Авторизація

» » Діалог із примусу: НАБУ відчуває силу, але поки боїться перегнути палку

Діалог із примусу: НАБУ відчуває силу, але поки боїться перегнути палку

Діалог із примусу: НАБУ відчуває силу, але поки боїться перегнути палку13 липня 2016 року відбулося досить незвичайне засідання Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин. Річ у тому, що на якийсь час Комітет перетворився на якийсь круглий стіл, він же – медіа-майданчик для примирення адвокатів із силовиками — з детективами Національного антикорупційного бюро України. У результаті сторони, щоправда, не особливо примирилися, але хоча б не посварилися остаточно.

Нагадаємо, що конфлікт між адвокатським співтовариством і НАБУ вибухнув на початку липня після особливо цинічних обшуків кількох адвокатських об'єднань по так званій «газовій» справі Онищенка. Адвокати чи не відкрито називалися «пособниками» злочинців, «особами з адвокатськими посвідченнями, які покривають злочинні схеми» і так далі. При цьому досить грубо порушувалися базові принципи збереження адвокатської таємниці, оскільки детективи не стільки й не тільки шукали що-небудь «у газовій» справі, але й взагалі переглядали всі досьє, які потрапляли їм під руку. Наприклад, адвокат Андрій Циганков, який найбільше постраждав у всій цій «детективній» історії, заявив, що проглядалося й досьє Юлії Тимошенко, і досьє Євгена Казьміна. Смішно, але депутати відразу зреагували на знайоме прізвище, і напівжартівливо поцікавилися – а що, уже відкрита справа проти Тимошенко? Але насправді адвокатам було зовсім не до жартів.

Діалог із примусу: НАБУ відчуває силу, але поки боїться перегнути палку


За словами представника Комітету захисту прав адвокатів Київської області Віталія Наума, «нинішні порушення прав адвокатів є масштабними й зухвалими». При цьому, якщо справа резонансна, то порушення прав адвоката можна прогнозувати наперед. Адвокатів «прослуховують» за допомогою спецзасобів. Їм відверто загрожують, а іноді й просто не пускають на місце проведення слідчих дій.

Насправді, звичайно ж, порушення прав адвокатів з боку НАБУ були й раніше, просто 5 липня відбувся критичний удар, який зніс греблю довіри до силовиків. Адвокат Наум навіть розповів одну історію, яка демонструє тенденційність ставлення детективів НАБУ до адвокатів. Не дуже давно одна молода адвокатесса, яка до цього займалася винятково цивільними справами, відвідала НАБУ як захисник одного зі свідків. Одного цього відвідування виявилося досить, щоб уже через кілька днів в офісі адвоката з'явився «жучок». Чий і на якій підставі – незрозуміло. Більше того, поліція, яка прибула на виклик за фактом виявлення спецобладнання, дотепер не зареєструвала це правопорушення в Єдиному держреєстрі досудових розслідувань. «Така випадковість, напевно, не випадкова», — зауважили адвокати, при цьому додавши, що обшуки детективами НАБУ є ні чим іншим, як незаконним тиском і спробою вплинути на адвокатів у їх захисті. «Коли не вистачає процесуальної майстерності, беруться до силових методів», — це єдина й погоджена думка чи не всіх адвокатів на сьогоднішній день.

5 липня відбувся критичний удар по адвокатурах, який зніс греблю довіри до силовиків


Діалог із примусу: НАБУ відчуває силу, але поки боїться перегнути палкуДо речі, досить симптоматично й те, що поява «загального ворога» справді згуртувала роз'єднаний адвокатський корпус. Принаймні, відразу ж після засідання Комітету «закопали сокиру війни» Петро Бойко й Інна Рафальська – відповідно глави Рад адвокатів Київської області й м. Києва. Навіть спільне фото на пам'ять було зроблено.

А що ж НАБУ?

Директор Антикорупційного бюро Артем Ситник, звичайно ж, певен, що його детективи діяли в рамках закону на підставі рішень прокурора й слідчого судді. І в цьому він абсолютно має рацію – інша справа, що й рішення суддів адвокатів не влаштовують. Але це початок зовсім іншої історії.Що ж стосується безпосередньо гучних обшуків, то під час засідання Комітету А.Ситник ще раз підтвердив раніше озвучену тезу, що, мовляв, обшуки в адвокатів у справі народного депутата Олександра Онищенка проводилися не у зв'язку з їхньою адвокатською діяльністю, а через підозри в причетності до злочинної діяльності. «У жодному разі ці обшуки не проводилися у зв'язку з тим, що певний адвокат представляє якогось клієнта, — запевнив він. — Коли ми бачимо, що в офісі управляють рахунками підприємств, задіяних у схемі реалізації коштів від цієї газової афери… мені здається, що ця підстава для обшуку». Також Бюро залишає за собою право у встановленому законом порядку й за наявності передбачених законом підстав проводити весь спектр необхідних слідчих дій відносно будь-яких категорій громадян, у тому числі й адвокатів.

Діалог із примусу: НАБУ відчуває силу, але поки боїться перегнути палкуІ ось тут добродії детективи глибоко помиляються. Ну, ніяк не можна рівняти всіх громадян з адвокатами, і не тому, що хтось кращий, а в силу спеціальних гарантій професійної діяльності. Як відзначив із цього приводу глава Ради адвокатів Київської області Петро Бойко, «яка ж у такому випадку можлива процесуальна змагальність, коли слідчий приходить до адвоката, читає всі його досьє й доказову базу, а потім, проаналізувавши, які дані є у адвоката, іде до суду…». Це що стосується дотримання адвокатської таємниці, яку представники НАБУ сором’язливо намагаються обходити стороною.

Але й психологія силовиків, як і методика їхніх дій, теж викликає багато питань. «Вектор ньюз» уже писав і про згрозу зброєю адвокатам, і про хвастощі, що серед детективів є ті, хто «брав участь у розстрілах на Майдані». Про це досить емоційно нагадав адвокат Євген Солодко: «То що ж, ми всі тут обмінялися думками й телефонами, а детективи, які прямо порушили закон, і далі будуть продовжувати працювати, як нічого й не сталося?». Йому, звичайно, нагадали, що не справа парламентаріїв мирити або карати когось, але осад, як кажуть, залишився.

Втім, конструктив на засіданні все-таки був, що не може не тішити.

По-перше, директор НАБУ погодився проводити умовне звіряння порушень прав адвокатів. Для цього Артем Ситник і керівники органів адвокатського самоврядування регіонів обмінялися мобільними телефонами, щоб мати можливість прямого контакту й негайного реагування на будь-які інші порушення прав адвокатів у майбутньому. Також керівництво НАБУ підтвердило готовність щомісячного моніторингу «противадвокатських» дій своїх підлеглих. Це щонайманше говорить про те, що хоча НАБУ й відчуває за собою силу, але перегинати палку поки остерігається.

По-друге, адвокат Інна Рафальская озвучила необхідність негайного внесення змін до УПК у частині проведення обшуку. Йдеться про законопроект №3719 «Про внесення змін у Карний процесуальний кодекс України щодо окремих питань слідчих дій з метою забезпечення додаткових гарантій законності при їх проведенні».

Якщо коротко, то в законопроекті для забезпечення додаткових гарантій законності при проведенні окремих слідчих дій пропонується:
- заборонити тимчасове вилучення електронних інформаційних систем, дозволивши замість цього слідчим здійснювати лише копіювання інформації;
- дозволити застосування спецпідрозділів при проведенні обшуків у суб'єктів господарювання винятково на підставі постанови слідчого судді й тільки в карному провадженні по тяжких або особливо тяжких злочинам;
- і найголовніше: гарантувати доступ адвоката до процесу обшуку на будь-якому його етапі.

Що ж стосується обшуків в адвокатів, то тут бажано було б також внести зміни й у Закон про адвокатуру. Необхідно передбачити, щоб обшук у адвоката був можливий тільки після пред'явлення йому підозри, а також потрібно детальніше прописати процесуальний статус органів адвокатського самоврядування в таких карних виробництвах.

Усі інші пропозиції, які пролунали під час засідання Комітету, були, м'яко кажучи, з політичної кухні. Наприклад, член Комітету, народний депутат Георгій Логвинский підкреслив, що головне — знайти шляхи врегулювання порушень і шлях взаєморозуміння між НАБУ й адвокатами. Хоча зрозуміло ж, що на цьому етапі це просто неможливо. Що яскраво продемонструвала розмова на підвищених тонах між адвокатами й представником НАБУ відразу після завершення засідання Комітету.

Втім, як сказав голова Комітету Григорій Немиря, «наш Комітет є комітетом прав людини, а не комітетом захисту НАБУ. Головне тут, що ми повинні говорити не про те, помилився чи ні, а винен чи ні. У результаті ми маємо зробити все від нас залежне, щоб не було порушень закону й порушень принципу верховенства права».

***

За останній тиждень протистояння адвокатського співтовариства з антикорупційними органами інакше, як війною, і не називали. Зважаючи на все, зараз настало перемир'я.

Цікаво, чи надовго?Іван Правдін, "Вектор ньюз"

Долучайтесь до нас у Facebook, читайте наш канал у Telegram та отримуйте новини прямо у ваш смартфон

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Січень 2019    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031