Авторизація

» » Китай: загроза чи мирний розвиток?

Китай: загроза чи мирний розвиток?

Китай: загроза чи мирний розвиток?Протягом останніх десятиріч Китай суттєво змінився, здійснивши потужний ривок в геополітичному та економічному вимірах. Усі світові ЗМІ, аналітичні центри, науково-дослідні інститути уважно спостерігають за зростанням другої економіки світу, відносинами між світовими гравцями, будівництвом китайського військового флоту, реалізацією глобальних проектів, таких як ініціатива «Один пояс, один шлях». Китай, на сьогоднішній день, визначає або істотно впливає на порядок денний практично всіх питань, які відбуваються в світі. Пекін впевнено заявив про себе та свої права на острови Дяоюйдао в Східно-Китайському морі та на архіпелаг Спратлі в Південно-Китайському морі.

У зв’язку з цим, ставлення до Китаю в політичних та бізнес-елітах країн регіону далеко не однозначне. Про це йдеться в монографії «Китай очима Азії», підготовленій відділом Далекого Сходу Інституту сходознавства ім. Кримського НАН України. Книга розкриває особливості мирного піднесення, відродження нації та «м'якої сили» сучасного Китаю, бачення китайської зовнішньої та внутрішньої політики з боку В’єтнаму, Японії, Казахстану та Непалу.

Зовнішня політика Китаю: «жовта загроза» чи мирне співіснування?

«Після початку піднесення Китаю у світі відродилася й концепції “жовтої загрози”, як можливість потенційної агресії з боку КНР», – вважає Віктор Кіктенко, завідувач відділу Далекого Сходу Інституту сходознавства ім. А. Ю. Кримського НАН України, президент Української асоціації китаєзнавців. «Насправді, в найголовнішими аспектами сучасної зовнішньої політики КНР є теорія мирного розвитку та посилення так званої “м’якої сили”. Більш ширше це відповідає національному піднесенню і відіграє велику роль у створенні нового образу Китаю в очах сусідів», – вважає науковець.

Вперше теорія мирного розвитку Китаю була представлена в США в 2005 році Головою КНР Ху Цзіньтао, та частково змінила уявлення про Китай серед американських еліт та чиновників. В їх свідомості Китай став повноправним членом міжнародного співтовариства. Однак пізніше думки розділилися і виникло два протилежних табори: скептики та оптимісти. У підсумку, американські вчені і політики зосередилися на конкретних проблемах швидкого розвитку економіки і військової потужності Китаю.

За визначенням старшого наукового співробітника Сергія Капранова, Японія більше від інших сусідів Китаю побоюється піднесення нового регіонального лідера в АТР, проте, так само як і в США, консенсусу щодо цього питання немає. Міністерство оборони Японії в офіційних документах явно і неявно називає Китай головною загрозою безпеки державі та регіону. Разом з тим, «стратегічні відносини взаємної вигоди», встановлені в 2006 році, підкреслюють, що країни не сприймають одна одну як загрозу і взаємно підтримують мирний розвиток

«В’єтнам регламентує дружні та партнерські відносини з північним сусідом», – зазначає Вікторія Мусійчук, старший науковий співробітник, - «В історичному плані відносини між ними були як відкрито ворожі так і дружні в межах соціалістичного табору. В’єтнам та Китай – країни різних вагових категорій і між ними існують деякі проблеми: демаркація кордонів та територіальні спори в Південно-Китайському морі». У в’єтнамських ЗМІ та серед висловлювань політичної еліти модернізація КНР оцінюється в основному позитивно, підкреслюється, що до перетворень країна та влада підходять «творчо, гнучко, ретельно, розумно та з високим відчуттям ситуації». Однак часто зазначається, що Китаю все ще бракує відкритості та реформ.

В’єтнамсько-китайські відносини зазнали удару у 2014 році внаслідок розміщення Китаєм нафтобурової платформи в ексклюзивній економічній зоні В’єтнаму. Після цього тема територіальних спорів стала переважною серед публікацій, пов’язаних з Китаєм. Водночас з тим сьогодні у в’єтнамських ЗМІ Китай зображується як країна, яка прагне відігравати провідну роль у світових процесах, декларує мирні взаємини з усіма країнами, але одночасно є складним для діалогу парламентером.

Ставлення Казахстану аналізується через призму казахської етнічної спільноти на території Сіньцзян-Уйгурського автономного району. За спостереженням Іванни Отрощенко, провідного наукового співробітника, «казахи, які проживають на території Китаю, зберігають мову та традиційну культуру, задоволені долею, одержують підтримку від держави та нерідко призначаються на керівні посади в органах місцевої влади».

В Непалі до Китаю в основному, доброзичливе та дружнє ставлення, що пояснюється традиційним скептичним відношенням непальців до Індії, яка протягом 20 століття домінувала економічно, політично та культурно в цій країні. «Традиційна непальська стратегія виживання – лавірування між двома гігантами, що слалося історично. І хоча цивілізаційно і культурно, Непал більш пов'язаний з Індією, її місце за сприятливих умов успішно зайняв Китай», – вважає Дмитро Марков, молодший науковий співробітник.

Висновки, які потрібно зробити

Читайте також: Тиждень у Піднебесній: візит українських журналістів за Великий китайський мур. Частина 2 (ФОТО)

Взаємовідносини між країнами в Азії складні та характеризуються історичними, культурними, економічними протиріччями. Необхідно ретельно вивчати особливості зв’язків країн регіону, та на основі цього будувати свою зовнішню політику. Важливо, також, зберігати нейтралітет в чутливих питаннях, таких як територіальні суперечки в Південно-Китайському та Східно-Китайському морях тощо. Розвиток відносин між Україною та КНР необхідно вибудовувати на основі насамперед економічних інтересів, що відповідає і концепції «м’якої сили» Китаю, і його новому євразійському інтеграційного проекту «Один пояс, один шлях».

Завантажити монографію можна тут. http://sinologist.com.ua/wp-content/uploads/2017/07/Book-1.pdf

Китай: загроза чи мирний розвиток?


Китай: загроза чи мирний розвиток?

Юрій Пойта

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Август 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031