Авторизація

» » Китайський гамбіт або візит Сі Цзіньпіна в Москву

Китайський гамбіт або візит Сі Цзіньпіна в Москву

Китайський гамбіт або візит Сі Цзіньпіна в Москву3-4 липня Голова КНР Сі Цзіньпін здійснив державний візит до Москви. Російська преса в один голос заявила, що за результатами зустрічі були досягнуті важливі домовленості для поглиблення відносин у політичній та економічній сферах.
Інформаційне агентство «Вектор Ньюз» спробувало розібратися в результатах зустрічі Сі Цзіньпіна і Путіна і оцінити наскільки вони відповідають дійсності, і як можуть вплинути на інтереси України.

Однією з основних цілей, яку Кремль переслідував на цій зустрічі, - переконати цільову аудиторію країни в правильності внутрішньої і зовнішньої політики держави, а також продемонструвати міжнародній спільноті, що Росія є важливим і ключовим гравцем на світовій арені. «Значення візиту китайського лідера до Москви велике також тому, що Росія продовжує перебувати під дією санкцій з боку західних держав через агресію в Україні. Китай, же використав візит, щоб в спільних документах ще раз підкреслити положення, на яких він будує співпрацю з РФ », - вважає Олексій Коваль, журналіст-міжнародник, член правління Української асоціації китаєзнавців.

Незважаючи на те, що Путін і Сі Цзіньпін в цьому році вже зустрічалися двічі (на міжнародному форумі «Один пояс, один шлях» і саміті ШОС в Астані), для вирішення нагальних питань двосторонніх відносин і обговорення геополітичних тенденцій була визначена саме ця зустріч. За підсумками візиту лідери підписали два заяви: про подальше поглиблення партнерства і стратегічної взаємодії і поточну ситуацію в світі , які визначили ключові положення подальших відносин. Поглиблювати партнерство домовилися через «спряження» будівництва Євразійського економічного союзу і китайської ініціативи «Один пояс, один шлях», активізацію двосторонньої торгівлі, співпраці в галузі енергетики, збільшення інвестиційного потоку і т.д.

«За підсумками переговорів підписано кілька десятків угод в різних сферах, в тому числі домовилися про створення спільного фонду для інвестування в проекти. Обсяг інвестицій може скласти близько 10 мільярдів доларів», - йдеться в повідомленнях російських ЗМІ. «Однак, з огляду на потенціали двох країн, економічні угоди в 10 млрд. доларів досить скромна сума, - вважає Олексій Коваль. «Хоча сторони вже рапортують про зростання товарообігу на 37% за перші чотири місяці поточного року, думаю, що істотного його збільшення за результатами візиту не буде. Також, цікаво, що Китай зацікавився поставками сільськогосподарської продукції з Росії, що може створити конкуренцію українським виробникам », - зазначає експерт.

Тон політичної частини зустрічі задала заява про поточну ситуацію в світі і важливі міжнародні проблеми. Традиційно, лідери наголосили на необхідності підтримання миру, розвитку та міжнародного співробітництва, а також дотримання принципів міжнародного права і зміцнення ролі ООН. В тому числі, було сказано, що країни «не повинні застосовувати або загрожувати силою, втручатися у внутрішні і зовнішні справи інших держав, повинні поважати історичну спадщину, культурні традиції інших держав і т.д.».

«На жаль, заявлена прихильність Росії слідувати принципам Статуту ООН абсолютно не відповідає дійсності. Про це багато говориться в спільних з Китаєм документах, але на практиці докорінно відрізняється від реальної російської зовнішньої політики. Однак, пан Сі не буде критикувати Путіна за дворушництво і лицемірство, оскільки Китаю важливо, щоб ці положення були присутні в документах, а то що вони не відповідають реальному стану справ, це вже інше питання », - коментує Олексій Коваль.

Північна Корея. Проблема без вирішення.

Говорячи про поточну ситуацію в світі, ключовим питанням безпеки була названа проблема Корейського півострова. Лідери домовилися просувати спільну ініціативу, засновану на російському поетапному плані корейського врегулювання і китайських ідеях паралельного заморожування ракетно-ядерної діяльності КНДР і великомасштабних військових навчань США і Республіки Корея. Але цей план навряд чи можна реалізувати, з цим погоджуються навіть російські експерти. Спільним інтересом, в цьому ключі, є витіснення, або хоча б зменшення американської військової присутності в регіоні. Тому, обидві сторони повторили, що стурбовані розвитком систем ПРО в Європі і АТР. Йдеться про плани і вже практичні дії розгортання американської системи ПРО THAAD в Південній Кореї, яка є цілком очікуваною відповіддю на ракетні пуски Кім Чен Ина. Обидві держави розглядають американську ПРО, в першу чергу, як загрозу своїй національній безпеці, тому систематично роблять відповідні заяви.

Українське питання. Позиції Росії і Китаю не збігаються.

Конфлікт в Україні, а також способи його розв'язання при зустрічі лідерів порушені були, що пояснюється відсутністю спільних поглядів на цю проблему. Раніше, при зустрічі президента України Петра Порошенка з Сі Цзіньпіном на полях Всесвітнього економічного форуму в Давосі, китайський лідер підтримав територіальну цілісність і суверенітет України, а також європейський вибір українців. З іншого боку, мир і безпека є головними умовами для реалізації «Одного пояса одного шляху» (в якому Китай бачить і участь України) і, отже, мирного та сталого розвитку китайської нації. Тому, китайське керівництво розглядає агресивні дії РФ в нашій державі як виклик своїм глобальним зовнішньополітичним проектам. Крім того, у Китаю з Україною досить хороші двосторонні відносини в сфері військово-технічного співробітництва, також Пекін готовий найближчим часом приступити до обговорення створення зони вільної торгівлі з Україною, тому позиція Китаю абсолютно протилежна кремлівської.

Що з усього цього випливає?

Насправді, цілі та результати зустрічі Путіна і Сі Цзіньпіна асиметричні. Для Китаю Росія, на даний момент, - важливий політичний союзник і джерело ресурсів для зростаючої економіки. У той же час, енергетичні проекти, про які постійно повторює Москва, мають всього лише регіональне значення для Китаю. Дійсно, «Сила Сибіру», яка подається Кремлем як стратегічний проект, що ніби то міцно зв'язує обидві економіки, буде поставляти лише порівняно невелику частину природного газу для потреб північних провінцій. Ключовими постачальниками газу по газопроводах в Китай є Туркменія - 77%, Узбекистан - 12%, М

Китайський гамбіт або візит Сі Цзіньпіна в Москву


Інфраструктура поставок природного газу в КНР

Говорячи про двосторонню торгівлю, статистика також не особливо втішна. За результатами 2015 року Росія зайняла 16 позицію в рейтингу основних торгових партнерів Китаю (68 млрд. дол.), її частка у зовнішньоторговельному обороті КНР складає всього лише близько 2%. На першому місці традиційно знаходиться США (з торговим оборотом 558 млрд. дол.), і взаємозалежність їх економік настільки велика, що експерти називають дане явище «Chimerica».

Читайте також: Чи очолить Путін боротьбу з діареєю?

З іншого боку, квінтесенція зовнішньої політики Китаю, на сьогоднішній день, втілена в ініціативу «Один пояс один шлях». Дана концепція була озвучена китайським лідером в 2013 році в державі, яка відіграє ключову роль в даному проекті, - Казахстані. Росія ж, в «Поясі, шляху», а значить і в зовнішньополітичній орбіті Пекіна, грає другорядну роль. «Ініціатива китайського лідера «Один пояс, один шлях» заслуговує на особливу увагу і всіляко підтримуватиметься Росією», сказав Путін, ні слова не мовивши про участь Росії в ініціативі. Москва побоюється зростаючої ролі Китаю в регіоні, і намагається запропонувати Пекіну формат відносин у вигляді «спряження» Євразійського економічного союзу з «Поясом і шляхом».

Концепція, запропонована Сі Цзіньпіном, передбачає новий формат відносин з країнами, що знаходяться на шляху китайських товарів до Європи. І економіка, як «інструмент м'якої сили», на сьогоднішній день є засобом для посилення геополітичного впливу КНР в світі. Росія, ж намагається видати бажане за дійсне, демонструючи, що саме вона є основним союзником і партнером на зовнішньополітичній орбіті Пекіна. Насправді, ключовими гравцями і партнерами Китаю є США (558 млрд. дол.) і Європейський Союз (564 млрд. дол..). Крім того, зараз на порядку денному знаходиться участь в саміті G-20 в Гамбурзі, на який Китай покладає куди більші надії, ніж на співпрацю з РФ.

Юрій Пойта

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Июль 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031