Авторизація

» » Талліннське Диво Боже

Талліннське Диво Боже

Талліннське Диво Боже

Центр Української Культури (УКК) – організація, яка створює позитивну репутацію України в Естонії, чим спричинилась до створення дружніх та довірливих взаємовідношень між нашими країнами.

На нашу думку, світовому українству було би корисно ознайомитись з цим унікальним досвідом.
Талліннське Диво Боже

“Талліннське Диво Боже” – сказав естонський єпископ Філіп Джордан. “Ця церква горіла, але її реконструювали.Тепер вона є великою надією для українців Естонії. Я захоплений їхньою працелюбністю та міцною вірою”.

“Ви створили церкву як скрипку Страдіварі” – з подякою до нашого колективу відмітив блаженніший Любомир Гузар в 2000 році після освячення церкви.


Ora et labora (Молитва та праця)


Українська Греко-Католицька Церква (УГК Церква) в Таллінні заснована мною (Анатолій Лютюк) та Ігорем Свиридою з благословення блаженнішого Стернюка як Талліннська парохія УГК Церкви. Церква носить офіційну назву Храм Матері Божої Триручиці. Господь працював в Таллінні нашими руками, і за 30 років тої роботи українська народна та сакральна культури отримали пасторальний комплекс, аналогу якому ми не знайшли в світі. УГК Церква та УКК стали місцем, в якому тисячі естонців ознайомились з українською народною та сакральною культурами. Створений мною концептуальний проект Пасторального комплексу УГК Церкви в Таллінні має свою філософію, з якою можна ознайомитись тут.

УГК Церква отримала у власність нерухомість в Старому історичному місті Таллінна, яка на сьогодні оцінюється більше як 7 000 000 мільйонів євро і є певною запорукою довготермінового перебування української громади в Естонії.
Талліннське Диво Боже

Молитва


В церкві у щоденній молитві за перемогу у війні з Росією мною згадуються Друзі парохії, вбиті московськими зайдами: Віктор Гурняк, Михайло Стасів, Мікола Ільїн, Олена та Володимир Книші.

В церкві з благословення Блаженнішого Любомира Гузара ми з друзями читаємо щоденну молитву за Довкілля. В каплиці Центру щоденно читаємо молитву за Природу Естонії та за біженців, яких прихистила Земля Естонії.
Талліннське Диво Боже

Архиєпископ Естонської Євангелічної Лютеранської церкви його ексцеленція Урмас Вільмаа та Папа Римський: Архієпископ передає Папі Римському Франциску виготовлену в талліннській майстерні “Лабора” та надруковану на папері ручної роботи ікону, “Матері Божої, що вузли розв’язує” з серії моїх робіт “Святі разом з Природою”.


Християнська культура


В церковних приміщеннях працюють Конгрес Українців Естонії (керівник – п. Віра Коник), Союз Українок Естонії, (керівник – Лілія Іванченко), недільна українська школа “Лабора” (вчителі Марко Терен, Тііна Кууль), Центр Української Культури (керівник Богдан Лютюк) Це місце знане в світі як представництво інтелектуальної України в північній Європі. Тут живе Українська бібліотека, яка до недавнього налічувала понад 4000 книг, численні колекції українського одягу, рушників, українських іграшок, кераміки, писанок, рукотворні книги Ніни Винник та ін.

Для дітей Католицької, Православної та Лютеранської церков проводиться катехизація за допомогою іграшок (сучасного аналога подібної практики ми не знаємо).

Ми створили Театр механічних іграшок з виставами “7 гріхів та 7 чеснот.” та ” Танець смерті”.
Талліннське Диво Боже

В наших майстернях, використовуючи середньовічні технології, ми створюємо книги ручної роботи, які пов’язані з українською та християнською культурою, і зокрема з християнською екологією. Ці книги ми передаємо на зберігання в найбільші бібліотеки світу – як то Бібліотека конгресу Америки чи бібліотека Ватикану. Гуцульську книжку можна переглянути тут

В нас створена одна з найвідоміших шкіл каліграфії. (Керівник – Татьяна Яковлева)

Знайомитись з Українською Культурою до нас приїжджають творчі люди з усіх країн Європи.

Створений про наш Центр фільм – назва “Санктуаріум”.

Війна


Наші друзі, які є співавторами створення Центру Української Культури – художник Андрій Гуменюк та писанкар Олег Кіращук, зі зброєю в руках боронять Україну. Я, разом з Катею Новак – молодою українською інтелектуалкою і перекладачем та іншими помічниками, чинимо супротив у війні культур. Нашою зброєю є виготовлення книг, організація виставок українського народного мистецтва, робота з дітьми та інше. Під час поїздок в прифронтову зону Донбасу я продовжував щоденну молитву за природу та збирав історії з життя тварин на фронті. Потім створив книгу ручної роботи Казка про Коника. В електронному варіанті книга доступна тут.

Фільм “Казка про Коника” доступний тут.

Керівник УКК Богдан Лютюк разом з радниками по наданню гуманітарної допомоги Україні – Головою конгресу українців Естонії п. Вірою Коник, Керівником Естонського Союзу Українок п. Лілею Іванченко, волонтерами центру, у співпраці з іншими українськими організаціями Естонії збирають та відправляють гуманітарну допомогу Україні. З початком Російського вторгнення в Україну Центр Української Культури активно проводить гуманітарні проекти в Україні. Наші партнери в Естонії – це Міністерства іноземних справ та оборони Естонії та України, тисячі жертводавців для яких Центр є організацією довіри.

Наші партнери в Україні – це Фонд “Чисті серцем”, полк спецпризначення “Київ”, батальйон ОУН , “Вільна Доля” та багато інших підрозділів ЗСУ.
Талліннське Диво Боже

З 2014 по 2023 рік нами зібрано коло 4 000 000 євро для допомоги. Ці кошти прийшли в Україну у вигляді бронежилетів, іншого військового спорядження, засобів першої необхідності, медичного обладнання, продовольчих наборів. Починаючи з 2014 року нами була надана допомога школам та лікарням в прифронтовій зоні, починаючи від міста Щастя, Станиці Луганської і до Водяного під Маріуполем. Також ми допомагаємо пораненим та біженцям, капеланам, дітям сиротам, сім’ям полеглих воїнів.

Ми із задоволенням поділимось з Вами нашим досвідом в наступних статтях про роботу Центру Української Культури.

Анатолій Лютюк та друзі

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Апрель 2023    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930