Авторизація

» » У терористів немає нічого святого, зате Туреччина знову «у справі»

У терористів немає нічого святого, зате Туреччина знову «у справі»

У терористів немає нічого святого, зате Туреччина знову «у справі»У Сирії, Іраку, Лівії й Афганістані триває збройне протистояння прихильників урядів із силами опозиційних і терористичних угруповань. Різко загострилася ситуація в Південному Судані. Складною залишається обстановка в Ємені, у південно-східних провінціях Туреччини.

Сирія
6 липня 2016 року командування збройних сил Сирії оголосило режим припинення вогню строком на 72 години на всій території країни на дні мусульманського релігійного свята Ід аль-фітр, а 9 липня «режим тиші» був продовжений до опівночі 12 липня. Про своє рішення дотримувати перемир'я заявила опозиційна Сирійська вільна армія. Але терористичні й екстремістські угруповання, насамперед «Ісламська держава» (ІД) і «Джебхат ан-Нусра», відмовилися дотримуватися «режиму тиші». І все-таки режим припинення вогню спричинив масштабне скорочення бойових дій у САР.

У терористів немає нічого святого, зате Туреччина знову «у справі»Проте бої урядових сил з бойовиками тривали в декількох провінціях Сирії, найбільш інтенсивні з яких велися на півночі країни в місті Алеппо й прилеглих до нього районах. Тут сирійська армія й ополченці оточили формування екстремістів у захоплених ними районах міста. Бойовики виявилися відрізаними від своїх тилових баз на кордоні з Туреччиною. За заявою представника ООН, близько 300 тис. осіб блоковані в східній частині Алеппо через бойові дії між урядовими військами й бойовиками збройних угруповань. Повідомляється також про великі втрати серед цивільного населення в Алеппо в результаті обстрілів «Джебхат ан-Нусри». Невдачею закінчилася спроба бойовиків «Джебхат ан-Нусри» і її союзників прорвати кільце оточення в районі Алеппо. А курдські формування «Сил демократичної Сирії» продовжували бої за місто Манбиідж на північний схід від Алепппо.

5 липня бойові літаки й артилерія ЗС Туреччини нанесли удари по цілям ІД на півночі Сирії. Слід помітити, що турецькі авіаудари в Сирії відновилися після початку процесу нормалізації відносин між Москвою й Анкарою.

8 липня бойовий вертоліт Ми-25 ВПС САР з російським екіпажем був збитий бойовиками ІД у районі Пальміри. Два льотчики загинули.
Президенти Росії й США В. Путін і Б. Обама 6 липня під час телефонної розмови обговорили ситуацію в Сирії. Сторони знову підтвердили готовність до нарощування координації по військовій лінії російських і американських дій у Сирії. Була підкреслена важливість поновлення міжсирійського переговорного процесу під егідою ООН для політичного врегулювання конфлікту. Путін закликав Обаму сприяти якнайшвидшому відмежуванню помірної сирійської опозиції від «Джебхат ан-Нусри». Президенти також «підтвердили свою прихильність розгрому угруповань ІД і «Джебхат ан-Нусра» у Сирії». Обама ж уважає, що режим Асада не дотримується умов угоди про припинення бойових дій у Сирії. У цілому В. Путін і Б. Обама не дійшли згоди про розширення співробітництва по Сирії.

Афганістан
США збережуть до початку наступного року в Афганістані контингент чисельністю 8,4 тис. військовослужбовців і не будуть його скорочувати, як планувалося раніше, до 5,5 тис. осіб, оголосив 6 липня президент США Б. Обама. Він пояснив, що це викликане «нестійкою ситуацією в області безпеки в Афганістані», де прихильники руху «Талібан», як і раніше, здійснюють теракти й чиніть напади на мирних громадян. За оцінкою Вашингтона, афганська армія й сили безпеки «контролюють Кабул, найбільші міста й основні шляхи сполучення в країні», але вони «поки не настільки сильні, як це необхідно». На думку Б. Обами, угода між урядом Афганістану й талібами є «єдиним способом» досягнення миру в країні, і США підтримують цей процес. Президент Афганістану А. Гані вітав рішення Обами не зменшувати кількість американських солдатів в Афганістані до початку 2017 р. Що стосується талібів, то вони заявили: «На скільки буде більше американських солдатів в Афганістані, на стільки в них буде більше втрат».

У терористів немає нічого святого, зате Туреччина знову «у справі»9 липня саміт НАТО у Варшаві продовжив місію альянсу в Афганістані на 2017 р. Зараз контингент НАТО чисельністю приблизно 12 тис. осіб перебуває в цій країні в рамках небойової місії «Рішуча підтримка», під час якої західні сили виконують функції радників і не повинні брати прямої участі в бойових операціях. Президенти Афганістану й США А. Гані й Б. Обама провели зустріч на полях саміту НАТО у Варшаві, під час якої Обама висловив підтримку кабульському уряду. Президенти також обговорили питання двостороннього співробітництва в галузі безпеки й перспективи установлення миру в Афганістані.

Туреччина
Росія обіцяла скасувати антитурецькі санкції, уведені після загострення відносин з Туреччиною, і тепер в Анкарі очікують скасування цих обмежень у рамках нормалізації відносин між двома країнами, заявив 4 липня глава МЗС Туреччини М. Чавушоглу. Він також відзначив, що рішення Великобританії про вихід з Євросоюзу й зростаючі на континенті настрої євроскептицизму не змусять Туреччину відмовитися від стратегічної мети на повноправне приєднання до ЄС.

Нормалізація відносин з Туреччиною не знімає проблемні питання в діалозі, заявили 7 липня в російському МЗС. Глава уряду РФ Д.Медведєв запевнив, що жлдних рішень про поновлення поставок турецьких овочів поки не прийнято. Проте перший літак з організованою групою російських туристів прибув 9 липня в Туреччину.

Анкара очікує від НАТО більш активних зусиль у протидії загрозам національній безпеці Туреччини, заявив 8 липня президент цієї країни Р. Т. Ердоган. Серед організацій, які загрожують безпеці Туреччини, він назвав терористичні угруповання ІД, «Аль-Каїду», сепаратистську Робочу партію Курдистану (РПК) а також сирійську курдську Партію демократичного союзу й сили самооборони сирійських курдів.

Нестабільна ситуація зберігається на південному сході Туреччини в районах компактного проживання курдів. Тут тривають зіткнення між турецькими силами безпеки й бойовиками РПК. Cамміт НАТО у Варшаві затвердив рішення про розміщення в Туреччині літаків радіолокаційної розвідки АВАКС. Їх польоти будуть проводитися в міжнародному повітряному просторі й у небі над Туреччиною для спостереження за ситуацією в Сирії й Іраку в інтересах сприяння міжнародній коаліції в боротьбі з ІД.

У терористів немає нічого святого, зате Туреччина знову «у справі»Південний Судан
Різко загострилася обстановка в Південному Судані. У бойових зіткненнях у столиці країни Джубі між військовими, лояльними до президента республіки С. Киїра, й колишніми повстанцями на чолі з віце-президентом Р. Машара за кілька останніх днів було вбито 272 людей. Прихильники президента С. Киїра 10 липня двічі атакували резиденцію Р. Машара в Джубі. Прихильники Р. Машара обвинувачують владу в поновленні війни в країні.

Саудівська Аравія
4 липня в Саудівській Аравії 4 осіб загинуло й 6 постраждало в результаті теракту поблизу Мечеті Пророка в Медині. У цей же день два смертники підірвали себе в шиїтській мечеті міста Ель-Катиф на сході країни. Крім того, сили безпеки КСА запобігли в Джидді теракту поблизу генконсульства США.

Ірак
Нестабільна обстановка зберігається в Іраку. 7 липня в результаті теракту в шиїтській святині в місті Балад на північ від Багдада загинули 40 і постраждали 75 людей. Відповідальність за цей злочин взяла на себе ІД. Тим часом прем'єр-міністр Іраку Х. аль-Абаді 6 липня у зв'язку з попереднім найбільшим терактом, вчиненим 3 липня (за останньою інформацією, загинули 292 і постраждали 180 людей), прийняв відставку глави МВС країни М. аль-Габбана. Також відправлені у відставку командуючий оперативним штабом «Багдад» і ряд керівників спецслужб, відповідальних за безпеку столиці.

У терористів немає нічого святого, зате Туреччина знову «у справі»


Ємен
У різних районах Ємену не припиняються бої військ, лояльних до президента країни А. М. Хаді, із загонами шиїтських повстанців-хуситів і сил колишнього глави держави А. А. Салеха. На минулому тижні бої відбувалися в провінціях Маріб, Аль-Джоуф і Таїз. Авіація арабської коаліції на чолі із Саудівською Аравією підсилила удари по цілям і позиціям хуситів. На півдні країни 6 липня єменські урядові війська за підтримки авіації аравійської коаліції відбили напад бойовиків «Аль-Каїди» на військову базу біля аеропорту Адена. Президент Ємену А. М. Хаді 10 липня заявив про відмову створити коаліційний кабінет з хуситами й не виключив вихід його уряду з мирних переговорів у Кувейті.

Іран
8 липня в Держдепартаменті США заявили, що «не мають жодних даних про те, що влада Ірану порушує умови Спільного всеосяжного плану дій по ядерній програмі Тегерана». Зі своєї сторони, у МЗС ІРІ заявили, що Тегеран очікує від адміністрації США виконання зобов'язань у рамках ядерної угоди й зусиль по зняттю перешкод на шляху його реалізації. Палата представників Конгресу США прийняла 8 липня дві поправки, здатні зірвати плановану угоду між компанією «Боїнг» і Іраном на суму до 25 млрд доларів по продажу пасажирських літаків. Іран продовжить реалізацію своєї ракетної програми відповідно до оборонної доктрини, незважаючи на заяви канцлера Німеччини А. Меркель про її невідповідність резолюції ООН.

Єгипет
10 липня Міністр закордонних справ Єгипту С. Шукрі прибув до Ізраїлю й зустрівся з прем'єр-міністром держави Б. Нетаньяху, обговоривши питання поновлення палестино-ізраїльського переговірного процесу й ізраїльсько-єгипетське співробітництво в різних галузях. Нетаньяху 10 липня знову закликав палестинців до прямих переговорів з Ізраїлем. За словами ізраїльського прем'єра, візит С. Шукрі демонструє зрушення у відносинах між двома країнами. Це перший із 2007 р. візит високопоставленого єгипетського політика до Ізраїлю.

За матеріалами закордонних ЗМІ й Інституту країн Близького Сходу
Огляд підготував Марсель Бондарчук


Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Март 2019    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031