тему «Спільні стратегічні навчання Збройних Сил Республіки Білорусь і Російської Федерації «Захід-2017»Дивлячись на муки генерала, котрий протягом 30 хвилин, не відриваючи очей від купи папірців, монотонним голосом озвучував вивірений у штабних кабінетах текст, пригадався відомий персонаж казки «Про Федота стрільця» Леоніда Філатова: «Мне бы шашку да коня, да на линию огня, а дворцовые интиржки - энто всё не про меня». Добре, що присутні на брифінгу представники преси й акредитовані при Міністерстві оборони РБ військові аташе заздалегідь були попереджені: формат брифінгу не передбачає питань генералу. Але особливо потішила аргументація суворого дотримання регламенту - через «надзвичайну зайнятість» начальника білоруського Генштабу.
«Захід-2017»: Чи стане Білорусь плацдармом для військової агресії Росії?

За словами Олега Білоконєва, наймасштабніші за всю історію російсько-білоруські навчання проходитимуть з 14 по 20 вересня 2017 року на території РБ. Загальна кількість задіяного у них особового складу становитиме 12 700 військовослужбовців, з них на території РБ близько 10200 чоловік (від Білорусі – приблизно 7000, від Росії – 3000 осіб). У навчаннях візьмуть участь 370 одиниць бронетанкової техніки, у тому числі близько 140 танків; до 150 одиниць артилерії; понад 40 літаків і вертольотів. Сторонами навчань визначені «Північні» у складі військових з’єднань Союзної держави Росії і Білорусі, а з іншого боку «Західні» - коаліція умовних держав (Вейшнорія, Весабія, Лубенія). Виходячи з того, що так звана Вейшнорія знаходиться у північно-західній частині території РБ, не складно розгадати задум організаторів: військові навчання «Захід-2017» спрямовані на відпрацювання дій у бік таких членів НАТО як Польщі та країн Прибалтики.

Оскільки навчання Збройних Сил РФ «Кавказ-2008» обернулися трагедією для Грузії, а «Сочі-2014» увінчалися анексією українського Криму і введенням військ у східні області України, побоювання лідерів Польщі та прибалтійських держав, що спільні російсько-білоруські навчання можуть бути підготовкою до наступальної операції, виглядають достатньо обґрунтованими. Так, Президент Литви Даля Грибаускайте заявила, що майбутні навчання носять провокаційний характер і свідчать про намір Російської Федерації і Республіки Білорусь розв'язати відкритий конфлікт з блоком НАТО. Міністр національної оборони Польщі Антоній Мацеревич і міністр національної оборони Литви Раймундас Каробліс звинуватили Російську Федерацію і Республіку Білорусь у намірах окупувати частину територій Польщі і Литви. На думку командувача армією США в Європі Бена Ходжена, ці навчання можуть стати «троянським конем», за допомогою яких Путін введе і залишить в Білорусі своїх солдат і озброєння.

Зрозуміло, що в Україні також уважно відслідковують ситуацію у сусідній Білорусі. Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олександр Турчинов припустив, що на білорусько-російських навчаннях «Захід-2017» Росія може створити ударні угруповання військ для вторгнення в Україну. А Голова Верховної Ради України Андрій Парубій вважає, що задіяні у навчаннях сили можуть проникнути на територію України для здійснення диверсійної діяльності.

Глава Білорусі Олександр Лукашенко, схоже із розумінням ставиться до побоювань сусідів. Ще 20 березня 2017 року, під час зустрічі з представниками ЗС РБ, він висловив вимогу щодо їх повної транспарентності: «Я вимагаю від усіх вас, щоб цей захід на території нашої країни був прозорим і всі заходи були доступні не лише для наших друзів по ОДКБ, ЄАЕС, СНД, але й для представників Північноатлантичного блоку – НАТО … Тим більше, що я таку інформацію і такі сигнали з їх боку вже отримую». При цьому, Президент РБ підкреслив «виключно оборонний характер» навчань. В ході липневого візиту у Київ Олександр Лукашенко знову повернувся до теми білорусько-російських навчань «Захід-2017» й переконував Президента України у тому, що вони не перетворяться на підготовку вторгнення в Україну. Коментуючи результати тієї зустрічі, Петро Порошенко підкреслив: «… у мене немає жодних сумнівів у виключно добрих намірах Білорусі, але вона знаходиться в союзницьких стосунках з Росією, а до Москви у нас довіри зовсім немає. І тому для мене було надзвичайно важливим, що я отримав від глави Білоруської держави тверде завірення, що заплановані російсько-білоруські стратегічні навчання «Захід-2017» поблизу українського кордону не перетворяться на підготовку РФ плацдарму для вторгнення в Україну, українську землю, з білоруської території».
«Захід-2017»: Чи стане Білорусь плацдармом для військової агресії Росії?

Петру Порошенку, як досвідченому дипломату, добре відомо, наскільки міцно стискає Білорусь у «братніх» обіймах Росія, насамперед, у питаннях військово-політичного стратегічного партнерства. І мова йде не тільки про зобов’язання в рамках членства у Союзній державі чи в ОДКБ. Чого вартою є, наприклад, нова редакція затвердженої 2016 року Воєнної доктрини Республіки Білорусь. Навіть її поверхневий аналіз свідчить про посилення впливу Росії на формування військово-політичної стратегії Білорусі. Так, якщо у попередній редакції жодного слова не було про союзницькі зобов’язання РБ перед Росією, і участь Білорусі у воєнному конфлікті передбачалась виключно з метою відбиття нападу і захисту своєї територіальної цілісності, то у новій Воєнній доктрині закріплено, що Білорусь буде розглядати напад на державу-учасницю Союзної держави чи будь-які дії із застосуванням воєнної сили проти неї, як напад на Союзну державу і вживатиме заходи у відповідь. Теж стосується нападу на державу – члена ОДКБ. У новій Воєнній доктрині зникла, розчинившись у різних розділах і статтях, пряма заборона на участь армії Білорусі у збройних операціях за кордоном. Більш того, визначені конкретні випадки, коли Білорусь виділяє свої військові контингенти: для оперативного реагування на воєнні загрози щодо держав-членів ОДКБ, вирішення інших завдань в рамках миротворчих сил ОДКБ чи Колективних сил оперативного реагування ОДКБ за рішенням Ради колективної безпеки ОДКБ і відповідно до міжнародних договорів РБ; для здійснення миротворчих операцій за мандатом ООН. Характерною ознакою нової Воєнної доктрини РБ стали такі новації як «регіональний конфлікт» «інспірований ззовні внутрішній збройний конфлікт», «гібридна війна», «кольорові революції», «незаконні збройні формування» тощо.

У новій Воєнній доктрині РБ вперше прописаний її взаємозв'язок із таким собі Планом оборони Республіки Білорусь. Про що йде мова пояснив директор мінського Центру стратегічних і зовнішньополітичних досліджень (CSFPS) Арсеній Сивицький. Коментуючи його, він зазначив: «Новий План оборони був прописаний практично відразу після початку українського конфлікту. На відміну від Воєнної доктрини це повністю секретний документ, у ньому міститься вичерпний перелік воєнних загроз і план реагування на них. Воєнні загрози враховуються абсолютно будь-які». Виходить, що зазначений у Воєнній доктрині перелік викликів і небезпек є бутафорним, а насправді Білорусь, чи її союзник Росія, «на тихо» розглядає реальними інші загрози, про які не слід знати державам-сусідам, не говорячи вже про своїх співвітчизників? Враховуючи незаперечну участь офіцерів Генерального штабу Збройних Сил РФ у розробці Плану оборони РБ, можна з гіркою впевненістю стверджувати, що військово-політичне керівництво Білорусі не бачить загрози своїй незалежності і територіальної цілісності з боку Кремля. Очевидно в Мінську схильні не помічати небезпеки однобокості й розмитості основних нормативно-правових актів у сфері національної безпеки і продовжують вірити фарисейським заявам російських політиків. Й насправді, куди приємніше чути запевнення кремлівських високопосадовців, як то міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова, котрий у червні 2017 року спростовував «чутки» про наміри РФ під приводом проведення навчань «Захід-2017» окупувати Білорусь, назвавши їх «маячнею». Невже віроломне нехтування Росією зобов’язаннями по Будапештському меморандуму, порушення Договору про дружбу з Україною інших двосторонніх і багатосторонніх угод нічому не навчило білоруських політиків? А можливо на ключові посади в Адміністрації Президента, КДБ, Міноборони, Генштабі, Міністерстві закордонних справ, МВС Білорусі російські спецслужби вже насадили свою агентуру?
«Захід-2017»: Чи стане Білорусь плацдармом для військової агресії Росії?

Проглядаючи відеозапис брифінгу, міцніла впевненість, що озвучений очільником Генерального штабу ЗС РБ текст готувався не у Мінську, а в Москві. І не тільки через характерну для російських політиків відверту антинатовську риторику. На початку виступу Олег Білоконєв підкреслив, що задум навчань затвердив особисто Президент РБ Олександр Лукашенко ще 20 березня 2017 року (нібито той міг і не погодитись). Густий елей, який з вуст начальника Генерального штабу ЗС РБ потоками лився на адресу Росії, супроводжувався звинуваченнями у «некоректності» і «некомпетентності» тих, хто нібито створив «тенденційний ажіотаж» навколо навчань. Якось не віриться, щоб критичні зауваження на адресу лідерів Польщі, Литви, України, керівників НАТО санкціонував Олександр Лукашенко. Очевидно, до цього начальника Генерального штабу ЗС РБ спонукали в Москві. Більш того, невже білоруський генерал сам не міг додуматися до того, що в число політиків, які нібито створюють «тенденційний ажіотаж» навколо навчань «Захід-2017» можна сміливо зараховувати й Президента Білорусі, котрий неодноразово висловлювався з цього приводу?

Але найбільш характерно «русский стандарт» проявився під час згадки Олегом Білоконєвим України. Щоб остаточно «приголомшити» присутніх, він оприлюднив відомості, очевидно здобуті розвідувальними органами Росії. Розпочав з того, що: «… на території України з 29 липня по 2 серпня поблизу Державного кордону Республіки Білорусь (!!!) у Волинській області пройшли спільні навчання силових відомств країни». Білоруського генерала, який гордовито називав себе «професіоналом», після цієї тиради стало шкода. Справа у тім, що українські засоби масової інформації широко висвітлювали ці антитерористичні навчання, які у вказаний період дійсно проходили в Луцьку. Такі тренування АТЦ при СБУ щорічно проводить у регіонах, про що добре відомо в КДБ РБ. За масштабами вони аж ніяк не йдуть у порівняння із «Заходом-2017», а «наближення» Луцького аеропорту, де проводилося затримання трьох (!!!) умовних терористів, до «Державного кордону Республіки Білорусь» явно притягнуто «за вуха».

Але Олег Білоконєв не вгамовувався: «У період проведення наших навчань з 8 по 23 вересня відбудуться багатонаціональні навчання НАТО «Швидкий тризубець» («Rapid Trident»)». Ця новина також не тягне на сенсацію, бо відомості про ці навчання також можна легко знайти у відкритих засобах масової інформації України. Цьогорічні навчання, які будуть вже 16-ті за рахунком, щорічно проводяться, як правило, на Яворівському військовому полігоні (Львівська область), в рамках програми «Партнерство заради миру» за участю військовослужбовців країн НАТО.

Однак згадка керівника Генерального штабу ЗС РБ про «Правий сектор» по сміхотворності перевершила попередні перли: «… з 11 по 22 вересня у північній частині Рівненської області організація «Правий сектор» планує розмістити збройні загони (!!!) загальною чисельністю до 200 чоловік. Заявлена мета – «недопущення вторгнення підрозділів Збройних Сил Росії з боку Білорусі в період підготовки і проведення навчань «Захід-2017». То невже майже 13-тисячне російсько-білоруське військо злякалось 200 активістів «Правого сектора»? Хіба окрім «Правого сектора», політичний рейтинг якого в Україні неухильно падає після складання Дмитром Ярошом з себе повноважень його провідника, в Москві не знають інших українських праворадикальних об’єднань? Якщо так, то невдовзі на вулицях і площах Мінська з’являться виготовлені у типографіях російських спецслужб «візитки Яроша».
«Захід-2017»: Чи стане Білорусь плацдармом для військової агресії Росії?

Організатори брифінгу начальника Генерального штабу РБ можливо й насправді розраховували у наближений до цивілізованого спосіб інформувати світову громадськість про підготовку навчань «Захід-2017», за рахунок чого зняти зайву напругу навколо їх підготовки. Однак, запланованої мети досягнуто не було.

Не довіряючи запевненням залежного від Росії Генштабу ЗС РБ, 30 серпня 2017 року в Україну прибула група офіцерів і генералів Збройних Сил Польщі на чолі з начальником Генерального штабу ЗС Польщі генерал-лейтенантом Лешеком Суравським. Під час спілкування з пресою той відверто заявив: «За досвідом попередніх років ми бачимо, що росіяни з кожними наступними навчаннями збільшують кількість залучених сил. Росіяни кажуть, що ці навчання для захисту, але вони мобілізували 100 тисяч солдатів. Якщо перекидання однієї танкової армії є захистом, то скільки ж солдатів треба перекинути, щоб це був наступ»? Думку польського колеги щодо «наступального характеру» навчань поділяє також начальник Генерального штабу ЗС України генерал армії Віктор Муженко: «Під виглядом навчань «Захід-2017» у Білорусі створять передові бази озброєння і військової техніки. Це дасть Росії можливість у разі необхідності в короткі терміни створити нові угруповання військ». Сумніви щодо дотримання Росією задекларованої кількості учасників навчань висловив також міністр оборони України генерал армії Степан Полторак. За його словами, до навчань «Захід-2017» можуть бути залучені 100 000 російських солдат. Він також вважає, що: «Окрім демонстрації сили, навчання цілком можуть служити прикриттям розгортання ударних угруповань військ РФ, зосередження засобів ураження і запасів матеріальних ресурсів…».

Так чи інакше, але у зв’язку з проведенням навчань «Захід-2017» США вже перекинуло на авіабазу військово-повітряних сил Литви у місті Шуляй сім винищувачів F-15С Eagl, і це тільки початок перетворення території Білорусі на мішень для НАТО.

Борис Дніпров


Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Октябрь 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031