Авторизація

» » Хто хоче порушити спокій у Закарпатті?

Хто хоче порушити спокій у Закарпатті?

Мабуть, немає в Україні більш складного в національному, етнічному і релігійному відношенні регіону, ніж Закарпаття.
Хто хоче порушити спокій у Закарпатті?

Складна і історія цього краю. У ХХ столітті Закарпаття перебувало і у складі Чехословаччини, і Угорщини, і УРСР. Саме тому і до сьогодні історичні наслідки позначаються на ситуації регіону. Зокрема, ті ж спроби сусідньої Угорщини знайти різні приводи для того, щоб посилити там свою присутність.

Звичайно, Австро-Угорської імперії давно вже немає, і кордони європейських держав за останні сто років помітно змінилися, однак вибіркова пам’ять не дає покою деяким силам угорського суспільства, які націлені на розширення свого впливу на Закарпатті.

Зберігаються ці настрої і в Угорській греко-католицькій церкві, яка не приховує наміри взяти під свою юрисдикцію Мукачівську греко-католицьку єпархію з центром в Ужгороді. І тут є декілька небезпечних моментів.


По-перше, МГКЄ є самостійною, незалежною структурою і не підлегла греко-католицькому центру у Києві. Ця єпархія відноситься до так званої Русинської греко-католицької церкву (не має єдиного центру, її структури в США і Чехії). В єпархії 436 громад, які відвідує понад 350 тисяч прихожан, громадян України. Треба погодитись, що ця кількість є вражаючою як для Закарпатського краю, який не відрізняється великою щільністю населення, і звичайно, зважаючи на певну кількість етнічних угорців серед місцевих греко-католиків, є об’єктом великої уваги з боку угорських одновірців. До речі, останніх в Угорщині помітно менше, кількість їх громад не дотягує і 300, однак за спиною цієї церкви стоїть угорський уряд, який щедро фінансує різні проекти в інтересах держави.

Керівництво Угорської ГКЦ пропонує керівництву Мукачівської єпархії увійти у підпорядкування до угорської юрисдикції. Тоді по суті Мукачівська єпархія стане частиною Угорської церкви, богослужіння перейде на угорську мову, серед віруючих будуть насаджуватися проугорські настрої. Це означатиме, що в разі реалізації Угорською ГКЦ своїх планів на території України буде існувати потужна організація, яка матиме 350 тисяч прихожан і понад 500 священнослужителів, яких Угорщина може використовувати у власних інтересах.

Вигідно це Україні чи ні? Відповідь очевидна. Це спроба угорської сторони через релігійні механізми взяти під свій контроль велику церковну структуру України, щоб через неї проводити свою політику, спрямовану на автономізацію Закарпаття. Цього не можна допустити.

По-друге, Угорська греко-католицька церква адміністративно підпорядкована Ватикану, який, до речі симпатизує зусиллям угорців щодо поширення свого впливу. І в даному випадку вказана підлеглість грає на руку тим, хто хотів би бачити Україну більш слабкою, адже Ватикан проводить свою зовнішню політику, і вона не завжди співпадає з інтересами нашої держави.

Достатньо згадати той факт, що Ватикан ще жодного разу відкрито не осудив російську агресію проти України, хоча колишній посол Ватикану в Україні неодноразово бував на тимчасово окупованих територіях.

У певній мірі прихильність Ватикану до Угорщини пояснюється тим, що керівник Угорської греко-католицької церкви Петер Фюльоп Кочиш є римо-католиком і, як справжній католик, одне з своїх завдань бачить у латинізації східних обрядів. У лютому 2021 року він мав зустріч з Папою Римським Франциском і обговорював з ним ситуацію з Мукачівською єпархією. При цьому головне, що просив Кочиш на аудієнції у Папи, це зробити все можливе, щоб не допустити об’єднання МГКЄ з Українською греко-католицькою церквою. І це можна розцінити як спроби прямого втручання глави іноземної релігійної структури у внутрішні справи України.

Українська ГКЦ вже давно пропонує мукачівським братам об’єднатися. Це зрозуміла пропозиція, яка є логічною, адже всі греко-католики в Україні є українцями, догматично єдині і, як громадяни, сповідують одні й ті ж цінності, головними з яких є захист від агресії Росії. Однак, з боку керівництва МГКЄ лунає різке неприйняття будь-яких умов об’єднання. І нам зрозумілі причини такої позиції, зважаючи на тиск з боку Угорської церкви.

На жаль, у Ватикані не реагують на претензії українських греко-католиків з приводу недружніх дій угорської сторони. При цьому треба не забувати, що у деструктивному розвитку ситуації в Україні особливо зацікавлена Росія, для якої вигідно мати ще один регіон нестабільності в нашій державі.

На День Незалежності України у Києві перебував Державний секретар Ватикану П`єтро Паролін, який мав зустріч з главою Української греко-католицької церкви верховним архієпископом Святославом (Шевчуком). Немає сумнівів, що однією з тем обговорення була ситуація з Закарпаттям. Чи зреагує Ватикан на справедливі зауваження керівництва УГКЦ, покаже час. Однак, всі учасники того, що відбувається навколо Мукачівського греко-католицької єпархії, мають знати: українське суспільство не дозволить погіршувати ситуацію у власній країні і втручатися у її внутрішні справи з боку кого б не було.

Віктор Стоян, спеціально для "Вектор ньюз"


Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Октябрь 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031