Авторизація

» » Про захист Музейного фонду України (особливо державного)

Про захист Музейного фонду України (особливо державного)

Українсько-російська війна має іще один вимір, який принаймні су­спільство України до кінця не усвідомлює. Ідеться про її музейний фонд, котрий як на лінії вогню, так і в глибокому тилу виявився під ударом.
Про захист Музейного фонду України (особливо державного)

На жаль, до цього часу (23.02.2022) музеї та заповідники не проінструктовані щодо евакуації предметів та колекцій державної частини Музейного фонду України, чи щодо якогось сховку. Не отримано й жодної інформації чи доручення від Міністерства культури та інформаційної політики України (МКІП) чи профільного структурного підрозділу з цього приводу.

Хто захистить Музейний фонд України? Профільне Міністерство ігнорує це питання взагалі. Декільком музеям (не сфери управління МКІП) вдалося вийти на зв՚язок із заступником Міністра, К. Чуєвою, щоб отримати якісь відповіді на вже критичні питання «Як діяти?», «Куди евакуювати фонди?», «Чи є хоча б якась інструкція?», «Як захистити фонди?», «З ким тримати зв՚язок?». На жаль, у відповідь почули: «Не треба здіймати паніку…», «регіональні та інші відомчі музеї не наші…».

Можна собі лише уявити реакцію представника будь-якого обласного музею, який почув таку відповідь від заступника Міністра...

А представники профільного структурного підрозділу взагалі слухавки не беруть, а якщо й беруть, то у відповідь чують тільки грубість та образу.

Дуже прикро. Тому що, як виявилось, музеї та заповідники, які належать до сфери управління МКІП, також зовсім не проінструктовані. Ніхто ні з ким не проводить ніяких нарад чи обговорень, чи володіють хоча б якоюсь інструкцією.

У більшості музеїв, як виявилося, не в справному стані вогнегасники. Відсутні хоча б якісь ємкості для пакування, відсутні генератори, та багато інших вкрай необхідних речей.

Власне, просто цікаво, хоч хтось в країні замислився над одним простим запитанням: Як вберегти всесвітньовідому Пектораль?

Отже, реалії сьогоденні такі, що музеям та заповідникам просто не варто розраховувати на підтримку від центраного органу виконавчої влади у сфері.

Втім, законодавство говорить про інше.

Згідно із ст. 18 Закону України «Про музеї та музейну справу» формування державної частини Музейного фонду України та забезпечення поповнення експозицій музеїв здійснюють центральні органи виконавчої влади, що забезпечують формування та реалізують державну політику у сферах культури та мистецтв.

Статтею 21 цього ж Закону також передбачені повноваження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах культури та мистецтв щодо збереження державної частини Музейного фонду.

Стаття 26 Закону передбачає, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах культури та мистецтв, у межах своїх повноважень забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері музейної справи, а також - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах культури та мистецтв, у межах своїх повноважень здійснює контроль за діяльністю музеїв, заснованих на державній та комунальній формах власності, за станом обліку, зберіганням, охороною, використанням та переміщенням музейних предметів Музейного фонду України, що зберігаються в музеях незалежно від форми власності.

Відповідно до п. 2 Положення про Музейний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 20.07.2000 №1147, дія цього Положення поширюється на всі види музеїв і заповідники, у яких зберігається колекція Музейного фонду України.

Відповідно до п. 30 цього ж Положення контроль за дотриманням порядку обліку та умов зберігання музейних предметів здійснює Мінкульт. Крім того, відповідно до п. 41-1 Положення, у разі настання обставин непереборної сили або наявності загрози знищення, втрати, пошкодження чи руйнування музейних предметів державної частини Музейного фонду України рішення про їх передачу на постійне або тимчасове зберігання, зміну строку тимчасової передачі або повернення таких предметів, переданих на тимчасове зберігання за межами України з метою їх експонування на виставках, проведення реставрації або наукової експертизи, приймається Мінкультури.

Все вищезацитоване вказує на те, що МКІП не просто не привело свої підзаконні акти у відповідність до чинного законодавства (Положення про Міністерство культури та інформаційної політики затверджено ще у 2020 році), але й не збирається жодним чином рятувати Музейний фонд України.

Аби не було запізно...

Іван Правдін

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Март 2023    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031