Авторизація

» » У Туреччині «масштабні чистки», а в кінці «сирійського тунелю» з’явилося світло...

У Туреччині «масштабні чистки», а в кінці «сирійського тунелю» з’явилося світло...

У Туреччині «масштабні чистки», а в кінці «сирійського тунелю» з’явилося світло...Цілком природно, що найважливіші події в регіоні минулого тижня відбувалися в Туреччині, де влада проводить масштабні чистки й арешти в збройних силах, інших держструктурах і різних організаціях для подолання наслідків спроби державного перевороту, початого групою військових у ніч із 15 на 16 липня.

Туреччина
19 липня командування ЗС Туреччини заявило, що вся територія країни знаходиться під контролем. Тим часом у Туреччині розгорнута масштабна кампанія по затримці й арешту осіб, підозрюваних у причетності до спроби держперевороту, а також прихильників ісламського опозиціонера Ф. Гюлена, який проживає в США, і якого влада звинувачує в організації путчу. У країні на три місяці введений режим надзвичайного стану. Тільки за офіційною інформацією, на 24 липня в Туреччині в рамках масових чисток державного апарата відсторонені від роботи близько 45 тисяч держслужбовців різних структур. Президент країни Р. Т. Ердоган заявив 24 липня, що число арештованих після заколоту військових і цивільних осіб склало 13156 осіцб, у тому числі 126 генералів. За словами Ердогана, розвідка Туреччини допустила помилки в роботі, тому не змогла запобігти спробі військового перевороту в країні. У свою чергу, прем'єр-міністр Туреччини Б. Йилдирим повідомив 24 липня про майбутній розпуск президентської гвардії. Командуючий силами жандармерії Туреччини був відправлений у відставку. Міністерство оборони Туреччини проводить слідчі перевірки всіх військових суддів і прокурорів. Усі вони відсторонені від посад.

Крім армії, чистка торкнулася й апарату уряду, МВС, Національної розвідувальної організації, Вищої ради по освіті, Міністерства освіти, Головного управління у справах релігії, Міністерства в справах родини й соціальної політики, Міністерства фінансів, Департаменту контролю енергетичних ринків, інших відомств і організацій. У справі про спробу перевороту заарештовано 113 суддів і прокурорів, у тому числі два члени Конституційного суду. Влада відкликаєь ліцензії радіо- і телестанцій, пов'язаних з Ф.Гюленом. Співробітники основного регулюючого ЗМІ органу Туреччини — Вищої ради по радіо й телебаченню — відсторонені від роботи. Вища рада по освіті Туреччини закликала відправити у відставку 1577 деканів і професорів державних і приватних вузів, а Міністерство освіти відкликало ліцензії у 21 тис. викладачів приватних навчальних закладів. Турецькі держслужбовці тимчасово не можуть залишати межі країни, їхні щорічні відпустки скасовані до особливого розпорядження. Аналогічна заборона введена й для професорсько-викладацького складу вузів. 23 липня набув чинності перший закон у рамках режиму НП, у якому передбачено закриття близько 2,3 тисяч шкіл, вузів, громадських організацій, медичних установ. Усі вони підозрюються у зв'язках з організацією Ф. Гюлена. Президент Р. Т. Ердоган пообіцяв очистити всі державні структури від прихильників опозиціонера.

Керівництво Туреччини розглядає питання про введення смертної кари для учасників путчу. Дія Європейської конвенції із прав людини на території країни на час дії режиму НП буде припинена. При цьому віце-прем'єр М. Шимшек заявив 23 липня, що Туреччина буде строго дотримуватися принципів демократії й верховенства закону. Уведений у Туреччині режим НП, репресії до десятків тисяч людей говорять про рішучість Р.Т.Ердогана жорсткими заходами зміцнювати особисту владу, не зважаючи на застереження з боку Заходу. Водночас кампанія репресій заморожує армію, інші силові структури й урядові органи в цілому. Паралізована робота судових органів.

Президент Р. Т. Ердоган, інші помітні турецькі політики активно контактують із керівництвом закордонних держав. Так, 18 липня Р. Т. Ердоган провів телефонну розмову з президентом Ірану Х. Роухані, під час якої підкреслив, що Туреччина сповнена рішучості пліч-о-пліч з Іраном докладати зусилля для відновленню миру й стабільності в регіоні. 19 липня відбулася телефонна розмова Р. Т. Ердогана із президентом США Б. Обамою. Два лідери обговорили ситуацію навколо розслідування спроби перевороту в Туреччині. Б. Обама запропонував надати всебічну допомогу в розслідуванні заколоту й підтвердив підтримку США «демократично обраному уряду Туреччини», але відзначив, що розслідування має відбуватися відповідно до демократичних процедур. Пізніше, 22 липня, Б. Обама заявив, що США не мали жодного стосунку до недавньої спроби перевороту в Туреччині, і будь-які твердження про зворотнє негативно відбиваються на двосторонніх відносинах. Глава Білого дому пообіцяв, що Вашингтон «продовжить працювати з Туреччиною, яка намагається стабілізувати ситуацію», у тому числі й у сфері боротьби з тероризмом. Туреччина ж погодилася взяти участь у роботі комісії, яку запропонували створити США для вирішення питання про видачу Анкарі Ф. Гюлена. Євросоюз заявив про глибоку заклопотаність уведенням НП у Туреччині й уважає неприйнятними дії Анкари «у сфері освіти, судової системи й щодо ЗМІ». У цілому, за словами Р. Т. Ердогана, «зараз ситуація (у Туреччині, — авт.) нормалізується, але поки рано говорити про те, що все закінчилося». Президент також не виключає «здійснення нової спроби військового перевороту, але тепер це буде вже непростим завданням».

Сирія
У Сирії на минулому тижні бойові дії переважно велися на півночі країни в районі Алеппо й прилеглих до міста районах. Угруповання бойовиків «Джебхат ан-нусра», які тут знаходяться в оточенні, продовжують безуспішно атакувати підрозділи сирійської армії. На північному сході від Алеппо бійці переважно курдських «Сил демократичної Сирії» при масованій підтримці авіації західної коаліції витісняють бойовиків «Ісламської держави» (ІД) з міста Манбідж. У результаті удару авіації коаліції в цьому районі загинули понад 120 мирних жителів. Бої велися також і в інших районах Сирії. 21 липня далекі бомбардувальники Ту-22М3 ВПС РФ завдали удару по об'єктах бойовиків ІД на сході центральної провінції Хомс. 22 липня прес-секретар президента Росії Д.Пєсков заявив, що зберігається потенційна можливість збільшення російського контингенту в Сирії. Глава Пентагона Є. Картер уважає, що зараз варіант американо-російського співробітництва по боротьбі з терористичними угрупованнями на території Сирії малоймовірний.

У Туреччині «масштабні чистки», а в кінці «сирійського тунелю» з’явилося світло...


У заяві за підсумками минулої 21 липня у Вашингтоні першої спільної зустрічі глав зовнішньополітичних і військових відомств країн-учасниць операцій проти ІД в Іраку й Сирії, очолюваної США, говориться, що єдиним способом припинення громадянської війни в Сирії є політичний діалог протиборчих сторін при посередництві ООН. Підсумком же діалогу має стати «справжній політичний перехід» до нової влади в Дамаску. 24 липня МЗС Сирії заявив про готовність Дамаска до поновлення міжсирійських переговорів без попередніх умов.

Саудівська Аравія
22 липня в Саудівській Аравії відбувся цікавий політико-дипломатичний курйоз. Фактично, міністр закордонних справ Саудівської Аравії А. аль-Джубейр спробував підкупити Росію в обмін на "здачу" Асада. Якщо коротенько, то було сказано, що Росія може одержати доступ на ринок країн-членів ССАГПЗ і інвестиції, які перевершать внески Китаю. Міністр підкреслив, що саудівське керівництво знає, що президент Росії В. Путін знову хоче закріпитися на Близькому Сході: "Ми готові дати Росії частку на Близькому Сході, яка зробить Росію значно сильнішою, ніж Радянський Союз". За словами А. аль-Джубейра, у Москви й Ер-Ріяда є розбіжності по Сирії, але вони стосуються не стільки інтересів у цій країні, скільки способів їх реалізації. Саудівський політик вважає, що дні Асада лічені, закликавши «укласти угоду, поки це можливо». Але реакція дипломатів на всі ці хитрування виявилася лаконічною: "Міністр занадто молодий, і не розуміє, що говорить..."

Іран
У Туреччині «масштабні чистки», а в кінці «сирійського тунелю» з’явилося світло...19 липня за підсумками засідання у Відні членів спільної комісії «шістки» (РФ, Великобританія, ФРН, КНР, США, Франція) і Ірану по його ядерній програмі було заявлено, що реалізація спільного всеосяжного плану дій по врегулюванню ситуації перейшла в стійку фазу. «На засіданні йшлося про практичні питання взаємодії в цьому форматі й поточний стан справ із виконанням домовленостей, у тому числі шляху подолання потенційних проблемних моментів», у тому числі труднощів, пов'язаних із поверненням Ірану на міжнародні фінансові й економічні ринки у зв'язку зі скасуванням санкцій. Керівник Організації по атомній енергії Ірану А. А. Салехі заявив 19 липня: «Наша ядерна діяльність може бути в короткий термін повернута до колишнього стану й навіть більш високого рівня. Така можливість була передбачена нами із самого початку на випадок порушення протилежною стороною зобов'язань за ядерною угодою».

Лівія
22 липня Радбез ООН дозволив країнам-членам почати вивіз із Лівії хімічної зброї (ХЗ) для наступного її знищення, щоб не допустити потрапляння отруйних речовин у розпорядження терористичних угруповань. Резолюція «дозволяє державам-членам одержувати у своє розпорядження, транспортувати, передавати й знищувати хімічну зброя» за вказівкою Організації по забороні хімічної зброї (ОЗХЗ), щоб забезпечити ліквідацію запасів лівійськогї ХЗ «якомога швидше й максимально безпечним шляхом після консультацій з урядом національної згоди» цієї країни. Лівійська ХЗ вже перевезена з місць зберігання в безпечне місце на узбережжя, звідки буде вивезена морем у найближчі дні, після чого знищена. На засіданні РБ ООН була звернена увага, що за час «довгочасного складування отруйних речовин їхні запаси поменшали на 220 тонн». У цьому зв'язку в РБ ООН «мають бути твердо впевнені, що небезпечними отруйними речовинами не заволоділи терористи».

Афганістан
Великий теракт був вчинений 23 липня в столиці Афганістану Кабулі. Загинули 80 людей, 231 особа одержала поранення. Теракт був вчинений під час масової акції протесту народності хазара. Учасники демонстрації висловлювали невдоволення планами влади відкласти електрифікацію в північній провінції Баміан. Відповідальність за напад взяла на себе ІД. Радикальний афганський рух «Талібан» засудив напад і заявив, що не має до нього відносини.

За матеріалами закордонних ЗМІ й Інституту Близького Сходу
Огляд підготував Марсель Бондарчук


Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Апрель 2019    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930