Авторизація

» » Фальстарт рекламістів або як «Держава турбується про тебе»

Фальстарт рекламістів або як «Держава турбується про тебе»

Фальстарт рекламістів або як «Держава турбується про тебе»Судячи з усього, в Україні почали приділяти увагу соціальній рекламі. Спираючись на ідеологію державотворення, вона мала б відігравати важливу інформаційно-пропагандистську та художньо-естетичну функції.

Утім, примітивна за своєю якістю і формами українська соціальна реклама, скоріш за все, перебуває на зародковому етапі свого розвитку. А все через те, що влада недооцінює рівень інтелектуального розвитку українського суспільства, яке, попри багаторічні зусилля власних і закордонних політтехнологів, не бажає миритися із дошкульним статусом стадного «електорату». Принаймні, так вважають представники старшого покоління, які добре пам’ятають радянські часи, коли пусті прилавки магазинів продовольчих і промислових товарів компартійна влада компенсувала справною статистикою про те, як у порівнянні з царською Росією 1913 року в СРСР невпинно «зростають надої молока», «вводяться в експлуатацію тисячі квадратних метрів житла», «зростають видобуток руди, вугілля, виробництво сталі й чавуну на душу населення» тощо.

Найбільш характерно недолугість провладної соціальної реклами проявилась восени минулого року. Тоді, замість того, щоб людям доступно пояснити логіку співпраці з МВФ, причини падіння національної валюти, формулу ціноутворення на енергоносії, мотивацію дій Уряду з підвищення тарифів на комунальні послуги та інші непопулярні заходи, влада зайнялась саморекламою. На вітчизняних телеканалах, у мережі Інтернет, на вокзалах, площах, у метро та в інших громадських місцях України замиготіли рекламні сюжети, об’єднані загальним лозунгом «Держава турбується про тебе». Дивлячись на них, споживач цього інформаційного продукту мав би переконатися, що Кабінет Міністрів України (не Президент, не Верховна Рада, не центральні органи чи органи місцевого самоврядування України – примітка автора) неусипно дбає про те, щоб кожен пересічний українець знав, що таке субсидія, як правильно провести розрахунок та оформити субсидію, з чого формуються тарифи на газ та інші житлово-комунальні послуги тощо. Для цього минулого року на урядовому порталі навіть був створений спеціальний сайт (Teplo.gov.ua.), де містяться відповіді на найбільш поширені питання.
Одночасно Кабмін запустив низку соціальних роликів за участю лідерів громадської думки. Щоправда із легко впізнаних і по-справжньому медійних осіб у них погодилась знятись хіба що співачка Руслана Лижичко. На фоні власного розкішного маєтку переможниця пісенного конкурсу «Євробачення 2004» демонструвала встановлені на подвір’ї вітряки і сонячні батареї, повчаючи співвітчизників, що у такий спосіб вона досягла енергетичної незалежності від Путіна (https://www.youtube.com/watch?v=Kcrm65a1VW8). Тим часом на екрані йшов текст, який виправдовував рішення Кабміну про радикальне підвищення тарифів на газ.

Без точних статистичних замірів, які б характеризували ставлення людей до запропонованих Кабміном відеосюжетів, визначити їхній реальний вплив на формування настроїв українців проблематично. Хоча й без цього можна із впевненістю стверджувати, що їх ефективність не висока. Серед чисельних знайомих я не знайшов жодного, хто висловив би захоплення сюжетами реклами рішень Кабміну, чи принаймні схвалив би їхній зміст. А навіть поверхневе ознайомлення із відгуками про зазначені відеоролики у соціальних мережах показало, що більшість збіднілого населення країни сприймає їх з неприхованим роздратуванням.

Особливо ж потішив нещодавній відеосюжет, присвячений «пенсійній реформі» (https://www.youtube.com/watch?v=HlObed7ZMmo). Виявляється, Кабмін добре поінформований про те, що «… старі люди, які все життя працювали – нині виживають». Відтак: «Уряд Володимира Гройсмана (не Арсенія Яценюка – примітка автора) відновлює соціальну справедливість. Від жовтня виплати зростуть для 9 мільйонів пенсіонерів (як відомо, за урядування лідера «Народного фронту» вони зменшились у рази – примітка автора). Зміни вже відбуваються. Держава турбується про вас». Чомусь пригадалась легенда, яку приписують французькому королю Людовику ХІV, який, звертаючись до депутатів парламенту Франції, нібито сказав: «Ви гадаєте, панове, що держава – це ви? Помиляєтесь! Держава – це я».

Невже у Кабміні й справді сподіваються на те, що український пенсіонер, шокований результатами електронного декларування статків провладних політиків, обурений імпотенцією правоохоронних органів і судової влади у спробах притягнути до відповідальності корупціонерів, радітиме підвищенню пенсій від 300 до 1000 гривень?

Події останнього місяця засвідчили також, що у переддень майбутніх виборів та інших важливих політичних акцій, влада вдається до кроків, які мають на меті стримати людей від масових акцій протесту.

Так, проваливши, вдруге за останні 15 років, організацію життя в Україні, спочатку «по-новому», а зараз «по-європейськи», можновладці вирішили принизити мудрий український народ популістськими закликами до єднання. Представники «вітчизняної політичної еліти» у Верховній Раді, переслідуючи власні вузько-партійні інтереси, виявили неспроможність утримати єдність демократичної парламентської більшості. Через це вони намагаються перекласти відповідальність за провал задекларованих реформ на чомусь «неєдиний» український народ. Нібито десь, у якійсь країні існує гармонія інтересів олігархів з найнятими ними працівниками, корупціонерів з чесними державними службовцями.

Ці об’єктивні протиріччя влада суттєво посилила недолугими ініціативами з «декомунізації». Грубі помилки у переоцінці минулого України перенесли баталії щодо різних точок зору на трагічні сторінки вітчизняної історії із академічних аудиторій на площі й вулиці. Одномірність, запропонована Українським інститутом національної пам’яті (УІНП), діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України, засвідчила недалекоглядність планів влади досягти ще більш нищівного реваншу над компартійним минулим. При цьому ігнорується історична закономірність – неможливо досягти поставленої мети шляхом застосування брехливої аргументації. Як наслідок, в Україні так і не вдалося кардинально збільшити число тих, хто почав беззастережно вважати УПА антифашистським збройним формуванням. Безперспективними виявились також потуги героїзувати вояків дивізії SS «Галичина» та підрозділів гітлерівського Абверу «Роланд» і «Нахтігаль». Такі ініціативи УІНП у дітей і внуків 6-7 мільйонів мешканців УРСР, котрі у складі Червоної Армії брали участь у Другій світовій війні, нічого окрім обурення не викликають. Для порівняння: у складі УПА у різні періоди перебувало від 25 до 100 тисяч бійців.

Утім, мова йде не лише про минуле. Спохватившись напередодні чергових, а можливо й позачергових передвиборчих кампаній, влада й опозиція одночасно розпочала судорожний пошук політичної сили, яка б на лівому фланзі українського політичного спектру зайняла підконтрольну нішу забороненої Компартії. Соромно спостерігати метушню під знаменами колись популярної Соціалістичної партії України за право використовувати її бренд. На манеж вітчизняного політичного цирку стрімко увірвались представники «нової генерації» українських політиків – Ілля Кива, епатажний радник чинного міністра внутрішніх справ Арсена Авакова і «зірка» опозиційного телеканалу «Інтер», нардеп від БПП Сергій Каплін. Відтак, в Україні вже ніхто не здивується, якщо на мітингах протесту невдовзі пролунає гімн чилійських комуністів «El pueblo unido jamás será vencido» («Коли народ єдиний він не переможний») у виконанні колишніх вітчизняних націонал-лібералів або «заїжджих» прихильників рішучих ринкових реформ.

Читайте також: Я тебе не забуваю, бо ріднішої немає: Pianoboy переспівав свою пісню українською

Очевидно, що провладні сили стрімко втрачають підтримку населення. Шанси отримати перемогу на чергових, а тим більше позачергових виборах Президента і Верховної Ради України стають все більш примарними. Однак впадати у відчай і паніку зарано. Попереду ще є час на виправлення допущених помилок. Головне, щоб інформаційною політикою Уряду опікувались люди професійно підготовлені, які знають реальні тривоги й чаяння народу, а тому не допустять витрат коштів на завідомо приречені на провал проекти.

Борис Дніпров

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Май 2019    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031