Авторизація

» » Еволюція по-турецьки, або як реформа освіти допомагає будувати нове суспільство

Еволюція по-турецьки, або як реформа освіти допомагає будувати нове суспільство

Еволюція по-турецьки, або як реформа освіти допомагає будувати нове суспільство З часу приходу до влади в Туреччинb правлячої Партії справедливості та розвитку (ПСР) у 2002 р. освітня галузь стала однією з тих сфер суспільного життя, які зазнали найбільшого реформування. В рамках запроваджених реформ неодноразово змінювалися загальний термін навчання, система розподілу предметів і класів, обов’язкових та факультативних курсів, переглядалися вимоги щодо зовнішнього вигляду учнів та етики шкільної поведінки, переписувалися шкільні програми та підручники.Разом з тим, протягом останніх років країна за рівнем освіти посідала одне з найнижчих місць в рейтингах Організації з економічного співробітництва та розвитку (OECD). За результатами дослідження “Education at a Glance 2016” – загального індексу якості освіти, який щорічно розраховується для всіх 35 членів організації – Туреччина посіла передостаннє місце за сукупною оцінкою всіх параметрів (враховується декілька десятків факторів від технічного оснащення класів до гендерної рівності серед учнів та соціального забезпечення вчителів).

За результатами незалежного міжнародного тестування PISA Test (Program for International Student Assessment), який в 2016 р. було проведено в 72 країнах світу, Туреччина посіла 50-е місце, опустившись на 6 позицій у порівнянні з попередніми результатами за 2012 р. Водночас, за міжнародним “індексом задоволеності життям” в 2016 р. турецькі студенти виявилися “найнещаснішими в світі”. Коментуючи результати проведених досліджень, депутат від опозиційної Республіканської народної партії Іргіль тоді зазначив, що ці результати можуть свідчити тільки про одне – “турецька освітня система знаходиться в стані коми – і ця криза є серйознішою, ніж криза з ЄС чи курсом долара... ця проблема потребує вирішення, і вона стосується всіх без винятку політичних партій…”.

Експерти одностайно погоджуються в тому, що в Туреччині вже давно назріла потреба проведення докорінної реформи системи освіти. Лібералізація освітньої сфери, яка мала б зробити її більш інклюзивною з врахуванням релігійних і етнічних особливостей різних груп населення; відмова від застарілих методик виховання та боротьба з пережитками “часів військових переворотів”; актуалізація шкільних програм у відповідності до сучасних реалій; введення в програму додаткових предметів, покликаних вже з дитинства знайомити учнів зі світом новітніх технологій – все ці проблеми, на думку фахівців, можуть бути вирішені тільки шляхом системних змін і нових, якісних реформ.

Разом з тим, оприлюднений міністерством національної освіти Туреччини (МНО) в січні 2017 р. проект нової реформи загальноосвітніх шкіл викликав не тільки хвилю обурення серед батьків і самих освітян через низку спірних нововведень, але й змусив замислитися над майбутньою долею світської системи освіти в Туреччині та введеного Ататюрком ще в 1928 р. принципу “відділення релігії від школи”.

Найбільш гучний резонанс викликала ситуація з виключенням еволюційної теорії Дарвіна з курсу біології, що викладається в середній школі. Відповідне рішення МНО було оприлюднено наприкінці червня. На думку розробників нової шкільної програми, вивчення та адекватне сприйняття подібної інформації потребує “певної підготовки та навичок критичного мислення”, яких нібито ще немає в учнів 9-го класу. Відтак, нещодавно призначений Голова Ради з підготовки навчальних планів Міносвіти Дурмуш заявив, що найкращим рішенням в цій ситуації було “взагалі виключити зі шкільної програми всі суперечливі питання, стосовно яких в учнів немає достатніх наукових знань, аби зрозуміти суть дискусій навколо них”. Представники провідних університетів Туреччини вже звернулися до МНО з пропозицією переглянути своє рішення, відзначаючи, що досі єдиною країною, в якій заборонено викладання теорії еволюції Дарвіна, була Саудівська Аравія.

Читайте також: Реформа системи освіти: скільки коштів знадобиться

Насправді, теорія Чарльза Дарвіна підпадає під владну цензуру в Туреччині вже не вперше. Значного розголосу набув скандал в 2009 р., коли Державна рада з науки і техніки заборонила публікацію великого матеріалу щодо життя і наукового доробку вченого в профільному журналі “Наука і техніка”, спеціальний випуск якого був приурочений до 200-річчя з дня його народження та з нагоди оголошення ЮНЕСКО 2009 року “роком Чарльза Дарвіна”. Матеріал було вилучено перед друком рішенням керівництва ТЮБІТАКу, а обкладинку журналу з портретом вченого в останній момент змінили на ілюстрацію “глобальних кліматичних змін”. Як відзначають експерти, в 2009 р. – вперше за 42 роки існування журналу – в роботу редакційної колегії втрутилася адміністрація ТЮБІТАКу, аби “піддати цензурі та вилучити з друку всесвітньо визнану наукову теорію”.

Еволюція по-турецьки, або як реформа освіти допомагає будувати нове суспільство
Еволюція по-турецьки, або як реформа освіти допомагає будувати нове суспільство

Обкладинки журналу “Наука і техніка” за березень 2009 р.: до і після цензури


В 2017 р., після того як теорію еволюції Дарвіна вилучили на цей раз вже зі шкільної програми, Голова Спілки освітян і науковців Туреччини Балик в інтерв’ю німецькому виданню “Deutsche Welle” заявив, що його організація має намір звернутися до суду для оскарження рішення МНО: “Виключення теорії еволюції зі шкільної програми та обов’язкові вимоги до всіх шкіл мати окремі кімнати для молитов та санвузли для обмивання перед здійсненням намазу руйнують принципи секуляризму та наукові принципи освіти… До того як заборонити викладання теорії еволюції в школі, кількість годин біології була зменшена з 3 до 2 годин на тиждень, тоді як кількість уроків релігії збільшилася з 2 до 3 годин – і це все пояснює”.

До речі, як стверджують експерти, теорія еволюції не тільки не суперечить ісламу, але й цілком підтримується в цій релігії. За словами одного з відомих мусульманських теологів, “було би абсолютною нісенітницею заперечувати еволюцію життя на Землі. Іслам, як релігія прогресивна, це визнає і сприяє розвитку освіти і науки, а не гальмує його. Єдина різниця в релігійній та науковій картинах світу в тому, що ми віримо, що саме життя – з усіма його принципами та закономірностями – дав нам Аллах”. Підхоплюючи цю ідею, релігієзнавці наголошують, що наразі мова йде не лише про власне “ісламізацію освіти”, а скоріше про заміну “ісламу ліберального і просвітницького толку” “ісламом більш радикальним і консервативним”.

Ця тенденція стала помітною з приходом до влади ПСР та набула швидкого розвитку після 2012 р., коли тодішній голова уряду Реджеп Ердоган закликав “виховувати нове, релігійне покоління”. За офіційною інформацією, на момент приходу до влади ПСР в 2002 р. в Туреччині нараховувалося близько 65 тис. учнів так званих “шкіл імамів та проповідників” – учбових закладів, що надають релігійну освіту наряду з базовою шкільною програмою та за рівнем акредитації прирівнюються до професійно-технічних училищ (вступ до цих шкіл можливий після закінчення 4-річної обов’язкової програми початкової школи). В 2013 р. кількість учнів в “школах імамів” зросла вже до 658 тисяч. В травні 2015 р. Біляль Ердоган – син президента Ердогана, ім’я якого тісно пов’язують з діяльністю мережі “шкіл імамів” в Туреччині – оголосив, що ця цифра досягла 1 мільйону.

Сьогодні Біляль Ердоган є Членом ради правління та, як пишуть турецькі ЗМІ, фактично неофіційним главою освітнього Фонду “ТЮРГЕВ”, який опікується поширенням і розвитком мережі “шкіл імамів” в Туреччині.
Еволюція по-турецьки, або як реформа освіти допомагає будувати нове суспільство


Згідно з офіційною інформацією, оприлюдненою на сайті організації, прообраз “ТЮРГЕВ” – Стамбульський фонд молоді та сприяння розвитку освіти – було засновано в 1996 р. за ініціативи та безпосередньої участі тодішнього мера Стамбулу Реджепа Ердогана. В серпні 2012 р. сфера діяльності Фонду була розширена на всю територію Туреччини, після чого до статутних документів були внесені відповідні зміни, а сам Фонд перейменовано у “ТЮРГЕВ” – Турецький фонд молоді та сприяння розвитку освіти. Наразі головними задачами Фонду визначені надання освітніх послуг та “виховання молоді, що добре знає свою історію, свої цінності та свої цілі; молоді, що досліджує, допитується, вчиться, творить та проявляє ініціативу”. На початок 2017 р. “ТЮРГЕВ” нараховував близько 10 тис. учнів, мережу із понад 2 тис. випускників за 21 рік функціонування, десятки шкіл та гуртожитків по всій території країни. В 2015 р. Фондом було засновано і перший виш – приватний Університет Ібн Халдуна. Місцем для його відкриття було обрано Башакшехір – стамбульський район, відомий своїми консервативними поглядами і рекордними рейтингами підтримки ПСР та особисто президента Ердогана на всіх можливих виборах за останні 15 років.

Свого часу збільшенню кількості учнів в “школах імамів” значно посприяла реформа освіти, проведена ПСР в лютому 2012 р. В рамках реформи, відомої як 4+4+4, запроваджувалася система обов’язкової 12-річної середньої освіти, що включала початкову, середню і старшу школи. Водночас, вводилося положення, згідно з яким після 4-го класу (закінчення початкової школи) учні мали право обирати, де саме вони хотіли продовжувати навчання – в загальносвітніх школах, т.зв. школах професійної підготовки (на кшталт ПТУ) або “школах імамів”. При цьому для вступу в учбові заклади першої та другої групи передбачалися іспити, тоді як для “шкіл імамів” подібна вимога не висувалася. Таким чином, враховуючи введення обов’язкової 12-річної освіти, всіх учнів, які не змогли набрати достатню кількість балів для вступу до загальноосвітніх середніх шкіл, автоматично зараховували до “шкіл імамів”. До того ж, якщо реформа 2010 р. робила можливим перетворення лише старших загальноосвітніх шкіл та ліцеїв (9-12 класи) на “школи імамів”, то в 2012 р. ця процедура була поширена і на середні школи (5-8 класи). В якості аргументу на користь нових змін, влада наводила стрімке зростання кількості бажаючих вступити до “шкіл імамів” після закінчення 4-го класу.

Шведський дослілник Корнелл наводить цікавий приклад, коли в серпні 2013 р. (перший рік після запровадження реформи) більш, ніж 1,112,000 учнів по всій країні здавали тести для вступу до загальносітніх середніх шкіл, в яких на той час нараховувалося близько 363,000 учбових місць. Відтак, конкурс (після 4 класу!) складав понад 3 людини на місце. В результаті, більше 40 тис. учнів були в примусовому порядку зараховані на навчання до ліцеїв з підготовки “імамів та проповідників”. Це спричинило цілу низку гучних скандалів, адже серед цих учнів були представники різних етнічних та релігійних груп, що мали турецьке громадянство, але не сповідували сунітську течію ісламу – в т.ч. християни (греки, вірмени), іудеї, алевіти тощо.

Читайте також: Міністр освіти розповіла про нововведення для вчителів початкових класів

В рамках проведених реформ великою мірою розширювався і “мусульманський контент” учбових програм в світських школах. Після винесення ще в 2007 р. позитивного рішення Європейським судом з прав людини, що визнав справедливою скаргу групи турецьких громадян щодо “обов’язковості уроків ісламу” в школах, цей курс було виключено зі шкільних програм. Водночас, вводився курс з “релігійної культури та моральних цінностей”, який так само зосереджувався на вивченні Корану та норм ісламської моралі, а кількість уроків в рамках курсу було збільшено з 1 до 2 год. на тиждень за рахунок інших предметів загальної програми. Окрім того, вводилися додаткові факультативні курси – “життя пророка Мухаммеда”, “читання Корану”, “історія ісламу” та ін. Таким чином, кожен учень міг отримувати до 6 годин релігійної освіти на тиждень навіть в стінах загальноосвітньої світської школи. Згідно з новим проектом реформи 2017 р., після гучних публічних дискусій курс “релігійної культури та моральних цінностей” тимчасово виключено з програми 1-4 класів, але остаточне рішення з цього приводу буде оголошено лише по завершенню першого етапу реформ – вже перед початком нового 2017/18 учбового року.

Долучайтесь до нас у Facebook, читайте наш канал у Telegram та отримуйте новини прямо у ваш смартфон

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Червень 2018    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930